Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Ρε παιδιά αγόρασα ένα Yaris 1200cc πριν από 2 χρόνια αλλά μου φαινόταν ότι έκαιγε τα κέρατα του και δεν μου άρεσε.

Βρήκα ευκαιρία και πήρα ένα μοτέρ 700cc από ένα παλιό Matiz και το έβαλα πάνω αλλά από τότε δεν είμαι ευχαριστημένος απ'την απόδοση.

Λέτε να βάλω καμιά 9000cc V8 από κάνα Viper ή θα φιλήσει το πάτωμα απ'το βάρος?:slap:

με εσενα στο τιμονι,θα παιρνει τουλαχιστον 3μιση γαιδαρους απο τις 5300 σαλ και πανω.

ΥΓ:το VIPER εχει V10 7990 cc

Link to comment
Share on other sites

Ασε μας ρε με το Yaris , ετοιμασου να τρακαρεις και μετα δεν θα το παιρνει ουτε σκουπιδιαρης

Εισαι να κανονισουμε καμμια κοντρα ? Εχω Λαντα αλλα δεν τα εχει φτυσει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Μεμβράνες αντηλιακές για τα τζάμια του αυτοκινήτου είναι. Μπαίνουν στο εσωτερικό των τζαμιών, προστατεύουν από τον ήλιο, από τα κακά μάτια που κοιτάνε το εσωτερικό του αυτοκινήτου, βοηθάνε τον κλιματισμό και να μην καίει το αμάξι όταν το έχεις παρκαρει με ηλιοπροστασία μπροστά.

Η "ταρίφα" είναι γύρω στα 230-250€ ανάλογα με το αμάξι. Υπάρχουν σε διάφορους χρωματισμούς, προσωπικά προτιμώ τις μαύρες/γκρι. Αλλά σε ένα μπλε αμάξι, μπορείς να βάλεις και γαλάζιες ελαφριές πχ για προστασία.

Υπάρχει ένα θέμα με το νόμο ότι απαγορεύονται οι οδηγού-συνοδηγού, αλλά αν δεν κάνω λάθος επιτρέπονται μέχρι 30%.

Το ποσοστό αυτό είναι πόσο ορατότητα μπλοκάρουν, δηλαδή οι 30% αφήνουν 70% ορατότητα από έξω προς τα μέσα. Από μέσα βλέπεις 10-15% λιγότερο, ακόμα και τη νύκτα. Τα πλεονεκτήματα άπειρα, μοναδικό μειονέκτημα οι κλήσεις άμα πέσεις σε "περίεργο" αστυνομικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουν αυτές οι μεμβράνες; Είναι για το αμάξωμα ή για τζάμια; Πόσο πάει το μαλλί; Δώσε περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς.

Το χρώμα της μεμβράνης επηρεάζετε από το χρώμα που έχουν τα τζάμια του αυτοκίνητου.

Τα σκούρα από τα ανοιχτά έχουν μικρή διαφορά σε ότι αφορά τις ακτίνες του ηλίου. Συνιστώνται μόνο εάν γκομενίζεις όντας παντρεμένος.

http://llumar.lighthouse.gr/virtualcar/main.htm

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3M προτεινονται με εφ'ορου ζωης εγγυηση.

Δυστυχως στην Ελλαδα που εχει τον περισσοτερο ηλιο ολο το χρονο απαγορευονται οι μεμβρανες σε οδηγο και συνοδηγο σε αντιθεση με την υπολοιπη Ευρωπη που απλα δεν τους νοιαζει.

Το γελοιο του πραγματος ειναι οτι αν ο αλλος ειναι στραβος θα σε γραψει, οτι σκουροτητα κι αν εχεις, σε οποια τζαμια κι αν εχεις βαλει.

Το Σταθακη(νομιζω) τον ειχε γραψει τροχαιος παλαιοτερα σε ενα Seat Leon II για σκουρα τζαμια.

Τι κι αν του εξηγουσε ο Σταθακης οτι ετσι ηρθε απο το εργοστασιο....

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα της μεμβράνης επηρεάζετε από το χρώμα που έχουν τα τζάμια του αυτοκίνητου.

Τα σκούρα από τα ανοιχτά έχουν μικρή διαφορά σε ότι αφορά τις ακτίνες του ηλίου. Συνιστώνται μόνο εάν γκομενίζεις όντας παντρεμένος.

http://llumar.lighthouse.gr/virtualcar/main.htm

Καλά, αυτά που δείχνει στο site της Llumar απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, το Alu Light είναι πολύ πιο σκούρο.

3M προτεινονται με εφ'ορου ζωης εγγυηση.

