Jump to content



[Poll] Καλύτερες temps με κλειστό ή ανοιχτό κουτί?


qbiefox

Με ανοιχτό ή με κλειστό κουτί, έχετε καλύτερες θερμοκρ  

121 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1. Οι intake ειναι αυτοι που δειχνεις (οι κλασσικοι της AC). Εχουν μπει μεσα στα fan bracket του cosmos και ετσι μπορεσαν να μπουν χωρις πατεντα. http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=65&id=3138

2. Συγκεκριμενα θεματα θορυβου δεν εχω, με την εννοια οτι καποιο fan κανει θορυβο, ομως πιστευω οτι γενικα θα επρεπε να ειναι λιγο πιο αθορυβο το συστημα μου

3. Σε γενικες γραμμες οι θερμοκρασιες μου ειναι καλες. Σημερα με ~27 βαθμους στο δωματιο ειχα: Mε ανοιχτο κουτι cpu idle 39 και load 58. Με κλειστο κουτι cpu idle 42 και load 64. H vga idle ειναι κοντα στους 45 και load (αν θυμαμαι καλα) 65. O hdd ειναι λιγο ψηλα, παιζει συνηθως 43-44 βαθμους (αν και δεν ξερω αν γινεται κατι για αυτο, ειναι μειονεκτημα του cosmos η temp των δισκων) Κυριως με ενοχλει που ειμαι 6 βαθμους πανω με κλειστο κουτι...

Τωρα οσον αφορα τις προτασεις σου:

1. με 12αρι στις 1500 μονο λιγο θα αυξηθει ο θορυβος? Πολλες δεν ειναι οι 1500 για 12αρι? Για τον gentle typhoon παω πασο αλλα πρεπει να περιμενω να τον φερουν ελλαδα...

2.Οπως ειπα και πιο πανω, με το setup που εχω αυτη τη στιγμη εχω στον cpu idle 42 και load 64

- Με κλειστο τον top (lian li) ειχα idle 42 και load 63, -1 σε load.

- με κλειστο τον down (AC) ειχα ιidle 43 και load 66, +2 βαθμους δλδ.

To οτι με κλειστο το lian li ειχα -1 βαθμο τι σημαινει? οτι εχω πολυ negative pressure? Επισης να πω οτι συχνα, τα 5.25 bays (που εχουν φιλτρο πανω) ειναι γεματα σκονη, πραγμα που σημαινει οτι το κουτι κλεβει αερα και απο εκει.

3. Αυτο με το να γυρισω την ψυκτρα το εχω βγαλει απο το μυαλο μου για 3 λογους.

- η vga εχει καλες temps

- η temp του cpu θα ανεβει αφου θα παιρνει ζεστο αερα απο την vga

- δεν υπαρχει τροπος να ψυξω τις ram, αφου η iFX-14 καθεται πανω απο τα 2 πρωτα dimms.

Τελος οταν αναφερεσαι σε duct για την cpu, μπορεις να φερεις ενα παραδειγμα για το τι σκεφτεσαι?

Ευχαριστω πολυ για το xρονο σου man. :)

1> Σε θερμοκρασίες καλά σε βλέπω. Μην χολοσκάς πολύ για το κλειστό-ανοικτό του κουτιού, τα περισσότερα setups έτσι είναι, ειδικά σε μεγάλα κουτιά με αρνητικό pressure.

2> Ναι αυξάνεται ο θόρυβος, αλλά όχι τόσο όσο νομίζουμε, λόγω θέσης. Αν θέλεις δε, μπορείς να τον ελέγχεις από mobo ή μόνος σου ώστε να πειραματιστείς καλύτερα. Το θέμα παραμένει πάντως, έχεις ένα μικρό πρόβλημα στο πίσω exhaust. Ή θα μειώσεις το airflow από της ψύκτρα (χάνοντας σε απόδοση), ή θα αυξήσεις το airflow του exhaust (χάνοντας σε θόρυβο).

3> Το περίμενα το αποτέλεσμα με τον lian li. Αυτή η θέση υπάρχει για το διπλό radiator περισσότερο, όχι τόσο για σωστή αερόψυξη, μιας και ουσιαστικά τραβάει κρύο αέρα και όχι ζεστό. αφαίρεσε τον ανεμιστήρα εντελώς, θα γλυτώσεις και σε ήχο. Δες και εδώ για να καταλάβεις το παράδειγμα.

4> air duct μεταξύ της ψύκτρας και του πίσω exhaust, που θα στέλνει τον αέρα απευθείας εκτός κουτιού. Ορίστε ένα παράδειγμα (καμία σχέση, απλά για να σου εξηγήσω το concept) airduct μεταξύ intake και ψύκτρας...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Το ανοικτο κουτι ειναι η ευκολη λυση με την οποια μπορεις να πιασεις ενα πολυ καλο επιπεδο θερμοκρασιας.

Το κλειστο κουτι, εχει τη δυναμικη να πετυχει κατι καλυτερο, αλλα οχι κατα πολυ, και δεν ειναι ευκολο γενικα.

