Jump to content



Videogames και εγκεφαλικές βλάβες


Recommended Posts

Σύμφωνα με τους επιστήμονες η πολύωρη ενασχόληση με βιντεοπαιχνίδια θέτει σε αδράνεια ενώ μπορεί να προκαλέσει και μόνιμες αλλαγές/βλάβες στον προμετωπιαίο λοβό. Ένα τμήμα του εγκεφάλου που σχετίζεται με την συνειδητή σκέψη και την αντίληψη της αλληλουχίας και της συνέπειας των γεγονότων στον κόσμο που ζούμε.

Πειράματα έδειξαν ότι όσοι παίζουν βιντεοπαιχνίδια αλλά ακόμα και όσοι περνούν τις ώρες τους στα chat rooms παρουσιάζουν ίδια εγκεφαλική συμπεριφορά στο τμήμα αυτό με σχιζοφρενείς(που κλείνονται μέσα σε εμπειρίες του μυαλού τους), τζογαδόρους(που το μυαλό τους εγκλωβίζεται στο μοτίβο ερέθισμα-δράση-αντίδραση) και παχύσαρκους.

Όταν κάποιος παίζει ένα παιχνίδι, ασχολείται με την διεκπεραίωση απλών καθηκόντων. Π.χ. Εχθρός στο βάθος, στόχευση, εξολόθρευση ή αλλαγή τακτικής, δηλαδή μοτίβου επίθεσης. Κατά την εκτέλεση τέτοιων καθηκόντων που δεν απαιτούν την χρήση της φαντασίας και συνειδητής σκέψης για την ανάλυση γεγονότων ο προμετωπιαίος λοβός ατροφεί με συνέπειες που μπορεί να γίνουν μόνιμες. Μία εξ'αυτών είναι και η αλλοίωση της αντίληψης της πραγματικότητας λόγω της αφύσικης ταχύτητας διαδοχής των γεγονότων στα βίντεοπαιχνίδια(ισχύει και για την TV) αλλά και της δυνατότητας να πας πίσω στον χρόνο με ένα restart αν χάσεις.

Πηγή: http://www.dailymail.co.uk/health/article-1197491/How-computers-harm-childrens-future--damaging-brains.html

Μερικά στοιχεία και παραδείγματα τα πρόσθεσα εγώ από άλλα παρόμοια άρθρα που έχω κατά καιρούς διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιος γίνεται ηλίθιος παίζοντας παιχνίδια ή το έχει από πριν, αλλά σίγουρα με 18 ώρες κάψιμο στο παιχνίδι την ημέρα δεν προάγεται η πνευματική ανάπτυξη...

Πάντως και άνθρωποι που δεν παίζουν παιχνίδια έχουν παραδώσει εγκέφαλο προ πολλού... μάλλον είναι σημείο των καιρών, το οποίο αντανακλάται και στους νέους (σε μεγαλύτερο βαθμό) που επί το πλείστον παίζουν παιχνίδια στην κονσόλα, γιατί δεν έχουν πραγματικούς φίλους από κρέας και κάποιο μέρος να πάνε να παίξουν...

Σίγουρα όμως σκοπός της βιομηχανίας, όπως και του συστήματος, είναι να αναπαράγει την κοινωνία στην μορφή που βρίσκεται αυτή την στιγμή και όχι να βρίσκει λύσεις για να την βελτιώσει... αλλιώς δεν έχει κέρδος... Οπότε και έτσι να είναι, όπως λένε οι έρευνες, τότε μια χαρά βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει προ πολλού και μια έρευνα ενός Ιάπωνα που έλεγε ότι όποιος ασχολείται πάνω από δύο ώρες την ημέρα θα αποκτήσει αυτό που ο καθηγητής ονόμαζε videogame brain.

Αυτό σημαίνει εκτός των προαναφερθέντων και τάση εκνευρισμού, αποφυγή τωνκοινωνικών συναναστροφών και εξασθένιση των επικοινωνιακών ικανοτήτων του ατόμου.

Όταν παίζουμε κάποιο παιχνίδι, λειτουργεί μόνο ο "πρωτόγονος"/ερπετικός εγκέφαλος και αυτό φαίνεται από την δραματική πτώση των εγκεφαλικών κυμάτων βήτα τα οποία σχετίζονται με την νοητική εγρήγορση και την συνειδητή σκέψη. Αν αυτή η κατάσταση "νιρβάνας" που νοιώθει κάποιος παίζοντας videogames παραταθεί για μεγάλα διαστήματα, σύφωνα με το άρθρο και τον Ιάπωνα καθηγητή, θα οδηγήσει σε μόνιμες αλλοιώσεις της όλης συμπεριφοράς του ατόμου ακόμα και της ικανότητάς του να σκέφτεται.

