Jump to content



[Poll] Καλύτερες temps με κλειστό ή ανοιχτό κουτί?


qbiefox

Με ανοιχτό ή με κλειστό κουτί, έχετε καλύτερες θερμοκρ  

121 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Eννοειται οτι καλυτερες θερμ/σιες εχεις με το κουτι ανοιχτο. Εκτος βεβαια κι αν στο δωματιο εχει συνθηκες καυσωνα.

Εαν παλι εχεις φροντισει να εχεις ρευμα αερα στο κουτι με 15 ανεμιστηρες, θα ειναι ψυχροτερα με το κουτι κλειστο (ενα ψυχρο κομπρεσερ:jump1:)

Link to comment
Share on other sites

Όσο η πίεση στο εσωτερικό του κουτιού είναι μεγαλύτερη/ίση της εξωτερικής πίεσης του δωματιου, τότε η θερμοκρασία του κουτιού είναι μεγαλύτερη όταν αυτό είναι κλειστό. Δημιουργόντας αρνητική πίεση στο εσωτερικό του κουτιού, ουσιαστικά ρίχνεις και την θερμοκρασία. Αυτά πάντα σε θεωρητικό επίπεδο και υποθέτωντας ότι το κουτί δεν επιτρέπει την ελεύθερη έλευση του αέρα.

Σε πρακτικό επίπεδο τώρα, το κατά το πόσο μπορείς να πλησιάσεις σε αυτές τις συνθήκες ουσιαστικά βρίσκεται και η απάντηση στο άμα πρέπει να έχεις το κουτί ανοιχτό ή κλειστό.

Άμα έχεις ένα κουτί με λίγες τρύπες και καλή εξαγωγή αέρα τότε είναι καλύτερο να είναι κλειστό.

Flow vs pressure

Τοποθετώντας εισαγωγή αέρα στο σύστημα, αυξάνεις την πίεση στο εσωτερικό του κουτιού, αλλά επιτρέπεις καλύτερη ροή του αέρα στο εσωτερικό του κουτιού. Αυτό είναι οφέλιμο όταν η θερμοκρασία του δωματίου είναι σχετικά χαμηλή.

Δικό μου συμπέρασμα:

  • Ζεστό δωμάτιο + "καλό" κουτί (λίγες τρύπες κτλ) = κλειστό κουτί με ανεμιστήρες που βγάζουν αέρα.

  • Κρύο δωμάτιο + "καλό" κουτί = κλειστό κουτί με συνδιασμό intakes/outakes

  • Ζεστό δωμάτιο + "κακό" κουτί = ανοιχτό κουτί

  • Κρύο δωμάτιο + "κακό" κουτί = κλειστό κουτί με intakes/outakes

Αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

δε στεκει αυτο που λες

το δωματιο ειναι παντα πιο κρυο απο το εσωτερικο του κουτιου

αυτο που συγκρινουμε ειναι αν μπαινει καλυτερα αερας απο το πλαι αν ειναι ανοιχτο,η απο τους ανεμιστηρες

Link to comment
Share on other sites

δε στεκει αυτο που λες

το δωματιο ειναι παντα πιο κρυο απο το εσωτερικο του κουτιου

αυτο που συγκρινουμε ειναι αν μπαινει καλυτερα αερας απο το πλαι αν ειναι ανοιχτο,η απο τους ανεμιστηρες

Γιατί που είπα εγώ ότι το κουτί είναι πιο κρύο απο το δωμάτιο;

EDIΤ: Για να γίνω περισσότερο κατανοητός 1-2πραγματάκια:

-Όταν η θερμοκρασία του δωματίου είναι σχετικά υψηλή, τότε το air flow είναι λιγότερο αποτελεσματικό, από όταν η θερμοκρασία του δωματίου είναι χαμηλή. Δεν είναι κάτι το παράλογο αφού ο αέρας που θα εισέρχεται στο κουτί θα είναι περισσότερο ζεστός, όταν το δωμάτιο είναι πιο θερμό. Με λίγα λόγια:

Ζεστό δωμάτιο = όχι τόσο αποτελεσματικό air flow, κρύο δωμάτιο = αποτελεσματικό air flow.

-Όσον αφορά το θέμα της πίεσης/θερμοκρασίας. Νόμoς ιδανικών αερίων => P1/P2 = T1/T2, ρίχνοντας την πίεση, ρίχνεις την θερμοκρασία.

