Jump to content



Intel OC Database


Suedehead

Recommended Posts

Κανείς δε μπορεί να ξέρει και να σου πει μέχρι που είναι σταθερός ο cpu.Επειδή το κάθε κομμάτι είναι διαφορετικό αλλά επίσης το κάθε κομμάτι έχει και διαφορετικά όρια overclock αλλά και διαφορετικές τάσεις σε κάθε συχνότητα!

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως υπάρχει καμιά πληροφορία και για το turbo και τον πολλαπλασιαστή και τι πρέπει να κάνω για να τρέχει συνεχώς στα 4.8. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σε ολους...φρεσκαδουρα επεξεργαστης και μητρικη....τα 4,5 με 1.325 ρευμα και level 4 στο load line θερμοκρασιες μεχρι 60 σε intel burntest,linx σε νερο....για τα 4,8 1.405 ρευμα level 6 στο load line και θερμοκρασιες μεχρι 70 στα ιδια test

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Cpu:Intel Core i7 3960X @4800ΜΗz

Vcore: 1.37V

Motherboard: Asus Rampage IV Extreme

Bios Rev:3404

Ram: G. Skill RipjawsZ 2133 16GB (CL9)

35k4zg3.png

faov4l.png

Μπορώ με αυτή την τάση να τον έχω στα 4800 24/7?

Έγινε επεξεργασία από kimon_ma
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cpu:i7-2600k @4.7GHz turbo all cores

Vcore:Auto

CPU Offset Voltage: +0.020V

Motherboard:Asus P8Z68V-PRO

Bios Rev: 3203

Ram:Corsair Vengeance DDR3 8GB @1866MHz X.M.P.

Cooling system: Corsair Hydro H50

Εκανα καποιες δοκιμες για τα 4.8 αλλα "τρωω" BSOD μετα το logo των Windows.Εφτασα μεχρι +0.030 Voltage Offset και εκει σταματησα λογω και θερμοκρασιων - το Η50 εφτασε τα ορια του.Παντως idle επαιζε καλα και τις μεγαλες θερμοκρασιες στο Burn test τις επιανε κατα μικρα διαστηματα (peaking) ενω κατα βαση επαιζε στα 68~70C.Ισως να εχω καλυτερα αποτελεσματα με καποιο μεγαλυτερο Hydro (H80?).

* Το παραπανω εγινε καθαρα για εκπαιδευτικους σκοπους και επεστρεψα σε stock και παλι.Απλα δεν εχω αναγκη να καιω ρευμα. :happy:

post-29360-1416077107,3664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cpu:Intel Core i7 2600k @4900ΜΗz

Vcore: 1.41V(1,408 under load)

Motherboard: asus p8p67 deluxe

Rock stable σε αυτα τα ρολογια.

Μετα απο 2 ωρες και 40 λεπτα prime95 οι μεγιστες temps που παρατηρηθηκαν ηταν 74 βαθμους ο πιο ζεστος πυρηνας.

prime95h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Το συστημα εννοειτε οτι ειναι και linx stable...

Παντως παρολο που βλεπω οτι οι περισσοτεροι προτεινουν για stress test το LinX, μου εχει τυχει παρα πολλες φορες να ειμαι LinX stable, και στα πρωτα 20-25 λεπτα στο Prime 95 να τρωω ενα ωραιοτατο ERROR στην μαπα...

Αντιθετως δεν μου ετυχε ποτε μα ποτε, να ειμαι Prime 95 stable, και να μην ειμαι σταθερος στο LinX:whistle2::whistle2:

Link to comment
Share on other sites

βλέπω το 25.11.., κατέβασε το 27.9 που υποστηρίζει και AVX... και "τα ξαναλέμε" για τις θερμοκρασίες.. :p (ενδεικτικά εκεί που μου δείχνει 69w το 25.11/26.5, το 27.9 -> 78.5w)

let me guess... το 74 σου θα γίνει ~ 81 ;), όχι ότι είναι απαγορευτικό βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Παντως παρολο που βλεπω οτι οι περισσοτεροι προτεινουν για stress test το LinX, μου εχει τυχει παρα πολλες φορες να ειμαι LinX stable, και στα πρωτα 20-25 λεπτα στο Prime 95 να τρωω ενα ωραιοτατο ERROR στην μαπα...

