Jump to content


Projects με microcontrollers [Arduino , ESP , clones etc]


Recommended Posts

Προφανώς ο πειραματισμός δεν πάει ποτέ χαμένος, αλλά αφού επιστρέτευσες το Pi, μαζί με ένα Sense Hat δε θα είχες τουλάχιστον την ίδια λειτουργικότητα με μικρότερη πολυπλοκότητα και μέγεθος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν θα ηταν σε arduino+javascript :) 

 

Δοκιμες κανω, δεν ειναι κατι μονιμο. Εχω το Fezhat, ειχα γραψει και ενα μικρο app σε win10 IoT που εστελνε τις μετρησεις στο Azure.

 

Παλιοτερα ειχα καταφερει με workaround να κανω και ενα απλο arduino να στελνει τιμες στη firebase χωρις να συνδεεται σε pc/raspberry

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με 10 ευρω συνδεεις το προτζεκτ σου με τον εξω κοσμο.

Το Sim800L εχει αρκετες arduino βιβλιοθηκες για να μην χρειαζεται να παιζουμε με ΑΤ εντολες.

Επισης στο aliexpress παιζουν m590e modules απο 1 ευρω που θελουν κολλημα αν δεν σας πειραζει.

 

Εδω επικοινωνια με ftdi serial στο putty. 

DSC_2321.JPG

DSC_2322.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
6 hours ago, colt3003 said:

Αυτάαααα....

 

Ωραίος ο μάστορας ! !!  :) 

Μας εξάπτεις την φαντασία όμως και μετά με ένα "αυτάααα" . . .  μας αφήνεις στα κρύα του λουτρού ! ! !   :p

Είναι σαν να σου φέρνουν το γλυκό να κουταλιάζεις τη πρώτη μπουκιά και μετά να διαπιστώνεις ότι το  γλυκό τελείωσε ! ! ! !   :(

Πολύ θα μου άρεσαν μερικές κουβέντες ακόμα για το τι και το πώς και γενικά τη διαδικασία!

Ξέρω ότι δεν είναι πάντα εύκολο, και ότι πολλές φορές πιστεύουμε ότι οι πολλές λεπτομέρειες δεν έχουν ενδιαφέρον!

Όμως εδώ είναι το λάθος, αυτός που θα κάτσει να ασχοληθεί να είσαι σίγουρος "λατρεύει" τις λεπτομέρειες!

Οπότε την επόμενη φορά -στο βαθμό που ο χρόνος δεν είναι πρόβλημα βέβαια!-  πες και δυο σελίδες παραπάνω ! ! !   :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά  για την γρήγορη ανταπόκριση !

Από αυτά που λες διακρίνω ενδιαφέρουσες δυνατότητες ! ! !

 

Απλά χρειάζεται κάποιες φωτογραφίες στις κατάλληλες στιγμές, κάποιον έλεγχο του ενθουσιασμού της στιγμής για να φρενάρεις λίγο να απαθανατίσεις την φάση των εργασιών και τρίτον και σημαντικόν επίσης, να έχεις την αίσθηση του τι πρέπει να δείξεις για να καταλάβει ο "άσχετος" αναγνώστης και να τον πάρεις μαζί σου ! 

Βασικό σε όλα αυτά ο χρόνος, ο ρημάδης που σε όλους λείπει  και όλα τα άλλα λίγο κέφι να υπάρχει και όλα γίνονται !

(Που θα πάει θα σε βάλω στο τριπάκι να κάνεις την επόμενη κατασκευή σου worklogg!  :hehe:  )

 

Στο προκείμενο τώρα να πω ότι εγώ στους μικροελεγκτές είμαι . . . "αδίδακτος" !  :)

Μολονότι πραγματικά με γοήτευε το θέμα και παρά το γεγονός του ότι πολλά από αυτά που θέλω να κάνω, θα γίνονταν πιο εύκολα και πιο αποτελεσματικά με ένα microcontroller, ποτέ δεν κατάφερα να βρω το χρόνο να ασχοληθώ λίγο περισσότερο μαζί τους!

Αντιλαμβάνομαι βεβαίως τι λες και μπορώ να συμμεριστώ  το πόνο σου, αλλά δυστυχώς ακόμα απέχω στο να έχω τα ανάλογα προβλήματα με εσένα ! :( 

Ελπίζω τώρα σιγά - σιγά  να έχω περισσότερο χρόνο και να κάνω κι εγώ το γινάτι μου όπως πρέπει!

