Jump to content



S.T.A.L.K.E.R - Call of Pripyat: πείτε τα όλα


HotPeanut

Recommended Posts

το εβαλα v-sync on,το δευτερο τι ειναι?

To d3doverider είναι εργαλειάκι του rivatuner που ενεργοποιεί το v-sync, και παράλληλα εφαρμόζει το triple buffering για ελαφρώς καλύτερο framerate.

Αν έχεις το rivatuner εγκατεστημένο, θα το βρείς στο φάκελο εγκατάστασης του προγράμματος.

Αν δεν το έχεις (όπως εγω), πες μου να σου ανεβάσω κάπου το d3doverider μόνο του, καθώς λειτουργεί αυτόνομα και χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

To d3doverider είναι εργαλειάκι του rivatuner που ενεργοποιεί το v-sync, και παράλληλα εφαρμόζει το triple buffering για ελαφρώς καλύτερο framerate.

Αν έχεις το rivatuner εγκατεστημένο, θα το βρείς στο φάκελο εγκατάστασης του προγράμματος.

Αν δεν το έχεις (όπως εγω), πες μου να σου ανεβάσω κάπου το d3doverider μόνο του, καθώς λειτουργεί αυτόνομα και χωρίς να χρειάζεται εγκατάσταση.

το εχω το riva tuner,το v-sync(vertical-sync)το ενεργοποιησα και μεσα απο τις επιλογες του παιχνιδιου, το d3doverdrive απλα το τρεχω?

Link to comment
Share on other sites

Μικρό;

Εγώ δεν το έχω αρχίσει ακόμα λόγο έλλειψης χρόνου. Πρέπει να έχει αρκετά side missions.

Παντα σε σχεση με τα δυο προηγουμενα...3 πιστες εχει μονο...side missions εχει ναι κ απ'οτι θυμαμαι ειχα κανει αρκετες.

Link to comment
Share on other sites

το d3doverdrive απλα το τρεχω?

Ναι φίλε μου, το τρέχεις και πας κάτω αριστερά εκεί που έχει ενα + για να κάνεις add το εκτελέσιμο. To x3rdengine.exe ή κάπως έτσι είναι του Stalker.

Μετά κάνεις minimize το d3doverider και το αφήνεις να τρέχει στο background οσο παίζεις το παιχνίδι.

To v-sync από τα in-game options δεν έχει καμμία χρησιμότητα, γιατί θα γίνει overide από το d3doverider.

Εγω συνήθως το απενεργοποιώ μέσα από το παιχνίδι, για αποφυγή ενδεχόμενων (λεεεεμε τώρα) conflicts.

edit : τη διαδικασία που κάνεις add το εκτελέσιμο την κάνεις μόνο την πρώτη φορά φυσικά. Τις επόμενες, απλά τρέχεις το tool πριν φορτώσεις το παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από tamerlan
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο το ssao στα details τι ρολο βαραει?Βαζω το benchmark με οφφ αυτο και το παιχνιδι πεταει στο κανονικο παιχνιδι πριν το καταλαβω οτι υπαρχει αυτο σερνοτανε με 4870.:offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτο το ssao στα details τι ρολο βαραει?Βαζω το benchmark με οφφ αυτο και το παιχνιδι πεταει στο κανονικο παιχνιδι πριν το καταλαβω οτι υπαρχει αυτο σερνοτανε με 4870.:offtopic2:

Ambient Occlusion νομίζω. Ρίχνει αρκετά τα frames και δεν ξέρω οπτικά κατά πόσο αξίζει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ambient Occlusion νομίζω. Ρίχνει αρκετά τα frames και δεν ξέρω οπτικά κατά πόσο αξίζει τελικά.

Kοιτα,καθε eyecandy εχει και το κοστος του.

Αν εχεις "καβαντζα" ΑΚΑ καμια 5970 το εχεις On.

Αν παλι εχεις καμια gpu 2ετιας ειναι απο τα πρωτα που εχεις off αφου αντικειμενικα η πτωση σε frames δεν δικαιολογει αυτο το "εξτρα" σε eyecandy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ οτι και να κανω το παιχνιδι σερνετε εκτος και αν το βαλω στο medium settings ενω στο benchmark δεν τραβαει ζορια...

Aλλος ενας λογος για να μην εμπιστευομαστε τυφλα τα Benchmarks (βλ. Crysis // FarCry2)

Το παιχνιδι με το benchmark εχουν αλλη "συμπεριφορα".

Link to comment
Share on other sites

Aλλος ενας λογος για να μην εμπιστευομαστε τυφλα τα Benchmarks (βλ. Crysis // FarCry2)

Το παιχνιδι με το benchmark εχουν αλλη "συμπεριφορα".

Ειναι νορμαλ δηλαδη με 4870 και 8500 να τρεχει ομαλα μονο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι νορμαλ δηλαδη με 4870 και 8500 να τρεχει ομαλα μονο εκει?

Θα στο πω πολυ απλα.

Το Stalker ειναι ενα open world FPS.

Αυτο σημαινει οτι "φορτωνει μεγαλα μερη του map" στη RAM για να μην υπαρχουν loading screens.

Στο bench φορτωνει μονο το απαραιτητο μερος του map και γιαυτο οι μεγαλες διαφορες (παρατηρημενο και στα δυο games που ανεφερα παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω πολυ απλα.

Το Stalker ειναι ενα open world FPS.

Αυτο σημαινει οτι "φορτωνει μεγαλα μερη του map" στη RAM για να μην υπαρχουν loading screens.

Στο bench φορτωνει μονο το απαραιτητο μερος του map και γιαυτο οι μεγαλες διαφορες (παρατηρημενο και στα δυο games που ανεφερα παραπανω)

Στη ραμ της καρτας γραφικων να υποθεσω.Οκ οπως και να χει πολυ ατμοσφαιρικο παιχνιδι εστω και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Με Win 7 64bit και με 2giga μνήμη δεν την πολυ-παλεύει το παιχνίδι. :bye:

Χτυπάει ταβάνι η χρήση της ram.

Αλλός με παρόμοιο setup;

Me. Παμε για μνημες αρχισαν να μας κοβουνε.Αμα βαλεις βεβαια στατικο φωτισμο μπορεις να το παιξεις στο μαξιμουμ και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ανετα ειναι το νεο crysis απο θεμα απαιτησεων.

Λαθος.

Θα δεις πως θα βελτιωθει η κατασταση σιγα σιγα με τα patch (ακριβως το ιδιο εγινε και με τα 2 προηγουμενα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.