Jump to content



Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης, όλων των εποχών...?


Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης όλων των εποχών  

463 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τα ανακατεψαμε λιγο, οποτε να πω οτι σαν εφευρετης ισως ηταν ο Τεσλα χωρις να ειμαι καλα ενημερος περι αυτου. Αλλα σαν επιστημονικο γενικα μυαλο αναμφισβήτητα θεωρω αυτον που δεν ειναι καν στην λιστα των κυρίων υποψηφιων ονομάτων πράγμα που ειναι κρίμα για το κύρος του γκαλοπ αυτου. Εννοώ τον Νευτωνα. Αθελά του χωρίζει απο μόνος του την ίδια την ιστορία της επιστήμης σε δύο περιόδους. Την πρό Νεύτωνα και τη μετα. Αν μάλιστα σκεφτούμε οτι τις κύριες ανακαλύψεις του που αλλαξαν την ιστορία της επιστήμης, τις εκανε μεχρι τα 23 του περιπου χρονια, κάθε επιπλέον ανάλυση περισσεύει.

Έγινε επεξεργασία από Nicegeorge
Link to comment
Share on other sites

Αν με το σημαντικότερος, εννοούμε ότι οι εφευρέσεις του έχουν πολύ μεγάλη σημασία για τον σύγχρονο άνθρωπο, τότε αναμφίβολα νικητής είναι ο Νίκολα Τέσλα. Ο άνθρωπος που υποστήριξε με θέρμη το εναλλασσόμενο ρεύμα, και ήρθε σε ρήξη με τον Thomas Edison, που ήταν και αφεντικό του, και είχε και "πλεονέκτημα έδρας" (γιατί άραγε μαθαίνουμε κυρίως για τον Έντισον, ενώ τα σχολικά βιβλία δεν κάνουν καμία αναφορά στον Τέσλα?)

Παρ'όλα αυτά, αν το πάρουμε αντικειμενικά, ο σπουδαιότερος εφευρέτης όλων των εποχών είναι ο Leonardo DaVinci, ένας άνθρωπος που πραγματικά είναι ο ορισμός του Homo Universalis. Από κοντά του και ο Αρχιμήδης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι το ερωτημα ειναι σωστο απο την αποψη οτι αλλη γνωση ειχαν στην διαθεση τους για να εξελιχθουν ολοι οι μεγαλοι αυτοι επιστημονες.Αλλα ο Tesla ηταν ο πιο μπροστα απο την εποχη του.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ πως θα σας φαινοταν "αυτος/οι που δημιουργησε/αν τη γλωσσα" ?

Χωρις αυτη ,θα ηταν τωρα ολοι αυτοι για τους οποιους μιλαμε σπουδαιοι εφευρετες?Θα μπορουσαμε εμεις να μιλαμε γι'αυτους στην τελικη? :nerd:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Russell Marker/Carl Djerassi (αντισυλληπτικά)*

Mary Phelps Jacob (σουτιέν)

...

εντάξει μπορούμε να βάλουμε και Flemming, Αρχιμήδη, Hoffman, Geoffrey Dummer (...) κάπου αλλά είναι καθαρά θέμα πρωτεραιοτήτων.

*ή Άγνωστος Αιγύπτιος (προφυλακτικά)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις εφευρετες

Ο Αινσταιν, ο Γαλιλαιος κ ο Αρχιμηδης ηταν φυσικοι οχι εφευρετες

Εφευρετη συνηθως εννουμε καποιο μηχανικο η καποιον που κατασκευασε κατι μπροστα για την εποχη του

Σαν φυσικο θα ελεγα τον Αινσταιν ο οποιος αλλαξε εντελως τον τροπο που η επιστημη αντιλαμβανετε τα πραγματα

Τωρα απο εφευρετη δεν ειμαι σιγουρος, ο καθενας επαιξε καθοριστικο ρολο για την εξελιξη στην εποχη του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και παλιο το poll , βρισκω την ευκαιρια να απαντησω στην ερωτηση.

"Στο βασιλειο τον κορυφαιων δεν υπαρχουν συγκρισεις"

"Jean Jaques Rousseau"

εννοειται οτι δεν μπορω να ψηφισω.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εμένα η ιδιοσυγκρασία του Tesla με εντυπωσιάζει περισσότερο κι ήταν ο πρώτος που μου ήρθε να ψηφίσω, όταν σκέφτηκα όμως την εποχή που έζησε ο Αρχιμήδης και τα άλματα σκέψης που έκανε συγκριτικά με τους άλλους, δεν υπήρχε πια δίλημμα.

Ωστόσο, μάλλον θα πρέπει να συμπεριλάβουμε τον άγνωστο εφευρέτη του μηχανισμού των Αντικυθήρων.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η ιδιοσυγκρασία του Tesla με εντυπωσιάζει περισσότερο κι ήταν ο πρώτος που μου ήρθε να ψηφίσω, όταν σκέφτηκα όμως την εποχή που έζησε ο Αρχιμήδης και τα άλματα σκέψης που έκανε συγκριτικά με τους άλλους, δεν υπήρχε πια δίλημμα.

Ωστόσο, μάλλον θα πρέπει να συμπεριλάβουμε τον άγνωστο εφευρέτη του μηχανισμού των Αντικυθήρων.

Διάφορες έρευνες έχουν γίνει και μάλλον κυκλοφορεί με το ψευδόνυμο της δημιουργίας του σε αυτό το φόρουμ στα greeklish πλέον...

:OT:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι αναμεσα σε Τεσλα και Αρχιμηδη. Βεβαια ο τεσλα δεν ειχε το επιπεδο παιδειας του αρχιμηδη, γιαυτο και κερδιζει την ψηφο μου.

Αν και θα προτιμουσα σε ολα αυτα τα ονοματα να υπήρχε και ο Δημόκριτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο,αλλά εδώ μιλάμε για ανθρώπους.

Όλοι τους ήταν καινοτόμοι σε πολλά πράγματα,αλλά κανένας τους δεν μας πρόσφερε τόσα όσα ο Τέσλα.Αν δεν ήταν αυτός,δεν θα είχαμε τέτοια προηγμένη τεχνολογία τώρα.

Ο Έντισον ήταν μόνο η σκιά του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.