Jump to content



We Choose The Moon!


Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Παραπληροφόρηση...

Η πλάκα είναι ότι ενώ οι ίδιοι οι Αμερικάνοι έκαναν πειράματα με αυτά, οι ίδιοι προσπαθούν να τα απορρίψουν... To 1958 (10 χρόνια πριν την προσσελήνωση) έγινε το πείραμα Argus, του οποίου εμπνευστής μάλιστα ήταν Έλληνας Νικόλας Χριστόφυλος και το οποίο σκοπό είχε να μελετηθούν η μαγνητόσφαιρα και οι ζώνες Van Allen... έτσι έκαναν ελεγχόμενες πυρηνικές εκρήξεις στα υψηλά στρώματα της ατμόσφαιρας και δημιούργησαν ένα ραδιενεργό πεδίο ανάλογο των ζωνών Van Allen... Πέρα από τους EMP που κατέστρεψαν τους μισούς δορυφόρους εκείνη την εποχή, βρήκαν ότι οι ζώνες αυτές μπορούν να επηρεάσουν (να κάψουν) τα ηλεκτρονικά κυκλώματα καθώς τα ιόντα της ραδιενέργειας που διαπερνούν την μάζα δημιουργούσαν τάσεις οι οποίες καβούρνιαζαν τα κυκλώματά τους... Βασικά ακόμα και σήμερα όταν κάποιοι δορυφόροι οι οποίοι είναι σε μεγάλο ύψος περνούν στην τροχιά τους από τις ζώνες αυτές, κλείνουν τα ηλεκτρονικά τους μέχρι να βγουν από αυτές... Στις ζώνες αυτές υπάρχουν περιοχές που δεν μπορούσαν να μετρήσουν τότε, των οποίων η ακτινοβολία είναι τόσο μεγάλη (400KeV) που διαπερνά 143mm μολυβιού... Και μιλάμε για πέρασμα από 2 τέτοιες ζώνες επί 2 φορές (είσοδος-έξοδος) το 1969, δηλαδή πριν από 40 χρόνια...

Ακόμα και αν αγνοήσεις τα "επιστημονικά"... δεν είναι περίεργο που μόνο οι Αμερικάνοι κατάφεραν να πάνε στο φεγγάρι και κανένας άλλος...? Πριν από 40 χρόνια και με την αρχαία τεχνολογία που είχαν τότε (βάση των σημερινών δεδομένων)... Δηλαδή κανένας άλλος όπως η Ρωσία, Κίνα, Ε.Ε. δεν έχουν μπορέσει μετά από 40 χρόνια να το κάνουν...

Επίσης αναφορικά λέω ότι ήταν το στοίχημα του τότε προέδρου jfk ότι μέχρι πριν το '70 θα πατήσουν το φεγγάρι και το κατάφεραν τελικά το '69, λίγο πριν το νήμα...

Επίσης παραθέτω αυτό που είχε πει τότε ο Arthur Clarke, o οποίος δεν ήταν κανένας τυχαίος καθώς είχε ασχοληθεί πολύ με το θέμα τότε, καθώς είναι και ο συγγραφέας του "2001: Οδύσσεια του διαστήματος" του Κιούμπρικ...

Το apollo είναι η μαύρη τρύπα της Ιστορίας
Νομίζω ότι κάτι ήξερε τότε, αλλά πλέον τα στοιχεία είναι πάρα πολλά που δηλώνουν ότι είχε δίκιο...
Link to comment
Share on other sites

To έκαναν, όπως και οι Κινέζοι... το είχα διαβάσει παλιότερα, αλλά δεν έχω κάποιο link... αν βρω θα το ποστάρω...

Υπάρχουν πολλά γεγονότα, απλά εγώ πιστεύω τα επιστημονικά και όχι κάποια άλλα που κατά καιρούς βγαίνουν, παρότι είναι αρκετά πειστικά...

Εδιτ: Φυσικά και έχουν περάσει τις ζώνες αυτές έτσι...? Γι' αυτό δεν τίθεται θέμα, γιατί πλέον τις έχουν μελετήσει ενδελεχώς, αλλά νομίζω ότι σίγουρα δεν τις πέρασαν το '69 με επανδρωμένο όχημα...

