Jump to content



S.T.A.L.K.E.R - Call of Pripyat: πείτε τα όλα


HotPeanut

Recommended Posts

Λαθος.

Θα δεις πως θα βελτιωθει η κατασταση σιγα σιγα με τα patch (ακριβως το ιδιο εγινε και με τα 2 προηγουμενα)

Κοιτα τα 40fps που βλεπω οταν μπαινω στο yanov να γινουν 60 το κοβω αδυνατο και μεχρι να βγει το Patch θα το χω τερματισει 2-3 φορες.

Το clear sky παιζει μονο με 2χ5870 με 60 fps και με χωρις ΑΑ. Για να το παιξεις στα 60 με ολα κομπλε θελει 3χ5870. Το εχω λιωσει το συγκεκριμενο και εχω δοκιμασει τα παντα ολα! Το θεμα ειναι οτι οταν βγηκε πριν απο 2 χρονια δεν υπηρχε 5870 ουτε 295 ακριβως οπως το crysis το οποιο με το ζορι παιζει στα 60 με 3χ5870.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτοχαρακτηρίζομαι σαν πυροβολημένος, δεν έχω 3 χ 5870 σε i7, αλλά μόνο και μόνο γιατί έχω άλλες προτεραιότητες να τρέχουν τώρα στην ζωή μου, με άλλα λόγια ίσως το έκανα γιατί το γουστάρω. Αλλά πραγματικά ΔΕΝ θα ασχολιόμουν με τέτοιους επίτηδες κακογραμμένους και αυνανισμένους τίτλους ΠΟΤΕ.

Δεν γίνεται κάτι 2 ετών + να μην τρέχει με 10000 φπς σε σύστημα του 2010 με 1000 ευρώ gpus πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτοχαρακτηρίζομαι σαν πυροβολημένος, δεν έχω 3 χ 5870 σε i7, αλλά μόνο και μόνο γιατί έχω άλλες προτεραιότητες να τρέχουν τώρα στην ζωή μου, με άλλα λόγια ίσως το έκανα γιατί το γουστάρω. Αλλά πραγματικά ΔΕΝ θα ασχολιόμουν με τέτοιους επίτηδες κακογραμμένους και αυνανισμένους τίτλους ΠΟΤΕ.

Δεν γίνεται κάτι 2 ετών + να μην τρέχει με 10000 φπς σε σύστημα του 2010 με 1000 ευρώ gpus πάνω.

το WOW σου ειπαμε εσυ.

Που παιζει και σε Pentium 2.

Οτι δεν εχει και το καλυτερο tweaking ναι.

Oτι εχει απειρα bugs ναι.

Αλλα ειναι μοναδικο παιχνιδι στο ειδος του.

Αλλοι κανουν συμβιβασμους στα γραφικα και αλλοι απλα τα σκανε (αν μπορουν καλα κανουν...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι βιαστικά άστοχη ως συνήθως

Είπα πως παίζω πάνω κάτω ότι βγαίνε, και ειδικά FPS παίζω από όταν ήσουν όπως σου έχω ξαναπεί μια μικρή μπαλίτσα με ουρά σε 1 τριχωτό σακούλι.

Παίζω φουλ παιχνίδια με απαιτήσεις, και λέω πως ΘΑ την έκανα ΑΝΕΤΑ την «υπερβολή – κατά μερικούς –» να έχω 3 χ 5870, γιατί το γουστάρω (csaris, seb κλπ).

Αυτό δεν πάει να πει πως μοναδικά ή όχι, ο 1ας τίτλος (2 ίσως) είναι κακογραμμένοι, και για αυτά τα λίγα εφέ που λες πως «θα κατεβάσεις» απαιτούν πράγματα παρανοϊκά δυνατά.

Φυσικά και τα έπαιξα 20 φορές έκαστος, απλά δεν θα με «στεναχωρούσε, επηρέαζε, προβλημάτιζε» το γεγονός πως βγάζουν τα μισά καρέ από ότι άλλο κυκλοφορεί.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι βιαστικά άστοχη ως συνήθως

Είπα πως παίζω πάνω κάτω ότι βγαίνε, και ειδικά FPS παίζω από όταν ήσουν όπως σου έχω ξαναπεί μια μικρή μπαλίτσα με ουρά σε 1 τριχωτό σακούλι.

