Jump to content



Intel OC Database


Suedehead

Recommended Posts

παραπάνω έγραψα τι ακριβώς φωράει το pc μου και τι o/c εχω κάνει.

σημειώνω μια αλλαγή στις μνήμες...στα 585 mhz , fsb:dram 2:3 , timings 5:5:5:15.

ολα είναι στο auto

θέλω την συμβουλή σας για το πως μπορώ να το ανεβάσω περισσότερο

όταν βάζω fsb πάνω απο τα 390 που το εχω τώρα δεν βγάζει το orthos.

τι πρέπει να δοκιμάσω ή να αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

c2d e6600

abit aw9d-max

2gb g-skill ddr2 800 4-4-3-5

με zalman 9700nt

2 hd σε raid

η θερμοκρασία έπαιζε από 57 μέχρι 61 απλά όταν τράβηξα ήταν 60

οι τρεις και κάτι ώρες orthos blend είναι αρκετές για να φανεί αν είναι σταθερό;

post-609-1416073492,6525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σας θυμήσω λίγο παλιές καλές εποχές των αρχικών σελίδων του thread:

Pentium 4 640

Asus P5GD1 PRO

4x512 DDR400 CL2.5

Thermalright Ultra 120

Είναι λίγο ντροπαλούλα η CPU και δεν μπορούσε να ανέβει παραπάνω.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μέχρι τι ρεύμα μπορούν να δουλέψουν αυτές οι CPU με ασφάλεια;

Η mobo έχει ρύθμιση μέχρι 1.7V αλλά απο 1.625Ω βγάζει προειδοποιητικά ένα CPU Voltage Warning και ο υπολογιστής συνεχίζει να ανοίγει κανονικά (καλά ενοείται ότι το κανονικό ρεύμα είναι μέχρι 1.4V)

Στις μνήμες τι ρεύμα να δώσω; Έχει επιλογές Auto, 2.6, 2.7, 2.8 Δυστηχώς δεν έχει πολλές επιλογές για διαιρετές.

post-8184-1416073509,1717_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Ρε παιδιά όσοι έχετε 45άριδες και ειδικά Ε7200 πόσο τον πάτε με 1,37 τάση; Εμένα έπαιζε 3,72 με 1,365 νομίζω αλλά πλέον το orthos κάνει restart ή κολλάει!Είναι δυνατόν να έγινε degrade με μέχρι 1,4 που έδωσα; Όταν κάνει αυτόματα restart είναι λόγο έλλειψης τάσης; Επίσης στους 45 πόσο δίνεται με υδρόψυξη για κάθε μέρα;

Επίσης στο τεστ του Realtemp μου λέει ότι οι αισθητήρες είναι μάλλον κολλημένοι, κάτι είχα διαβάσει για ελαττωματικούς αισθητήρες που παίζει να τους περνάς σε εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο τεστ του Realtemp μου λέει ότι οι αισθητήρες είναι μάλλον κολλημένοι, κάτι είχα διαβάσει για ελαττωματικούς αισθητήρες που παίζει να τους περνάς σε εγγύηση

οταν εννοεις κολλημενοι στο τεστ των αισθητηρων σου δειχνει ο?

Link to comment
Share on other sites

με ποια μητρικη? (ουπς! τωρα ειδα την μητρικη) πολυ καλος!!

και απο θερμοκρασιες? με ποια ψυκτρα?

Έγινε επεξεργασία από johnny73
Link to comment
Share on other sites

Στο δευτερο PC με την P5N32E-SLI τρεχει ο 7200 στα 3,4GHz με 1.325 Vcore..

8 multi, 425FSB, μνήμες AxeRam@850Mhz 4/4/4/12

NBcore 1,35v

CPUvtt 1,55v

Με νερακι (μονο ψυγειο) τρεχει 48 idle, 63 load..

Tested με Orthos 2 ωρες stable και συνεχιζει..

Αν ειχα ενα αλλο ενα ψυγειακι περασμενο στην υδροψυξη ωστε να ειχε χαμηλοτερα temps θα εδινα μεχρι και 1.4 να δουμε που παει..

Με 425 fsb και 9.5 multi περνα τα 4ghz θεωρητικα, να δουμε και αν στην πραξη γινεται αυτο με normal ταση και temps..

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά μου φαίνεσαι για 1,325. Στην p5q δίνω 1,3 για 3,53. Επίσης μην εμπιστεύεσαι το orthos απόλυτα. Εκεί που το orthos έτρεχε για 1 ώρα και κάτι μόλις έβαλα να κάνει ένα encoding με το χ264 μετά απο κάνα 50λεπτο έκανε επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Η P5Q ειναι καλυτερη μητρικη απο την P5N32E-SLI ως προς το overclocking, καθως δινει πιο καλα το ρευμα.. Ισως παιζει σταθερα εκει που ειμαι και με 1,3 αλλα δεν το ρισκαρω καθως οπως ειπα αυτη η μητρικη ειναι ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΗ!!! Παλι καλα που σταθεροποιηθηκε εκει..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά όταν μου κάνει restart όχι κόλλημα τι φταίει; Θέλει και άλλο ρεύμα; Απο θερμοκρασίες που βλέπω με real temp είμαι στους 50-52 με χ264 encoding μετά απο καμμιά ώρα με θερμοκρασία δωματιου 30-32 βαθμούς. Υπάρχει κανένας εδω που να έχει 7200 και όχι 8χχχ να μου πει πόσο τον έχει πάει; Επίσης η θερμοκρασία μεταξύ των πυρήνων έχει μεγάλη διαφορά, μιλάμε και για 10 βαθμούς μερικές φορές

Έγινε επεξεργασία από nobig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.