Jump to content



Projects με microcontrollers [Arduino , ESP , clones etc]


Recommended Posts

40 minutes ago, Seafalco said:

 

Δε με λες, για να έχουμε καλό ρώτημα, για τι επίπεδο εξομοίωσης μιλάμε, θα χρειαστούμε και μανό ή δουλεύει και άβαφο?  :D 

Αγάπη με μανό ή χωρίς είσαι σε καλά χέρια ! ! ! :T:

 

και βαμμένο και άβαφτο κάνει. Γάντι χοντρό να μην φοράει, γιατί δεν θα μπορεί να το πατήσει (έχεις δοκιμάσει να πατήσεις κουμπί τηλεκοντρόλ με χοντρό γάντι ?? πίκρα... :p

 

Quote

Να τα κάνω εγώ νιανια να δω τι κατάλαβα?

 Ο ασύρματος δέκτης του μοτερ (αυτό το καφετί πλακετάκι στο κάτω μέρος της φωτογραφίας τώρα δέχεται και παραδέχεται εντολές μόνο από το δικό του τηλεκοντρόλ.

Μόλις πάρει εντολή διεγείρει κατευθείαν ή μέσω κάποιο τρανζίστορ το  τσιπάκι και αυτό αποφασίζει ποιο ρελέ θα δουλέψει (ανάλογα με το τι  είναι η γκαραζόπορτα.)

Τώρα αυτό που χρειάζεται α γίνει είναι :

Βάζουμε ένα τηλεκοντρολ το οποίο το διαλέγουμε έτσι ώστε να μπορεί να επικοινωνεί με το ασύρματο πλακετάκι του μοτερ.

Αντικαθιστούμε την χειροκίνητη επαφή του νέου τηλεκοντρολ με το ρελέ του ESP286 (στο οποίο έχουμε φυσικά κουμπωσει και το πλακετάκι της WiFi επικοινωνίας.

Σετάρουμε το πρόγραμμα επικοινωνίας με το ESP και μετά το χειριζόμαστε από το κινητό !

 

Αυτά κατάλαβα !  :) 

Καλό είναι όμως να δούμε αν η πλακέτα του μοτερ  έχει καμιά είσοδο hardware εντολής άνοιξε κλείσε.

 

Αγάπη να ρωτήσω , στο τηλεκοντρολ που ανοίγει την γκαραζόπορτα, έχει ένα κουμπί μόνο ?

Και όταν το πατάς η πόρτα κάνει το αντίθετο από ότι είναι εκείνη τη στιγμή , ή έχει δύο κουμπιά ένα για άνοιξε και ένα για κλείσε ?

 

Το λοιπόν :

Α. Η καρδιά και το μυαλό είναι τούτο εδώ:

 

Σχετική εικόνα

 

Αυτό είναι που προγραμματίζεται, έχει ενσωματωμένο WiFi, συνδέεται με το ρούτερ του σπιτιού αυτόματα, και παίρνει ip μόνο του,  και δίνει 4 ακίδες για χρήση ψηφιακή είσοδο / έξοδο (δηλαδή μπορείς σε αυτές να δώσεις μέσω του προγράμματος που θα φορτώσεις, ένα λογικό (1) ή ένα λογικό (0). Αυτό αρκεί για να ενεργοποιήσει ή να απενεργοποιήσει ένα ρελέ (στην περίπτωσή μας). Στις επαφές του ρελέ μετά φορτώνεις ότι θες (στην περίπτωσή μας κάνεις χρήση της επαφής ''NO'' -Normaly Open / ανοιχτή σε ηρεμία-) όταν λοιπόν λάβει εντολή απο το internet, και συγκεκριμένα από την εφαρμογή thingspeak η οποία είναι ο ενδιάμεσος, ανάμεσα στο ιντερνετ του σπιτιού και στον έξω κόσμο (μια υπηρεσία cloud ουσιαστικά), το ρελέ* θα ενεργοποιηθεί καθιστώντας την επαφή απο ανοιχτή που ήταν σε ηρεμία, σε κλειστή επαφή, ακριβώς όπως είναι το απλό κουπί άπαξ και πατηθεί. Εξ ου και η παρομοίωση του παραπάνω πλακετιδίου με ''δάχτυλο''.