Αντιθετως δεν μου ετυχε ποτε μα ποτε, να ειμαι Prime 95 stable, και να μην ειμαι σταθερος στο LinX:whistle2::whistle2:

Και τις 2 περιπτώσεις έχω "γευτει" (20 runs Linx AVX ok, Prime fail και Prime ok ενώ Linx AVX fail) για αυτό δεν είναι αρκετό κανένα απο τα 2 προγράμματα μόνο του, αν μιλάμε τουλάχιστον για παλιά εκδοση Prime.

Το καλό με το Linx AVX είναι οτι σε σχετικά λίγη ώρα (20 runs, αναλόγως με την συχνότητα 40 λεπτα με 1,5 ώρα, HT OFF αν ο επεξεργαστής εχει ΗΤ για να τελειώσει ακόμα πιο γρήγορα ενω ΔΕΝ στρεσάρεται λιγότερο) έχεις μια ένδειξη. Αυτή η ενδειξη ΔΕΝ είναι οριστική.

Αν το συνοδευσεις με Prime95 26.6 (χωρις AVX) με καλής διάρκειας passes για όλα τα FFTs απο 8-4096Κ (ας πούμε 12 ώρες συνολο, 9 λεπτά το κάθε FFT, πάνω απο 90% χρήση της RAM) τότε απο την δική μου εμπειρία και στατιστικά είσαι ΟΚ (απο τις 13 συχνότητες που ειχα δοκιμάσει στον 2600Κ με την παλιά την motherboard, μόνο μία σε βάθος χρόνου αποδειχτηκε unstable).

Προσωπικά ακομα "δουλευω" με αυτόν τον τροπο (Linx AVX+Prime95 26.6) αλλα ίσως υοθετήσω την μεθοδολογία τσεκαρίσματος μόνο σε Prime95 27.7 (AVX), αν το επιτρέπουν οι θερμοκρασίες. Οι πρωτες ενδειξεις (3 συχνοτητες) μου εδειξαν οτι το Linx AVX είναι πλεον (για μενα) obsolete αν δουλευεις με το 27.7 εκτός και αν θελεις να παρεις μετρήσεις για τις απολυτως μαξιμουμ θερμοκρασίες. Παραδόξως οι απαιτήσεις του Prime95 27.7 ειναι μεγαλυτερες απο του Linx (απο τα μέχρι τώρα data μου).

Το μόνο κακό με το 27.7 είναι οτι πλέον θέλει καλή ψυξη γιατι οι θερμοκρασίες πλησιάζουν επικινδυνα αυτές του Linx AVX και όταν μιλάμε για μινιμουμ 12άωρα για να τσεκάρεις υψηλές συχνότητες (και με υψηλα Vcores) τότε...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

βλέπω το 25.11.., κατέβασε το 27.9 που υποστηρίζει και AVX... και "τα ξαναλέμε" για τις θερμοκρασίες.. :p (ενδεικτικά εκεί που μου δείχνει 69w το 25.11/26.5, το 27.9 -> 78.5w)

let me guess... το 74 σου θα γίνει ~ 81 ;), όχι ότι είναι απαγορευτικό βέβαια...

Kατεβασα την εκδοση του prime που ειπες, μετα απο 1 ωρα που το αφησα να τρεξει max temps 78 βαθμους ο πιο ζεστος πυρηνας;)

@9000+rpm: ωραιος φιλε,πολυ καλα temps.Τι settings εχεις δωσει BIOS?

Θα κοιταξω τις ρυθμισεις στο bios και θα σου πω επακριβως.

EDIT

3 screenshots με τις ρυθμισεις που εχω στο Bios.

130305175547.png

Uploaded with ImageShack.us

130305175638.png

Uploaded with ImageShack.us

130305175650.png

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παίδες μια μικρή επιβεβαίωση...

