Jump to content



We Choose The Moon!


Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Τροφή για σκέψη...

http://www.braeunig.us/space/hoax.htm

Απαντάει σχολαστικά σε κάθε ένα από τα επιχειρήματα του διάσημου ντοκυμαντέρ της Fox...

Ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του...

Μπορεί να πήγαμε, μπορεί και όχι...who knows?

Link to comment
Share on other sites

η πληροφορία που έχει πέσει στη συγκεκριμένη συζήτηση ειναι απίστευτη και πραγματικά χάρηκα όση ώρα διάβαζα το θέμα.

σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Jaco, και στα δικά μου μάτια με τα λίγα που γνωρίζω γύρω από το θέμα μου φαίνεται δύσκολo εκείνη η αποστολή να πάτησε πραγματικά στο φεγγάρι. (δεν λέω για αργότερα)

Eπίσης για όσους δεν ήταν δύσπισοι αλλά θέλουν να γίνουν κλπ υπάρχει και το παρακάτω βιντεο :p

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα καλά μιλάμε τα 2 τελευταία βίντεο είναι ΤΕΛΕΙΑ !! χαχαχαχααχα πέθανα στα γέλια, ειδικά με το τελευταίο !

Πλάκα πλάκα παιδιά, σε όλα τα vid's τα original και καλά ακούγεται εξωτερικός ήχος, όχι αυτοί που μιλάνε, αλλά οι μηχανές που ακούγονται κ.λπ αυτό βασικά θα έπρεπε να μας βάζει σε σκέψεις, διότι ως γνωστόν η ατμόσφαιρα της γης είναι και αυτή που είναι υπεύθυνη για τα ηχητικά κύματα που ακούμε, στο φεγγάρι ΔΕΝ υπάρχει ατμόσφαιρα άρα δεν γίνεται να υπάρχει και ήχος. Σωστά; :alien:

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες είναι τόσο θολές που δεν βγαίνει απολύτως κανένα νόημα...

Δεν υπάρχει τηλεσκόπιο του εμπορίου με τόση οπτική δύναμη, που να μπορεί να ζουμάρει τόσο κοντά στην επιφάνεια της σελήνης... διαφορετικά θα είχε λυθεί προ πολλού το ζήτημα...

Μπορούν πάντα να γυρίσουν το Hubble για μερικές καλές πόζες. :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Can Hubble see the Apollo landing sites on the Moon?

No, Hubble cannot take photos of the Apollo landing sites.

An object on the Moon 4 meters (4.37 yards) across, viewed from HST, would be about 0.002 arcsec in size. The highest resolution instrument currently on HST is the Advanced Camera for Surveys at 0.03 arcsec. So anything we left on the Moon cannot be resolved in any HST image. It would just appear as a dot.

Here is a picture that Hubble took of the Moon:

http://hubblesite.org/newscenter/archive/1999/14/

Hubble Shoots the Moon

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα παιδιά, σε όλα τα vid's τα original και καλά ακούγεται εξωτερικός ήχος, όχι αυτοί που μιλάνε, αλλά οι μηχανές που ακούγονται κ.λπ αυτό βασικά θα έπρεπε να μας βάζει σε σκέψεις, διότι ως γνωστόν η ατμόσφαιρα της γης είναι και αυτή που είναι υπεύθυνη για τα ηχητικά κύματα που ακούμε, στο φεγγάρι ΔΕΝ υπάρχει ατμόσφαιρα άρα δεν γίνεται να υπάρχει και ήχος. Σωστά; :alien:

Ναι αλλα μεσα στο Διαστημόπλοιο υπάρχει οξυγόνο αρα υποθέτω θα μπορούσαν να μεταφερθούν ηχητικά κύματα.

Εξω απο αυτο σιγουρα δεν θα ακουγεται κατι

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα καλά μιλάμε τα 2 τελευταία βίντεο είναι ΤΕΛΕΙΑ !! χαχαχαχααχα πέθανα στα γέλια, ειδικά με το τελευταίο !

Πλάκα πλάκα παιδιά, σε όλα τα vid's τα original και καλά ακούγεται εξωτερικός ήχος, όχι αυτοί που μιλάνε, αλλά οι μηχανές που ακούγονται κ.λπ αυτό βασικά θα έπρεπε να μας βάζει σε σκέψεις, διότι ως γνωστόν η ατμόσφαιρα της γης είναι και αυτή που είναι υπεύθυνη για τα ηχητικά κύματα που ακούμε, στο φεγγάρι ΔΕΝ υπάρχει ατμόσφαιρα άρα δεν γίνεται να υπάρχει και ήχος. Σωστά; :alien:

Να σας πω τι με προβληματίζει?

Αν είσασταν η NASA και χαλάγατε όλα αυτά τα εκατομμύρια δολλάρια για να εξαπατήσετε τον πλανήτη και άλλα τόσα για να κρατήσετε τα στόματα όσων συνεργάστηκαν σε αυτή την απάτη (κάποιες εκατοντάδες κόσμο...) θα κάνατε τέτοιες παιδαριώδεις γκάφες???