 

Β. Στο κινητό τώρα, θα χρειαστούμε μια εφαρμογή για να μην μπαίνουμε στη σελίδα του thingspeak, ανοίγοντας browsers, πλήκτρολογόντας διευθύνσεις, και σημαδεύοντας -αποτυχημένα- μικροσκοπικά κουμπάκια, που να δέχεται το κλειδί απο το Thingspeak, αλλά να μπορούμε να διαμορφώσουμε εμείς ένα ''περιβάλλον'' όπως ακριβώς μας αρέσει ( 2 τεράστια κουμπιά ''σουσάμι άνοιξε'' και ''σουσάμι κλείσε'', κατά τα γούστα μας τέλοσπάντων). Αυτή η εφαρμογή για android κινητά είναι το Virtuino .

 

Σε περίπτωση που χρειάζεται και δεύτερο δάχτυλο (για να πατήσει το κουμπί που θα κλείνει την πόρτα -αν έχει τέτοιο, και δεν κάνει 1 κουμπί και τις 2 λειτουργίες-) θα χρειαστεί ακόμα ένα ρελέ με την ίδια αρχή λειτουργίας

 

*Λέγοντας ρελέ συνήθως εννοούμε κάτι τέτοιο:

 Αποτέλεσμα εικόνας για optoisolated relay arduino

 

Το οποίο έχει και οπτική απομόνωση (overkill στην περίπτωσή μας, καθώς όλες οι επαφές του, δεν έχουν να διαχειριστούν ρεύματα / τάσεις τέτοιες που να εγκυμονούν κίνδυνο σε περίπτωση αστοχίας, αλλά μπορεί κάλλιστα να είναι και τύπου solid state σαν αυτό :

 image.jpeg.4f39ea12862c145c146dbc93255cd30a.jpeg

 

ή ακόμα και ένα απλό mosfet, το οποίο οι φίλοι μας οι Κινέζοι το έβγαλαν και αυτό σε πλακετάκι:

 

Αποτέλεσμα εικόνας για optoisolated ssr arduino

που είναι πιστεύω και το πιο κατάλληλο λόγω μεγέθους, και έλλειψης κινούμενων επαφών. 

 

Όλα αυτά τα ρελέδια είναι ενός καναλιού (γιατί έχουν 1 ρελέ πάνω τους) Υπάρχουν 2 /4 /8 /16 καναλιών. Για όλα τα γούστα δηλαδή ... 

 

Αυτό είναι όλο το πλάνο. θέλει λίγη δουλίτσα, αλλά απο την άλλη.... τι δεν θέλει λίγη (τουλάχιστον) δουλίτσα ? 

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

 

Μιας και ανέβηκε το thread ψηλά ας κάνω και εγώ την ερώτηση μου.

 

Βάλαμε πριν κανένα χρόνο εγκατάσταση αερίου με σύγχρονο λέβητα (Daewoo) κτλ ο όποιος έχει τον δικό του θερμοστάτη που ρυθμίζεις θερμοκρασία χώρου,ζεστού νερού, away mode κτλ. (dbr-w31)

 

Γίνεται να χρησιμοποιήσω με τα γνωστά μαραφέτια "κάπως" και να το ελέγχω με wifi  πχ on/off, θερμοκρασίες, στατιστικά, webpage κτλ.

 

Ο θερμοστάτης συνδέετε με 2 καλώδια στο μηχάνημα και διαθέτει και UART βύσμα αλλά η εταιρεία δεν δίνει πληροφορίες.