Link to comment
Share on other sites

http://spacemath.gsfc.nasa.gov/weekly/3Page7.pdf

Ορίστε οι απαντήσεις στο θέμα με την έκθεση τνω ανθρώπων σε ραδιενέργεια :)

Για τα ηλεκτρονικά, υπάρχουν ένα σωρό δορυφόροι που περνάνε από μέσα από τις ζώνες van Allen (μεταξύ των οποίων και το τηλεσκόπιο Hubble), και λειτουργούν ακόμα ;)

edit: Και για αυτούς που βαριούνται να διαβάσουν ένα pdf με φυσικομαθηματικές βλακείες στα αγγλικά, εν περιλήψη, λέει ότι μπορείς να έχεις συγκεκριμένη τροχιά, μέσα στις ζώνες van Allen, με την οποία θα έχεις την ελάχιστη δυνατή έκθεση. Ακόμη και με σκάφος χωρίς προστασία (shielding), η έκθεση, για όλο το ταξίδι είναι κάτω από τα μέγιστα επιτρεπτά όρια

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για το αν πράγματι πάτησε ποτέ ανθρωπος εκεί πάνω.

Η ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι απλή. Γιατί δεν έχουν ξαναπάει? και ενώ ήταν να πάνε σε μερικά χρόνια, είχα ακούσει ότι το αναβάλλουνε για πιο πέρα.

Link to comment
Share on other sites

αποσο ξέρω πήγαν 3-4 φορές με το πρόγραμμα απόλλο, και μετά δεν ξαναπήγαν. εγώ πιστεύω λόγω τεράστιου κόστους και ίσω γιατί δεν έχουν και πολλά να κάνουν. πάντως το να μήν πήγαν καθόλου και να το σκηνοθέτησαν, μου ακούγεται λιγο απίστευτο. δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

πήγαν 6 φορές, και άλλη μία ματαιώθηκε λίγο πριν την προσγείωση, και ένας από τους λόγους που σταμάτησαν ήταν το υπέρογκο κόστος. Όταν ξαναβρεθεί λόγος να πάει άνθρωπος στο φεγγάρι, θα ξανασταλεί επανδρωμένη αποστολή :)

Γιατί δεν πήγαν και οι Σοβιετικοί; Γιατί από τις 14 μη επανδρωμένες αποστολές, μόλις οι 5 ήταν επιτυχείς. Εν καιρώ Ψυχρού Πολέμου, παίρνεις το ρίσκο να κάνεις αποτυχημένη επανδρωμένη αποστολή; ;)

Οι Κινέζοι, Γιαπωνέζοι, Ινδοί, Ευρωπαίοι, μόλις πρόσφατα ξεκίνησαν να ασχολούνται με τις διαστημικές αποστολές. Μέχρι να αποκτήσουν ένα επίπεδο τεχνογνωσίας, είναι πολιτική αυτοκτονία, και πραγματική δολοφονία να προσπαθήσουν να στείλουν ανθρώπους εκεί πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

To Humble το κλείνουν όταν περνάει από περιοχές πυκνής ακτινοβολίας...

Τις ζώνες Van Allen σίγουρα τις έχουν περάσει πλέον, αλλά τότε δεν νομίζω... υπάρχει και η άποψη των Ρώσων που βάση τα στοιχεία της περιόδου εκείνης που η ακτινοβολία λόγο της έντασης ηλιακού ανέμου, δεν δικαιολογεί τα ποσά ακτινοβολίας που δίνουν οι Αμερικάνοι...

