Jump to content



Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης, όλων των εποχών...?


Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης όλων των εποχών  

463 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο,αλλά εδώ μιλάμε για ανθρώπους.

Ε να,αυτά δεν διευκρινίζετε από την αρχή και αναγκάζομαι..να εφευρίσκω ευφηολογήματα.:hehe:

(Για τους εφευρετολάτρες-και όχι μόνο-υπάρχει ένα υπέροχο βιβλίο του Isaac Asimov ''Το χρονικό των επιστημονικών ανακαλύψεων'' Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης.Αξίζει αν πέσει στα χέρια σας.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν επειδή διάβασα όλα τα παραπάνω σχόλια θα ήθελα να πω τη γνώμη μ. Απλά πιστεύω πως δεν μπορεί ο σημαντικότερος εφευρέτης να είναι τόσο πρόσφατος ( πχ πριν δύο αιώνες), γιατί κατά τη γνώμη μ είναι πολύ πιο δύσκολο να σκεφτεί το ανθρώπινο μυαλό μια εφεύρεση, έναν οποιοδήποτε μηχανισμό χωρίς να έχει έτοιμη οποιαδήποτε εικόνα ή οποιοδήποτε πρότυπο, από το να ζει σε μια προοδευτική κοινωνία όπου υπάρχει δημοκρατία και γενικά ελευθερία του λόγου και όχι καταπίεση, περιθωριοποίηση των νεωτεριστών ή και ακόμα φίμωση της όποιας προόδου. Επίσης αν το σκεφτούμε αναλογικά, τι είναι πιο σπουδαίο στη μουσική? Ένα κλασικό έργο το οποίο επηρέασε με τη διάρκειά του τις επόμενες γενιές ή ένα ροκ κομμάτι το οποίο οφείλει εμμέσως την ύπαρξή του στο πρώτο? (χωρίς να σημαίνει ότι υστερεί σε σχέση με το πρώτο). Σε μια εποχή στην οποία οποιαδήποτε αντίθεση στο κατεστημένο οδηγούσε σε αφορισμό από θρησκευτικούς άρχοντες, όπου ενισχυόταν ο σκοταδισμός και η τιμωρία ήταν ο απαγχονισμός ή ο αποκεφαλισμός και χωρίς να έχουν λάβει χώρα οι μεγάλες πνευματικές κινήσεις (Αναγέννηση, Διαφωτισμός κλπ) πιστεύω πως ήταν πολύ δύσκολο για τον άνθρωπο να μπει σε προβληματισμό για να δημιουργήσει το οτιδήποτε κανούριο. Και κάτι τελευταίο : Τι πιστεύετε πως θα ήταν πιο εύκολο? Η εφεύρεση της ρόδας, του κοχλία και του υπομόχλιου ή η εφεύρεση των μεγάλων σημερινών συσκευών χωρίς να θέλω να κατονομάσω? Αυτά ήθελα να πω και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

...θα μπορούσα να "αναγκαστώ" να πώ τη μαγική λέξη rotary...αλλά πρέπει να κάνω και κανα κόπο να φτάνω στο τελευταίο ποστ πρώτα...

Αρχιμήδης από εμένα....αν και δεν προτιμώ τον χαρακτηρισμό του ως εφευρέτη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περιοριστικός ο όρος "εφευρέτης". Με τη στενή έννοια αυτομάτως αποκλείει τους θεωρητικούς τύπου Einstein και Planck όμως συμπεριλαμβάνονται στο Poll.

Επίσης, νιώθω ότι ο καθένας τείνει να απαντήσει με βάση το δικό του υπόβαθρο (επιστημονικό/επαγγελματικό).

Θα μου πείτε, εδώ είναι τεχνολογικό φόρουμ. Σωστά. Αλλά πλέον η τεχνολογία εμπλέκεται παντού.

Πχ εγώ θα έλεγα ότι η σημαντικότερη ανακάλυψη (και όχι εφεύρεση) είναι η πενικιλλίνη από τον Φλέμινγκ ή η δομή του DNA από τους Watson και Crick. Αλλά αυτοί δεν είναι εφευρέτες ή μάλλον είναι τόσο εφευρέτες όσο ο Einstein.

Link to comment
Share on other sites

τελειώνω ένα βιβλίο του Τεσλα (βιογραφικό ελαφρύ)

και έχω πάθει πλάκα με την απαξίωση που γνώρισε και τους "χορηγούς" που είχε και τον έκαψαν J.P. Morgan (50%επί των εσόδων όλων ευρεσυτεχνιών)

WTF

μουσεία με αίθουσες εντισον και εκθέματα(σιωπηλά) Τέσλα

πωπωπω....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο εφευρέτης είναι ο εσταυρωμένος της επιστήμης, διότι είναι αυτός ο οποίος παράγει για κάποια άλλα χέρια πλούτο, αλλά και αλλάζει τα αφεντικά του πλούτου ανά πάσα στιγμή.

Για τον λόγο αυτόν, σε άλλα κράτη αγοράζουν τον εφευρέτη μαζί με την εφεύρεση.

Εγώ προσωπικά νίκησα τον σεισμό, αλλά όχι τους καρεκλοκένταυρους.:wall:

Επίκαιρο θέμα. http://www.tovima.gr/society/article/?aid=428249#commentForm

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.