Παίζω φουλ παιχνίδια με απαιτήσεις, και λέω πως ΘΑ την έκανα ΑΝΕΤΑ την «υπερβολή – κατά μερικούς –» να έχω 3 χ 5870, γιατί το γουστάρω (csaris, seb κλπ).

Αυτό δεν πάει να πει πως μοναδικά ή όχι, ο 1ας τίτλος (2 ίσως) είναι κακογραμμένοι, και για αυτά τα λίγα εφέ που λες πως «θα κατεβάσεις» απαιτούν πράγματα παρανοϊκά δυνατά.

Φυσικά και τα έπαιξα 20 φορές έκαστος, απλά δεν θα με «στεναχωρούσε, επηρέαζε, προβλημάτιζε» το γεγονός πως βγάζουν τα μισά καρέ από ότι άλλο κυκλοφορεί.

Ρε μαν τι μου λες δηλαδη?

Οτι επειδη εισαι 4 ολοκληρα χρονια μεγαλυτερος μου εχεις και μεγαλυτερη εμπειρια και οτι πεις αυτο ειναι?

Τι να πω,κατσε κανε διορθωσεις στον κωδικα για να ειναι πιο smooth ...

Το παιχνιδι ειναι φοβερο,αν ειχε καμια ΕΑ να τους μαστιγωνει και οχι εναν μετριας/μικρης διαμετρου publisher θα καναν καλυτερη δουλεια.

Η αληθεια ειναι οτι βιαζονται πολυ οντως να τα βγαλουν (αυτοι που φυγαν απο την ομαδα και ετοιμαζουν το φανταστικο Metro 2033 το τζερτζελευουν απο το 2006!) σε κυκλοφορια.

Παρανοικα δυνατα ναι (ειναι αρκετοι οι τιτλοι στην ιδια κατηγορια)

Και σου λεω αλλοι θα κατεβασουν το LOD αλλοι θα σκασουν πολλα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ΔΕΝ σου είπα τίποτα, εσύ με έστειλες "έξυπνα" στο «wow μου».

Εγώ το τι είπα είναι ξεκάθαρο και το λες και εσύ.

Το παιχνιδι ειναι φοβερο,αν ειχε καμια ΕΑ να τους μαστιγωνει και οχι εναν μετριας/μικρης διαμετρου publisher θα καναν καλυτερη δουλεια.

Η αληθεια ειναι οτι βιαζονται πολυ οντως να τα βγαλουν (αυτοι που φυγαν απο την ομαδα και ετοιμαζουν το φανταστικο Metro 2033 το τζερτζελευουν απο το 2006!) σε κυκλοφορια.

Δεν με απασχολεί ποιόν είχαν, με απασχολεί πως καλός ή κακός (δεν είναι το μόνο) ΕΙΝΑΙ κακογραμμένο. Οπότε αν μου ξεφτιλίζει τις 12 χ 5870 μου, ΔΕΝ με νοιάζει.

Και το είπα ως απάντηση / σχόλιο στον csaris που λέει πως θέλεις 3 χ 5870 για τις 60άρες στον Crysis.

Τελεία. Δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ άλλο, ούτε είπα κάποια εξυπνάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γουστάρω που οι 2x ή 3x 5870 δεν είναι λύση σε όλα τα προβλήματά χαμηλών frames με όλα τα "κουμπιά" "δεξιά". Δεν μπορώ να φανταστώ το seb να περάσει 3μηνο χωρίς να αλλάξει τις κάρτες. :snap:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γουστάρω που οι 2x ή 3x 5870 δεν είναι λύση σε όλα τα προβλήματά χαμηλών frames με όλα τα "κουμπιά" "δεξιά". Δεν μπορώ να φανταστώ το seb να περάσει 3μηνο χωρίς να αλλάξει τις κάρτες. :snap:

Yπαρχουν μερικα games οπως π.χ. farcry2 που κανουν τρελο scaling....... σχεδον διπλασιαζουν τα minimum frames!

