Jump to content



[Poll] Καλύτερες temps με κλειστό ή ανοιχτό κουτί?


qbiefox

Με ανοιχτό ή με κλειστό κουτί, έχετε καλύτερες θερμοκρ  

121 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ακουω τωρα τελευταια συμφορουμιτες να λενε οτι εχουν καλυτερες θερμοκρασιες οταν εχουν κλειστο το πλαινό καπακι του κουτιου τους. Εμενα προσωπικα μου φαινεται πολυ περιεργο το καλο airflow να ειναι καλυτερο απο φρεσκο κρυο αερα που μπορει να παρει το κουτι με ανοιχτο καπακι. Ψηφιστε λοιπον σε αυτο το poll, για να δουμε τι γινεται κια να βγαλουμε μια ακρη για το τι φταιει στον καθενα... Ψηφιστε μονο αν εχετε δοκιμασει το συγκεκριμενο πραγμα και ειστε σιγουροι.

Παρακαλω αναφερετε τι κουτι εχετε, τι cpu και ποσους βαθμους διαφορα βλεπετε (οταν ειναι ανοιχτο η κλειστο).

CM Cosmos, q9550@3.6, -5 βαθμους με ανοιχτο κουτι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

στα κουτιά του κιλού που είναι όλα στριμωγμένα και γενικά δεν έχουν κάποια σοβαρή σχεδίαση στη ροή του αέρα το ανοιχτό πλαινό βοηθάει....

στα καλά κουτιά ο καλός σχεδιασμός για τη σωστή ροή του αέρα υπάρχει και δουλεύει σωστά με κλειστό πλαινό.

αν το πλαινό μείνει ανοιχτό η ροή χαλάει και τις περισσότερες φορές (αν όχι όλες) φέρνει το αντιθετο αποτέλεσμα....;)

στη δική σου περίπτωση το cosmos είναι κουτάρα σε άποψη ροής αέρα.....αλλά για να βλέπεις -5 σημαίνει οτι όταν είναι κλειστό το κουτί κάτι το εμποδίζει να αναπνεύσει σωστά.......καλωδια μέσα στη μέση......ψόφιοι ανεμιστήρες που δεν δημιουργούν επαρκή ροή....κλπ

Link to comment
Share on other sites

φρεσκο κρυο αερα?? μεσ'το καλοκαιρι?:shifty:

παλιοτερα σε αλλο pc ειχα ανοιχτο καπακι..κ ειχα βαλει κανονικο μικρο ανεμιστηρα (με πριζα) να φυσαει πανω του και ειχε τουλαχιστον 5-10βαθμους κατω...

στο παρον τωρα..με το haf συγκεκριμενα ηθελα να δοκιμασω τι θα γινει αν του αφησω ανοιχτο το καπακι στο πλαι..δυστυχως ανεβασε θερμοκρασια πανω απο 5 βαθμους! απο 34-35 ειχε φτασει 40-42 + ολη η σκονη .. αστο καλυτερα να μου λειπει :p

αλλοστε για αυτο ειναι τα κουτια με τα ανεμιστηρια τους..τωρα να το ανοιξεις να χαλασεις το air-flow που ειναι σχεδιασμενο γι'αυτο το λογο γτ να το κανεις?...δεν υπαρχει λογος..μονο οπως ειπα προηγουμενως να ειναι ανοιχτο το πλαινο κ να του βαλεις εναν κανονικο ανεμιστηρα με ρευμα να βαραει πανω του...τοτε ναι...;)

ψηφος στο κλειστο;)

Link to comment
Share on other sites

στη δική σου περίπτωση το cosmos είναι κουτάρα σε άποψη ροής αέρα.....αλλά για να βλέπεις -5 σημαίνει οτι όταν είναι κλειστό το κουτί κάτι το εμποδίζει να αναπνεύσει σωστά.......καλωδια μέσα στη μέση......ψόφιοι ανεμιστήρες που δεν δημιουργούν επαρκή ροή....κλπ

Οτι εχω ψοφιους ανεμηστηρες ειναι αληθεια.... 1000-1200 ειναι. Το θεμα ειναι ποσο πρεπει να ειναι για να εχεις καλυτερες temps με κλειστο? γιατι πανω απο 1200 ακουγονται :)

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό σε μένα πιστέυω έχω καλύτερες απ'ότι έχω δει και όλας,γιατί έχω airflow 0% και κλειστό βράζεις αυγά πάνω,ένα fan έχω όλο και όλο μέσα στο κουτί και είναι κλειστό σχεδόν αεροστεγώς,και την ψύχτρα gpu (default),cpu.

(Ναι έχω καλύτερες θερμοκρασίες με ανοιχτό μεν,αλλά εννοείται πως το έχω κλειστό...)

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό κουτί αν διαθέτει μελετημένο air flow. Αλλιώς αν είναι ότι να ναι, ανοιχτό.

Δεν αρκεί να έχει 10 ανεμιστήρες μέσα, πρέπει να είναι και σωστά τοποθετημένοι και χωρίς εμπόδια.

Link to comment
Share on other sites

Σε κλειστό έχω καλύτερα temps, όπως προβλέπεται εξάλλου. Για να έχεις καλύτερες θερμοκρασίες με ανοιχτό κουτί θα πρέπει το σύστημα ψύξης που έχεις να είναι αναποτελεσματικό, για διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ο αερας που μπαινει μεσα ειναι ζεστος?:rolleyes:

Άμα την έχεις πέσει σε καμιά έρημο (για να δουλέψεις ήσυχος!) με το laptop αγκαλιά....

Κλειστό και για μένα= καλύτερες θερμοκρασίες (σπίτι μου..)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτό!!

Γιατί με κλειστό η σίτα κόβει αρκετά τη ροή του αέρα προς τα έξω απ' το ψυγείο...

Χειμώνα μικροδιαφορές βέβαια,αλλά τώρα με τις ζέστες,το χάος...:hehe:

Πάντως μία παρατήρηση...Όταν κάποια κουτιά έχουν πλαινό ανεμιστήρι (πχ Cosmos) λογικό δεν είναι να είναι καλύτερα με το πλα'ι'νό απ' ότι χωρίς?:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.