Δυστυχως στην Ελλαδα που εχει τον περισσοτερο ηλιο ολο το χρονο απαγορευονται οι μεμβρανες σε οδηγο και συνοδηγο σε αντιθεση με την υπολοιπη Ευρωπη που απλα δεν τους νοιαζει.

Το γελοιο του πραγματος ειναι οτι αν ο αλλος ειναι στραβος θα σε γραψει, οτι σκουροτητα κι αν εχεις, σε οποια τζαμια κι αν εχεις βαλει.

Το Σταθακη(νομιζω) τον ειχε γραψει τροχαιος παλαιοτερα σε ενα Seat Leon II για σκουρα τζαμια.

Τι κι αν του εξηγουσε ο Σταθακης οτι ετσι ηρθε απο το εργοστασιο....

Για αυτό είπα για τρελό αστυνομικό, κανονικά πρέπει να σου ζητήσει το πιστοποιητικό από εκεί που σου τις έβαλαν. Αν θέλει να σε γράψει, θα πρέπει να έχει φωτόμετρο. Αν θέλει να σε γράψει όμως, θα το κάνει κι εσύ πρέπει να βγάλεις άκρη μετά.

Προσωπικά δοκίμασα τις Global με το i30 λόγω προσφοράς στα 160€ μέσω του ραδιοταξί που είναι ο πατέρας μου μέλος και είναι αρκετά καλές. Επίσης, εγγύηση εφόρου ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Το καθεστώς με τις ζελατίνες ειναι λίγο περίεργο. Ο τοποθετητής σου δίνει ενα χαρτί το οποίο εν ολίγοις έχει πάνω τις αναγραφές TuV & CE έτσι ώστε να μην σε κόψει το ΚΤΕΟ.

Απο την άλλη, ο νόμος λεει οτι απαγορεύεται δια ροπάλου η τοποθέτηση οποιασδήποτε ζελατίνας σε μπροστά και πίσω παρμπριζ. Ο ΝΕΟΣ νόμος επίσης λέει οτι απο τις κολώνες και πίσω μπορείς να το κάνεις και κατράμι αν θες, αλλα πλέον απαγορεύει την χρήση οποιασδήποτε ζελατίνης ΚΑΙ στα τζάμια οδηγού-συνοδηγού.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, ειναι πως η καλή ζελατίνα βοηθά και στο να μην γίνει θρύψαλλα το τζάμι σε περίπτωση σύγκρουσης ή κακόβουλης ενέργειας.

Για αυτο άλλωστε τα περισσότερα τελευταια αυτοκινητα, βγαίνουν απο την μανα τους με πίσω φυμέ τζάμια.

Τώρα, τα "παραθυράκια" έχουν ώς εξής:

α. Αν έχεις πάθηση ματιών που επιτρέπει ζελατίνες και ΜΟΝΟ με επίδειξη χαρτιού απο γιατρο &

β. Αν ειναι "ελαφρύ" το φυμέ και δεν το παρατηρήσει ο σμερφ. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, you're busted.

Επίσης, εχω δει Llumar να ξεφτίζει, αλλα ΟΧΙ 3Μ. Επίσης αν χρειαστεί οποιοσδήποτε να βάλει 3Μ μου στέλνει πρώτα πμ για να γλυτωσει μερικά λεφτά...

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Σε επιβεβαίωση του LevelOne εδώ ο Κ.Ο.Κ. http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf που στην σελ.128 γράφει για τα φιμέ:

''Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών και Δημόσιας Τάξης καθορίζονται οι προδιαγραφές των μεμβρανών που

επιτρέπεται να επικολλώνται στα παράθυρα πίσω από τη θέση του οδηγού - συνοδηγού όταν το αυτοκίνητο διαθέτει δεξιό καθρέπτη, καθώς και οι περι-

πτώσεις εκείνες που για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται η επικόλληση μεμβρανών σε όλα τα παράθυρα του αυτοκινήτου.''

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, ποιο καλό παιδί είχε ποστάρει πριν κάνα 9μηνο-11μηνο ότι έπαιζε με το ECU EDIT και χαρτογραφούσε εγκεφάλους; Έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Πέτρο, εγώ το είχα πει και έχω σκοπό να το κάνω αλλά έχω μπλέξει με τετριμένες λεπτομέρειες όπως το ότι βαριεμαι να παραγγελνω EPROM reader/writer από το eBay αλλά και επειδή λόγω ανωτέρας βίας έχω αφήσει το αμάξι σε δευτερη μοίρα... Βέβαια, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και γενικότερα αν χρειαστείς οτιδήποτε....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.