Συνεπώς . . .  κάποια στιγμή θα ακούσεις νέα μου !  :) 

Τώρα για το θέμα των διάφορων ημιτελών λύσεων ΄ή των λύσεων που στη πραγματικότητα είναι "δέσεις" , είναι παλαιός ο πόνος!

Και ξέρεις αυτό δεν είναι απαραίτητο να γίνεται εσκεμμένα, αρκεί κάποιος να μην κρατά τη σωστή σειρά και τα απαραίτητα στοιχεία για τη στοιχειοθέτηση της κατασκευής του και τα πράγματα μπορούν να μπλέξουν πολύ !

Αυτό από προσωπική και πολύ πικρή πείρα: Αν δεν κρατάς λεπτομερείς σημειώσεις και με τον τρόπο που πρέπει για ότι κάνεις σε μια νέα κατασκευή , πολύ γρήγορα θα βρεθείς στη θέση να μην μπορείς ούτε ο ίδιος να την συνεχίσεις!

Έχω τροφοδοτικό κατασκευασμένο από εμένα πριν πολλά χρόνια του οποίου το documentation αγνοείται και το τροφοδοτικό παραμένει χαλασμένο πάνω από δυο χρόνια, γιατί ο κόπος που χρειάζεται για να "ανακαλύψω πάλι τη φωτιά" είναι ανέφικτα πολύς ! 

Συνεπώς λίγο τσαπατσούλης να είναι ο δημιουργός και λίγο ανεύθυνος, θα έχει "εσένα" να παλεύεις να βρεις τι "εννοεί ο ποιητής" !

 

55 minutes ago, colt3003 said:

*Ένα σοβαρό μειονέκτημα του συγκεκριμένου μικροελεγκτή, είναι ότι δεν μπορεί να μπει σε ''deep sleep mode'' με αποτέλεσμα να στραγγίζει τις μπαταρίες αρκετά εύκολα. Ευτυχώς / δυστυχώς η λύση υπάρχει αλλά περιλαμβάνει κολλήσεις πάνω στο ολοκληρωμένο του ESP (~ 8 x 8 χιλιοστά .... άντε κάνε  κόλληση....)

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά αν είναι να γίνουν κολλήσεις σε SMD, όσο ψιλοδουλειά και αν είναι, δεν χρειάζεται να βάλεις κολλητήρι, ο θερμός αέρας και οι σύγχρονες πάστες (flux) κάνουν θαύματα! 

Μπορείς να ετοιμάσεις καλαωμένα σύρματα εκεί που πρέπει , να βάλεις flux και μετά με ένα ζέσταμα όλα πάνε στη θέση τους ! :) 

Βεβαίως τα χέρια του "νευροχειρουργού" κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα, αλλά . . .

Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει έτσι, αλλά αν δεν,  αξίζει το κόπο!

 

Σε χαιρετώ λοιπόν και αφού σε ευχαριστήσω σου υπενθυμίζω, ότι στο επόμενο project σου,  σκέψου το τι και το πώς, για να κολλήσεις το μικρόβιο σε μερικούς ακόμα από εμάς !  :D 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο @colt3003, η δικια μου εμπειρια με τα esp01 παντως δεν ειναι καλη. Μετα απο μερικους μηνες συνεχους χρησης, για καποιο λογο μου ψοφανε. Τα esp32 μεχρι στιγμης παιζουν καλυτερα. 

 

Αν εχεις ορεξη για πειραματα και την πολυτελεια συνδεσης σε καποιο pc (ακομα και σε raspberry) δες και τον συνδιασμο grafana/influxdb. Αυτο εχω βαλει για την μετρηση της θερμοκρασιας στη σοφιτα. Με το Thingspeak δεν μπορεις να κρατησεις μεγαλο ιστορικο νομιζω.

 

Screenshot 2020-01-07 at 09.14.57.png

 

Θα εχεις αρκετες περισσοτερες επιλογες για τα δεδομενα. Ολα αυτα βεβαια εφοσον υπαρχει αναγκη :) 

Screenshot 2020-01-07 at 09.24.35.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος unseen έγραψε:

Ωραιος ο @colt3003, η δικια μου εμπειρια με τα esp01 παντως δεν ειναι καλη. Μετα απο μερικους μηνες συνεχους χρησης, για καποιο λογο μου ψοφανε. Τα esp32 μεχρι στιγμης παιζουν καλυτερα. 

