Jump to content



Intel OC Database


Suedehead

Recommended Posts

1)Με τι ψύξη είσαι???αέρα ή νερό?

2)Είσαι LinX stable ή απλά spi stable?

3)Τι θερμοκρασίες έχεις full load LinX?

ο δικος μου παντως(2500κ)μου εβγαλε την πιστη για να πιασει 5 ghz,με υδροψυξη.

βγαζει 20 linx,3d mark 11,3d mark vantage,αλλα πεταει μπλε οθονη στο prime 95 μετα απο 2-3 λεπτα.

θερμοκρασιες 70 βαθμους,και πολυ ρευμα 1,470.

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου παντως(2500κ)μου εβγαλε την πιστη για να πιασει 5 ghz,με υδροψυξη.

βγαζει 20 linx,3d mark 11,3d mark vantage,αλλα πεταει μπλε οθονη στο prime 95 μετα απο 2-3 λεπτα.

θερμοκρασιες 70 βαθμους,και πολυ ρευμα 1,470.

καλα το 3d mark 11 ελεγε οτι ηθελε στο αποτελεσμα,την μια μερα 5800 συχνοτητα επεξεργαστη και υην αλλη 3300,κι εγω ημουν στα 5000 mhz.

post-14612-1416074957,5497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

koukoubetses Δεν έχει επιλέξει το "all" στο LinX!Ίσως για αυτό και στο Prime σου πετάει μ πλε οθόνη,επειδή δεν είσαι ούτε LinX stable μάλλον.Πατώντας το "all" και περνώντας 20 runs τότε θα είσαι stable!Και αν και τότε στο prime τρως μπλε οθόνη...τότε όντως παράξενο.

Πάντως για 5GHz και για 24/7,ε εντάξει,καλά είσαι.Το παράξενο είναι οι θερμοκρασίες που έχεις για τα 5GHz αλλά επειδή είσαι με νερό και όχι τπτ άλλο!

Παραπάνω δεν πάει?

Link to comment
Share on other sites

koukoubetses Δεν έχει επιλέξει το "all" στο LinX!Ίσως για αυτό και στο Prime σου πετάει μ πλε οθόνη,επειδή δεν είσαι ούτε LinX stable μάλλον.Πατώντας το "all" και περνώντας 20 runs τότε θα είσαι stable!Και αν και τότε στο prime τρως μπλε οθόνη...τότε όντως παράξενο.

Πάντως για 5GHz και για 24/7,ε εντάξει,καλά είσαι.Το παράξενο είναι οι θερμοκρασίες που έχεις για τα 5GHz αλλά επειδή είσαι με νερό και όχι τπτ άλλο!

Παραπάνω δεν πάει?

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τα προγραμματα,γιατι αν κοψω ρευμα δεν μπουταρει,πολυ δεν ειναι 1,475?

οι θερμοκρασιες ειναι ψηλα?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τα προγραμματα,γιατι αν κοψω ρευμα δεν μπουταρει,πολυ δεν ειναι 1,475?

οι θερμοκρασιες ειναι ψηλα?

Θα δώσεις λίγο παραπάνω να δείς αν περνάει το Prime.. Μπορεί το σκάλωμα που έφαγε στο Prime να θέλει περισσότερη τάση.. Δοκίμασε καρφωτά 1.5V και δες αν πετάει μπλε οθόνη... Αν πετάει πάλι είναι άλλο θέμα, αλλά αν δεν πετάει το βρήκες.. ;)

Γιατί όσο ανεβαίνουν τα GHz τότε τρώει κατά κάποιον τρόπο επιπλέον τάση..

Οι θερμοκρασίες είναι καλές... Για Linx είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις λίγο παραπάνω να δείς αν περνάει το Prime.. Μπορεί το σκάλωμα που έφαγε στο Prime να θέλει περισσότερη τάση.. Δοκίμασε καρφωτά 1.5V και δες αν πετάει μπλε οθόνη... Αν πετάει πάλι είναι άλλο θέμα, αλλά αν δεν πετάει το βρήκες.. ;)

Γιατί όσο ανεβαίνουν τα GHz τότε τρώει κατά κάποιον τρόπο επιπλέον τάση..