Και φυσικά υπάρχει και το θέμα της σελήνης, η οποία δεν έχει μαγνητόσφαιρα, άρα και καμία προστασία από την ακτινοβολία του Ήλιου... Ο Ήλιος από την σελήνη δεν φαίνεται κίτρινος, αλλά λευκός όπως είναι στην πραγματικότητα, δηλαδή δεν υπάρχει κανένα φίλτρο που να κόβει την ακτινοβολία... Τώρα πως οι στολές άντεξαν την ακτινοβολία αυτή, κανείς δεν ξέρει... είχα δει ένα ντοκυμαντέρ το οποίο έδειχνε με λεπτομέρεια τις στολές που φορούσαν... κανένα σχόλιο... εδώ βγήκε μάλιστα ένας επιστήμονας της NASA τότε και είπε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχαν στην αποστολή του Apollo 11 ήταν ότι έμπαινε η άμμος της σελήνης μέσα στις στολές... :hehe:

Εδιτ: βρήκα ένα σχετικό λινκ που έχει αναφορές των Ρώσων...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν πας σε αυτή την κατηγορία αποδείξεων είναι ολόκληρη λίστα, η οποία μεγαλώνει συνεχώς όσο ασχολούνται ακόμα περισσότεροι να αποδείξουν ότι είναι απάτη, αλλά από ένα σημείο και μετά υπερβάλλουν... και ίσως αυτή η υπερβολή "χαλάει" την πειστικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, κοιτάς το δέντρο και χάνεις την ουσία. Η ουσία είναι ότι έχουν περάσει πάμπολλα διαστημικά οχήματα μέσα από τις ζώνες van Allen και εκτέλεσαν κανονικότατα την αποστολή τους. Εκτός αν απορρίπτεις και κάθε αποστολή στο φεγγάρι (είτε επανδρωμένη είτε μη, είτε προσελήνωσης είτε σε τροχιά γύρω από τη Σεληνη) της εποχής εκείνης, οπότε πάω πάσο.

Τώρα, για αυτό που λες για τις στολές, τι να πω. Εδώ μένω χωρίς λόγια :giveup:

ΥΓ Ή τα στοιχεία των Ρώσων είναι λάθος, ή τα γράφανε λάθος εκεί που τα διάβασες :p Συνηθισμένη τακτική όσων προσπαθούν να βρουν κενά στις αποστολές Apollo ;)

Η περίοδος που έφυγε το Apollo 16 ήταν επιλεγμένη ώστε να κάνει τη μικρότερη δυνατή διαδρομή στις ζώνες van Allen, και η ηλιακή δραστηριότητα ήταν σε χαμηλά επίπεδα. Έξαρση υπήρξε μετά την επιστροφή του Apollo 16 και πριν την εκτόξευση του Apollo 17 (συγκεκριμένα το peak ήταν τον Αύγουστο του 1972) ;)

ΥΓ2 Περισσότερα αύριο -αν προλάβω να ασχοληθώ με ένα τόσο ωραίο, αλλά και χρονοβόρο θέμα- Αλλιώς, από Σεπτέμβριο :p

ΥΓ3 Παρακαλείται ο αρχικός πόστερ να αναφέρει και τα ονόματα των Όλγα Φαρμάκη, Τζούλιας Αλεξανδράτου, Σάσας Μπάστα κλπ στον τίτλο. Είναι κρίμα τόσο ενδιαφέρον θέμα, σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, να το έχουν δει μόλις 95 φορές (και βάζω στοίχημα ότι οι 70, τουλάχιστον, είναι από τα 4 άτομα που έχουν γράψει) :/

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα 2-3 φορές και πιο πάνω για να μην αφήσω ενδεχόμενο παρεξήγησης, σίγουρα έχουν βγει έξω από την Μαγνητόσφαιρα, αρκετά διαστημικά οχήματα, αλλά όχι το 1969... ο πιο απλό τρόπος να το κάνεις αυτό είναι να περάσεις τις περιοχές αυτές μόνο τις μηχανές ανοιχτές και όχι τα ηλεκτρονικά και τους αισθητήρες... κάποια ηλεκτρονικά που είναι θωρακισμένα, μπορούν να προστατευτούν, αλλά χρειάζεται πολύ συγκεκριμένη διαδικασία, δηλ να μην έχουν ηλεκτρική επαφή με αθωράκιστα ηλεκτρονικά και οι αγωγοί τους να έχουν συγκεκριμένο μήκος και θωράκηση... αυτά είναι πλέον εύκολα υλοποιήσιμα, αλλά όχι τότε...

