Jump to content



Intel OC Database


Suedehead

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος για αυτό που πας να κάνεις???

Δεν τα πάνε καλά από overclock οι Haswell!

Eιμαι σιγουρος man, εχει αποφασιστει!

Οι haswell το ξερω οτι δεν μπορουν να πιασουν τα ρολογια ενος sandy, αλλα πανω κατω τα 4,5ghz τα εχουν για καθε μερα, και σε αυτα τα ρολογια ειναι τουλαχιστον σαν ενα sandy στα 5Ghz (4770κ@4,6ghz=~3770k@5ghz!)

Eπειτα θα εχω και pci-3.0 για τις καρτες και γενικως ολα τα future της νεας πλατφορμας!

Μετα απο 2 χρονια και κατι συμβιωσης με το συστημα μου ηρθε ο καιρος για αλλαγη, θεωρησε οτι τα βαρεθηκα και λιγο και θελω νεα παιχνιδακια:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

αλλα πανω κατω τα 4,5ghz τα εχουν για καθε μερα, και σε αυτα τα ρολογια ειναι τουλαχιστον σαν ενα sandy στα 5Ghz (4770κ@4,6ghz=~3770k@5ghz!)

Εδώ όμως διαφωνώ.

Ο 4770 στα 4.5 είναι σαν 2600 στα 4.7-4.8 και σαν 3770 στα 4.6

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όμως διαφωνώ.

Ο 4770 στα 4.5 είναι σαν 2600 στα 4.7-4.8 και σαν 3770 στα 4.6

Τσουκ.

Εγω δει νουμερακια.

4770κ στα 4,6 βγαζει παραπλησια νουμερα με 3770Κ στα 4,9ghz, οποτε ειναι σαν 2600κ 5++Ghz σε αυτη την συσχνοτητα, τσεκαρισμενο αυτο;)

Ο [MENTION=9603]firekiller[/MENTION] μπορει να μας διαφωτησει καλυτερα αλλα νομιζω οτι φευγουμε εκτος θεματος!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Hollazzz :D

Λοιπόν σε 3dmark vantage, 11 και firestrike 4770@4.5= 3770k@4.6

Σε σχεδόν οτιδίποτε άλλο 4770k@4.5=3770@4.7-4.8Ghz :)

Ειδικά σε cinebench, x264 HD benchmark, 3d01, 3d05, 3d06 & winrar

Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο για την ώρα. :haha:

Link to comment
Share on other sites

Oxι, αλλα ειναι στα "σκαρια":p

Μήν βιαστείς.

Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου , πιθανόν ο Haswell να μήν είναι αυτό που πιστεύεις.

Κάτσε να δείς πιό πολλά retail κομμάτια ... και τι αποτελέσματα δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μήν βιαστείς.

Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου , πιθανόν ο Haswell να μήν είναι αυτό που πιστεύεις.

Κάτσε να δείς πιό πολλά retail κομμάτια ... και τι αποτελέσματα δίνουν.

Πολυ αρνητικοτητα βλεπω βρε παιδια με τους haswell και αρχιζετε να με προβληματιζετε!

Τοσο χαλια ειναι, υποβαθμιση θα κανω στο τελος?:hm:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Ταχυτερος δηλαδη απο 2600Κ@5.0GHZ:D

cinebenchj.jpg

Uploaded with ImageShack.us

προσπαθησα να πετυχω το ιδιο ακριβως score με haswell για να δω μια σχεση στα MHz με sandy, και κατεληξα στα 4450 :

1c061a267285559.jpg

Μαλιστα οι μνημες μου ειναι ελαχιστα πιο αργα απο σενα (δε μπορουν να παιξουν στα timmings σου sta 2133, και εχουν πεσει και λιγα mhz επειδη επαιξα με χαμηλοτερο bclk για να πετυχω το 4451...)

Δηλαδη (στο cinebench τουλαχιστον) ο 4770k εχει 550mhz προβαδισμα σε σχεση με τον 2600k...

Αν θελει κανεις με 3770k να βαλει τις μνημες του εκει στα ~2133 και να προσπαθησει να πετυχει 9.79 να δουμε που πεφτει και ο ivy ενδιαμεσα...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να πετυχω το ιδιο ακριβως score με haswell για να δω μια σχεση στα MHz με sandy, και κατεληξα στα 4450 :

1c061a267285559.jpg

Μαλιστα οι μνημες μου ειναι ελαχιστα πιο αργα απο σενα (δε μπορουν να παιξουν στα timmings σου sta 2133, και εχουν πεσει και λιγα mhz επειδη επαιξα με χαμηλοτερο bclk για να πετυχω το 4451...)

Δηλαδη (στο cinebench τουλαχιστον) ο 4770k εχει 550mhz προβαδισμα σε σχεση με τον 2600k...

Αν θελει κανεις με 3770k να βαλει τις μνημες του εκει στα ~2133 και να προσπαθησει να πετυχει 9.79 να δουμε που πεφτει και ο ivy ενδιαμεσα...

Το θεμα ειναι οτι μονο στο cinebench εχει ο 4770κ τοσο μεγαλη διαφορα.

Σε οσα αλλα benches εχω δει οι διαφορες ειναι πολυ μικροτερες.

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει...αν και εκτος απο gaming (οπου μπλεκεται αρκετα και με το κατα ποσο ειναι gpu limited ή οχι η καθε περιπτωση και κατα ποσο χρειαζεται cpu) γενικα εχω διαβασει για ~400 mhz προβαδισμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.