Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Μα πριν μπει το τελωνείο στη μέση @panava, οι χρόνοι από Κίνα δεν έφταναν 40 μέρες. Πάντα σε 15-20 είχα τα δέματα μου. Λογικός χρόνος όταν μπλέκεις με φτηνές αποστολές και το δέμα σου είναι πιο πολυταξιδεμένο από εσένα :hehe:

Από τη στιγμή που βγαίνει το "αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο" και το δέμα κολλάει εκεί μέχρι και 1 μήνα, δεν έχουμε ιδέα ποιος ευθύνεται για αυτή την καθυστέρηση. Για αρχή, ας πούμε ο καινούριος νόμος που δεν μας αφήνει να ψωνίζουμε ελεύθερα από Κίνα :p

 

Επίσης δεν νομίζω πως ξέρουμε ποιος ευθύνεται για το πέρασμα από τελωνείο. Πχ πήρα ένα δέμα σήμερα που έγραφε " τελωνειακως ελεύθερο". Άρα, πέρασε. 15 μέρες ήταν κολλημένο εκεί. 

 

Link to comment
Share on other sites

tommybertsen και πριν όσα προέρχονταν από χώρες εκτός ΕΕ ήταν θεωρητικώς υποκείμενα σε τελωνειακό έλεγχο, δεν είναι κάποιος νέος νόμος ως προς αυτό. Απλώς το ίδιο το τελωνείο μέχρι κάποιο χρονικό σημείο ήταν χαλαρό στην εφαρμογή και άφηνε αρκετά (σχεδόν τα πάντα από Κίνα, κάποια αλλά όχι όλα από ΗΠΑ κλπ) να περνούν "έτσι", χωρίς να τα ελέγχει (επαναλαμβάνω πάντα είχε δικαίωμα/υποχρέωση να τα ελέγχει). Όταν οι όγκοι αυξήθηκαν, σε συνδυασμό με την ανάγκη να μαζεύουν περισσότερο χρήμα, έγιναν αυστηρότεροι. Βάλε μαζί και την -ασχέτως εισαγωγών και τελωνείων-  σχεδόν κατάρρευση των ΕΛΤΑ κι έχεις όλο το μίγμα για αργοπορίες.
 

11 minutes ago, tommybertsen said:

δεν νομίζω πως ξέρουμε ποιος ευθύνεται για το πέρασμα από τελωνείο

αν εννοείς ποιος από όλους τους κρίκους της αλυσίδας καθυστερεί, ναι δεν μπορούμε να ξέρουμε από ένα απλό tracking, ούτε είναι υποχρεωτικό να ευθύνεται αποκλειστικά ένας. Αν εννοείς ποιος κάνει τον εκτελωνισμό, συνήθως η εταιρεία που σου παραδίδει το δέμα εκτός από περιπτώσεις που σου ζητούν να πας εσύ ο ίδιος να τον κάνεις (στον σύνδεσμο που έδωσε παραπάνω ο panava αναφέρει μερικές τέτοιες καταστάσεις όπου είτε πρέπει να πας αυτοπροσώπως ή με δικό σου εκτελωνιστή είτε πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία). Αν εννοείς ποιος «επιλέγει» κάτι να περάσει από τελωνείο, κατ' αρχήν το υπαγορεύει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ :) 

Ο νόμος απλά εφαρμόζεται και δεν ισχύει το "αποστολή ως δώρο" που υπήρχε στις αποστολές από Κίνα κάποτε. Λέμε το ίδιο με άλλα λόγια :p 

Συν αυτά που λες, φαντάζομαι. Πάντως τότε δεν σταματούσαν τόσο και δεν θυμάμαι να παρήγγειλα κάτι και να έκανε περισσότερες από 20 ημέρες να έρθει στα χέρια μου. Μέχρι πέρσι-πρόπερσι αυτό. Μετά συμβαίνουν όλα αυτά και καθυστερούν τα πάντα. 

 

Btw, βλέπω αυτό το "standard aliexpress shipping" από το aliexpress να είναι κάπως ταχύτερο. Παραλαμβάνω κάποια προϊόντα σε λιγότερο διάστημα, επειδή φτάνουν ταχύτερα στην χώρα προορισμού! 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με αυτούς τους Κινέζους δεν μπορεί κάποιος να βαρεθεί ποτέ!!!!!

 

Παρέλαβα ένα δέμα από taobao με ανταλλακτικά κινητών για έναν φιλο, και έτσι όπως το αδειάζω για να δούμε αν ήρθαν όλα, βλέπουμε ότι μέσα από το δέμα έπεσε ένα ΚΟΠΙΔΙ  ? του Κινέζου του έφυγε το κοπιδι...

 

Τι να πω την άλλη φορά ίσως πέσει και το κολατσιό του μέσα!

 

Screenshot_20190528-112731__01.jpg

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Πραγματικά με αυτούς τους Κινέζους δεν μπορεί κάποιος να βαρεθεί ποτέ!!!!!

