Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Σε TA-Technix ρωτησες ?

Κοίταξα τώρα στο site, και έχουν σετάκι αμορτισερ-ελατηρια σε πολύ καλή τιμή (235). Βέβαια χαμηλώνουν 25mm, πράγμα για το οποίο ίσως ακούσω γκρίνια, αφού το αυτοκίνητο είναι γυναίκας :p Απο σκληρότητα π,ώς είναι αυτές?

Οπότε μέχρι τώρα υπάρχουν οι εξής εναλακτικές :

1. TA-Technix

2. bilstein μαύρα

3. Monroe

4. KYB

Τι απ' όλα? Δεν ψάχνω την super-duper ανάρτηση με τα απόλυτα κρατήματα, αλλά μια όσο γίνεται άνετη που θα κρατήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Το ψήνω να κατέβω μια βολτα προς Βάρκιζα, κανένας ανησυχος φιλος για παρέα;

Παρον ! αν ανεβεις να με παρεις ομως γιατι με το ποπελ ε θα αργησω λιγααακι : P

Κοίταξα τώρα στο site, και έχουν σετάκι αμορτισερ-ελατηρια σε πολύ καλή τιμή (235). Βέβαια χαμηλώνουν 25mm, πράγμα για το οποίο ίσως ακούσω γκρίνια, αφού το αυτοκίνητο είναι γυναίκας :p Απο σκληρότητα π,ώς είναι αυτές?

Οπότε μέχρι τώρα υπάρχουν οι εξής εναλακτικές :

1. TA-Technix

2. bilstein μαύρα

3. Monroe

4. KYB

Τι απ' όλα? Δεν ψάχνω την super-duper ανάρτηση με τα απόλυτα κρατήματα, αλλά μια όσο γίνεται άνετη που θα κρατήσει :)

2 η 4.

Τα 2 τα ειχα και τα αλλαξα καθοτι κουβαλουσα τον πατερα απο το νοσοκομειο,(ηταν πακετο με ελατηρια χαμηλοτερα)

και εκεινο το διαστημα ηταν προεκλογικη περιοδος(μαλλον νομαρχιακες)και στο ολο πνευμα των εκλογων

οι wannabe εκλεγομενοι βομβαρδισαν τον κεντρικο δρομο του χωριου και πλεον περνουσες μονο με αρμα.

Ηταν ενα πολυ καλο πακετο , βιδωνε το οπελ των 55ονων στην ασφαλτο , σε εδινε πληροφοριες για το παραμικρο

πανω στο δρομο οχι σε εκνευριστικο σημειο και λυπυθηκα που με αναγκασαν να τα αλλαξω.

Ετσι πηγα στα ΚΥΒ με μαμα ελατηρια.Στην αρχη δεν πιστευα οτι θα "καθοταν" σε γερμανικο αυτοκινητο

αλλα ο μηχανικος μου με επεισε και τα εβαλα.Εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε δεν με εχει "ξερασει "κανενα

δεν χασανε σε αισθηση (προσφατη μετρηση με το επιβαιβαιωσε)και το αυτοκινητο κινειται απο χωραφοδρομους

(μενω χωριο γαρ) μεχρι εγνατια οδο .

Link to comment
Share on other sites

Για προτείνετε μου κανένα μαγαζί για αμορτισέρ. Είναι λίγο δύσκολη περίπτωση, καθώς το αυτοκίνητο έχει κυκλοφορήσει πολύ λίγο. Ford StreetKa του 2003 είναι και από κάποια λίγα τηλέφωνα που έκανα βρίσκω μόνο monroe και billstein μαύρα. Το πρόβλημα είναι το μπροστά σετ, καθώς το πίσω είναι ίδιο με το απλό το Ka, οπότε βρίσκουμε... Γενικότερα μου είπαν ότι αυτά πάνω κάτω είναι σαν της μάνας του, όσον αφορά αντοχή. Από αυτά τα 2 τι να επιλέξω? Που αλλού μπορώ να ρωτήσω? Για βοηθήστε λίγο :)

Edit: Απ΄ότι είδα στο site της, βγάζει και η KYB.

Αν είσαι της οδήγησης τα μαύρα, αλλά να τα πάρεις σετ, μην πάρεις μόνο τα μπροστά.