Από προσωπική πείρα δε, θεωρώ ότι τα παιχνίδια λειτουργούν ως ναρκωτικά ακριβώς λόγω αυτού του λήθαργου που προκαλούν, ο οποίος σε κάνει να ξεχνάς τα όποια προβλήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιος γίνεται ηλίθιος παίζοντας παιχνίδια ή το έχει από πριν, αλλά σίγουρα με 18 ώρες κάψιμο στο παιχνίδι την ημέρα δεν προάγεται η πνευματική ανάπτυξη...

Ε καλα... ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουνε ανθρωποι (κι εγω μεσα σε αυτους) που θα σου πουνε οτι με 18 ωρες κανοντας ενα οποιοδηποτε πραγμα (ειτε παιζεις παιχνιδια, πινεις φραπεδες, κλαμπαρεις ειτε λυνεις ασκησεις μαθηματικων/φυσικης) δεν προαγεται η πνευματικη αναπτυξη. Το "καψιμο" σε οποιαδηποτε μορφη προαγει μονο το "καψιματικο" μερος του εγκεφαλου. :p

Το ζητημα ειναι οτι οι ανθρωποι γυρω μας που "ξεχωριζουνε" σε οτιδηποτε κανουνε... ειναι οι καμμενοι :T:

Link to comment
Share on other sites

Αν και πιστεύω ότι παν μέτρον άριστον, σίγουρα δεν εννοώ ότι αν κάνεις κάτι για πολλές ώρες, αποκτάς το iq της αχιβάδας...

Για παράδειγμα...:

1. 16 ώρες την ημέρα WoW σε official server

2. 16 ώρες την ημέρα συζήτηση με τον Δαλάι Λάμα

3. 16 ώρες την ημέρα στο κρεβάτι με την Megan Fox

4. 16 ώρες την ημέρα programming με χαμηλό φωτισμό

5. 16 ώρες την ημέρα να προσπαθείς να εξηγήσεις αν υπάρχει ο Θεός

Δεν είναι όλα το ίδιο... και κάποιοι το αντέχουν και κάποιοι όχι, αλλά μετά από πολύ καιρό νομίζω πως ότι και να κάνεις από τα παραπάνω, "κάτι" θα σου αφήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα το ίδιο... και κάποιοι το αντέχουν και κάποιοι όχι, αλλά μετά από πολύ καιρό νομίζω πως ότι και να κάνεις από τα παραπάνω, "κάτι" θα σου αφήσει...

"Ταλεντο" ειναι να μπορεις να κανεις επι αμετρητες ωρες ξανα και ξανα κατι το οποιο ο υπολοιπος κοσμος δεν εχει την αντοχη/υπομονη/ορεξη να το κανει. :p

Link to comment
Share on other sites

ΧΑχαχαχ,, να φανταστητε οτι προχτες διάβαζα ενα αρθρο που έλεγε οτι τα παιχνίδια και ειδικά τα FPS κάνουν καλα στ μάτια :crazy_pilot:
και στα αντανακλαστικά
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι 18/24 πάνω από έναν Η/Υ παιζοντας FPS για να βελτιώσεις όραση/αντανακλαστικά.
Link to comment
Share on other sites

Και στη μακαλία.....αυξάνει το ιξώδες και την ταχύτητα εκτόξευσης ενίοτε, λόγω αποχής από το σπορ....της αυτοχειρίας βέβαια. Για το αυθεντικό ούτε λόγος...δεν υπάρχει χρόνος....

Καλό το θέμα μπας και προσσγειωθούμε κάποιοι.

Βασικά την οποιαδήποτε εγκεφαλική βλάβη, προλαβαίνει η ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ που είναι πια ορατή στις εφηβικές++ ηλικίες.