 

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη,

 

@unseen που είσαι ρε βολάρα?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeVasil said:

διαθέτει και UART βύσμα αλλά η εταιρεία δεν δίνει πληροφορίες

 

Αν το uart δεν ειναι μονο για πληροφοριες για τους τεχνικους τοτε το επομενο σταδιο ειναι να βρεις τις πληροφοριες που δεν δινει η εταιρεια! Πχ την εντολη που πρεπει να στειλεις στην σειριακη για να ανεβασει την θερμοκρασια. Αν τα βρεις αυτα τοτε το interface ειναι το απλο κομματι.

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει παίδες σας ευχαριστώ θερμά. Με τον συναγερμό γινόταν αλλά ήθελε δικό του πλακετάκι που έκανε αρκετά.

Αφού είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές που πετάνε και κουμπάκια στην επιφάνεια εργασίας του κινητού, οπότε καν δεν μπαίνεις στην εφαρμογή δεν είχα λόγο να έχω άλλο το κόλλημα με την εφαρμογή του συναγερμού.

Οπότε πετάχτηκα εδώ δίπλα στο cableworks Και πήρα αυτό εδώ μετά το ποστ του @unseen

 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/sonoff/sonoff-5v-1-channel-inching-self-locking-wifi-wireless-switch-ewelink-compatible/

 

Βρήκα με το τζιτζικι τις επαφές του διακόπτη του τηλεκοντρόλ

Σύνδεσα δύο καλώδια στον διακόπτη και τα δύο καλώδια αυτά πήγαν στο sonoff

Επέλεξα την λειτουργία iching αντι την self (ανοιγει για 1 δευτερόλεπτο και κλεινει αμέσως μετά)

 

Τροφοδοτησα με ένα κοινό Micro usb καλώδιο και τέλος!!!!

 

Όταν τα κάνω λίγο πιο όμορφα γιατί τώρα είναι χύμα θα ανεβάσω και καμιά φώτο.

 

Thanks all folks!!! :T:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, unseen said:

 

Αν το uart δεν ειναι μονο για πληροφοριες για τους τεχνικους τοτε το επομενο σταδιο ειναι να βρεις τις πληροφοριες που δεν δινει η εταιρεια! Πχ την εντολη που πρεπει να στειλεις στην σειριακη για να ανεβασει την θερμοκρασια. Αν τα βρεις αυτα τοτε το interface ειναι το απλο κομματι.

 

 

Καταλαβα...ποτε δλδ. ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βρεθεί ένα ωραίο κουτάκι να τα βάλω μέσα τα έκανα όσο καλύτερα μπορούσα.

 

Στο τηλεκοντρόλ μπήκαν τα καλώδια που ανέφερα στον διακόπτη, λίμαρα λίγο το πλαστικό για να τα περάσω έξω από το κέλυφος του κοντρολ, έδεσα και έναν κόμπο μην τραβήξει κατά λάθος κάποιος τα καλώδια και έκλεισε. Μετά τα καλώδια συνδέθηκαν στο sonoff και όλα μαζί μπήκαν στο μαγικό ντουλάπι που έχει όλα τα smart αυτού του σπιτιού :p 

Ειλικρινά δεν το περίμενα ότι θα είναι τόσο εύκολο και δε θα χρειαστεί καν να διαβάσω manual. 

 

Σας ευχαριστώ όλους και οφείλω να πω ότι έχω αρχίσει και τρώγομαι με όλα αυτά τα μικρά καλούδια :D 

 

 

20200110_155801.jpg20200110_155308.jpg20200110_155316.jpg20200110_170005.jpg

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Αυτό που βρήκα σχετικά με την ''αντοχή'' του esp01 είναι ότι είναι αρκετά ευαίσθητο με το εύρος τάσης λειτουργίας. Αν για οποιοδήποτε λόγο πέσει η τάση κάτω απο τα 3v τότε crash-αρει. Η προτεινόμεη λύση είναι η τοποθέτηση ενός πυκνωτή 1000 μF όσο το δυνατόν πιο κοντά στους ακροδέκτες τροφοδοσίας του.

