Jump to content



Videogames και εγκεφαλικές βλάβες


Recommended Posts

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Λέγοντας βλάβες εννοούμε μόνιμες αλλοιώσεις στον εγκέφαλο που αλλάζουν την συμπεριφορά του ατόμου και επηρεάζουν την ικανότητά του να συγκεντρώνεται σε πνευματικά καθήκοντα. Όχι ότι θα μείνεις φυτό.

Αυτό που λέει ο Τσάκωνας πιο πάνω το έχω βιώσει αρκετές φορές σε μικρότερη ηλικία, παρ'όλο που δεν ήμουν και από τους πλέον φανατικούς. Ένιωθα όλη την μέρα και όχι μόνο τις ώρες που έπαιζα, μια νωθρότητα. Έλλειψη όρεξης για άλλα πράγματα και χαμηλή δύναμη θέλησης.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νας αναφέρω ότι σε περιόδους καψίματος....ιδίως με BF2 αλλά και το ποιο αργόρυθμο Lineage2, όταν πήγαινα για ύπνο το βράδυ (αν πηγαίνα), είχα μεγάλη υπερένταση. Δεν μπορούσα να χαλαρώσω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νομιζω εχει αλλαξει γενικα η ολη φαση της αποβλάκωσης και της καταστροφής κυττάρων με το που το γυρίσαμε στης lcd-tft οθόνες.οι crt οθόνες οντως αποβλακωνουν και κουράζουν τα οπτικά νευρα.Αλλαξτε οθόνη.

Ισα ισα που τα fps games σε κανουν να εχεις καλύτερα αντανακλαστικά και πιο γρήγορη κριτικη ικανότητα,τα adventures σε κανουν να χρησιμοποιείς το μυαλό σου περισσότερο απο το να λύνεις ασκήσεις πυρηνικης φυσικής(βλεπε Myst) και γενικά

τα games σε κρατάνε μακρια απο το να σκοτώνεις σε real life...Το να αποκλειστεί καποιος κοινωνικά ειναι δικη του επιλογή,το μονο που εχει να κανει ειναι να βγει απο το σπίτι του.:dots:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το carmagedon που σε κρατά μακριά από το να κάνεις λαλακίες στο δρόμο. :rubik:

Πάντως μετά πό κάποιο σημείο και να θες... δεν έχεις χρόνο. Τα τελευταία 2.5 χρόνια έχω πάιξει ουσιαστικά μόνο τα 2 stalker και ένα drive sim.

Link to comment
Share on other sites

Εξασθενιση επικοινωνιακων δυνατοτητων.....

Οταν ασχολεισαι με ενα ψυχρο αψυχο πραγμα τη μιση μερα λογικο ειναι να ξεχασεις πως να Συμπεριφερεσαι και Τι να λες οταν επικοινωνεις με ενα ατομο...Επισης χανεται η ικανοτητα να μεταδιδεις μια γνωση στον αλλον...Δεν σε καταλαβενει :meeting:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει αλλαξει γενικα η ολη φαση της αποβλάκωσης και της καταστροφής κυττάρων με το που το γυρίσαμε στης lcd-tft οθόνες.οι crt οθόνες οντως αποβλακωνουν και κουράζουν τα οπτικά νευρα.Αλλαξτε οθόνη.

Alibi στην καλύτερη....

Ισα ισα που τα fps games σε κανουν να εχεις καλύτερα αντανακλαστικά και πιο γρήγορη κριτικη ικανότητα,τα adventures σε κανουν να χρησιμοποιείς το μυαλό σου περισσότερο απο το να λύνεις ασκήσεις πυρηνικης φυσικής(βλεπε Myst) και γενικά

τα games σε κρατάνε μακρια απο το να σκοτώνεις σε real life...Το να αποκλειστεί καποιος κοινωνικά ειναι δικη του επιλογή,το μονο που εχει να κανει ειναι να βγει απο το σπίτι του.:dots:

...και να συμπληρώσω, τα puzzle σε κάνουν να έχεις μεγαλύτερη στύση, τα MMORPG σε κάνουν να τηλεμεταφέρεσαι από το ένα δωμάτιο στο άλλο, τα παλιά arcade σου δίνουν περισσότερο άλμα, τα racing να οδηγάς καλύτερα κτλ κτλ......

και γενικά

τα games σε κρατάνε μακρια απο το να σκοτώνεις σε real life...

