Jump to content



8800GTS vs GTX295 in WIN XP vs VISTA vs 7 OS


Arxagelos

Recommended Posts

Εντάξει ρε παίδες, γράψτε λάθος:p

Δεν είχα στο μυαλό μου να δω αποτελέσματα με ακρίβεια frame per second, παρά το αν κόβει ή οχι ο επεξεργαστής τον arxaggelo. Σε πολύ χοντρές γραμμές...

Με τα OS tweaks εχω και εγω λόξα και ξέρω την αξία τους.

Τα παρα-απλοποίησα τα πράγματα είναι η αλήθεια.

Let the presentation roll:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Ελπιζω να αστειευεσαι βεβαια?

Ακομα και το antivirus που μπορει να εχουν διαφορετικο, μπορει να επηρεαζει το συστημα ή το indexing, o κερματισμος των δισκων κτλ, κτλ, κτλ.

Και οχι ο seb δεν βοηθαει ΠΟΥΘΕΝΑ στην συγκεκριμενη περιπτωση. Απλα θα δουμε τελικα τα αποτελεσματα απο δυο ασχετα συστηματα μεταξυ τους, με διαφορετικους επεξεργαστες, διαφορετικες μητρικες (η μια δεν εχει και PCI Express 2.0), διαφορετικες μνημες, διαφορετικους δισκους, διαφορετικα λειτουργικα και διαφορετικες καρτες.

Ναι οι καρτες δεν ειναι διαφορετικες αλλα εχουν διαφορετικους χρονισμους....

Και γ@μω τα συμπερασματα θα βγαλουμε... Ισως συμπερασματα στις αερολογιες.

Απλα ο seb "χωθηκε", γιατι δεν του αρεσαν τα αποτελεσματα και ειπε να μας δειξει παλι οτι η δικη του GTX295 ειναι ΚΟΛΑΣΗ....

Σιγα μην παιζει ρολο και το messenger....

Τα αποτελεσματα του κατα μεγαλο ποσοστο κρινονται απο cpu και μετα windows drivers...

Εγω στον Arxagelo θα του πω να βαλει win7 rtm x64bit με τελευταιους nvidia drivers για την καρτουλα του!

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην παιζει ρολο και το messenger....

Τα αποτελεσματα του κατα μεγαλο ποσοστο κρινονται απο cpu και μετα windows drivers...

Εγω στον Arxagelo θα του πω να βαλει win7 rtm x64bit με τελευταιους nvidia drivers για την καρτουλα του!

Rε συ seb. Τα σκεφτεσαι και τα λες ή τα πετας ετσι?

Δηλαδη θελεις να μας πεις οτι αν με την ΚΟΛΑΣΗ τρεξεις ενα bench 3 φορες θα βγαλεις και τις 3 ιδια αποτελεσματα? μεχρι και σε ιδιο συστημα υπαρχει διαφορα απο μετρηση σε μετρηση ποσο μαλλον σε 2 συστηματα που ουτε οι χρονισμοι στις καρτες δεν ειναι ιδιες.

Τεσπα, το σταματαω εδω το OT, γιατι βλεπω οτι ο τοιχος που εχω μπροστα μου, καταλαβε τι θελω να πω....

Link to comment
Share on other sites

Rε συ seb. Τα σκεφτεσαι και τα λες ή τα πετας ετσι?

Δηλαδη θελεις να μας πεις οτι αν με την ΚΟΛΑΣΗ τρεξεις ενα bench 3 φορες θα βγαλεις και τις 3 ιδια αποτελεσματα? μεχρι και σε ιδιο συστημα υπαρχει διαφορα απο μετρηση σε μετρηση ποσο μαλλον σε 2 συστηματα που ουτε οι χρονισμοι στις καρτες δεν ειναι ιδιες.

Τους χρονισμους τους βαζει. Ετσι και αλλιως ολες οι 295 πανε safe μεχρι 675/1450/1150.

Ποτε δεν θα βγουν ιδια αλλα μεσα στο στατιστικο λαθος του 5% σιγουρα!

Ο archagelos εαν θελει μπορει να κανει τις δοκιμες του....

Link to comment
Share on other sites

Η 8800GT ειναι αθανατη μεχρι 1680. Οτι παιχνιδι (εκτος απο το benchoπαιχνιδο το crysis) και να βαλεις το παιζει full χωρις να βγαλει κιχ.

Απο 1920 αρχιζεις και κανεις περιορισμους σε φιλτρα αλλα και παλι την παλευει ανετοτατα για καποιον μη extreme gamer.

Η καλυτερη αγορα σε καρτα που εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε seb, τί ρόλο μπορεί παίζει το cpu όταν είσαι με 16Χαα της καλύτερης ποιότητας σε 1920;

Στο benchmark του Resident evil που πόσταρες με C16XQ aa όλα τέρμα και με ι-7 σε 2,9 η gtx 260 μου βγάζει μέσο fps 44,1(στο fixed benchmark). Απόλυτα αναμενόμενη επίδοση με βάση τα δικά σου.