Αν είσαι του cruising πάρε τα πιο μαλακά :p

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]:

Για τα λάστιχα, προσωπικά δεν φεύγω εύκολα από τη Michelin. Reviews etc. τα pilot exalto βγαίνουν σε πολύ καλό σημείο. Τώρα για βροχή, θέλει άλλη δοκιμή για φρενάρισμα και άλλο για υδρολίσθηση.

Τα καλύτερα απ'ότι έχω διαβάσει είναι τα Νόκιαν, αλλά δεν ξέρω ποια μοντέλα (τα βαφτίζουν όλα με κάτι γράμματα :p) και με τι συμβιβασμούς (θόρυβο? φθορά?).

Τα uniroyal είναι από τα πιο φθηνά που παίζουν στο uk, τουλάχιστον στη διάστασή μου (35 λίρες το ένα = 140 λίρες το σετ). Είχα ψηθεί να τα δοκιμάσω αλλά βαρέθηκα τη διαδικασία :p

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα τώρα στο site, και έχουν σετάκι αμορτισερ-ελατηρια σε πολύ καλή τιμή (235). Βέβαια χαμηλώνουν 25mm, πράγμα για το οποίο ίσως ακούσω γκρίνια, αφού το αυτοκίνητο είναι γυναίκας :p Απο σκληρότητα π,ώς είναι αυτές?

Οπότε μέχρι τώρα υπάρχουν οι εξής εναλακτικές :

1. TA-Technix

2. bilstein μαύρα

3. Monroe

4. KYB

Τι απ' όλα? Δεν ψάχνω την super-duper ανάρτηση με τα απόλυτα κρατήματα, αλλά μια όσο γίνεται άνετη που θα κρατήσει :)

Ποια ακριβως ειδες ? Αυτα που εχω βαλει εγω, ειναι ρυθμιζομενα κατ'υψος, αλλα σκληρουλια. Εφαγα γκρινια στην αρχη απο την γυναικα μου, αλλα σταματησε καποια στιγμη. Και να ξερεις, οσο χαμηλωνεις, τοσο μαλακωνει ;) !!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβως ειδες ? Αυτα που εχω βαλει εγω, ειναι ρυθμιζομενα κατ'υψος, αλλα σκληρουλια. Εφαγα γκρινια στην αρχη απο την γυναικα μου, αλλα σταματησε καποια στιγμη. Και να ξερεις, οσο χαμηλωνεις, τοσο μαλακωνει ;) !!!

StreetWare eShop :: Welcome

Η αλήθεια είναι ότι είναι τραγικά φτηνά, αν αναλογιστείς ότι έχουν και ελατήρια. Βέβαια όταν της είπα ότι χαμηλώνουν το αυτοκίνητο, άλλαξε 4-5 χρώματα και είπε ΟΧΙ :p Ήδη την ενοχλεί το πόσο χαμηλό είναι το αυτοκίνητο. Μάλλον για KYB θα πάω. Άκουσα καλά λόγια γενικά :)

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο με τις μικρές. Και με τις μεγάλες.
Για μεγάλες φωνάξτε τον [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] για τις μικρές κανένα Κινέζο.
οι μεγάλες (ηλικία/διαστάσεις) είναι για τον [MENTION=4643]o polonos[/MENTION] ρε:rofl:

Θα σας μπανάρω ε :hehe:

Α, τρίζει και λίγο η όπισθεν τι παίζει να φταίει, LOL... :hehe:

Χωρίς πλάκα, απαντήστε κανείς αν ξέρει για τις χαράδρες στο ταμπλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει προβλημα εκει, πχ αν το αφησεις στον ηλιο?

Να έχει περισσότερο πρόβλημα απ ότι κάτω από το καπό με 100+ βαθμούς?

Ούτως η άλλως θα φτιάξω και κουτάκι, τώρα είναι πρόχειρα δεμένη.

κάτω απότο κάθισμα όπως το έχουν οι Merc? Το έψαξες ?

Δεν έχω χώρο. Άμα βρω μια λίγο πιο κοντή μπαταρία θα την πετάξω στο χώρο της ρεζερβας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.