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ συμπέρασμα....Θεωρούμε πια ότι μια απο τις ανάγκες του ανθρώπου είναι και το να σκοτώνει....οπότε ανακαλύψαμε και το φάρμακο....

(Ρε απο ποιο μπαλκόνι να βγω να ατενίσω το μέλλον; Από της κουζίνας; η της κρεβατοκάμαρας; )

:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάπου είχα διαβάσει, εν αντιθέση, οτι τα videogame μας κάπουν πιο ευστραφείς και αυξάνουν την αντίληψη μας του χώρου. Ίσως (μάλλον) μπούρδες, ίσως όχι. Γενικά πάντως ότι κάνεις 'πολύ' είναι συνήθως κακό. Εμπειρίες του καμένου..

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε γίνεται σε υπερθετικό βαθμό :nono:βλάπτει σοβαρά την υγεία

παν μέτρον άριστο έλεγαν οι αρχαίοι μας

:rap::rap::rap::rap::rap::rap:

ακριβως ετσι!! οποιαδηποτε τετοιου τυπου "ερευνα" παρετε και διαβασετε τα αποτελεσματα, καταληγουν στην απολυτη ουσια του θεματος που οι αρχαιοι ημων προγονοι εχουν πει σε αυτο το ρητο εδω και χιλιαδες χρονια πριν...!!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον thread petrossortep. θα ηθελα να καταθεσω και την δικη μου ταπεινη αποψη καθοτι ασχολουμαι με το θεμα σε επιπεδο μεταπτυχιακου ψυχολογιας. απο τις ερευνες προκυπτουν ποικιλα δεδομενα τα οποία ειναι και συχνα αντιφατικα. ένας ερευνητης ειχε φτασει στο συμπερασμα οτι οι εγκεφαλικες λειτουργίες που παρατηρούνται στον εθισμο σε ναρκωτικες ουσιες είναι σε μεγαλο βαθμο παρόμοιες με αυτες του υπερβολικου gaming. Σε επίπεδο συμπεριφορας και όχι τόσο εγκεφαλικο, οι ψυχολογοι θεωρούν ότι το gaming έχει πολλά κοινά με το τζόγο. Αν το αναλογιστείτε θα δείτε ότι όταν είχατε το Max Payne 2 στη μέση, η καρέκλα του υπολογιστή ήταν ο πιο ισχυρός μαγνήτης.

Ωστόσο ας μην κοιτάμε τα πράγματα μόνο από την κακή τους πλευρά. Άλλη έρευνα έδειξε ότι η ενασχόληση με games όπως το Warcraft βελτιώνει το human multitasking, την ικανότητα του ανθρώπου να επεξεργάζεται ποσότητα πληροφορίας και να διενεργεί παραπάνω απο μία ενέργειες την ίδια χρονική στιγμη. Η ικανότητα αυτή είναι πολύτιμη για σημαντικά επαγγέλματα όπως αυτο του χειρούργου.

Νομίζω ότι για άλλη μια φορά θα επιβεβαιωθούν οι προγονοι μας που είπαν παν μετρον αριστον.

παραθετω μερικα links για οποιον θέλει να το ψάξει παραπέρα:victory::

http://serendip.brynmawr.edu/exchange/node/1719

εδω αναφέρεται ότι το gaming μπορεί να προκαλέσει αλλαγές στη συμπεριφορά αλλά και στη νευρολογία του ατόμου. Ιδιαίτερο ενδιαφερον έχει o Timothy Miller που μιλάει για την εκπλήρωση στόχων και την απογοήτευση μέσα απο τα games.

http://www.kidsrisk.harvard.edu/

αυτό είναι ένα project του Harvard που ασχολείται με τους κινδύνους που αφορούν τα παιδιά, στους οποίους συμπεριλαμβάνεται και το gaming.

http://www.psychologymatters.org/videogames.html

το site αυτό είναι του American Psychological Association και ασχολείται με τα βίαια παιχνίδια.

http://www.mediafamily.org/facts/facts_gameaddiction.shtml

στο άρθρο αυτό παρουσιάζονται κάποια συνήθη συμπτώματα που εμφανίζουν οι εθισμένοι gamers. γίνεται διάκριση ανάλογα με το άν είναι ενήλικες ή παιδιά στο ίδο άρθρο αναφέρονται και φυσιολογικά συμπτώματα που σχετίζονται με το υπερβολικό gaming.

http://arstechnica.com/old/content/2006/08/7459.ars

εδώ αναφέρεται η άποψη της Dr Orzack που αναφέρει ότι τεράστιο ποσοστό αυτών που παίζουν World Of Warcraft είναι εθισμένοι.

http://www.springerlink.com/content/x4qvq1h2673570u6/

το αρθρο αυτό εκφράζει την άποψη ότι ο εθισμός στα video games έχει κοινά με τον εθισμό στα ναρκωτικά

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περιεκτικό και χρήσιμο το πρώτο λινκ που δίνεις.