Υ.Γ: Και χωρίς oc στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

γατε,εγω πιστευω οτι σε κοβει ο επεξεργαστης...

εχω c2d 6600@3,2ghz+4gb+2x8800GTS 512 SLI vista 32

UT3 ,σε συνθηκες πραγματικου παιχνιδιου,βγαζω γυρω 70-80fps με κατι ελαχιστες βουτιες...crysis ειμαι ~30-35 ...σε 1680χ1050μεν (δεν ξερω αν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με την δικη σου αναλυση),ολα φουλ (very high χωρις φιλτρα στο crysis,στο UT ολα φουλ μεχρι βλακειας)

Δεν μπορει να βγαζουμε ιδια σκορς με τοσο διαφορετικο υποσυστημα γραφικων(η 295 ειναι τουλαχιστον 2 φορες ισχυροτερη απο το σεταπ μου,αφου ειναι 2 260 κολλημενες σε1)δωσε αν θελεις ενα διαγραμμα του τασκ μανατζερ οταν παιζεις τα εν λογω παιχνιδια,να δουμε αν αληθευει η εικασια μου...εμενα στο UT φουλαρει συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

γατε,εγω πιστευω οτι σε κοβει ο επεξεργαστης...

εχω c2d 6600@3,2ghz+4gb+2x8800GTS 512 SLI vista 32

UT3 ,σε συνθηκες πραγματικου παιχνιδιου,βγαζω γυρω 70-80fps με κατι ελαχιστες βουτιες...crysis ειμαι ~30-35 ...σε 1680χ1050μεν (δεν ξερω αν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με την δικη σου αναλυση),ολα φουλ (very high χωρις φιλτρα στο crysis,στο UT ολα φουλ μεχρι βλακειας)

Δεν μπορει να βγαζουμε ιδια σκορς με τοσο διαφορετικο υποσυστημα γραφικων(η 295 ειναι τουλαχιστον 2 φορες ισχυροτερη απο το σεταπ μου,αφου ειναι 2 260 κολλημενες σε1)δωσε αν θελεις ενα διαγραμμα του τασκ μανατζερ οταν παιζεις τα εν λογω παιχνιδια,να δουμε αν αληθευει η εικασια μου...εμενα στο UT φουλαρει συνεχεια...

2x280 chipakia ειναι η 295 (2χ240 shaders proc) αλλα με bus και μνημη της 260 ! Το Aποτελεσμα ειναι καπου αναμεσα!

Τον κοβει ο επεξεργαστης του, αυτο ειναι το μονο σιγουρο....

Βασικα με ΧP σκοτωνει την καρτα, μεχρι το καλοκαιρι που τα δοκιμαζα ταυτοχρονα τα λειτουργικα η 295 δεν επαιζε καλα στα XP. Στο μηχανημα μου εχω και 40 games instal...

Τωρα να εκανε βηματα προοδου σε drivers ισως....επειδη ειναι nvidia μπορω να το καταλαβω....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω και για τα καλα λόγια και για τις διορθώσεις που κάνετε.

Να σημειώσω εδώ οτι τα λειτουργικά μπήκανε με καθαρό φορμάτ κάθε φορά στον Raptor, εγκατεστημένα μόνο οι drivers και τα παιχνίδια, χωρίς antivirus κτλ κτλ.

Κάθε φορά που άλλαζα κάρτα, απεγκαθιστούσα και τους drivers ασχέτως άμα είναι οι ίδιοι και για τις δύο κάρτες. (190.62)...

Κάθε bech για κάθε κάρτα για κάθε παιχνίδι για κάθε λειτουργικό έτρεξε 3 φορές και βγήκες μέσος όρος, πχ....AVERAGE: 82,8+85,7+85,7=254,2/3= 84,7 fps. :nerd:

Link to comment
Share on other sites

να δω αν είναι GT 320. Γιατί GT έβγαινε 256 ή 512 ΜΒ ενώ η GTS με 320 ή 640 (ή 512 αυτές με το G92) :book:

8800GTS 320MB ALBATRON είναι ρε συ με 96 shaders. Τυπογραφικό λάθος ρε! λες να μην ξέρω πια κάρτα έιχα 2 χρόνια? χαχαχα! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιζεις με τα μοντελακια!!!!

Η ουσια σε ειναι πυρηνα ειναι οχι τα ρολογια αλλα οι shaders proce που αποτελειται λοιπον για να τελειωνει το γαιτανακι με τα μοντελα 285+275+280+295 = εχουν το ιδιο αριθμο shader ανα πυρηνα....Τα ρολογια αλλαζουν που στην 295 πας μεχρι 680+/1450+ χωρις ρευμα αφου το εχει ριξει χαμηλα και με ρευμα παει 720+/1500+

Τωρα το 285, εχει γενικα καλυτερες μνημες που ανεβαινουν πολυ!

Επισης 280,285 εχει λιγο μεγαλυτερο bus απο τις 295, 275...Αυτα ισχυουν!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.