Jump to content



~Mini Civic Downloading pc~ Worklog


carrion

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

οχι νομίζω ειναι με σπρει τον 7€, βγαίνει σε πράσινο, κόκκινο σκούρο μπλε κ μαύρο, κ εχει μεσα αυτο το γυαλιστερό σαν μεταλλικό χρώμα δλδ.

το ιδιο εχω κ εγω στην πρόσοψη του κουτιού μου αλλα σε πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το χρωμα ειναι ολα τα λευτα...Με πιστολι υποθετω οτι ειναι βαμμενο κ ειναι χρωμα για αμαξι ετσι??

Αστάρι, χρώμα και βερνίκι.. πέρασαν όλα με σπρέι.

Το ασημί μεταλλικό είναι απλό όπως είπε και ο φίλος alexisferos.

Το μπλέ είναι χρώμα αυτοκινήτου φτιαγμένο.

Τέλος σε όλα τα μέρη πέρασε βερνίκι διπλής με καταλύτη.

Το μπλέ και το βερνίκι πάει κοντά στα 15euro το μπουκάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα (προτελευταίο) update..

Αφού τελείωσαν τα βασικά στάδια ασχολήθηκα λίγο με τον καλλωπισμό/φωτισμό.

Πήρα ένα κομμάτι EL wire από ebay πάλι, με σκοπό να πάει γύρω γύρω από το παράθυρο. Για να σας προλάβω.. κλεμμένη ιδέα αυτή. Δεν θυμάμαι από που, αλλά κάπου το είχε πάρει το μάτι μου σε κάποιο site και μου άρεσε.

076.jpg

Εδώ είναι και ένας λόγος που προτίμησα να κολλήσω το plexi παρά να του περάσω πριτσίνια. Μου έδωσε ένα ελάχιστο κενό για να περάσει το καλώδιο από το εσωτερικό του κουτιού στην έξω μεριά του plexi. Με το u-channel βέβαια το κενό αυτό δεν υπάρχει, παρά μόνο στην ένωση που κάνει . Από αυτήν την ένωση βγαίνει το καλώδιο.

077.jpg

Εδώ και ένα test για το πως φωτίζει στο σκοτάδι.

078.jpg

Αφού το κόλλησα με ελάχιστη κόλλα σε μερικά σημεία.. έπρεπε να μαζέψω και τις λαλακίες που έκανα πάνω στο plexi.

079.jpg

Στην συνέχεια έβαλα και τα 2 μπλε leds σε σημείο που να φωτίζουν τις εγκοπές της πρόσοψης, και να δίνουν την αίσθηση φαναριού. Κόλλησαν με εποξική και στις 2 μεριές.

Το μαύρο κουτί που είναι πάνω από το led είναι από το el wire. Όπως φαντάζεστε το el-wire είναι αυτοκινήτου. Με αντάπτορα για τον αναπτήρα ήρθε!

080.jpg

081.jpg

082.jpg

Κάπου εδώ ήταν η μεγάλη αναμονή toy project.. Ο αντάπτορας που χρειάστηκε για να πάρει σήμα η οθόνη έκανε 1 μήνα να έρθει και το όλο θέμα σκονιζόταν στο δωμάτιο. Τελικά ήρθε όμως και πήρε και αυτός την θέση του στο πίσω μέρος του κουτιού.

083.jpg

084.jpg

Σχεδόν όλα είναι έτοιμα και το μόνο που μένει είναι να κουμπωθεί και να δουλέψει!

(και να μαζευτούν τα καλώδια..)

Link to comment
Share on other sites

τι ανταπτορας ειναι αυτος? η οθονη δεν εχει vga η s-video?

και αλλη μια ερώτηση γιατί το έβαλες εκει κ οχι μεσα στο κουτι ακριβός μπροστά απο το τροφοδοτικό κ βιδωμένο στο νεο λαμακι που κρύβεις τα καλώδια.?

αν η οθόνη εχει svideo μπορείς άνετα να κανεις την vga - svideo..

αν δεν κανω λάθος γιατι εχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ.. επι εποχης p266 και της sigma designs hollywood plus mpeg decoder

δες εδω γιατι νομίζω οτι η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών το υποστηρίζει. (ίσως πάλι φταίει η νύχτα κ κάνω λάθος όποτε συγχωρέστε με)

http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_Digital_Video_Out

http://www.intel.com/technology/graphics/gma.htm?iid=tech_graphics+gma

δλδ το τσιπακι σου υποστηρίζει vga - svideo

GMA X3000 This chipset allows the ADD2/MEC design to support TV-out

θα μπορούσες να ειχες φτιάξει ενα τέτοιο καλώδιο δλδ..

η να ειχες πάρει ενα ουτε 2€ δεν κάνουν.

ux_a08120500ux0008_ux_m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο αντάπτορας αλλάζει το vga signal σε tv. Έιναι αυτός εδώ.

Η θέση του επιλέχτηκε για να είναι ευκολα προσβάσιμος. Έχει κάτι κουμπάκια πάνω του που ρυθμίζεις την εικόνα αλλά πες ότι αυτό δεν είναι κανένας σοβαρός λόγος γιατί η ρύθμιση γίνεται once off. Από την άλλη όμως όταν θέλω να κάνω κάτι σοβαρό στο pc πχ εγκατάσταση windows αν σκάσουν, ή να κάνω κάποιες δουλειές με κάποια προγράμματα, τότε βάζω το κανονικό monitor που είναι δίπλα απλά βγάζοντας το καλώδιο και βάζοντάς το στο monitor.