Που στηρίζεις ότι οι στολές (οι οποίες έπαιρναν ακόμα και άμμο, όπως δήλωσε η NASA) άντεξαν την ακτινοβολία πάνω στην Σελήνη...? Πάντως η τεχνολογία υλικών και του '60 και η σημερινή δεν μπορούν να το εξηγήσουν, πόσο μάλλον με την τότε Ηλιακή ακτινοβολία και δρστηριότητα...

και η ηλιακή δραστηριότητα ήταν σε χαμηλά επίπεδα. Έξαρση υπήρξε μετά την επιστροφή του Apollo 16 και πριν την εκτόξευση του Apollo 17 (συγκεκριμένα το peak ήταν τον Αύγουστο του 1972) ;)

Το '69 η Ηλιακή δραστηριότητα ήταν μεγάλη και οι κηλίδες του Ήλιου είχαν μέγιστα καθώς μετατοπίζονταν οι μαγνητικοί πόλοι του Ήλιου, όπως δηλαδή αναφέρουν οι Ρώσοι... επομένως τα στοιχεία της NASA για χαμηλή ραδιενέργεια μόνο τις ημέρες του Apollo 11 και έξαρση μετά, δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση...

Sunspot-bfly.gif

Δεν υπάρχει μοντέλο που να προβλέπει τις εκρήξεις στο στεφάνι του Ηλίου, ο οποίες οφείλονται στην ένταση του μαγνητικού πεδίου στις κηλίδες... αυτές απλά γίνονται διαρκώς σε τυχαίο χρόνο, άρα το '69 που υπήρχε έξαρση του φαινομένου, δεν υπάρχει περίπτωση μόνο τις μέρες που λέει να NASA να μην έγινε καμία έκρηξη στον Ήλιο και όλα να κύλισαν καλά και μόλις έφυγαν, τότε να συνέχισε ο Ήλιος το φαινόμενο σαν να μην έγινε τίποτα... αυτό είναι εξ' ορισμού άτοπο...

Στην εικόνα φαίνεται ο Ηλιακός κύκλος... αν δεις τα τέλη του '60 με αρχές '70, η δραστηριότητα είχε έξαρση... πράγμα το οποίο αποδυκνύει ότι οι μετρήσεις της NASA είναι αναληθείς...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ήταν πολιτικό. Οι Ρώσοι είχαν την πρωτιά σε όλα τα μεγάλα βήματα και τις επιτυχίες στο διάστημα και ήταν τεχνολογικά πολύ μπροστά από τους Αμερικανούς.

Ε κάτι δεν έπρεπε να πετύχουν και αυτοί? Ήταν ίσως κάτι σαν θέμα γοήτρου. Είπαν να το κάνουν Hollywood movie style.

Ακόμα να εξηγήσουν πως η Αμερικάνικη σημαία κατάφερε να κυματίζει στην σελίνη...λένε και καλά είχαν ειδικό μηχάνημα:-O

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ3 Παρακαλείται ο αρχικός πόστερ να αναφέρει και τα ονόματα των Όλγα Φαρμάκη, Τζούλιας Αλεξανδράτου, Σάσας Μπάστα κλπ στον τίτλο. Είναι κρίμα τόσο ενδιαφέρον θέμα, σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, να το έχουν δει μόλις 95 φορές (και βάζω στοίχημα ότι οι 70, τουλάχιστον, είναι από τα 4 άτομα που έχουν γράψει) :/

Σας παρακολουθουμε παιδια!! ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο το θεματακι !! Και Προσωπικα ευχαριστω που μοιραζεστε τα φωτα σας εδω :T:

Ο Ήλιος από την σελήνη δεν φαίνεται κίτρινος, αλλά λευκός όπως είναι στην πραγματικότητα, δηλαδή δεν υπάρχει κανένα φίλτρο που να κόβει την ακτινοβολία...

Ο Ηλιος δεν φαινεται κιτρινος ? αλλα λευκος ? εχει να κανει με την θερμοκρασια που εχει ?

