Jump to content



Intel OC Database


Suedehead

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα!!Υπαρχει καποιος ΑΓΙΟΣ ανθρωπος απο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ με καλες γνωσεις στο OC να μπορεσει να με βοηθησει??Εχω μητρικη z77-d3h με τον i5 3570k...Προσπαθω 2 μερες να βγαλω μια ακρη και να κανω stable το pc αλλα τπτ...Η εχω πεσει σε πολυ κακο κομματι η μαλλον κατι κανω λαθος!!Αν ειναι καποιο παιδι απο Θεσ/νικη ας στειλει ενα πμ! pleaseeee :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι σ'εμενα σε στοκ κατασταση το vcore ειναι 1.20...Και μετα απο προσπαθεια καταφερα με 1.29 να πιασω τα 4.5...Τι γινετε επεσα σε τοσο κακο κομματι??Στοκ λογικα εσυ πρεπει να επαιζες στο 1.10vcore?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι σ'εμενα σε στοκ κατασταση το vcore ειναι 1.20...Και μετα απο προσπαθεια καταφερα με 1.29 να πιασω τα 4.5...Τι γινετε επεσα σε τοσο κακο κομματι??Στοκ λογικα εσυ πρεπει να επαιζες στο 1.10vcore?

Δεν θυμάμαι πόσο έγραφε στοκ, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι με μαμά ρεύμα (offset+0.000 όχι auto) πήγε στα 4ghz.

edit 2

Βραδιάτικα με έβαλες σε σκέψεις και έτρεξα ένα IBT

offset+0.060 στο cpu και llc high(50%) όπως και στο προηγούμενο post αλλά τώρα με ibt load

όλα τα c states off μόνο speedstep on.

Τα fan της cpu είναι συνδεδεμένα με pwm για έλεγχο στροφών που γίνεται από την mb με silent profile, δεν ξεπέρασαν τις 1050rpm σε όλη την διάρκεια. Όλα τα υπόλοιπα fans στο τέρμα κάτω από τον fan controller, έτσι παίζει το σύστημα μόνιμα...

Θερμοκρασία δωματίου 20c

Στην τοστιέρα:

attachment.php?attachmentid=61887&stc=1&d=1398979718

ναι μάλλον 1.1v ήταν το +0.000 του :p

post-1666-1416078380,2448_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεκινησα να παιζω κι εγω με το "μικρο"

Δεν εχω ιδεα απο oc στην Ζ97 πλατφορμα.

Ολα auto μονο vcore τσιμπησα απο 1.03 στο 1.1 για τα 4.2

Οι max temps ειναι με 10 κυκλους intel burntest very high.

Εχει κατι cpu ring-something που δεν εχω ιδεα τι κανει. Μπηκε σαν επιλογη μονο μετα την αναβαθμιση bios στην MSI z97 pc mate στο 4.4 Το αφησα auto.

post-1498-1416078734,363_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ring bus = uncore. Κράτησέ το σε stock. Δε δίνει κάτι ιδιαίτερο σε επιδόσεις το να το ανεβάσεις, ενώ όσο πιο ψηλά το πας, τόσο περισσότερο μπορεί να σε κόβει στο oc του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα, για να δουμε θα ειμαι τοσο τυχερος οσο ο Asmodian απο το overclock.net???

== Haswell-E Overclock Leaderboard & Owners Club == - Page 381

== Haswell-E Overclock Leaderboard & Owners Club == - Page 382

Και ο δικος μου:

34o1wrc.jpg

Εχουμε ακριβως το ιδιο batch number :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.