 

Γενικά, το κεφάλαιο τροφοδοσία με αυτά τα μαραφέτια, έχει πολύ δουλειά. Μπορώ να πω ότι στην προηγούμενη κατασκευή μου (του θερμοστάτη) το τροφοδοτικό του με προβλημάτισε περισσότερο απο το κύριο κύκλωμα.  

 

αυτο με τον πυκνωτή δεν το γνώριζα, θα το δοκιμάσω. 

αν τον κολλήσω  στο πισω μερος του pin header στην πλακέτα ειναι η ιδανικότερη  θεση?

 

εγω το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετοπησα ηταν με modules που λειτουργούν σαν "διακοπτες", αλλα το pin συνδεσης με το esp στο module ειναι "output" και του esp πρεπει να δουλεψει σαν input, οπως pir sensor ή capacitive touch switch. με τα περισσότερα τροφοδοτικά που δοκίμαζα δεν δούλευε ή μπορει να δουλευε στο ενα pin και οχι στο αλλο , ή να κρασαρει μετα απο μερικα λεπτα. ακομα και κάποια καλωδια δεν του εκαναν  και μολις τα άλλαζα δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DioNiSis said:

 

αυτο με τον πυκνωτή δεν το γνώριζα, θα το δοκιμάσω. 

αν τον κολλήσω  στο πισω μερος του pin header στην πλακέτα ειναι η ιδανικότερη  θεση?

 

εγω το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετοπησα ηταν με modules που λειτουργούν σαν "διακοπτες", αλλα το pin συνδεσης με το esp στο module ειναι "output" και του esp πρεπει να δουλεψει σαν input, οπως pir sensor ή capacitive touch switch. με τα περισσότερα τροφοδοτικά που δοκίμαζα δεν δούλευε ή μπορει να δουλευε στο ενα pin και οχι στο αλλο , ή να κρασαρει μετα απο μερικα λεπτα. ακομα και κάποια καλωδια δεν του εκαναν  και μολις τα άλλαζα δούλευε.

 

Δες αυτό το βιντεο που είναι κατατοπιστικότατο σχετικά με την τροφοδοσία, και τη σημασία που έχει ο σωστός σχεδιασμός της τροφοδοσίας. σε αυτά τα εξαρτήματα:

 

https://www.youtube.com/watch?v=wf_msvWv1jk

 

Αυτό με τα modules που αναφέρεις, δεν κατάλαβα το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

Αυτό με τα modules που αναφέρεις, δεν κατάλαβα το πρόβλημα .

 

θα προσπαθήσω να το εξηγησω λιγο καλύτερα, δεν ασχολουμαι και πολυ καιρο και οι γνωσεις μου ειναι ακομα λιγες.

 

συνδέουμε ενα ρελε πχ σε ενα pin, τοτε  οταν το esp δινει ρευμα στο pin αυτο , οπλίζει το ρελε.

σε ενα pir sensor γινεται το ανάποδο. οταν ανιχνευτεί κινηση, ο sensor δινει ρευμα στο pin του που ειναι συνδεμένο στο esp.

στο tasmota τη λειτουργία αυτη σε ενα pin την ονομάζουν σαν "Switch, no pullup resistor".

 

οταν εβαζα σε ενα esp τετοιο configuration σε καποιο pin αντιμετώπιζα προβληματα οπως,

συνεχομενα restarts του esp,

κρασαρισματα που μπορει να εχανε και τa settings που ειχα,

να μην μπορει να δουλεψει με αρκετα τροφοδοτικα που δοκιμαζα , 

να καταφερνω να το κανω να δουλευει με το pir sensor συνδεμενο στο gpio0 και να μην θελει να δουλεψει στο gpio2

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DioNiSis said:

 

θα προσπαθήσω να το εξηγησω λιγο καλύτερα, δεν ασχολουμαι και πολυ καιρο και οι γνωσεις μου ειναι ακομα λιγες.

 

συνδέουμε ενα ρελε πχ σε ενα pin, τοτε  οταν το esp δινει ρευμα στο pin αυτο , οπλίζει το ρελε.