To stalker απο την αλλη κανει καλο scaling αλλα τρωει καποια ακυρα frame drops οταν εισαι σε κλειστο χωρο (yanov) και οταν πετυχεις καποιο groupακι απο αλλους stalkers. Παραλληλα το συγκεκριμενο game ειναι απλα unplayable με μονη 5870 σε DX11 και ultra settings και δεν εχει και κατι το τρελο στα γραφικα σε σχεση με τα προηγουμενα. Επισης ειναι και υπερβολικα μικρο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβάινω αυτή τη μανία σας να παίξετε τα games με τέρμα ρυθμίσεις. Οι τέρμα ρυθμίσεις είναι ένα mode που ο έχων σώας τας φρένας προγραμματιστής ή developer δεν θα έφτιαχνε ποτέ γιατί απλά ειναι unplayable όπως το διαπιστώνετε κι εσείς. Ο λόγος ύπαρξης του είναι καθαρά η πίεση των κατασκευαστών καρτών γραφικών για να πάει εμπρός η αγορά με τους ρυθμούς που επιβάλουν τα οικονομικά τους ή για φτιάξει ο publisher κάποιο γυαλιστερό in-game footage για να βγάλει το γουάου trailer. Σε αντάλλαγμα μπορεί να δίνουν κάποια tips για την καλύτερη αξιοποίηση του hardware.

Anyway... τα έχουμε πει πολλές φορές - ο καθένας με τις επιλογές του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες,αλλά εδώ μιλάμε για το stalker,που είναι περίπτωση.:p

Οι τύποι στη gsc έχουν ένα αρχαίο engine και του έχουν φορτώσει της παναγιάς τα μάτια.

Έλεος δηλαδή απο dx8 to φτάσανε dx11,και ακόμα 1 πυρήνα εκμεταλεύεται.

Λογικό να μην έχει καλό scaling και άπειρα προβλήματα.

Αυτοί στη gsc έπρεπε να κάνουν ένα "διάλειμμα" να ξανακοιτάξουν την engine τους και μετά να μας πετούν ξαναζεσταμένο φαγητό.

edit: Όσοι έχουν στο steam το soc ή to clear sky,έχουν έκπτωση στο call of pripyat.

10 euros

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η ατμοσφαιρα ηταν πολυ μπροστα αλλα εχει αρκετα bugακια το παιχνιδι, ισως ηρθε η ωρα να πανε και σε αλλη μηχανη γραφικωνε.

Δυνατο το pripyat αλλα δεν εχει και πολλες αποστολες εκει... Γενικα μονο σε τρια μερη μπορεις να πας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα το τερματισα δευτερη φορα...και μου φανηκε ακομα πιο μικρο απο την πρωτη φορα που το ειχα παιξει..

Δεν ξερω αλλα και τα 3 stalker ειναι τα μοναδικα παιχνιδια που πραγματικα μπορω να τα παιζω ολη την μερα χωρις να τα βαριεμαι καθολου..εχουν μοναδικη ατμοσφαιρα...;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα στο Jupiter, προσπαθώ να τελειώσω όλες τις side missions για να το χορτάσω όσο πιο πολύ γίνεται :p

Πάντως δεν έχω ξαναδεί τέτοια ατμόσφαιρα σε παιχνίδι.

Σημερα το τερματισα δευτερη φορα...και μου φανηκε ακομα πιο μικρο απο την πρωτη φορα που το ειχα παιξει..

Δεν ξερω αλλα και τα 3 stalker ειναι τα μοναδικα παιχνιδια που πραγματικα μπορω να τα παιζω ολη την μερα χωρις να τα βαριεμαι καθολου..εχουν μοναδικη ατμοσφαιρα...

Ποια armor προτείνεις για το Pripyat;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κλασικά με πήραν οι δουλειές και το μωρό παραμάζωμα και το μόνο που έκανα ήταν να μαζέψω το γυαλιστερό στην αρχή-αρχή. :(

Έχω τη 260 κοντά ένα χρόνο και ζήτημα να έπαιξα ένα game ολοκληρωμένο.....

Link to comment
Share on other sites

Ποια armor προτείνεις για το Pripyat;

Με την Seva bodyshuit θα πας...

Στον δρομο για το pripyat και τις δυο φορες που το παιξα δεν ζησανε οι υπολοιποι στην ομαδα μου(zulu και sokolov)και μετα απο καποιο σημειο πηγαινα μονος μεχρι να φτασω στο pripyat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.