κατάφερα και κλόκαρα τον 3570Κ μου στα 4.5ghz... To vcore που χρησιμοποίησα είναι στο 1.36V... (θα το επιβεβαιώσω και το απόγευμα)

έτσι και αυξήσω 100Μhz τον χάνω...Έτσι και μειώσω τα volt μια σκάλα πάλι το χάνω..οπότε είμαι ΟΚ...

Αλλά είμαι εντάξει ή πρέπει να κάνω disable c1/c6 state κλπ για να μπορέσω να μειώσω το vcore κλπ μήπως και τον ψήνω?

ευχαριστώ

edit:

και το λόγου το αληθές

cpujd.jpg

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδια θελω να κανω overclock τον υπολογιστη μου

Gigabyte X38-DQ6

Intel Quad Core Q6600 2.4

Thermaltake 750w

Asus HD7870 v2

Ram 6gb 2x1 kingston 1066 & 2x2 mushkin 1066

αυτες ειναι οι επιλογες που εχει η μητρικη

http://tfarchive.com/RFD/x38.2.4ghz.bios2.JPG

http://tfarchive.com/RFD/x38.2.4ghz.bios3.JPG

κ αν δεν σας κανει κοπο να μπορεσουμε να ανεβασουμε κ τις συχνοτητες της ραμ μιας κ δουλευουν στα 800 κ οχι στα 1066

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
βλέπω το 25.11.., κατέβασε το 27.9 που υποστηρίζει και AVX... και "τα ξαναλέμε" για τις θερμοκρασίες.. :p (ενδεικτικά εκεί που μου δείχνει 69w το 25.11/26.5, το 27.9 -> 78.5w)

let me guess... το 74 σου θα γίνει ~ 81 ;), όχι ότι είναι απαγορευτικό βέβαια...

Aν και περασε καιρος απο τοτε, και ενα run 2,30+ ωριτσες με το prime 95 v27.9 στα 4,9ghz rock stable.

Oι θερμοκρασιες παραμενουν πολυ καλες!

prime95l.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Θα τσεκαρω συντομα και για σταθεροτητα στα 5ghz.

2600Κ FTW:banging:

Link to comment
Share on other sites

Για τον [MENTION=9875]venom7[/MENTION] που απο οτι φαινεται ειναι λατρης του καλου oc!

Nα τα και τα 5ghz, stable μετα απο 3 ωριτσες prime!

Oι 80 βαθμοι θεωρω οτι ειναι μια χαρα, ειδικα αν λαβουμε υποψι οτι το στρεσαρισμα εγινε μεσημερι και στα μεσα Ιουνιου!

Ι love the 5ghz number:D

prime955ghz.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

^^

1.43vcore έβαλες?

yep!

Φαινεται και στο screenshot!

Aν και τα 4,9ghz με ~1,4vcore και μαξ temps ~75-77 βαθμους σε stress tests, μου φαινονται προτιμοτερα και αρκετα πιο ξεκουραστα για τον cpu για καθημερινη χρηση!;)

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Α ρε man πως με έχεις ψιλό καταλάβει!!!;)

Και εμένα μου αρέσει το 5άρι σαν νούμερο και ειδικά για καθημερινό.

Εγώ θα το άφηνα εκεί και είσαι και σούπερ safe όπως λες και εσύ με αυτές τις θερμοκρασίες καθώς αν το καλό σκεφτείς δε θα τις πιάσεις ποτέ αλλά και να τις έπιανες και πάλι ήσουν totally safe!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Α ρε man πως με έχεις ψιλό καταλάβει!!!;)

Και εμένα μου αρέσει το 5άρι σαν νούμερο και ειδικά για καθημερινό.

Εγώ θα το άφηνα εκεί και είσαι και σούπερ safe όπως λες και εσύ με αυτές τις θερμοκρασίες καθώς αν το καλό σκεφτείς δε θα τις πιάσεις ποτέ αλλά και να τις έπιανες και πάλι ήσουν totally safe!

To αφησω δεν το αφησω στα 5ghz μικρη σημασια εχει, καθως συντομα θα χωρισουν οι δρομοι μας με τον εν λογο cpu λογο μεταβασης σε haswell:hm:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.