Ας μην γινόμαστε ειδικοί σε θέματα όπου δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα!

Είναι εύκολο να κριτικάρουμε τους πάντες και μπορεί να έχουμε δίκιο κάπου αλλά ας έχουμε και μια υποτυπώδη κριτική προσέγγιση και σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι με προβληματίζει?

Αν είσασταν η NASA και χαλάγατε όλα αυτά τα εκατομμύρια δολλάρια για να εξαπατήσετε τον πλανήτη και άλλα τόσα για να κρατήσετε τα στόματα όσων συνεργάστηκαν σε αυτή την απάτη (κάποιες εκατοντάδες κόσμο...) θα κάνατε τέτοιες παιδαριώδεις γκάφες???

Ας μην γινόμαστε ειδικοί σε θέματα όπου δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα!

Είναι εύκολο να κριτικάρουμε τους πάντες και μπορεί να έχουμε δίκιο κάπου αλλά ας έχουμε και μια υποτυπώδη κριτική προσέγγιση και σκέψη...

Αν ήμουν η Αμερική και σκότωνα κάποιους χιλιάδες πολίτες μου μέσα σε ΠΟΛΗ μου για έχω αφορμή να αρχίσω πολέμους και να εδραιωποιήσω παγκόσμια την έννοια της "τρομοκρατίας", θα έιχα πρόβλημα να κρατήσω κάποια στόματα κλειστά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι...

Το θέμα είναι να σκεφτόμαστε πρώτα, να διερευνούμε μετά και να εκφραζόμαστε στο τέλος...

...evidence of the other side...

http://en.wikipedia.org/wiki/Independent_evidence_for_Apollo_Moon_landings

Link to comment
Share on other sites

Μα ακόμα και ο ίδιος ο Armstrong μετά από χρόνια, είπε σε κάποιους δημοσιογράφους διάφορα "κουλά" που είχαν ως θέμα την "απάτη"! δεν είμαστε εμείς που λέμε τα πράγματα έτσι... δεν θυμάμαι και σε ποια εκπομπή το είπε και σε ποιο βιβλίο γράφτηκε. Νομίζω στο Εναλλακτική λύση 3.

Όσο για το "σπατάλη χρημάτων" που αναφέρθηκε... ως γνωστόν η διαφήμιση κοστίζει αρκετά.. πόσο μάλλον μια τέτοιου είδους, που αναμιγνύεται και με την προπαγάνδα! Μόνο σπατάλη δεν ήταν για αυτούς, πίστεψε με.

Τώρα για το link που παρέθεσες, εντάξει NASA είναι, έχει και την πίτα και το μαχαίρι, λες να μην μπορεί να υποστηρίξει το "ψέμα" της;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εγώ εξωγήινος είμαι βασικά και μάλιστα κλωνοποιημένος από υπόγεια εργαστήρια κάτω από την έρημο της Νεβάδα!

Βγήκα να πάρω λιγο αέρα και μιας και βρήκα ένα wifi spot σε τοπικό starbucks είπα να επιχειρηματολογήσω λιγάκι...

:alien::alien::alien:

Δε μπορώ να σε πείσω για κάτι, ούτε με ενδιαφέρει, ούτε και ξέρω αν πήγαμε...

Αλλά η αποδοχή τέτοιων σεναρίων χωρίς σοβαρή μελέτη (ζωής) είναι επικίνδυνη.

Το ότι είναι της μόδας πάντως να αμφισβητούμε τα πάντα είναι δεδομένο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοίτα και εγώ δεν μπορώ να ξέρω τι είσαι, αφού με εμποδίζει το monitor μου τώρα και δεν βλέπω :) "Αστειεύομαι" και καταλαβαίνω τον τόνο σου.

Επίσης συμφωνώ με το ότι αμφισβητούμε τα πάντα.. και καλά κάνουμε κατά την άποψη μου. Το θέμα είναι γιατί να είναι αυτό κακό; δεν πρέπει να αμφισβητούμε τα πάντα στην τελική; Γιατί να πρέπει να το τρώμε έτοιμο; Και εδώ στην τελική συζητάμε για το συγκεκριμένο :)

Απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ήμασταν εκεί να βλέπουμε και να ξέρουμε από πρώτο χέρι αν έγινε ή δεν έγινε. Γι' αυτό και ανταλλάσσουμε απόψεις για να μάθουμε ή να ενημερωθούμε ή ή ή ή...

Καλό επίσης είναι να μην λέμε κάποιον γραφικό ή να ειρωνευόμαστε την στιγμή που παίρνουμε μέρος στην συζήτηση αυτή :)

Μια ερώτηση γιατί έχω και μια απορία, το είπες 2 φορές και μου κάνει εντύπωση. Τι εννοείς όταν λες (ζωής) ;;;; για το μελέτη αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι συζητάμε εδώ...