[noobquestion]Οπως και με τους προβολεις αυτοκινητων ? Σε πιο υψηλες θερμοκρασιες εχουν ποιο φωτεινο χρωμα τα φωτα..εξου και τα xenon [/noobquestion]

Επισης την απορια για το αν πατησε αυθρωπος στο φεγγαρι την ειχα και εγω...οπως εχω και πολλες αλλες θεωριες και αποριες που πιθανον να μην λυσω ποτε στην ζωη μου σε εναν ακριβες βαθμο για να ειμαι σιγουρος για τις γνωσεις μου.!

Τωρα οπως λες deninho οι αμερικανοι πατησαν...τωρα για 100% ξερουμε ? γιατι ειμαι αρκετα δυσπιστος...Sorry αν φευγουμε απο το θεμα και ειμαστε offtopic!

[ Επι της ευκαιριας δεν κανουμε ενα θεμα σχετικα με θεωριες , αποριες να τα συζητησουμε ? :p ]

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω πιστεύω πως το 69 πάτησαν άνθρωποι στο φεγγάρι.

Η τεχνολογια τοτε ηταν παλαιολιθική ακομα και σημερα με σύγχρονα μεσα δεν είμαστε ικανοι να βγουμε απο την ατμοσφαίρα της γης και να είμαστε 100% σίγουροι για το αν θα πετύχει.

Παλιότερα ειχε μια μινισειρα 2-3 επεισόδια στο Σκαι, στην οποια διαφοροι αναλυτες εξηγουσαν πως πιθανότατα ηταν κινηματογραφημένη η αποστολη στην Area 51 και για αυτο εχουν δημιουργηθεί τοσες θεωρίες συνωμοσίας γύρω απο αυτην την 'μυστήρια' περιοχή.

Btw το θεμα ειναι αρκετα ενδιαφέρων :mobile:

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηλιος δεν φαινεται κιτρινος ? αλλα λευκος ? εχει να κανει με την θερμοκρασια που εχει ?

Αν ποτέ δεις τον Ήλιο λευκό θα είναι και το τελευταίο πράγμα που θα δεις, γιατί σημαίνει ότι δεν θα είσαι πίσω από την προστασία της ατμόσφαιρας (της μαγνητόσφαιρας βασικά)...

Πέρα από την θερμοκρασία του, που είναι ~5500 βαθμοί Κελσίου, η ακτινοβολία που εκπέμπει στο ορατό φάσμα είναι σχεδόν ισόποση (κάτι σαν τον λευκό θόρυβο στις ακουστικές συχνότητες), δηλαδή σκέψου την ακτινοβολία στο ορατό φάσμα, σαν μια οριζόντια ευθεία στον άξονα χ... απλά λόγο των αντανακλάσεων, των σκεδάσεων και την απορρόφηση συγκεκριμένων συχνοτήτων από τα διάφορα στρώματα της ατμόσφαιρας της Γης, οι υψηλότερες συχνότητες του οπτικού φάσματος φτάνουν με πολύ μεγαλύτερη απόσβεση από τις μεσαίες και χαμηλότερες... αποτέλεσμα είναι από το RGB (:p) να αφαιρείται περισσότερο μπλέ και μετά πράσσινο, οπότε επικρατεί το κόκκινο... Γι' αυτό ο ήλιος έχει μια πορτοκαλοκόκκινη απόχρωση (αν ήμουν γυναίκα, θα σου έλεγα και το σωστό χρώμα)...

Αυτό είναι το φάσμα του ήλιου... το οπτικό φάσμα είναι 380-750nm, οπότε στην περιοχή αυτή είναι σχεδόν ευθεία (μην σε μπερδεύει η καμπύλη όπως φαίνεται, γιατί αν το μεγεθύνεις στον άξονα Υ, αυτό θα "ισιώσει")... με την απόσβεση των υψηλότερων συσχοτήτων, επικρατεί η περιοχή των 600-750nm, που είναι το αντίστροφο της συνότητας, αρα η μικρότερη συχνότητα...

Όταν αφαιρέσεις τώρα αυτό το φίλτρο της ατμόσφαιρας, το χρώμα του θα είναι λευκό...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.