Παρηγορηθείτε ότι είναι το ίδιο να είσαι 16h/gamer και 16h/φωτογράφος/ζωγράφος/βιβλιοφάγος/μαμηκουλαρέας.......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η γνώμη μου για τέτοιες έρευνες είναι πως είτε καταλήγουν σε κάτι προφανές (πχ αν παίζεις 16 ώρες συνεχόμενες θα... κουραστείς) είτε αποφασίζουν από πρίν τί συμπέρασμα θέλουν να βγάλουν και προσπαθούν να βρουν στοιχεία που το στηρίζουν. Είμαι σίγουρος πως αν κάποιος θέλει, μπορεί να κάνει έρευνα που να αντικρούει τα συμπεράσματα της παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

x-treme, σαφέστατα και θα υπάρχει κάποιος που θα λέει το αντίθετο και θα μπορεί και να το υποστηρίξει και με μαθηματικό - επιστημονικούς τρόπους και μπλα μπλα.. αυτό που μένει είναι αυτό που είπε ο Jaco, ότι και να λένε όποιοι επιστήμονες η όσο κακό και να μας κάνει το videogame, ή ο όποιος τρόπος καψίματος, το σίγουρο είναι ότι δεν θέλουν να το αλλάξουν αυτό.

Πάντως θα προτιμούσα να κάνω κάτι φιλοσοφικό παρά να παίζω 16ώρες την ημέρα, ακόμα και να σκέφτομαι και να συζητάω μόνος μου, κάνει καλό.

Τώρα για το εγκεφαλικές βλάβες, μα καλά δλδ είναι ποτέ δυνατόν να παίζει κάποιος ένα παιχνίδι πολλές ώρες και να τον σταματάει αυτό από την κοινωνικότητα με τους άλλους ανθρώπους; ή να τον προκαλεί ζημιά στον εγκέφαλο ή κάπου αλλού; (Σε μακροπρόθεσμη μορφή εννοώ)

Δεν το πιστεύω, εγώ νομίζω πως πολύ απλά οι "μεγάλοι" βρήκαν το κόλπο, ανακάλυψαν πολύ απλά πως είμαστε μοναχικά όντα και λίγο μίζερα και σαφέστατα εγωιστές και wannabe ήρωες, έτσι ανακάλυψαν τα παιχνίδια, όπου μπορείς πολύ απλά να είσαι ο "εαυτός" σου, σε μια άλλη version του.

Τα games, είναι απλά μια φάση στα χρόνια ενός ανθρώπου.. σε κάποια φάση απλά θα σταματήσει να παίζει ή δεν θα προλαβαίνει πλέον. Όπως όλα τα κύτταρα έτσι και τα εγκεφαλικά αναδημιουργούνται Lol

Κρατάμε πάντα το βασικό, πάν μέτρον άριστον και από εκεί και έπειτα δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος για κανέναν μας και για καμιά γενιά, νέα ή παλιά...

Link to comment
Share on other sites

"Ταλεντο" ειναι να μπορεις να κανεις επι αμετρητες ωρες ξανα και ξανα κατι το οποιο ο υπολοιπος κοσμος δεν εχει την αντοχη/υπομονη/ορεξη να το κανει. :p

Να υποθέσω ότι διάλεξες το 3 από το #8...? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα games, είναι απλά μια φάση στα χρόνια ενός ανθρώπου.. σε κάποια φάση απλά θα σταματήσει να παίζει ή δεν θα προλαβαίνει πλέον. Όπως όλα τα κύτταρα έτσι και τα εγκεφαλικά αναδημιουργούνται Lol

Όσο περνάν τα χρόνια η ουσιαστική κοινωνικοποίηση ενός παδιού όμως περιορίζεται μέσα στο ή από το σπίτι. Δεν ξέρω πως αυτό χαρακτηρίζει την μετέπειτα εξέλιξη του. Όχι τόσο αν γίνει σωστός επαγγελματίας, πολίτης κτλ. Αλλά την χειραγώγηση του. Και φανταστείτε ότι και οι περισσότεροι γονείς για τον Α η Β λόγο συνηγορούν σε αυτό το "μέσα", "μέσα", "μέσα"...απλά για να είναι....ήσυχοι.

Link to comment
Share on other sites

βρισκω τα αποτελεσματα του αρθρου πολυ λογικα...απο το πανεπιστημιο ειχα παρατηρησει οτι σε περιοδους ρεκλας (και μαζι με τις κραιπαλες λιωσιματος στα παιχνιδια) γινομουν πιο νωθρος και απο τον νιονιο τα μεσημερια του αυγουστου ενω σε περιοδους εξτριμ διαβασματος εσφυζα απο εμπνευση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.