Δε βρίσκω κάτι που να "μην στέκει". Διορθώστε με, αν κάνω λάθος :p

Link to comment
Share on other sites

-Όταν η θερμοκρασία του δωματίου είναι σχετικά υψηλή, τότε το air flow είναι λιγότερο αποτελεσματικό, από όταν η θερμοκρασία του δωματίου είναι χαμηλή. Δεν είναι κάτι το παράλογο αφού ο αέρας που θα εισέρχεται στο κουτί θα είναι περισσότερο ζεστός, όταν το δωμάτιο είναι πιο θερμό. Με λίγα λόγια:

Ζεστό δωμάτιο = όχι τόσο αποτελεσματικό air flow, κρύο δωμάτιο = αποτελεσματικό air flow.

πως το συμπερανες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ας ερθουμε λιγο σε πρακτικο επιπεδο... Σας εχω μια φωτο του κουτιου μου, να μου πειτε τι φταιει και εχω τοσο μεγαλη διαφορα... Αντε μπας και βγαλω ακρη. Να πω απλα οτι θα ηθελα το pc να ειναι σχετικα αθορυβο, οποτε η λυση να αλλαξω ολα τα fans με νεα στις 1500+ rpm δεν πολυπαιζει.

imgp1574e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο αυτή τη δοκιμή, άμα δε βαριέσαι: Κλείσε τα εμπρός και κάτω ανεμιστηράκια και κλείσε και το κουτί. Επείσης, κλεισε τις αντιστοιχες οπές τους με λίγη μονωτική και πες θερμοκρασίες συγκρητικά με τις προηγούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα stalker κουτι με 4 ανεμιστηρες 12 αρηδες μεσα.Φοραω Q6600 με ASUS mobo,enermax galaxy 1000,zalman 9700 led cpu cooler.Με κλειστο κουτι ειχα σε idle

37 cpu 40 mobo.εβγαλα το πλαινο καπακι και αγορασα ενα φυλλο πλαστικου pvc στα μετρα του πλαινου καπακιου που εβγαλα.Ανοιξα μια τρυπα στη μεση κι εκει εβαλα εναν ανεμιστηρα μικρο απο αυτους που δροσιζομαστε sto spiti .Τον εχω να δουλευει στο 2 φυσαει μεσα στο κουτι κατευθειαν και παιρνω τιs εξης θερμακρασιες

cpu 33,mobo 30

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ας ερθουμε λιγο σε πρακτικο επιπεδο... Σας εχω μια φωτο του κουτιου μου, να μου πειτε τι φταιει και εχω τοσο μεγαλη διαφορα... Αντε μπας και βγαλω ακρη. Να πω απλα οτι θα ηθελα το pc να ειναι σχετικα αθορυβο, οποτε η λυση να αλλαξω ολα τα fans με νεα στις 1500+ rpm δεν πολυπαιζει.

imgp1574e.jpg

φίλε μου νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι στους ανεμιστήρες της ψήκτρας σου δηλαδή , έχεις δύο διαφορετικούς ανεμιστήρες (διαφορετική ροή) και στο πίσω μέρος του κουτιού σου έναν τρίτο πάλι διαφορετικό , γνώμη μου είναι πως τουλάχιστον οι δυο της ψήκτρας πρέπει να είναι ίδιοι σε ροή και ο πίσω του κουτιού λίγο ποιο δυνατός αν όχι ίδιας δύναμης ως προς την ροή .

Δοκίμασε να βγάλεις τον πρώτο της ψήκτρας (αυτόν που σπρώχνει)και πες μας τις θερμοκρασίες σου .

Εγώ έχω ακριβός τις ίδιες θερμοκρασίες είτε ανοιχτώ είτε κλειστό, γιαυτό και δεν ψηφίζω :p

Stacker 830.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τον εναν ανεμηστηρα και ειχα 2-3 βαθμους πανω. Το setup της ψυκτρας ειναι δοκιμασμενο, αλλωστε εχω καλες τεμπς (9550@ 3.6) 58 βαθμους σε prime95 (ανοιχτο κουτι). Καμια αλλη ιδεα? :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως με κλειστό το κουτί υπάρχει καλύτερο airflow μιας και ο αέρας που φέρνει ο μπροστινός ανεμιστήρας στη μία περίπτωση διαχέεται ενώ στην άλλη ψύχει τα υποσυστήματα του υπολογιστή και μετά εξέρχεται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και πολύ καιρό έχω παρατηρήσει οτι με ανοιχτό το κουτί έχω 10 βαθμούς χειμώνα καλοκαίρι κάτω. Τώρα ειδικά που έβαλα και την HR-03 στην vga που πετάει τον αέρα μέσα στο κουτί τα πράγματα είναι τραγικά έτσι και το κλείσω.