σε ενα pir sensor γινεται το ανάποδο. οταν ανιχνευτεί κινηση, ο sensor δινει ρευμα στο pin του που ειναι συνδεμένο στο esp.

στο tasmota τη λειτουργία αυτη σε ενα pin την ονομάζουν σαν "Switch, no pullup resistor".

 

οταν εβαζα σε ενα esp τετοιο configuration σε καποιο pin αντιμετώπιζα προβληματα οπως,

συνεχομενα restarts του esp,

κρασαρισματα που μπορει να εχανε και τa settings που ειχα,

να μην μπορει να δουλεψει με αρκετα τροφοδοτικα που δοκιμαζα , 

να καταφερνω να το κανω να δουλευει με το pir sensor συνδεμενο στο gpio0 και να μην θελει να δουλεψει στο gpio2

 

 

με μπερδεύεις λίγο με την αναφορά στο tasmota (γιατί ακόμα δεν έχω δει τι είναι). Για αυτό θα πρότεινα να ακολουθήσεις την ''πεπατημένη'' αντιγράφοντας ένα σχέδιο που λειτουργεί. Όπως στο παρακάτω βίντεο 

 

https://www.youtube.com/watch?v=duoTV5rM7Zc

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

με μπερδεύεις λίγο με την αναφορά στο tasmota (γιατί ακόμα δεν έχω δει τι είναι). Για αυτό θα πρότεινα να ακολουθήσεις την ''πεπατημένη'' αντιγράφοντας ένα σχέδιο που λειτουργεί. Όπως στο παρακάτω βίντεο 

 

https://www.youtube.com/watch?v=duoTV5rM7Zc

 

έχω καταφέρει να το κάνω να λειτουργησει, αφου μου πηρε σχεδον 1 εβομαδα δοκιμων. αλλα, μου δουλευει μονο με ενα τροφοδοτικό απο οσα δοκιμασα και έχοντας μονο ενα pir sensor  στο esp. δεν μπορω μεχρι στιγμης να εχω περισσοτερα modules στο ιδιo esp αν υπαρχει ενα pir.  με relays δεν εχω θεμα.

θελω για παράδειγμα να βαλω ενα esp σε καθε δωμάτιο του σπιτιου και το καθενα να εχει πανω ενα pir sensor και ενα αισθητηρα θερμοκρασιας/υγρασιας. ή ακομα και καποιο ρελε επιπλεων για καποιο φως.  να μην χρησιμοποιώ οπου γίνεται 2πλα και 3πλα esp.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DioNiSis said:

 

έχω καταφέρει να το κάνω να λειτουργησει, αφου μου πηρε σχεδον 1 εβομαδα δοκιμων. αλλα, μου δουλευει μονο με ενα τροφοδοτικό απο οσα δοκιμασα και έχοντας μονο ενα pir sensor  στο esp. δεν μπορω μεχρι στιγμης να εχω περισσοτερα modules στο ιδιo esp αν υπαρχει ενα pir.  με relays δεν εχω θεμα.

θελω για παράδειγμα να βαλω ενα esp σε καθε δωμάτιο του σπιτιου και το καθενα να εχει πανω ενα pir sensor και ενα αισθητηρα θερμοκρασιας/υγρασιας. ή ακομα και καποιο ρελε επιπλεων για καποιο φως.  να μην χρησιμοποιώ οπου γίνεται 2πλα και 3πλα esp.

 

Ποίο ESP χρησιμοποιείς ? 

δοκίμασε να κάνεις αναζήτηση παρόμοιων project με αυτό που θέλεις, ώστε να δείς πως γίνεται, και να παίρνεις ιδέες. Το να πετύχεις ακριβώς αυτό που θες , είναι λίγο δύσκολο, αλλά μια ιδέα θα την πάρεις. 