:giveup:

Ο πρώτος που κριτικάρω είμαι εγώ ο ίδιος. Από την αρχή είχα αποδεχτεί τις σχετικές "συνομοσίες" αλλά στη συνέχεια, διαβάζοντας όλες τις πλευρές έβρισκα λογικά και τα επιχειρήματα υπέρ...

Για το "ζωής". Σκέψου απλά ότι οι άνθρωποι που εμπλέκονται σε τέτοια project έχουν σπουδές και εμπειρίες που ο μέσος άνθρωπος δεν αγγίζει...είναι λοιπόν τουλάχιστον απλοϊκό να προσπαθούμε να κρίνουμε το έργο τους.

Ξεκιώντας λοιπόν από το μηδέν όπου πρακτικά βρισκόμαστε, θέλει χρόνια μελέτης για να πει κάποιος πως είναι σε θέση να εκφράσει άποψη. Πως το κάνουν οι δημοσιογράφοι σε δευτερόλεπτα δεν ξέρω...

Ωχ, πρέπει να γυρίζω στο υπόγειο...με κυνηγάνε κάτι τύποι με ασημί στολές και όπλα φωτονίου...

:-O

Link to comment
Share on other sites

lol χαχαχαχα, μην ανησυχείς ρε συ αυτοί είναι μόνο για τα γκρίζα :p άν δεν είσαι μην φοβάσαι :) Φτάνει μην φάμε και κάνα warning..

Είμαστε λίγο offtopic, αλλά είναι είναι μέρος της συζήτησης και αυτό νομίζω.

Αυτοί, που παρέχουν τις αντίθετες απόψεις, είναι και αυτοί άνθρωποι που ασχολούνται με παρόμοια ή ίδια projects και έχουν την σχετική εμπειρία να μιλάνε πάνω σε αυτό. Είναι επιστήμονες οι άνθρωποι. Εκτός από κάτι τσαρλατάνους βέβαια, που και αυτούς αν μη τι άλλο κατάφεραν και τους χαρακτήρισαν γραφικούς, επειδή λένε κάτι διαφορετικό. Έτσι παίζεται να είναι η όχι τσαρλατάνοι...

Σκέψου μόνο τις απίστευτες δικαιολογίες τους, σε ότι έχει σχέση με το φεγγάρι και τις αποστολές τους σε αυτό. Π.χ. μία βλακώδες δικαιολογία είναι ποιο πάνω, ότι δήθεν το Hubble δεν μπορεί λέει να φωτογραφίσει την επιφάνεια της σελήνης με τέτοια λεπτομέρεια ενώ π.χ. μπορεί να δείξει αυτήν την λεπτομέρεια

hs-2007-45-a-full_jpg.jpg

Από την NASA:

December 18, 2007: NASA's Hubble Space Telescope took this close-up of the red planet Mars when it was just 55 million miles – 88 million kilometers – away. This color image was assembled from a series of exposures taken within 36 hours of the Mars closest approach with Hubble's Wide Field and Planetary Camera 2. Mars will be closest to Earth on December 18, at 11:45 p.m. Universal Time (6:45 p.m. EST).

Link to comment
Share on other sites

Q: Can the Hubble Space Telescope discern any manmade equipment left behind on the moon?

A: No. The Hubble Space Telescope (resolution of 0.014 arc seconds) is mighty good but not that good. An arc second is 1/3600th of a degree: a tiny, tiny angle.

[NASA] Eugene Cernan hot rods a lunar lander

When we look through Hubble at the full moon, it appears to have a diameter of only 1800 arc seconds. That's the whole moon. The actual moon is 3,463 kilometers (2,152 miles) across. So, an arc second of the Moon's actual diameter is 3463 km / 1800 arcsec or 1.92 kilometers of actual Moon distance. Hence, Hubble's keenest look is 27 meters (30 yards) of actual Moon distance or about a third the size of a football field. The three-meter lunar rover wouldn't show up even as a speck. Nor would any other abandoned equipment.

By the way, three lunar rovers sit on the Moon. They may lose plastic parts but the main bodies will be there for thousands of years to come, unless we go back and tidy things.

(Answered July 19, 2002)

Link to comment
Share on other sites

Με την κάμερα του 2002 μπορεί να είναι και έτσι. Αν δεν κάνω λάθος την έχουν αλλάξει 1-2 φορές από τότε. Δεν πιάνει τίποτις :haha: καλύτερο ?

Για να μην πω για τα probes που έχουν στείλει τελευταία με πιο πρόσφατο ένα Ιαπωνικό. Δεν έχει κανείς κανένα νταλκά να τραβήξει μια photo και να την τρίψει στη μούρη όλων όσων αμφισβητούν το εγχείρημα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.