Link to comment
Share on other sites

2-3 βαθμους λιγοτερους με ανοιχτο το κουτι(~40- ανοιχτο 42+ κλειστο) ,δεν νομιζω οτι αξιζει για 2 βαθμους να το αφησω ανοιχτο!

Α με κλειστο το πλαινο ανεμιστηρα γιατι εκανε περισσοτερο θορυβο απ΄ολα... Τις cpu (mugen 2) απλα αψογο...

Link to comment
Share on other sites

Ας ερθουμε λιγο σε πρακτικο επιπεδο... Σας εχω μια φωτο του κουτιου μου, να μου πειτε τι φταιει και εχω τοσο μεγαλη διαφορα... Αντε μπας και βγαλω ακρη. Να πω απλα οτι θα ηθελα το pc να ειναι σχετικα αθορυβο, οποτε η λυση να αλλαξω ολα τα fans με νεα στις 1500+ rpm δεν πολυπαιζει.

Καλημέρες. 3 ερωτήσεις για αρχή.

1> Οι intake 120x38 της AC είναι αυτοί? Αν ναι, πως κατάφερες να τους βάλεις intake εκεί? Έχω την εντύπωση πως κουμπώνουν μόνο σαν exhaust, εκτός αν έχεις κάνει κάποια πατέντα.

2> Έχεις θέματα θορύβου αυτή την στιγμή?

3> Είσαι ευχαριστημένος με τις θερμοκρασίες που έχεις τώρα και απλά θέλεις να τις βελτιώσεις, ή έχεις πρόβλημα στα temps κάποιου περιφερειακού?

Για το πρόβλημά σου τώρα. Είναι σύνηθες σε ένα κουτί που δεν έχουμε direct ambient airflow πάνω στα parts και ταυτόχρονα έχουμε αρνητικό pressure στο κουτί να έχεις θερμοκρασίες χειρότερες με το καπάκι κλειστό απότι ανοιχτό. Όταν το κουτί δε είναι μεγάλο,οι ανεμιστήρες πολλοί, και οι ταχύτητες μικρές, έχεις και προβλήματα στροβιλισμών που σου χαλάνε το clean airflow path στα υποσυστήματα. Σε απλά ελληνικά, με τόσους fans εκεί μέσα τα βέλη που έχεις τραβήξει δεν έχουν κανένα σχεδόν νόημα (δες και εδώ σχετικά).

Για να βελτίωνα την κατάσταση, θα προχωρούσα στις εξής αλλαγές:

1> Φαίνεται πως θέλεις ένα δυνατότερο main exhaust fan. Ο CM που έχεις εκεί είναι σχεδόν σίγουρο πως έχει προβλήματα με την ποσότητα θερμού αέρα που δίνει το CPU setup σου. Μια καλή περίπτωση χωρίς να αυξήσεις ιδιαίτερα τον θόρυβο, είναι ο SCYTHE SA1225FDB12M. Δυστυχώς, είναι κάπως τσιμπημένος σε τιμή. Ακόμα καλύτερος θα ήταν αυτός στις 1450, αλλά δεν έρχεται Ελλάδα ακόμα...

2> Θέλω να πειραματιστείς με 2 από τους ανεμιστήρες σου. Ειδικότερα:

  • Δοκίμασε να δεις τις διαφορές που έχεις με τον lian li κλειστό και ανοιχτό.
  • Δοκίμασε να δεις τις διαφορές που έχεις με τον κάτω AC intake κλειστό και ανοιχτό.

Μην δοκιμάσεις να κλείσεις και τους δύο, μάλλον θα έχεις χειρότερα αποτελέσματα...

3> If all else fails, και έχεις και όρεξη, μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την ροή της TR για να ψύξουμε και την κάρτα γραφικών. Θα πρέπει να την στρίψεις 90o και να καταργήσεις τον sharkoon βέβαια, αλλά μιας και δεν έχεις direct airflow στην fanless κάρτα γραφικών μπορεί να βελτιώσεις αρκετά την κατάσταση έτσι. Δεν θα στο συνιστούσα όμως, παρά σαν last measure, δες τα πρώτα 2 τώρα.

ps: Έχεις σκεφτεί να φτιάξεις ένα duct για το σύστημα της CPU?

Δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση του ζητήματος, αλλά θα είχες καλύτερες θερμοκρασίες έτσι.

Link to comment
Share on other sites

1. Οι intake ειναι αυτοι που δειχνεις (οι κλασσικοι της AC). Εχουν μπει μεσα στα fan bracket του cosmos και ετσι μπορεσαν να μπουν χωρις πατεντα. http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=65&id=3138

2. Συγκεκριμενα θεματα θορυβου δεν εχω, με την εννοια οτι καποιο fan κανει θορυβο, ομως πιστευω οτι γενικα θα επρεπε να ειναι λιγο πιο αθορυβο το συστημα μου

3. Σε γενικες γραμμες οι θερμοκρασιες μου ειναι καλες. Σημερα με ~27 βαθμους στο δωματιο ειχα: Mε ανοιχτο κουτι cpu idle 39 και load 58. Με κλειστο κουτι cpu idle 42 και load 64. H vga idle ειναι κοντα στους 45 και load (αν θυμαμαι καλα) 65. O hdd ειναι λιγο ψηλα, παιζει συνηθως 43-44 βαθμους (αν και δεν ξερω αν γινεται κατι για αυτο, ειναι μειονεκτημα του cosmos η temp των δισκων) Κυριως με ενοχλει που ειμαι 6 βαθμους πανω με κλειστο κουτι...

Τωρα οσον αφορα τις προτασεις σου:

1. με 12αρι στις 1500 μονο λιγο θα αυξηθει ο θορυβος? Πολλες δεν ειναι οι 1500 για 12αρι? Για τον gentle typhoon παω πασο αλλα πρεπει να περιμενω να τον φερουν ελλαδα...

2.Οπως ειπα και πιο πανω, με το setup που εχω αυτη τη στιγμη εχω στον cpu idle 42 και load 64

- Με κλειστο τον top (lian li) ειχα idle 42 και load 63, -1 σε load.

- με κλειστο τον down (AC) ειχα ιidle 43 και load 66, +2 βαθμους δλδ.

To οτι με κλειστο το lian li ειχα -1 βαθμο τι σημαινει? οτι εχω πολυ negative pressure? Επισης να πω οτι συχνα, τα 5.25 bays (που εχουν φιλτρο πανω) ειναι γεματα σκονη, πραγμα που σημαινει οτι το κουτι κλεβει αερα και απο εκει.

3. Αυτο με το να γυρισω την ψυκτρα το εχω βγαλει απο το μυαλο μου για 3 λογους.

- η vga εχει καλες temps

- η temp του cpu θα ανεβει αφου θα παιρνει ζεστο αερα απο την vga

- δεν υπαρχει τροπος να ψυξω τις ram, αφου η iFX-14 καθεται πανω απο τα 2 πρωτα dimms.

Τελος οταν αναφερεσαι σε duct για την cpu, μπορεις να φερεις ενα παραδειγμα για το τι σκεφτεσαι?

Ευχαριστω πολυ για το xρονο σου man. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιό κουτί/PC (AMD Athlon 2700+ με nVidia Ti4200) με μόνη έξοδο το fαn του psu, όλα μέσα ζεματάνε. Η CPU 55 idle, 64 load. Όταν το ανοίξω στο πλάι πέφτουν όλα 15-20 C.

Στο chiftech της υπογραφής που έχει πολλές (4) ανοιχτές επιφάνειες (κυψέλες) έχω μόνο έναν 90άρη για input (στις 1500rpm πάνω στους δίσκους). Εξαγωγή κάνουν το psu και ένας χαμηλόστροφος 12άρης που αν χρειαστεί γκαζώνει από μητρική και ποτενσιόμετρο. Η Ζαλμαν της CPU ρίχνει πίσω, πάνω στον 12άρι και η VGA απευθείας έξω.

Είτε κλειστό είτε ανοιχτό είναι στα ίδια περίπου. Λογικό καθώς με την υποπίεση που δημιουργώ μπαίνει αέρας από 4 μεγάλες πλαϊνές επιφάνειες που είναι και προστατευμένες εσωτερικά με φίλτρο αποροφητήρα και μένουν και τα όλα τα εντός καθαρά. Όταν περνάει η σκούπα από κοντά, καθαρίζονται και τα φίλτρα σε 3 sec. :hi:

Ησυχα καθαρά και cool. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.