Jump to content



Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης, όλων των εποχών...?


Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης όλων των εποχών  

463 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αν δεν είχε ανακαλυφθεί το τυπογραφείο, θα είχαμε τέτοια εξέλιξη στις επιστήμες; :...:

ναι, απλά θα υπήρχε επάγγελμα αντιγραφέας κειμένων, με συνεχή απασχόληση :D

οι αρχαίοι (όχι μόνο Έλληνες) δεν νομίζω να είχαν τυπογραφεία.

Link to comment
Share on other sites

ναι, απλά θα υπήρχε επάγγελμα αντιγραφέας κειμένων, με συνεχή απασχόληση :D

οι αρχαίοι (όχι μόνο Έλληνες) δεν νομίζω να είχαν τυπογραφεία.

Ναι, αλλά δεν θα είχαμε όλοι βιβλία, παρά μόνο οι πλούσιοι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20135]cacofonix[/MENTION] Η απορία σου μάλλον θα έπρεπε να είναι ,θα είχαμε τέτοια εξέλιξη των επιστημών αν δεν υπήρχε γλώσσα;

Επίσης εκτός της γλώσσας,ποιος/οι εφηύραν τα Μαθηματικά ; (σαν λαός ξέρουμε,συγκεκριμένα άτομα δε ξέρουμε).

Αν αναλογισθεί κανείς ότι αυτοί οι άνθρωποι σχηματίσαν μαθηματικούς κανόνες με τους οποίους εμείς σήμερα εξηγούμε με μεγάλη ακρίβεια διάφορα φυσικά φαινόμενα,είναι να απορεί κανείς πώς γίνεται αυτό! Σκεφτείτε για λίγο πόσο εξωφρενικό είναι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρουμε Tesla!!!!!!!!!!!!!
TESLA με διαφορα
τελειώνω ένα βιβλίο του Τεσλα (βιογραφικό ελαφρύ)

και έχω πάθει πλάκα με την απαξίωση που γνώρισε και τους "χορηγούς" που είχε και τον έκαψαν J.P. Morgan (50%επί των εσόδων όλων ευρεσυτεχνιών)

WTF

μουσεία με αίθουσες εντισον και εκθέματα(σιωπηλά) Τέσλα

πωπωπω....

+1000:dance3:

Link to comment
Share on other sites

@cacofonix Η απορία σου μάλλον θα έπρεπε να είναι ,θα είχαμε τέτοια εξέλιξη των επιστημών αν δεν υπήρχε γλώσσα;

Επίσης εκτός της γλώσσας,ποιος/οι εφηύραν τα Μαθηματικά ; (σαν λαός ξέρουμε,συγκεκριμένα άτομα δε ξέρουμε).

Αν αναλογισθεί κανείς ότι αυτοί οι άνθρωποι σχηματίσαν μαθηματικούς κανόνες με τους οποίους εμείς σήμερα εξηγούμε με μεγάλη ακρίβεια διάφορα φυσικά φαινόμενα,είναι να απορεί κανείς πώς γίνεται αυτό! Σκεφτείτε για λίγο πόσο εξωφρενικό είναι!! :)

Εσύ μιλάς για λαούς και όχι για εφευρέτες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που εφεύρει το κλείδωμα των θεμάτων στα φόρουμ είναι ο μεγαλύτερος εφευρέτης.

Σου το κλειδώνει, και τέρμα και οι επιστήμες, και οι εφευρέτες, και όλα.

Τα κάνει αόρατα, και σου πασάρει ότι θέλει αυτός.:lock:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μπα εγώ νομίζω πως ο μεγαλύτερος εφευρέτης θα ήταν σίγουρα διεστραμένος και πολύ ανόητος εάν ήθελε να δώσει στην ανθρωπότητα το έργο του.

Είναι γνωστό πως οι "μεγάλες εφευρέσεις" επιφέρουν μεγάλο κακό στη φύση, όχι από μόνες τους αλλά από κάποιον που θέλει να κάνει κακό. Και είναι αρκετοί οι κακοθελητές..

.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αρέσει σε όλους ο Ν.Τέσλα έπειτα μην με κατηγορήσετε εάν παρουσιάσω κατασκευές μου High Voltage Tesla Coil.