Επίσης αν ήταν μέσα θα έπρεπε να μπεί και το καλώδιο από την vga που είναι λιγάκι κουμούτσα και δεν λυγίζει εύκολα.

Το καλωδιάκι που μου λές το έχω.. Για την ακρίβεια πίστευα και εγώ πως με κάτι τέτοιο θα ήμουν κομπλέ. Δεν έκανε όμως.. Πέρασα 2 μέρες δοκιμάζοντας κάθε πιθανή ανάλυση (ακόμα και custom με το powerstrip) αλλά το καλύτερο αποτέλεσμα που είχα ήταν μια εντελώς flickering εικόνα, χωρίς ίχνος από boundaries και με χάλια χρώματα.

Τελικά μετά από 1002 δοκιμές .. νεύρα κρόσια .. και περίπου 1 μήνα αναμονή πήρα τον αντάπτορα που μου έκανε αμέσως την δουλειά μου.

Ξέχασα να πω πως η οθόνη έχει έισοδο για tv signal μέσω composite.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο ( ; ) update.

Όλα τα κομμάτια στην θέση τους πλέον.. λειτουργικό.. με windows και download/upload κάργα!

Το μόνο που δεν έχω κάνει ακόμα είναι να βάλω τα πλαστικά στα "φανάρια". Εδώ θα ζητούσα και την γνώμη σας μπας και βρούμε καμιά καλή ιδέα. Πρέπει να μπει πλαστικό που να είναι περισσότερο θολό παρά διάφανο.. όχι εντελώς όμως. Προσπάθησα να κόψω ένα κομμάτι από μια διάφανη θήκη DVD. Μου φάνηκε καλή σαν ιδέα γιατί κόπηκε εύκολα και επίσης αν λυγήσει το πλαστικό κάνει κάτι νερά και θολώνει περισσότερο.

Το αποτέλεσμα όμως δεν με ξετρέλανε και το άφησα μπας και βρώ κάτι καλύτερο.

Επίσης πρέπει να μπει και ένα πολύ μικρό κομμάτι σκούρας μεμβράνης πάνω από τα 2 led για να μην αφήνει τόσο πολύ φως να διαχέεται στο πάνω μέρος και να φωτίζει την λαμαρίνα πίσω από την πρόσοψη.

Άρα χρωστάω ακόμα μια φωτογραφία έστω με τα πλαστικά στα led έτοιμα.

090.jpg

Στις παρακάτω προσέξτε τις αλλαγές που παίρνει το χρώμα ανάλογα με τον φωτισμό..

092.jpg

099.jpg

096.jpg

Μία με μέτρο σύγκρισης το HAF δίπλα για να φανεί το μικρό μέγεθος που έχει.

103.jpg

Μερικές ακόμα σε σκοτάδι.

108-1.jpg

114.jpg

115.jpg

117.jpg

Το επόμενο project ελπίζω να βγει καλύτερο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρησιμοποιηθεί μεγαλύτερο κουτί για να έχει και μεγαλύτερες δυνατότητες σε αλλαγές.

Κριτικές πάντα δεκτές (θετικές και αρνητικές)

Link to comment
Share on other sites

Για τα «φώτα» στο κουτί αντί για πλαστικό βάλε ημιδιαφανές σκληρό κάλυμα από ντοσιέ ή ότι άλλο σχετικό με γραφική ύλη.

Κόβεται ποιό εύκολα και το βρίσκεις σχεδόν σε ότι χρώμα θέλεις σε μαγαζιά με γραφική ύλη ή βιβλιοπωλεία. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τα φαναρια παρε ενα κομματακι plexy παχους 2mm.

Το θολωνεις οσο θελεις, αναλογα με το νουμερο υαλοχαρτου που θα το τριψεις.

Μεγαλο νουμερο και ελαφρυ τριψιμο = ελαφρα θολουρα.

Ακομα μπορεις να το κουρμπαρεις με ζεσταμα, και να παρει το σχημα της πατουρας

του φαναριου.

Μεχρι και χαρακιες με χαρτοκοπτη μπορεις να κανεις επανω, για να δωσεις τον ''ρεαλισμο'' του κατοπτρου που ειχαν τα παλια civic.

Για τα led δεν καταλαβα που δεν θελεις φως.

Βαλε μια κοντινη φωτο, μηπως και βρεθει λυση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο έγινε..να τολμήσω να ρωτήσω που βρήκες το λάστιχο που βάζουμε μετά που κόβουμε το πλαϊνού παράθυρο:book:?

Ιιι πως τόλμησες!!! Πλάκα κάνω..

Το λάστιχο που ρωτάς το πήρα μαζί με κάποια άλλα πράγματα από mnpctech.com. (bill owen)

@ dpolal & Lakiss Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα σου φιλε

Μπράβο.

ωραία δουλειά μαν! :T:
πολυ όμορφο..

:-O μπραβο.

αντε τώρα περιμένουμε το νεο σου project. :pleasantry:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Άψογος, μου έβαλες κι εμένα ιδέες τώρα.... :woot:

Καλό είναι αυτό.. ψήσου να ξεκινήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.