Jump to content



Intel OC Database


Suedehead

Recommended Posts

Τελικά ο 4690Κ γουστάρει πουσάρισμα ...  . Δοκίμασα αρκετές παραλλαγές σε  bclk και core ratio  . με 1.27v stable στα 4.6 ( 46 χ 100 ) και για τα 4.7 stable ήθελε 1.322 vcore . Για τα 4.7 Αρχικά το έβαλα στο 47 χ 100 και , κατέληξα στο 45 χ 105 για να πουσαρω και τις μνήμες μου . Νομίζω άνετα πάει και στ 4.8  . Η Noctua απέδωσε τα λεφτά της μέχρι τελευταίο ευρώ  !!!

 

RealBench-20150118225717_zpsfcd9b100.png

Link to comment
Share on other sites

Εδω πως ειμαι;

Νομιζω ζεστενομαι αρκετα.

http://prntscr.com/5vrkyv

Δεν νομίζω. Το intelburn test παντα έχει πολύ μεγαλες θερμοκρασίες. Δοκίμασε και το realbench της rog και το stress test του intel XTU . Είναι stress tools πιο κοντά στο everyday use . Έγινε επεξεργασία από npetras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είσαι ... και cool.

 

Φτάνει να είσαι stable εκεί.

Φαίνεται να είναι, max 55 βαθμούς. Μιας και είμαι νέος, μήπως παίζει κανένας οδηγός με το τι πειράζουμε;

Έχουν αλλάξει αρκετά από τον 750 μέχρι τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να είναι, max 55 βαθμούς. Μιας και είμαι νέος, μήπως παίζει κανένας οδηγός με το τι πειράζουμε;

Έχουν αλλάξει αρκετά από τον 750 μέχρι τώρα :p

 

Ρίξε μιά ματιά στο παρακάτω thread

http://www.thelab.gr/topic/141112-overclocking-guide/

 

Είναι παρεμφερές το hardware και έχουν εφαρμογή και στο δικό σου σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δροσερα εισαι φιλε... εχω παρει το ιδιο αποτελεσμα με 1.125 για δοκιμασε

Ήταν η πρώτη μου επαφή με Haswell/Z97 οπότε πείραξα μόνο CPU voltage, ταχύτητα μνημών και το CPU Cache Ratio (το έβαλα 35).

Πάντως πολύ χαμηλό μου φαίνεται το 1.125 σε σύγκριση με τις παρακάτω εικόνες που βασίστηκα.

5%20i5-4690K%20OC_575px.png

http://forum.hwbot.org/showpost.php?p=352543&postcount=496 - Έχουμε σχεδόν ίδιο Batch Number. L422 και εγώ

Link to comment
Share on other sites

   Σήμερα έκανα αρκετές δοκιμές με διάφορα stress -test και σας παραθέτω τι διαφορετική αντίδραση του μηχανήματος στα test αυτά όσον αφορά θερμοκρασίες και watt. Σε όσους δεν έχουν τρέξει όλα τα τεστ και θέλουν να αχοληθούν με το oc της cpu τους και φοβούνται ,ίσως να τους φανεί χρήσιμο

 

   Τα τέστ που έτρεξα ήταν τα   intel XTU , ROG Realbench , Prime 95 , Aida 64 , Intelburntest . Τα έτρεξα μόνο για 5 λεπτά , με σκοπό τη συλλογή των θερμοκρασιών και watt . Εννοείται οτι τα προγράμματα έχουν ξανατρεχτεί παλιότερα για τον έλεγχο της σταθερότητας και ο επεξεργαστής έιναι full stable.

 

   O Επεξεργαστής είναι ο i5 4690k χρονισμένος στα 4,692 ΜHz ( 102 χ 46 ) και voltage στα 1.295 και το πρόγραμμα  για τις θερμοκρασίες είναι το coretemp

 

1. Σε idle  : CoreTemp-Scr-idl_zpszh7apuvm.png   2.Intel XTU CoreTemp-Scr_Intel_XTU_zpsrmhlnsyz.png

 

3.Realbench CoreTemp-Scr_realbench_zpsjp2ippie.png 4. Prime 95 CoreTemp-Scr_prime95_zps91oxefhe.png

 

5 OCCT  CoreTemp-Scr-occt_zpstklbjsrz.png 6. IntelBurntest CoreTemp-Scr-intelburntest_zpszbwftmrz.p

 

    Πάνω κάτω όλα τα προγράμματα έφτασαν μέγιστες θερμοκρασίες τους 65-67 βαθμούς με το intelburntest να κρατάει καλά τη φήμη του και να φτάνει τους 83 βαθμούς . Γενικά αυτό το stresstest το θεωρώ λίγο επικύνδυνο . Οι θερμοκρασίες που φτάνει το chip είναι στα όρια τελείως . Στα 4.7 που έπαιζα προχτές έφτασε και τους 96 βαθμούς . Για μένα και να το αποφύγετε να το τρέξετε και να είστε οκ με τα άλλα τεστ , δεν σημαίνει κάτι  Παρόλο τις μεγάλες θερμοκρασίες , τα watt που χρει'αστηκε το inteburntest ήταν στα ίδια επίπεδα με το prime και το realbench

    Αξιόλογο και το OCCT το οποίο είναι το μοναδικό που έφτασε τα watt στα 2.2 !! Το θεωρώ και αυτό λίγο dangerous .

    Οσον αφορά τα Intel XTU και το realbench που πλασάρει η Rog , θεωρούνται stress test πιο κοντα στο everyday use και γίνονται γενικότερα αποδεκτά  στην εξαγωγή αποτελεσμάτων και benchmark .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Το συγκεκριμένο screenshot ήταν χωρίς stress test . Σκοπός ήταν να δέιξει το 125χ40 που με εντυπωσίασε ομολογουμένως μιας και όλοι μου λέγαν να παίζω με 100 blck

 

Stress κατάφερα να τρέξω με το vcore στα 1.48 ( με θεωρητικό μέγιστο της cpu το 1.5 ) . Ετρεξα AIDA64 και άν και το κοντερ δεν έδειξε μεγάλες θερμοκρασίες ,μια φοβία την είχα μιας και στο παρελθόν έτσι το χάσαμε το κορμί . Σε intel XTU benchmark κράσαρε . Μάλλον θέλει λίγο παραπάνω vcore ή καλύτερη ψύξη ή και τα 2 . Δεν θα το ζορίσω άλλο μην το πάρω στο χέρι .

 

5ghz_zpsgblrblo9.png

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο screenshot ήταν χωρίς stress test . Σκοπός ήταν να δέιξει το 125χ40 που με εντυπωσίασε ομολογουμένως μιας και όλοι μου λέγαν να παίζω με 100 blck

 

 

Η αλλαγή στο strap (από 100 σε 125) γίνεται κυρίως για να εκμεταλλευόμαστε υψηλότερους διαιρέτες μνημών (μεγαλύτερες ταχύτητες)

 

Θεωρητικά , σε κάποιες περιπτώσεις το μεγαλύτερο strap , προσθέτει latency στην ταχύτητα επεξεργασίας δεδομένων , για αυτό λέμε ότι είναι πιό "αργό".

 

Ο επεξεργαστής σου , μπορεί να λειτουργήσει ακόμη και με 166 strap.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.