 

Αν εχεις ορεξη για πειραματα και την πολυτελεια συνδεσης σε καποιο pc (ακομα και σε raspberry) δες και τον συνδιασμο grafana/influxdb. Αυτο εχω βαλει για την μετρηση της θερμοκρασιας στη σοφιτα. Με το Thingspeak δεν μπορεις να κρατησεις μεγαλο ιστορικο νομιζω.

 

Screenshot 2020-01-07 at 09.14.57.png

 

Θα εχεις αρκετες περισσοτερες επιλογες για τα δεδομενα. Ολα αυτα βεβαια εφοσον υπαρχει αναγκη :) 

Screenshot 2020-01-07 at 09.24.35.png

 

Το DHT22 το έχεις πάνω σε ESP32; Αν χρησιμοποιείς Pi για την καταγραφή/απεικόνιση, δεν μπορεί να φιλοξενήσει απευθείας DHT22;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

 

Το DHT22 το έχεις πάνω σε ESP32; Αν χρησιμοποιείς Pi για την καταγραφή/απεικόνιση, δεν μπορεί να φιλοξενήσει απευθείας DHT22;

Ναι σε esp32 το εχω αλλα δεν βλεπω λογο γιατι να μην μπορει να μπει και κατευθειαν σε gpio  του pi. Απλα με το esp32 μπορεις να εχεις τον αισθητηρα καπου απομακρυσμενα.

Eνας ωραιος οδηγος εδω:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα!

 

@unseen Επειδή βλέπω τη συζήτηση να εξελίσσεται ( :T: )λέω ότι θα ήταν καλή ιδέα να μεταφερθεί το θέμα αυτό,

σε ένα αυτόνομο νήμα προκειμένου να μην χαθεί ανάμεσα στα άλλα "τυχαία" θέματα! 

:)

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

+1 για ESP 8266/8285. Δεν μου άρεσαν τόσο πολύ τα ESP01. Αυτή τη στιγμή στο σπίτι δουλεύουν 2 D1 mini + DHT22 για θερμοκρασία/υγρασία στο σαλόνι και στο rack κι ετοιμάζονται άλλα 7-8 για να αραδιαστούν στο σπίτι. Δεν χρειάζονται converter 5->3.3V, firmware κλπ όλα πανεύκολα μέσω esphome στο homeassistant και είτε τα βλέπω στο UI του homeassistant είτε μπαίνω μια στο τόσο και τα βλέπω στο grafana για να τα βλέπω πιο όμορφα που παίρνει τα δεδομένα από influxdb που όλα τρέχουν πάλι από το homeassistant. Automation μέσω nodered να λειτουργούν τα fan αν ανέβει η θερμοκρασία στο rack και και και και και...

Μια παλιά με λίγο φτωχικό UI

image.thumb.png.a925bb9e51c4060b35a3f0a80045e9f9.png

 

@minast στην αρχή έλεγα να μην βάλω εξτρά D1 mini και να βάλω τον αισθητήρα κατευθείαν πάνω στα pi που κυκλοφορούν στο σπίτι. Θα έπρεπε όμως να κάνω scriptάκι να τραβάει τα δεδομένα από τα GPIO και να τα στέλνει στο influxdb που είναι σε άλλο pc κλπ. Δεν ήθελα να μπω στον κόπο κι απλώς πήγα σε αυτή την οδό. Το D1 είναι πάμφθηνο και θέλει μόνο ρεύμα και wifi και όλα στήνονται πανεύκολα με 2-3 κλικ που λέει ο λόγος. Άντε να φας λίγο παραπάνω χρόνο αν θες να κολλήσεις καλώδια πάνω στο D1 κατευθείαν όπως έκανα εγώ σε μερικά.

Έγινε επεξεργασία από Arkan
moar info
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, unseen said:

 

To esp01 δεν χρησιμοποιει το 8266?

Αχαχούχα. Does not compute. Ναι, αυτό έχει όπως και το ESP32, αλλά δεν ξέρω τι σκεφτόμουν όταν το έγραφα και τι ήθελα να γράψω...

Το D1 mini μάλλον ήθελα να πω κι έγραψα γενικά τα 8266 κλπ

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Seafalco said:

Να 'σαι καλά  για την γρήγορη ανταπόκριση !

