Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Για να γίνει έτσι πρέπει να το "κολλήσει" με 120-150 μάξ.

Ένα 430 θέλει για κάτι τέτοιο 6-7 δεύτερα...

Είναι τραγικά εύκολο να πιάσεις χαζά χμ...

Εδώ με το Μιτο και 200άριζες για πλάκα με 160 αλογάκια... Αυτά τα αυτοκίνητα πιάνουν τραγικά εύκολα άρρωστα χμ. Και όσο καλό ΕΣΠ και να έχεις δεν μαζεύεται όταν ο "χεράς" το έχει στο race mode που πρέπει να πάει 45 μοίρες ο κώλος για να το φρενάρει....

Μην μπερδεύεσαι το πως το βλέπεις εκεί, γιατί έχει πάρει και φωτιά, για αυτό δεν υπάρχει καμπίνα. Το να τουμπάρεις ένα αμάξι δεν είναι δύσκολο(http://www.thelab.gr/1063203491-post7428.html)

Το αμάξι δεν κόπηκε στην μέση την ώρα της σύγκρουσης αλλά απ την φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Το 430 ειναι αλουμινένιο κατά βάση, (εκτός απο το σασί που είναι κλασσικά ενισχυμένος χάλυβας).

Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια άμορφη μάζα που δεν μου κάνει κάτι που κάηκε και έλιωσε αλλά κάτι που τράκαρε με πολλά, και έγινε μπάχαλο, και η φωτιά ήταν το icing on the cake.

Και ναι συμφωνώ πως το να τουμπάρεις αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι δύσκολο αν και με τόσο χαμηλό κέντρο βάρους δεν το λεω και εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Βαζελίνη είναι πιο χρήσιμη στη συγκεκριμένη περίπτωση!

Το χειρότερο είναι ότι για αυτό το βλακόμετρο, ανεβαίνει η δική μου ασφάλεια.

Γιατί σίγουρα θα είχε μεικτή και θα πάρει την αξία του αυτοκινήτου πίσω.

Μόνη σωτηρία να του κάνουν αναπροσαρμογή με βάση τις σημερινές τιμές, οπότε μια 360 μόντενα πηγαίνει... 20 χιλιάρικα, γιατί ποιος θα πάρει 3600 κυβικά αμάξι...

Αυτο με τις τιμες ειναι τρελλη απατη και μπορεις αν το κυνηγησεις και εισαι ο Τσακωνας να λιωσεις την ασφαλιστικη.Επιεικως απαραδεκτο να χρεωνουν πραγματικη για τα ασφαλιστρα αλλα να αποζημιωνουν με τρεχουσα...Φερτους εδω να τους δειξω...

Link to comment
Share on other sites

Ποιανού ευθύνη ειναι να κανει καθε 6μηνο revaluation της τιμής? της ασφαλιστικής ή του πελάτη, και να προσαρμόζει τα ασφάλιστρα?

ΤΟΥ ΑΝΤΙΔΙΚΟΥ ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ

Link to comment
Share on other sites

το παιζουν ολοι χεραδες μη χεσω με τα γρηγορα και τουρμπισια αμαξια και γιαυτο σκοτωνονται.Οταν παιζεις με την τυχη σου , αυτα παθαινεις.Δε τους λυπαμαι.Οπως ο μηχανοβιος που κανει κοντρες κ σουζα χωρις κρανος.Αυτος που δε σεβεται τη ζωη του , καλα να παθει

περισσοτερο λυπαμαι το αμαξι στο αντιθετο ρευμα ,4 ατομων 2 γονεις και 2 παιδια που τραγουδανε χαρουμενοι ολοι τους για το 3ημερο που πανε να απολαυσουν και τσουπ ενας καραγκιοζης καταστρεφει 4 ζωες.

Γιαυτο παιδια προσοχη.Μια ζωη την εχουμε.Μη καταστρεψουμε αλλες 10 απο ανευθυνοτητα

Link to comment
Share on other sites

διαβασε κανεις το λινκ στο zougla?

ο λαυρεντιαδης οδηγουσε. λεει οτι δεν ηταν δυστυχημα.

και το ποιο πιθανον ειναι να το κοψαν στα 2 για να τους βγαλουν...

Link to comment
Share on other sites

το παιζουν ολοι χεραδες μη χεσω με τα γρηγορα και τουρμπισια αμαξια και γιαυτο σκοτωνονται.Οταν παιζεις με την τυχη σου , αυτα παθαινεις.Δε τους λυπαμαι.Οπως ο μηχανοβιος που κανει κοντρες κ σουζα χωρις κρανος.Αυτος που δε σεβεται τη ζωη του , καλα να παθει

περισσοτερο λυπαμαι το αμαξι στο αντιθετο ρευμα ,4 ατομων 2 γονεις και 2 παιδια που τραγουδανε χαρουμενοι ολοι τους για το 3ημερο που πανε να απολαυσουν και τσουπ ενας καραγκιοζης καταστρεφει 4 ζωες.