Δεν φαντάζομαι να έρθει κάποιος συντονιστής και να γράψει πως δεν ταιριάζουν οι ηλεκτρονικές κατασκευές μου με το ύφος της ιστοσελίδας. Εάν είναι κάποιος που δεν θέλει να δει πως κάνω κεραυνούς να χορεύουν ας το δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού αρέσει σε όλους ο Ν.Τέσλα έπειτα μην με κατηγορήσετε εάν παρουσιάσω κατασκευές μου High Voltage Tesla Coil.

Δεν φαντάζομαι να έρθει κάποιος συντονιστής και να γράψει πως δεν ταιριάζουν οι ηλεκτρονικές κατασκευές μου με το ύφος της ιστοσελίδας. Εάν είναι κάποιος που δεν θέλει να δει πως κάνω κεραυνούς να χορεύουν ας το δηλώσει.

Δώσε οργόνη στον λαό!!:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Αφού αρέσει σε όλους ο Ν.Τέσλα έπειτα μην με κατηγορήσετε εάν παρουσιάσω κατασκευές μου High Voltage Tesla Coil.

Δεν φαντάζομαι να έρθει κάποιος συντονιστής και να γράψει πως δεν ταιριάζουν οι ηλεκτρονικές κατασκευές μου με το ύφος της ιστοσελίδας. Εάν είναι κάποιος που δεν θέλει να δει πως κάνω κεραυνούς να χορεύουν ας το δηλώσει.

Έχω την εντύπωση ότι κάπου αλλού, σε ένα άλλο φόρουμ έχουμε συναντηθεί? :coax:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάπου αλλού, σε ένα άλλο φόρουμ έχουμε συναντηθεί? :coax:

Ναι θυμάσαι καλά. Είχα στείλει μάιλ όπου σου εξηγούσα γιατί δεν ενδιαφέρομαι για κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας στην Ελλάδα.

Πιθανόν να σε είχα καλέσει σε επίδειξη ενεργειακών συστημάτων στο κέντρο ηλεκτρόλυσης. Δεν ήρθες. Δεν έχουμε συναντηθεί. Ίσως θελήσεις να έρθεις αργότερα..

Θυμάμαι πως ενδιαφέρεσαι για ανεμογεννήτρια καθέτου άξονα. Στο κέντρο ηλεκτρόλυσης έχω μια μικρή ανεμογεννήτρια καθέτου άξονα που κατασκεύασα, προς επίδειξη.

Ίσως εάν είναι το κλίμα θετικό σε αυτή την ιστοσελίδα να παρουσιάσω μερικά από τα έργα μου.

Ακόμα δεν έχω πάρει OK από συντονιστές και διαχειριστές της σελίδας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θυμάσαι καλά. Είχα στείλει μάιλ όπου σου εξηγούσα γιατί δεν ενδιαφέρομαι για κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας στην Ελλάδα.

Πιθανόν να σε είχα καλέσει σε επίδειξη ενεργειακών συστημάτων στο κέντρο ηλεκτρόλυσης. Δεν ήρθες. Δεν έχουμε συναντηθεί. Ίσως θελήσεις να έρθεις αργότερα..

Θυμάμαι πως ενδιαφέρεσαι για ανεμογεννήτρια καθέτου άξονα. Στο κέντρο ηλεκτρόλυσης έχω μια μικρή ανεμογεννήτρια καθέτου άξονα που κατασκεύασα, προς επίδειξη.

Ίσως εάν είναι το κλίμα θετικό σε αυτή την ιστοσελίδα να παρουσιάσω μερικά από τα έργα μου.

Ακόμα δεν έχω πάρει OK από συντονιστές και διαχειριστές της σελίδας.

Ναι φίλε μου Θυμάμαι. Δεν ήρθα λόγο πολλών υποχρεώσεων και λόγο αποστάσεως διότι μένω στην ΙΟ στις Κυκλάδες.

Ναι έχω ασχοληθεί και με ανεμογεννήτριες κάθετου άξονα, και ασχολούμαι ακόμα πάνω στην έρευνα.

Ναι εδώ μέσα πρέπει να τους ζητήσεις την άδεια για να παρουσιάσεις την επιστήμη σου.

Αν θέλεις φιλία και συνεργασία στείλε μου P.M

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.