Από αυτά που λες διακρίνω ενδιαφέρουσες δυνατότητες ! ! !

 

Καλησπέρα

Πραγματικά μπορείς πλέον να κάνεις απίστευτα πράγματα, καθώς κυκλοφορούν συνεχώς νέοι αισθητήρες, όλο και ακριβέστεροι, και όλο και φτηνότεροι. 

 

17 hours ago, Seafalco said:

 

Απλά χρειάζεται κάποιες φωτογραφίες στις κατάλληλες στιγμές, κάποιον έλεγχο του ενθουσιασμού της στιγμής για να φρενάρεις λίγο να απαθανατίσεις την φάση των εργασιών και τρίτον και σημαντικόν επίσης, να έχεις την αίσθηση του τι πρέπει να δείξεις για να καταλάβει ο "άσχετος" αναγνώστης και να τον πάρεις μαζί σου ! 

Βασικό σε όλα αυτά ο χρόνος, ο ρημάδης που σε όλους λείπει  και όλα τα άλλα λίγο κέφι να υπάρχει και όλα γίνονται !

(Που θα πάει θα σε βάλω στο τριπάκι να κάνεις την επόμενη κατασκευή σου worklogg!  :hehe:  )

 

Έχω στη λίστα 2 - 3 project προς υλοποίηση. Αφού βλέπω ενδιαφέρον, θα κάνω ότι μπορώ να μην ξεχνιέμαι. 

 

17 hours ago, Seafalco said:

 

Στο προκείμενο τώρα να πω ότι εγώ στους μικροελεγκτές είμαι . . . "αδίδακτος" !  :)

Μολονότι πραγματικά με γοήτευε το θέμα και παρά το γεγονός του ότι πολλά από αυτά που θέλω να κάνω, θα γίνονταν πιο εύκολα και πιο αποτελεσματικά με ένα microcontroller, ποτέ δεν κατάφερα να βρω το χρόνο να ασχοληθώ λίγο περισσότερο μαζί τους!

Αντιλαμβάνομαι βεβαίως τι λες και μπορώ να συμμεριστώ  το πόνο σου, αλλά δυστυχώς ακόμα απέχω στο να έχω τα ανάλογα προβλήματα με εσένα ! :( 

Ελπίζω τώρα σιγά - σιγά  να έχω περισσότερο χρόνο και να κάνω κι εγώ το γινάτι μου όπως πρέπει!

Συνεπώς . . .  κάποια στιγμή θα ακούσεις νέα μου !  :) 

 

Μακάρι ! είναι ολόκληρος νέος κόσμος ! Το μόνο ''κακό'' είναι ότι τρέχει με απίστευτη ταχύτητα. Συνεχώς νέοι μικροελεγκτές, νέοι αισθητήρες, νέες σελίδες παροχής υπηρεσιών IoT.... πελαγώνεις. Πρέπει αναγκαστικά, να θέσεις αυστηρό όριο με τι θα ασχοληθείς, γιατί δεν πρόκειται να προλαβαίνεις τις εξελίξεις. Εγώ λ.χ. κατέληξα να πω ότι θα ασχοληθώ με το arduino (και τις ασύρματες διαφοροποιήσεις -όχι όλες- που έχει) καθώς είδα ότι εκεί υπάρχει μεγάλη κοινότητα, μπορούσα να βρω υλικό προς εκμάθηση, και από τα πρώτα 2 - 3 βιντεο συμπέρανα ότι η καμπύλη εκμάθησης, είναι -ας πούμε- βατή. Σαν πρόταση θα σου έλεγα να δεις τα 2 - 3 βιντεάκια απο τον fubar, που είναι και στα Ελληνικά, και μετά τα παπούδια, Paul Mcwhorter, Ralph S Bacon και Dronebot workshop 

 

17 hours ago, Seafalco said:

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά αν είναι να γίνουν κολλήσεις σε SMD, όσο ψιλοδουλειά και αν είναι, δεν χρειάζεται να βάλεις κολλητήρι, ο θερμός αέρας και οι σύγχρονες πάστες (flux) κάνουν θαύματα! 

Μπορείς να ετοιμάσεις καλαωμένα σύρματα εκεί που πρέπει , να βάλεις flux και μετά με ένα ζέσταμα όλα πάνε στη θέση τους ! :) 

Βεβαίως τα χέρια του "νευροχειρουργού" κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα, αλλά . . .

Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει έτσι, αλλά αν δεν,  αξίζει το κόπο!

 

Απο τις μεγαλύτερες προκλήσεις όλων αυτών των μαραφετιών, είναι η αυτόνομη λειτουργία τους (εκτός δικτύου, και ει δυνατόν, χωρίς καμία ανάγκη επίβλεψης / συντήρησης) Ως εκ τούτου, κάθε mA κατανάλωσης είναι κρίσιμο. Το συγκεκριμένο πλακετάκι, αν και το ολοκληρωμένο έχει δυνατότητα να μπαίνει σε deep sleep καταναλώνοντας ελάχιστα  μΑ σε σχέση με τα ~120 mA συνεχούς κατανάλωσης, δεν παρέχει στον χρήστη αυτή τη δυνατότητα κλήσης μέσα απο το πρόγραμμα της εντολής να πέσει για ύπνο, γιατί λείπει μια hardware σύνδεση. Το βιντεο που παρουσιάζει την λύση αυτού του προβλήματος είναι εδώ: 

 

 

.... ούτε τέτοια χέρια, ούτε τέτοια μάτια.... καμιά 20αρια χρόνια πριν... 

 

 

17 hours ago, Seafalco said:

 

Σε χαιρετώ λοιπόν και αφού σε ευχαριστήσω σου υπενθυμίζω, ότι στο επόμενο project σου,  σκέψου το τι και το πώς, για να κολλήσεις το μικρόβιο σε μερικούς ακόμα από εμάς !  :D 

 

Να είσαι καλά ! Θα κάνω ότι μπορώ να σας κολλήσω ! :D

 

@unseen: Πρέπει να ξαναδώ τον Andreas (ασχολείται πολύ με το LoRa και ακόμα δεν έχω βρει τον χρόνο να δω τι  είναι) καθώς κάνει συχνή χρήση του Grafana, αλλά δεν γνωρίζω πολλά για την χρήση της υπηρεσίας, και αν έχει κόστος (το blynk για παράδειγμα από ότι είδα έχει συνδρομές) . Το ερώτημα είναι, αν μπορεί ένα Pi με την στάνταρ οθόνη του να λαμβάνει και να απεικονίζει δεδομένα είτε από το thingspeak είτε από άλλη (δωρεάν) αντίστοιχη υπηρεσία, καθώς και τι έξτρα γνώσεις απαιτεί (γιατί κάπου είδα να γίνεται χρήση python), γιατί μετά, πάει μακριά η βαλίτσα .... 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, colt3003 said:

Το βιντεο που παρουσιάζει την λύση αυτού του προβλήματος είναι εδώ: 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές !  :)

Πάντως αν αυτό που πρέπει να γίνει είναι μόνο αυτό, πρέπει να το κάνεις !

Από ότι είδα δεν κάνει κάτι πολύ δύσκολο, απλά είναι μικροσκοπικό, αλλά η επέμβαση που κάνει γίνεται από κάποια απόσταση.

Εννοώ ότι το συρματάκι που κολλάει στο γωνιακό ποδαράκι το κάνει ακουμπώντας το κολλητήρι δυο mm πιο πέρα.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θέλει να κολλήσει μόνο το ακριανό ποδαράκι (1:02 min) ή και τα δύο (1:06 min)?

Όπως και να έχει ετοιμάζεις το σύρμα , το καλαώνεις και μετά το στηρίζεις με τσιμπιδάκι εκεί που πρέπει , ένα ζέσταμα και όλα ΟΚ ! :) 

Μια υπομονή θέλει!  :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Seafalco said:

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θέλει να κολλήσει μόνο το ακριανό ποδαράκι (1:02 min) ή και τα δύο (1:06 min)?

 

Α το είδες και εσύ έτσι ?? :D

 

Όχι μόνο το γωνιακό ποδαράκι θέλει να κολληθεί, αλλά απο ότι δείχνει (ποιός ξέρει αν είναι όντως έτσι.... ?) το σύρμα πήγε και στο διπλανό (όχι σωστό) 

Θα κόψω τον καφέ για κάνα μήνα, (θα έχω και ένα πλακετάκι καβάτζα ) και θα το δοκιμάσω ίσως τότε... 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.