 

Είδα ένα βιντεο σχετικά με το tasmota .... Είναι άλλης φιλοσοφίας (θεωρητικά απλούστερο απο το να γράφεις C++ στο Arduino IDE), αλλά πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή. Παιδεύομαι ~ 1, 5 χρόνο τώρα με αυτά, και πάνω που μπορώ να επέμβω σε έναν κώδικα (λίγο, μη φανταστείς τίποτα rocket science), ώστε να τον φέρω στα μέτρα μου , να αλλάξω πλατφόρμα ?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Ποίο ESP χρησιμοποιείς ? 

δοκίμασε να κάνεις αναζήτηση παρόμοιων project με αυτό που θέλεις, ώστε να δείς πως γίνεται, και να παίρνεις ιδέες. Το να πετύχεις ακριβώς αυτό που θες , είναι λίγο δύσκολο, αλλά μια ιδέα θα την πάρεις. 

 

Είδα ένα βιντεο σχετικά με το tasmota .... Είναι άλλης φιλοσοφίας (θεωρητικά απλούστερο απο το να γράφεις C++ στο Arduino IDE), αλλά πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή. Παιδεύομαι ~ 1, 5 χρόνο τώρα με αυτά, και πάνω που μπορώ να επέμβω σε έναν κώδικα (λίγο, μη φανταστείς τίποτα rocket science), ώστε να τον φέρω στα μέτρα μου , να αλλάξω πλατφόρμα ?? 

 

το esp01s χρησημοποιω.

εχω παρει για δοκιμη και μερικα esp 12f που εχουν ολα τα gpio του esp προσβάσιμα και στοιχιζουν σχεδον το ιδιο, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.

το tasmota ειναι και αυτο γραμμενο σε Arduino κωδικα. μπορεις να κατεβασεις το αρχειο .bin και να το ανοιξεις με το Arduino IDE . φλασαρεται σε οτι board υπαρχει με esp chip.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DioNiSis said:

 

το esp01s χρησημοποιω.

εχω παρει για δοκιμη και μερικα esp 12f που εχουν ολα τα gpio του esp προσβάσιμα και στοιχιζουν σχεδον το ιδιο, αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.

το tasmota ειναι και αυτο γραμμενο σε Arduino κωδικα. μπορεις να κατεβασεις το αρχειο .bin και να το ανοιξεις με το Arduino IDE . φλασαρεται σε οτι board υπαρχει με esp chip.

 

 

Και, αν κατάλαβα σωστά, θέλεις να έχεις πάνω του, εκτός από τον pir sensor έναν αισθητήρα θερμοκρασίας ? 

Αν είναι αυτή η περίπτωση , για ρίξε μια ματιά εδώ: 

https://www.hackster.io/mamic/esp8266-01-pir-and-dht-on-thingspeak-687c75

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα έχω να πω: ουάου!:p

Απορίες:

1. Το σόνοφ από πού παίρνει τροφοδοσία;

Από τα δύο άσπρα καλώδια αριστερά; (προτελευταία φωτό)

2. Αν δεν έχεις ίντερνετ τι γίνεται;  Δεν σε 'ακούει';

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Με το πολύμετρο πήρα ανάμεσα σε καφέ και μαύρο 12V 

 

mitsubishi_PJA505A124 _ac_air_condition_remote_control_sonoff_image406.jpg

Δες την φωτο 

Από το σημείο που τροφοδοτείται το ίδιο το πανελάκι του AC. Ναι τα ασπρα.

πριν 24 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

2. Αν δεν έχεις ίντερνετ τι γίνεται;  Δεν σε 'ακούει';

Αν δεν εχει ιντερνετ ειτε το κινητο ειτε το wifi σπιτι δεν ακουει οχι. Αλλα ετσι ειναι οι smart συσκευες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοντά πρέπει να είσαι στο σόνοφ για να ακούσει την εντολή;

 

Πληροφοριακά, αν θες να μην εξαρτιέσαι από τα ίντερνετς :shifty:, υπάρχει τρόπος.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σε ακουσει απο αποσταση επαφης,  μεχρι απο την αλλη ακρη της υφηλίου. Δεν χρειαζεται καν να εισαι στο σπιτι για να εκτελέσει την εντολή που του εχεις αναθέσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.