Γιαυτο παιδια προσοχη.Μια ζωη την εχουμε.Μη καταστρεψουμε αλλες 10 απο ανευθυνοτητα

Ειναι ανδρικη ασθενεια δυστυχως.

Ειτε με μπιτσιζ,ειτε με λεφτα,ειτε με αυτοκινητα,παντα το σερνικο που αποκτα ενα yum yum object θα αρχισει να συμπεριφερεται επικινδυνα για την υπολοιπη φυλη...

Αυτος πουχει λεφτα θα λαδωνει τους παντες

Αυτος πουχει γρηγορο αυτοκινητο θα ειναι επικινδυνος

Αυτος πουχει την καλυτερη μπιατς θα νομιζει οτι ειναι λιεκ το κεντρο του κοσμου...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα θα πας σαν ανθρωπος αν έχεις το γκάζι... Δηλαδή ελάχιστους φίλους μου μπορώ να φανταστώ που θα το κάνανε και αυτοί δεν το κάνουν γιατί έχουν την "ωριμότητα" το κάνουν γιατί απλά ΔΕΝ τους αγγίζει η ταχύτητα.

Εγώ δεν είναι πχ τώρα ποια πως δεν τρέχω, απλά τρέχω σε λιγότερα (και καλά πιο ασφαλή) κομμάτια απο ότι στα 18...

Δεν νομίζω πως θα σταματήσω ποτέ να τρέχω, απλά δεν θα τρέχω ΟΠΟΥ έχω 10 μέτρα δρόμο...

Και ενημερωτικά τις γυναίκες με λεφτά τις συναντάς κάτω απο τους εξής χαρακτηρισμούς.

  • Ψώνιο
  • Corporate Freek
  • Ψ***α
  • Ψηλομύτα

Αν και συνήθως αυτά έρχονται απο ανασφαλείς οπισθοδρομικούς άνδρες :)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δικηγόρε!! ναι εσύ χωρία μαλλιά για πές μου τότε.

Είμαι κάτοικος εξωτερικού, με ΜΗΔΕΝΙΚΗ δήλωση στην μπανανία, αλλά τα σκαω κανονικα στο Γιου-Κει.

Θέλω να πάρω αμάτσι, στο Ελλαντα για να έχω τα ΣΚ που έρχομαι να βάζω τις μπιτζεζ.

ΜΠΟΡΩ? Φόρους πληρώνω, κανονικά εδώ, το παραδάκι το έχω, το παίρνω και έχω το Ελληνικό το πινακίδα κύριο. Μπορώ τι παίζει? η θα μου ζητάνε τεμκήρια? και θα τρεχω σαν τον Θανάση?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δικηγόρε!! ναι εσύ χωρία μαλλιά για πές μου τότε.

Είμαι κάτοικος εξωτερικού, με ΜΗΔΕΝΙΚΗ δήλωση στην μπανανία, αλλά τα σκαω κανονικα στο Γιου-Κει.

Θέλω να πάρω αμάτσι, στο Ελλαντα για να έχω τα ΣΚ που έρχομαι να βάζω τις μπιτζεζ.

ΜΠΟΡΩ? Φόρους πληρώνω, κανονικά εδώ, το παραδάκι το έχω, το παίρνω και έχω το Ελληνικό το πινακίδα κύριο. Μπορώ τι παίζει? η θα μου ζητάνε τεμκήρια? και θα τρεχω σαν τον Θανάση?

θα πλερωνεις κανονικα το τεκμηριο.Τεκμηριο σημαινει "ακλονητη αποδειξη"...

Link to comment
Share on other sites

Το τεκμήριο το εχω εδώ που σκάω 40% φόρο όμως!!

Να πάρω Αγγλικό θα μου πεις ε?

Και να το έχω κάτω!

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα έχω, το μοναδικό περουσιακό μου στοιχείο στην ελληνική εφορία (στο όνομά μου δηλαδή) είναι το αμάξι που το έχω εδώ. Τώρα ή θα κάτσω να το εκτελωνίσω (=ιστορία που βαριέμαι να ασχοληθώ, και αν δεν ασχοληθώ και το δώσω έξω είναι εντελώς ασύμφορο = ~1000 λίρες χωρίς να έχω εποπτία του τι θα κάνει ο κάθε καγκουρίδης) και θα πάρω και κάνα δεξιοτίμονο εδώ να γουστάρω ή θα το κρατήσω όσο μπορώ (6 μήνες) και μετά θα το γυρίσω ελλάδα.

Πάνω από 6 μήνες δεν μπορείς να το κρατήσεις εφ'όσον μένεις μόνιμα εδώ, υπάρχει η κομπίνα του βγαίνω μέχρι τη Γαλλία κλπ. αλλά θα είσαι πάντα με το άγχος και δεν λέει. Ήδη έπρεπε να έχω αλλάξει φώτα ή να έχω βάλει stripes (αλλά το πρόστιμο είναι μικρό απ'ότι μου έχουν πει - μετά τους 6 μήνες σε θερίζουν αν σε πιάσουν).

Τώρα με το τεκμήριο, ή θα πληρώσεις το φόρο, ή πρέπει να εισάγεις χρήματα (τα οποία θα τα φορολογηθείς?) για να το δικαιολογήσεις.