Βάσει των πορισμάτων αυτού του λινκ, αλλά και της δικής μου εμπειρίας, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως πρέπει κανείς να παίζει single player παιχνίδια με αρχή, μέση και-σύντομο-τέλος ώστε να περιορίσει τον παράγοντα "εκπλήρωση στόχου".

Οι συνεχείς προκλήσεις των on-line games όπως η δυνατότητα απεριόριστης βελτίωσης του "ήρωα"(κυρίως μέσα από τα expansion packs), οι διαρκώς αυξανόμενες αποστολές καθώς και η πίεση των συμπαικτών(π.χ χαρακτηρισμός "νουμπάς", η προσπάθεια να μπεις στα high scores κτλ.) κρατούν τον παίκτη συνέχεια προσηλωμένο σε αυτά με όλα τα βλαπτικά επακόλουθα.

Link to comment
Share on other sites

Και με το μαχαιρι της κουζινας δεν μπορεις μονο να κοψεις το φαγητο σου αλλα και να σφαξεις καποιον ή να κοψεις τις φλεβες σου, εσυ οριζεις το πως θα χρησιμοποιηθει, δεν μπορουμε να βγαλουμε τα games "κακα" και τον ανθρωπο που ασχολειται μαζι τους "θυμα" , ποσο μαλλον να πουμε οχι στο multiplayer(duh), συγνωμη φιλε petrossortep αλλα περα απ'το online gaming με τυχαιους συμπαικτες που σε αποκαλουνε "νουμπα" ( ασχετα αν σε εμενα συμβαινει το ακριβως αντιθετο αλλα εξισου σπαστικο, να με λενε καμμενο/nolife/cheater και λοιπα κοσμητικα επιθετα τα 12χρονα στο ταδε fps ενω εχω ταυτοχρονα λιγοτερες ωρες απο δαυτα στο ενεργητικο μου :hehe: ) υπαρχει και το gathering με γνωστους σου μεσω του steam/x-fire/xbox live/ps network το voice chat και φυσικα τα παιχνιδια που ειναι κομμενα και ραμμενα για multiplayer στον ιδιο καναπε με μπυρες και πιτσες οπως τα fighting.

Δεν πρεπει ουτε να καταδικαζουμε το μεσο με το οποιο ο αλλος αυτοκαταστρεφεται ουτε να πιστευουμε αρλουμπες σαν αυτες που λεει ο grathk ( συγνωμη αλλα οπως και να το δει καποιος αρλουμπες ειναι ) αν ο αλλος εχει κανει ζημια στον εαυτο του δεν φταινε τα games αλλα η παιδεια που εχει λαβει και το περιβαλλον του, δεν θα κλεισουμε τωρα την blizzard επειδη ο αλλος ειναι μπεμπης και δεν εχει την αισθηση του μετρου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ζω το θέμα καθημερινά θα σας πω 2 λόγια..καταρχήν παν μετρό άριστο..και να καιγομαστε πρέπει κ να βγαίνουμε έξω πρέπει κ την Megan fox να ******..;)

έχω ένα φίλο εγώ που είναι official καμενος..κάθε φορά που του λέω ν βγούμε έξω μου λέει θέλω ν παίξω..κ όταν βγαίνουμε πηγαίνουμε σε κανά ΝΕΤ καφέ γιατί μου λέει ότι βαριετε κ μ γίνονται καρπούζια..(σορρυ γ τν έκφραση)λοιπόν αυτό δν ειν κλο..και μην ξεχνάμε ότι χωρίς γκομενα δουλειά δεν γίνετε,οπότε ας ξαμολιθουμε στους δρόμους κ ας αφήσουμε τα χαζοκουτια..