Οι θερμοκρασίες είναι καλές... Για Linx είναι μια χαρά.

ναι εχεις δικιο κοντευει 10 λεπτα prime!αλλα πολλυ ρευμα τρωει.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πριν πετούσε μετά απο 2-3 λεπτά ε?

Άρα το βρήκες μάλλον.. Δώσε 1.512V και μάλλον θα είναι stable σε αυτήν την τάση..

Είναι λίγο ψηλά αλλά αν οι θερμοκρασίες δεν ξεπερνάνε τους 72C σε Linx καλά είσαι...

Παράξενο πάντως, κάποια κομμάτια πάνε με 1.4V στα 5GHz.. Αλλά μάλλον έπεσες σε Bad Stepping, ή ισχύουν άλλες συνθήκες στην τάση σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πριν πετούσε μετά απο 2-3 λεπτά ε?

Άρα το βρήκες μάλλον.. Δώσε 1.512V και μάλλον θα είναι stable σε αυτήν την τάση..

Είναι λίγο ψηλά αλλά αν οι θερμοκρασίες δεν ξεπερνάνε τους 72C σε Linx καλά είσαι...

Παράξενο πάντως, κάποια κομμάτια πάνε με 1.4V στα 5GHz.. Αλλά μάλλον έπεσες σε Bad Stepping, ή ισχύουν άλλες συνθήκες στην τάση σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

εβγαλε 30λεπτα,αλλα εβαλα τις μνημες 1333,(στοκ 1600).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μάλλον το όριο σου θα είναι κάπου στα 4,8GHz Full Stable..

Μπορεί να θέλει 1.52V, αλλά μετά πάει πολύ, και θέλεις καλύτερη ψύξη, multiplier δεν αλλάζεις? Δεν έχουν σημασία οι μνήμες, μόνο αν είχες αυξήσει και το FSB αν αύξησες το FSB, βεβαιώσου ότι έδωσες ρεύμα και στο Nb Chipset και λίγο στο CPU PLL, θα σε βοηθήσουν αυτά να το "σταθεροποιήσεις κάπως".. Πάντως τις μνήμες καλύτερα στα 1600 να τις έχεις, αν σκοπεύεις να τις τρέξεις στα 1333MHz σφίξε τουλάχιστον τα timmings σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...

Καλησπέρα. Έχω έναν 2600Κ και μια ASUS P8Z68 Deluxe. Εχώ ρυθμίσει τον επεξεργαστή στο 1.5v τον πολλαπλασιαστή στο 48 και έχει πάει στα 4800. Η ερώτηση είναι το turbo πρέπει να είναι on ή off γιατί όταν το βάζω off εξαφανίζεται η ρύθμιση για τον πολλαπλασιαστή αλλά μέσα στα windows με on δεν τρέχει πάντα στα 4800 και επίσης μέχρι που μπορεί να είναι σταθερός ο συγκεκριμένος επεξεργαστής. Sorry noob question.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω έναν 2600Κ και μια ASUS P8Z68 Deluxe. Εχώ ρυθμίσει τον επεξεργαστή στο 1.5v τον πολλαπλασιαστή στο 48 και έχει πάει στα 4800. Η ερώτηση είναι το turbo πρέπει να είναι on ή off γιατί όταν το βάζω off εξαφανίζεται η ρύθμιση για τον πολλαπλασιαστή αλλά μέσα στα windows με on δεν τρέχει πάντα στα 4800 και επίσης μέχρι που μπορεί να είναι σταθερός ο συγκεκριμένος επεξεργαστής. Sorry noob question.

Κανείς δε μπορεί να ξέρει και να σου πει μέχρι που είναι σταθερός ο cpu.Επειδή το κάθε κομμάτι είναι διαφορετικό αλλά επίσης το κάθε κομμάτι έχει και διαφορετικά όρια overclock αλλά και διαφορετικές τάσεις σε κάθε συχνότητα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.