Jump to content


Projects με microcontrollers [Arduino , ESP , clones etc]


Recommended Posts

Εχει διάφορα projects στο delta hacker το περιοδικό. πχ http://deltahacker.gr/2012/02/06/arduino-game-of-life-and-more/

Αυτό που είχα κάνει είναι πάνω σε ένα ραστερ, 1xLED, 2x7-Segment Displays, 2-Tackt Button. Μόλις άναβε το LED (random) ένας από τους δύο παίκτες έπρεπε να προλάβει να πατήσει πρώτος το κουμπί. Το score εμφανιζόταν στα 2 display πχ 1-0, 2-0, 2-1 κλπ. Στο 9 έκανε reset.

Μπορείς να φτιάξεις πολλά πραγματάκια. Για παράδειγμα στην σχολή, ο Krew με τον FSBike (μέλη στο forum εδω, είναι τα παιδιά από το review section) φτιάξανε τον Οδυσσέα. Ένα αυτόματο ρομποτάκι-αυτοκίνητο που κινείται με GPS. Οι σένσορες και όλος ο αυτοματισμός γίνεται μέσω Arduino. Δες το παρακάτω βιντεάκι:

Μία άλλη πτυχιακή που μου άρεσαι είναι δύο παιδιά που είχαν φτιάξει ένα γάντι για τυφλούς. Δηλαδή αντί να έχεις το μπαστούνι, το γάντι ήταν κάτι σαν σένσορας που έκανε μπιπ σε ακτίνα 5cm, και αυτό αυξανόταν (η συχνότητα) όταν πλησίαζε ο τυφλός στο αντικείμενο.

Μπορείς να φτιάξεις και παιχνίδια, MAME, βάζοντας στο Arduino ¨ενα VGA Module. Εχει πάρα πολλά... ψάξε ιδιαίτερα σε λινουξάδικα forums.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θυμαστε παλια ψαχναμε θερμομετρα που να μετρανε κατω απο -50 και να ειναι με K-type thermocouple(ειχα κανει και ομαδικη απο Πολωνια...)

Τωρα πλεον με Arduino ειναι πανευκολο να φτιαξεις ενα μονος σου.

post-4-1414343595,0991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θυμαστε παλια ψαχναμε θερμομετρα που να μετρανε κατω απο -50 και να ειναι με K-type thermocouple(ειχα κανει και ομαδικη απο Πολωνια...)

Τωρα πλεον με Arduino ειναι πανευκολο να φτιαξεις ενα μονος σου.

[ATTACH=CONFIG]13965[/ATTACH]

Χαχαχαχα πολύ καλή ιδέα! Άσχετο, εψαχνα την αποθηκη μου προχθες και είδα ότι έχω έναν θερμό του Ανδρέα. Ξέρει κανείς που βρίσκετε για να του τον δώσω; BTW Χρήστο έχεις καποιο tutorial, how to για αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

πφφ λιγο παραπανω απο 1 χρονο αργησα να απαντησω :p

http://www.devacron.com/k-type-thermometer-lcd-arduino-nano/

btw τωρα στις γιορτες βρηκα χρονο και εφτιαξα ενα prototype βασισμενο σε arduino που βγαζει φωτο οταν ενεργοποιηθει ενας pir σενσορας. Τις σωζει σε microsd. Αν θελω μπορω να το ρυθμισω να βγαζει και 720p video. Δοκιμαζω τωρα αυτονομια κλπ. Του κουνιαδου, του εχουν ταραξει τα μελισσια οι κλεφτες. Αν αυτο το κυκλωμα που εφτιαξα μπορει να κραταει on καμια 10 μερες τοτε ισως μπορεσω να του φτιαξω κατι αντιστοιχο.

post-4-1414343598,3106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πφφ λιγο παραπανω απο 1 χρονο αργησα να απαντησω :p

http://www.devacron.com/k-type-thermometer-lcd-arduino-nano/

btw τωρα στις γιορτες βρηκα χρονο και εφτιαξα ενα prototype βασισμενο σε arduino που βγαζει φωτο οταν ενεργοποιηθει ενας pir σενσορας. Τις σωζει σε microsd. Αν θελω μπορω να το ρυθμισω να βγαζει και 720p video. Δοκιμαζω τωρα αυτονομια κλπ. Του κουνιαδου, του εχουν ταραξει τα μελισσια οι κλεφτες. Αν αυτο το κυκλωμα που εφτιαξα μπορει να κραταει on καμια 10 μερες τοτε ισως μπορεσω να του φτιαξω κατι αντιστοιχο.