Δεν ξέρω πώς δουλεύει το σύστημα, ο δικηγόρος ίσως ξέρει (btw δικηγόρε είναι Ti και μπαίνει ως καταλύτης πάνω από την αντίδραση που έγραψες - για τους πιο ψαγμένους / ρίχνεις και μπιατσις χημικό έτσι).

Link to comment
Share on other sites

Το τεκμήριο το εχω εδώ που σκάω 40% φόρο όμως!!

Να πάρω Αγγλικό θα μου πεις ε?

Και να το έχω κάτω!

Μια διευκρίνιση απλά για να υπάρχει.

Στο Ενγκλαντς μέχρι (περίπου) 7500 λίρες το χρόνο είσαι αφορολόγητος. Από τις 7500 μέχρι τις 36.000-37.000 λίρες ότι βγάλεις έχεις φορολογία 20% Και απο τις 36.000 μέχρι τις 150.000 έχεις φορολογία 40%. Από τις 150.000 και άνω η φορολογία είναι 50%

Για παράδειγμα κάποιος βγάζει 180.000 ακαθάριστα το χρόνο. Φορολογείται εώς εξής (χοντρικά-χοντρικά)

7500 = 0 φορολογία

29.500 (Από τις 7500 μέχρι τις 3700 το ποσό δηλαδή) = 20% φορολογια. Μετά την φορολογία μένουν 23.600 (29.500 - 5900)

113.000 (Από τις 37000 μέχρι τις 150000 το ποσό δηλαδή) = 40% φορολογία. Μετά την φορολογία μένουν 67.800 (113.00 - 45200)

30.000 (Από τις 150000 μέχρι τις 180000 το ποσό δηλαδή) = 50% φορολογία. Μετά την φορολογία μένουν 15.000 (30.000 - 15.000)

Άρα του μένουν σύνολο

7500 + 23600 + 67800 + 15000 = 113900 από τα ακαθάριστα 180 χιλιάρικα

Το γραψα για τους μετανάστες στο UK και εγκυκλοπαιδικά να υπαρχει :p

Link to comment
Share on other sites

Σωστός είσαι για την φορολογία.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και να χέσω την Ευρωπαική Ένωση btw, αφού πληρώνω φόρους κανονικά εδώ, και έχω το ζεστό κασέρι, και θέλω να πάρω ένα αμάξι πρέπει να πληρώνω ΚΑΙ εκεί "για να μάθω" ενω δεν είμαι κάν κάτοικος... δηλαδή το κέρας μου.

Σωτηρη γκουντ Λακ... εγώ το πούλησα κάτω, αλλά αν δεν το είχα πουλήσει θα μου σκάγανε καμπάνες τώρα απο όσο βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας ακούσω τη γνώμη σας ως πιο ειδικοί επί των τετράτροχων. Το story έχει ως εξής. Καλός φίλος μου ήθελε να αγοράσει αυτοκίνητο μέχρι 1400cc και kaτέληξε στο καινούργιο ford fiesta 1.4 manual full extra. Η πρότασή μου ήτανε εδώ και ένα χρόνο που το συζητούσαμε το Yaris 1.3. Σήμερα για πολλαπλή φορά κοντραριστικάμε (φιλικά πάντα) για τα υπέρ και τα κατά του καθενός. Και τα δύο είναι 1.4 5Θ Full Extra

Κατά τη γνώμη μου το Υaris έχει: 100 αλογάκια ιαπωνέζικα αξιόπιστα, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, περισσότερο όγκο και εμφάνιση και θέλει μόνο λαδάκι, μπουζάκι, βενζίνη. Έχει και μεταπωλιτική αξία. Δεν έχει και τόσο χαμηλό κόστος συντήρησης. Δεν έχει το κράτημα και την ποιότητα κύλισης του fiesta, αλλά δεν απέχει και πολύ (κανείς δεν είναι τέλειος είπαμε :fist:).

Το fiesta έχει πολύ καλή ποιότητα κύλισης και κράτημα, :hmm: χμμμμμμμμμμμ εχει και ζάντες αλουμινίου (που έχει και το yaris) και αμ θες του βάζεις και σος για να γλυστράει :whip:. Δεν έχει τον όγκο και την εμφάνιση του yaris (λογικό είναι γιατί αν τα είχε θα λεγόταν yaris :p εννοώ πως δε φαίνεται και τόσο μεγάλο αμάξι, είναι συντιρητικό το 5θυρο) δεν έχει την αξιοπιστία του ιάπωνα, δεν έχει καλή μεταπωλιτικη αξία όπως ο Ιάπωνας:p.

Τι λέτε βρε παιδιά συμφωνείτε ή πάω σε λάθος δρόμο; (γερμανικό εννοώ :smoke:)

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάτω το αμάξι (ένα σαραβαλάκι είναι) για όποτε κατεβαίνω

Καλώς ή κακώς δεν μπορείς να στηριχτείς στα ΜΜΕ της Ελλάδας για όσο καιρό είσαι εκεί (απεργίες)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.