Το airflow στο κουτι παιζει το ρολο του να ανακυκλωνει τον εσωτερικο αερα εξαγοντας τον, και εισαγοντας εξωτερικο(φρεσκο) ετσι ωστε να μην συσσωρευεται θερμος αερας που θα ανεβαζει τη θερμοκρασια ολου του κουτιου και κατα συνεπεια των περιεχομενων του.

Οποτε, το airflow στην ουσια προσπαθει να εξομοιωσει μεσα στο κουτι, την κατασταση του περιβαλλοντος...αρα δε γινεται να πετυχει καλυτερο αποτελεσμα απο ανοικτο κουτι, οταν δηλαδη τα εξαρτηματα σου βρισκονται ηδη στο περιβαλλον και η θερμοκρασια διαχεεται στο χωρο και "εξομοιωνεται" με αυτην αμεσα.

Αποκει και περα, με τους ανεμιστηρες του κουτιου μπορεις να πετυχεις κατι παραπανω, οταν δε μιλαμε για απλο airflow, αλλα καποιοι χτυπανε directly πανω σε εξαρτηματα που σηκωνουν θερμοκρασιες... Δηλαδη με καλο πλαϊνο ανεμιστηρα που χτυπαει πανω στην καρτα γραφικων, ναι θα εχεις καλυτερη θερμοκρασια εκει αποτι με ανοικτο κουτι, απλα δεν οφειλεται στο airflow, οφειλεται σε "ενεργητικη" ψυξη...

Και αυτη ειναι η μονη υπεροχη που βλεπω στο κλειστο κουτι, αφου οι πισω/πανω ανεμιστηρες (σωστα) εξαγουν αερα αρα δεν προκαλουν ενεργητικη ψυξη καπου, και οι μπροστινοι ειτε ειναι μακρια απο τα εξαρτηματα οποτε εχει εξασθενησει η ταχυτητα του αερα μεχρι να τα φτασει, ειτε μπλοκαρονται απο σκληρους δισκους.

Οποτε τελικα, κατα τη γνωμη μου για να εχεις υπεροχη με κλειστο κουτι πρεπει να εχεις πολυ καλο airflow ωστε να εξομοιωσεις οσο γινεται συνθηκες περιβαλλοντος (οποτε μεχρι εκει εισαι οσο πιο κοντα γινεται στα επιπεδα ανοικτου κουτιου, λογικα λιγο χειροτερα) και μετα θες στρατηγικα τοποθετημενους πλαϊνους ανεμιστηρες που να συνισφερουν στην ενεργητικη ψυξη των εξαρτηματων στα οποια θες να δεις διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα ανοιχτο κουτι καθως βλεπω διαφορες της ταξεως των 7 βαθμων σε cpu και 1 βαθμου στην gpu.

(Antec 1000AMG, Q6600 default, Radeon 4870 default).

Παιζει σιγουρα καταλυτικο ρολο το γεγονος οτι τα 4x80mm casefans δουλευουν στα 7v.

Σκοπευω πολυ συντομα να παρω ενα σωστο full tower, οποτε δεν χολοσκαω και πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σωστο Airflow=Σωστες θερμοκρασιες--->κλειστο

Λαθος Airflow=Λαθος θερμοκρασιες--->Ανοιχτο

Οσο εγκλοβιζεται ζεστος αερας μεσα στο κουτι,τοσο πανω θα ειναι και οι θερμοκρασιες και τοσο θα συνεχιζουν να ανεβαινουν...

για εμενα το παν ειναι να μην μενει στασιμος αερας μεσα στο case

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και το καλύτερο airflow να επιτύχεις με κλειστό θα έχεις περισσότερες θερμοκρασίες imo, άντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να έχεις τις ίδιες.

Όποιος πετύχει καλύτερες θερμοκρασίες με κλειστό κουτί και ανεμιστήρες να μας το δείξει να πειστούμε και μεις, η θεωρία απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Αρχάγγελο... με ανοιχτό κουτί το hardware αναπνέει από παντού, ειδικά όταν η θερμοκρασία δωματίου είναι πάνω από τους 27-28 βαθμούς μου φαίνεται απίθανο να έχεις καλύτερες θερμοκρασίες με κλειστό κουτί.

Δεν αρκεί το airflow όταν ο χώρος είναι κλειστός, υπάρχουν σημεία από τα οποία δεν μπορεί να διώξει την θερμότητα ο/οι πίσω ανεμιστήρας/ες, όπως ο χώρος κάτω από την κάρτα γραφικών, ενώ όταν λείπει το πλαϊνό του κουτιού η θερμότητα αυτή "βγαίνει έξω" από τη συγκεκριμένη μεριά.

Δεν είναι τυχαίο ότι όσοι έχουν το hardware πεταμένο χύμα στο κύμα πάνω στο γραφείο ανησυχούν λιγότερο για τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πετύχει καλύτερες θερμοκρασίες με κλειστό κουτί και ανεμιστήρες να μας το δείξει να πειστούμε και μεις, η θεωρία απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.

με το haf ανετα:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.