[ATTACH=CONFIG]14021[/ATTACH]

Καλή μαγκιά...

Με ενδιαφέρει και μένα για το αμπέλι.. Εκεί μπορώ να βάλω μια 12βολτη για περισσότερη αυτονομία η ένα μικρο ηλιακό συλλέκτη.

Θέλω να το κάνω και γω αν μπορείς δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.

Το μπλε από κάτω τι είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε ειναι μια li-po μπαταρια. Εγω το εκανα με controller γιατι ηθελα να παιξω λιγο με τους χρονισμους, αλλα μπορει να γινει και πιο απλα.

Δες φωτο:

post-4-1414343598,3582_thumb.jpg

Στο ρελε συνδεεις την καμερα. Μολις γυρισω σπιτι θα δωσω link (στη δουλεια μας εχουν κομμενο οι αλητες το ebay :p )

Link to comment
Share on other sites

δες στο tinydeals.com για dash cam αν δεν θες να μπλεξεις με pir sensor. Υπαρχουν καποιες φτηνες dash cam που εχουν και motion sensor αλλα δεν εχω δοκιμασει να σου πω.

Τα υλικα για αυτο που εφτιαξα πρεπει να βγαινουν γυρω στα 30-40 ευρω αλλα χωρις controller θα ειναι αρκετα πιο φθηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

To εχω απο την Παρασκευη το μεσημερι με μια μικρη μπαταρια(μεγεθος κινητου) που εχει και ενα solar panel 0.5watt και δουλευει οκ μεχρι στιγμης. Αν φτασω τις 10 μερες ειμαι ικανοποιημενος.

Παιρνει αρκετη βελτιωση βεβαια. Πχ μπορω να χρησιμοποιησω Arduino Pro Mini που δεν εχει το FTDI κυκλωμα on board οποτε θα κερδισω σε καταναλωση. Επισης θα απερνοποιηθει το led και θα δοκιμασω να το βαζω σε sleep mode οταν δεν ειναι ενεργοποιμενος ο αισθητηρας. Απλα δεν ξερω την αποκριση. Τελος θελω να αντικαταστησω το ρελεδακι που κανει τον κλασικο ηχο με κατι αθορυβο. Κοιτουσα τα solid state ρελε αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικα και αυτο ακυρωνει την ουσια του project. Εχω αγορασει μερικα CD4066 αλλα δεν τα εχω δοκιμασε σε κυκλωμα ακομα. Θεωρητικα πρεπει να κανουν για αυτο που θελω και ειναι φτηνα. 10cent το ενα.

post-4-1414343598,6826_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλλη μια φανταστικη μου ιδεα γινεται πραγματικοτητα

Οχιιι δεν ειναι ενα τυπικο ρολοι. Σου λεει και ποσο τις εκατο για να φυγεις απο τι δουλεια. Οσοι καμμενοι εχουν περασει απο dialup 4800/9600kbps ξερουν οτι υστερα απο εκεινα τα χρονια τα παντα ειναι bargraph και percent!

post-4-1414343598,7_thumb.jpg

post-4-1414343598,7526_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δοκιμες IoT με arduino 

 

Το πανω ειναι ενα Arduino Uno με ενα αισθητηρα DS18B20. Ειναι συνδεδεμενο μεσω usb σε ενα RaspberryPi. Σε NodeJS τρεχει ενα script που με τη βοηθεια του Johnny5 διαβαζει την τιμη και την ανεβαζει σε μια Firebase (λογω SSL το Arduino απο μονο του δεν μπορει να το κανει). Εχω βαλει να δειχνει την εσωτερικη θερμοκρασια

 

Το κατω ειναι ενα arduino mini pro που διαβαζει εξωτερικη θερμοκρασια μεσω ενος k-type αισθητηριου. Μετα με τη βοηθεια ενος Esp8266 Esp-01 το οποιο συνδεεται στο wifi ανεβαζει την τιμη στο thingspeak.com

https://api.thingspeak.com/channels/50189/feeds.json?results=1 

 

 

 

DSC_2055.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.