 

Παρέλαβα ένα δέμα από taobao με ανταλλακτικά κινητών για έναν φιλο, και έτσι όπως το αδειάζω για να δούμε αν ήρθαν όλα, βλέπουμε ότι μέσα από το δέμα έπεσε ένα ΚΟΠΙΔΙ  ? του Κινέζου του έφυγε το κοπιδι...

 

Τι να πω την άλλη φορά ίσως πέσει και το κολατσιό του μέσα!

 

 

Δε φτανει που σου εβαλε και δωρακι... αχαριστε! ?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

boxακι incoming από Banggood ( priority line επιλογή )

Πώς το βλέπετε, παίζει μέχρι Τετάρτη - Τρίτη να έχει έρθει;

Επίσης δε κατάλαβα, μπήκε ή βγήκε από τελωνείο ή ακόμα;

 

Untitled.png

2Capture.JPG

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

λογικά έχει βγει από τελωνείο, αν πέρασε, τώρα είναι για Κέρκυρα. Δεν ξέρω πότε θα το έχεις στα χέρια σου, εξαρτάται πόσο θα τους πάρει το Αθήνα-Κέρκυρα και Κέρκυρα-σπίτι σου (ή ειδοποίηση αν πρέπει να πας εσύ να παραλάβεις)

Link to comment
Share on other sites

Από ένα μέγεθος και πάνω, στα ΕΛΤΑ του κέντρου (Αθήνα), το φέρνει ο ταχυδρόμος. Τώρα, στης Κέρκυρας, ποιος ξέρει... Λογικά θα πάει να το παραλάβει, αφού έρθει ειδοποίηση, αλλά και να μην έρθει, αν γράψει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" στο tracking, μπορεί να πάει με ταυτότητα κλπ. Το έχω κάνει εδώ, στην Κέρκυρα δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά why not? Τους λες  το tracking. 

Όταν λέει "κλείσιμο" κλπ, μετά λέει "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο". Εκεί κολλάει 2-3 ημέρες ψιλοστάνταρ, και μετά από εκεί, σε 1-2 το πολύ έχεις παραλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το tracking number αν δω στο site των ΕΛΤΑ ότι έχει ερθει θα πεταχτώ κατευθείαν ή θα περιμένω

Τα τελευταία 2 χρόνια έχουμε μάλλον νέο ταχυδρόμο με όρεξη και μου φέρνει τα πάντα στην ώρα τους ( να ναι καλά ο άνθρωπος ), ανεξάρτητα, είτε είναι αμαζον, είτε ξερω γω απο μικροπράγματα από Κίνα.

 

* Μάλιστα είχε φέρει και τη κουτάρα του Amazon που είχε μέσα την 570 ? - δεν είχε κωδικό παρακολούθησης αυτό - και ακριβώς μια μέρα πριν την αναμενόμενη ημερομηνία παράδοσης 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς tracking έχω συνειδητοποιήσει ότι έρχονται πράγματα πιο γρήγορα. Από Κίνα έλαβα κάτι θήκες (για μένα και για φίλο). 12 και 16 Μαΐου αντίστοιχα οι παραγγελίες, ήρθαν όμως μαζί. Η μία tracked (12 Μάη) και η άλλη untracked (16 Μάη). I don't know what happened, υποτίθεται μάλιστα πως η untracked έγινε και λίγο αργοπορημένα shipped (κατά 2 ημέρες). 

 

Αν στα φέρνει ο ταχυδρόμος, λογικά κι αυτό θα στο φέρει, δεν έχει δα κάνα τρελό μέγεθος.

 

ΥΓ: Από Κίνα μου ήρθαν οι θήκες για το mi9 , αλλά το κινητό από Κωτσόβολο το περιμένω από τις 27 Απριλίου. Με χελώνα από Κίνα θα είχε φτάσει :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά λέμε για ταχυδρομικές αποστολές από Κίνα, όταν η infoquest δίνει απόθεμα μόνο σε αυτούς στον όμιλό της... (you.gr). Δες για xiaomi mi 9 128GB σε you.gr και δες σε Κωτσόβολο, Π, Public κλπ γνωστές αλυσίδες. Μόνο στο you, άμεσα διαθέσιμο...

 

Σε άλλα νέα, περιμένω κι άλλα πράγματα από Κίνα, παραγγελία εχτές με free shipping (όχι για μένα). Είμαι περίεργος για αυτό τον τρόπο αποστολής (τον βλέπω πρώτη φορά) και πόσο καιρό θα κάνει:

" Yanwen Economic Air Mail " και το tracking ξεκινά με S000 κλπ κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Σορρυ ρε παιδες 11 ηθελα να πω αλλα typos τι να κανουμε...?

Τα ΕΛ.ΤΑ. σ' είχαν βάλει στο μάτι, να ξέρεις. Λήξη συναγερμού:bleh:..

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.