Link to comment
Share on other sites

Οι συνεχείς προκλήσεις των on-line games όπως η δυνατότητα απεριόριστης βελτίωσης του "ήρωα"(κυρίως μέσα από τα expansion packs), οι διαρκώς αυξανόμενες αποστολές καθώς και η πίεση των συμπαικτών(π.χ χαρακτηρισμός "νουμπάς", η προσπάθεια να μπεις στα high scores κτλ.) κρατούν τον παίκτη συνέχεια προσηλωμένο σε αυτά με όλα τα βλαπτικά επακόλουθα.

Οι συνεχείς προκλήσεις των games όπως η δυνατότητα απεριόριστης "βελτίωσης" του "ήρωα"(κυρίως μέσα από υπερωρίες), οι διαρκώς αυξανόμενες απαιτήσεις καθώς και η πίεση των συμπαικτών(π.χ καλύτερο αυτοκίνητο, σκάφος η προσπάθεια να μπεις στα high οικονομικά scores κτλ.) κρατούν τον παίκτη συνέχεια προσηλωμένο σε αυτά με όλα τα βλαπτικά επακόλουθα.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνεχείς προκλήσεις των games όπως η δυνατότητα απεριόριστης "βελτίωσης" του "ήρωα"(κυρίως μέσα από υπερωρίες), οι διαρκώς αυξανόμενες απαιτήσεις καθώς και η πίεση των συμπαικτών(π.χ καλύτερο αυτοκίνητο, σκάφος η προσπάθεια να μπεις στα high οικονομικά scores κτλ.) κρατούν τον παίκτη συνέχεια προσηλωμένο σε αυτά με όλα τα βλαπτικά επακόλουθα.

:D

Σωστός, αλλά η αποτυχία σε αυτό το game, πληρώνεται ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό με όλα τα games.

Έχοντας παίξει φανατικά πολλά παιχνίδια, θα τολμήσω τον ακόλουθο διαχωρισμό:

1. adventures -> Παιχνίδια εντελώς ακίνδυνα. Έχεις στη διάθεσή σου άπλετο χρόνο για να λύσεις γρίφους, βλέπεις περιοχές κλπ. Μόνο πρόβλημα σε μερικά οι "ζωές", οπότε ίσως ισχύει στο ότι σε παραπλανούν για να κάνεις restart κάτι που στην πραγματική ζωή απλά θα τό 'χεις χάσει. Δεν νομίζω όμως ότι θα πάθεις υπερδιέγερση παίζοντας Myst, είναι σαν να βλέπεις μια ταινία στο cine.

2. turn based strategies (π.χ. civilization) -> Πάλι δεν νομίζω ότι σου τρώνε τον εγκέφαλο. Παιχνίδια σκέψης, είναι σαν να λύνεις sudoku στο λίγο πιο περίπλοκο.

3. simulators (π.χ. live for speed) -> σίγουρα σε διεγείρουν / τσιτώνουν, αλλά αν είναι όντως εξομοιωτές, σου δείχνουν ότι χρειάζεται προσοχή και σύνεση για να πας γρήγορα, ακόμη και σε πίστα. Το need for speed φυσικά και δεν είναι εξομοιωτής :)

Για μένα, θεωρώ ότι με παιχνίδια σαν το live for speed, μπορεί να βελτιώσει κάποιος τις οδηγικές του ικανότητες.

4. fps -> Αν και προάγουν σαφώς τη βία, βελτιώνουν τα αντανακλαστικά. Είναι ένας συμβιβασμός. Σίγουρα με πολύωρη online ενασχόληση το ψήνεις το κεφάλι. Αν το παιχνίδι δεν είναι πολύ βίαιο, τότε αξίζει. Π.χ. unreal tournament 2004, κατά τη γνώμη μου πολύ ωραίο fps.

5. mmorpg -> Η χειρότερη μορφή παιχνιδιού. Δεν κερδίζεις τίποτα και απλά σκορπάς το χρόνο σου. Στιγμές απόδρασης από την πραγματικότητα. Καλά για λίγο, αλλά δυστυχώς απαιτούνε τόση ενασχόληση (και μάλιστα πάντα θα έχει κάποιους καμμένους που θα είναι "καλύτεροι" = πρέπει να παίξεις παραπάνω), που και ο χρήστης ξεφέυγει της πραγματικότητας κλείνοντας απίστευτες ώρες, και δεν κερδίζεις γενικά τίποτα το ιδιαίτερο με δαύτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.