Jump to content



Τι έγινε και ακρίβυναν οι μνήμες


Recommended Posts

γεια χαρά σε΄όλους.

Δεν ξέρω αν είμαι στ σωστο μέρος αλλα θα ήθελα να μάθω τι παίζει και οι τιμές στις Μνήμες έχουν πάρει την ανηφόρα και έχουν φτάσει διπλάσια τιμή απο την άνοιξη.

Δηλαδή εντάξει η μνήμη είναι μια αγορά πολύ ευαίσθητη αλλά τι παίζει και έχουν πάει στο Θεό.....και επιπλέον θα συνεχίσει το πανηγύρι.?

-------------------------------------------------

Παιδιά δέστε επειγόντως αυτό http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062721960&postcount=17

Link to comment
Share on other sites

Απλά οι τιμές των DDR3 και DDR2 πάνε προς σύγκλιση. Βέβαια πάνε προς σύγκλιση προς τα πάνω, προς τις τιμές των DDR3, διότι όπως και αν το κάνουμε πέρσι μας τις χαρίζανε λόγω έντονου ανταγωνισμού σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση. Στην θέση σου αν ήθελα να αγοράσω DDR2 δεν θα περίμενα ούτε μία μέρα. Για DDR3 δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για τις DDR2 μιλάς ?

Άν ναι είναι πολύγικό, αφού η τεχνολογία ξεπεράστηκε , και πλέον το mainstream είναι οι DDR3.

Τα μαγαζιά δεν εισάγουν άλλες, οπότε λόγω περιορισμένου αποθέματος, αυξάνεται η τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μου φαίνεται σαν κλασσικό τέχνασμα, ακριβαίνω τις παλιές για να καθοδηγώ το κόσμο σε μητρικές με καινούριες μνήμες. Τσέκαρε memoryc.com και το online μαγαζί της Crucial και θα δείς οτι κρατάνε τις μνήμες σε καλές τιμές σε DDR2.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παρανοικη η κατάσταση αν σκεφτεί κανείς οτι οι μητρικές κάτω των 100€ δεν δέχονται DDR3 ούτε και τους καινούργιους επεξεργαστές οπότε μάλλον μας κοροιδευουν ασυστόλως .

οχι τιποτα άλλο η όλη αύξηση των μνημων δημιουργεί φαινόμενα τύπου χιονοστιβάδας στον χώρο των Η/Υ.

Καλη η τεχνολογία,καλή η σύγκλιση αλλά έλεος δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συμφωνώ εν μέρη. Μην αγνοείτε το γεγονός ότι κατασκευαστές μνημών βάλανε λουκέτο φέτος ή ανακοίνωσαν τραγικά οικονομικά αποτελέσματα.

Όσο για τις μητρικές που παίρνουν DDR3, εγώ βλέπω στο Πλαίσιο μπόλικες που παίρνουν DDR3 και είναι κάτω από 100€ που το Πλαίσιο δεν είναι και το καλύτερο μέρος για να δεις ποικιλία. Οι ποιο πολλές είναι για AMD αλλά υπάρχουν αρκετές για Core2 και πάνω από μία για i5-i7.

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα πλησιάζουν πως θα βγάλουμε το κάτι παραπάνω ;)

Όλος τυχαίως (οπως και με την βενζίνη) πλησιάζοντας σε περίοδο γιορτών όλα ξαφνικά θα ακριβύνουν :whistling

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα πλησιάζουν πως θα βγάλουμε το κάτι παραπάνω ;)

Όλος τυχαίως (οπως και με την βενζίνη) πλησιάζοντας σε περίοδο γιορτών όλα ξαφνικά θα ακριβύνουν :whistling

Λες με πρόσχημα τις γιορτές να πάνε να βγάλουν τα σπασμένα από την κρίση;;; Ααα ρε Ελλαδάρα!

Link to comment
Share on other sites

Oi Μνήμες, η ανάγκη για αναβάθμισή τους και η έλλειψη ή υπερβολικές τιμές στην αγορά είναι από τους βασικούς λόγους που αναγκάζουν τον κόσμο να αγοράσει νέα πλατφόρμα. Το πρώτο που χτυπάει συνήθως στις απαιτήσεις του software, εκτός βέβαια από παιχνίδια, είναι η ποσότητα της μνήμης. γενικά όσοι ασχολούνται και τους ενδιαφέρει να μεγιστοποιήσουν την διάρκεια ζωή της πλατφόρμας τους, πρέπει να τη φορτώνουν με μνήμη όταν πιάνει πάτο η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Λες με πρόσχημα τις γιορτές να πάνε να βγάλουν τα σπασμένα από την κρίση;;; Ααα ρε Ελλαδάρα!

Δεν είναι μόνο οι μνήμες, τα περισσότερα έχουν πάρει την ανιούσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα πλησιάζουν πως θα βγάλουμε το κάτι παραπάνω ;)

Όλος τυχαίως (οπως και με την βενζίνη) πλησιάζοντας σε περίοδο γιορτών όλα ξαφνικά θα ακριβύνουν :whistling

Δωρα στον εαυτο μας μπορουμε να κανουμε και σε αλλες περιοδους εκτος εορτων. Δυστυχως κι εγω εχω το κολλημα να κανω τις αναβαθμισεις τα Χριστουγεννα...

Όποτε εχω πετυχει κατι σε χαμηλη τιμη και περιμενα λιγο για να πεσει κι αλλο, τελικα το αγορασα σε ανεβασμενη τιμη... Δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε ποτε αλλαζουν οι τιμες αλλα γενικα τα ιδια φαινομενα επαναλαμβανονται. Αρα αν δουμε οτι κατι επεσε αρκετα σε σχεση με οταν πρωτοεμφανιστηκε το αγοραζουμε και το χαιρομαστε περισσοτερο. Παντα καποιος θα το παρει φθηνοτερα αλλα τι να κανουμε;

Παλιοτερα ειχα 2 στικακια Teamgroup που τα ειχα παρει 145 ευρω. Μετα απο λιγους μηνες ο Hilbert -στο guru3d- ανεφερε σε ενα αρθρο του οτι μπορουσε κανεις να βρει το συγκεκριμενο μοντελο με 40$ US. Θυμαμαι οτι κοιταξα σε ελληνικα site και εκαναν 115 ευρω(!)... κι αυτα σε εποχες που η ισοτιμια ηταν πανω απο 1.5 $/euro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και τα κακά επίσημα μαντάτα

【Market View】 October DDR2 spot price rose 35%. Shortage will likely continue in November while US$3 chip price is the target.

Published Nov.4 2009, 16:09 PM (GMT+8)

October DDR2 spot price rose 35%. Shortage will likely continue in November while US$3 chip price is the target.

DDR2 1Gb eTT spot price rose about 84% to US$1.94 from US$1.05 at mid-July that October monthly average price has rose 35% while chip price has sharply increase to US$2.62 and cross the US$2 barrier. 1st-tier DRAM vendors such as Samsung, Hynix and Elpida aggressively migrate to DDR3 currently and foreseeable 50%~60% of total commodity DRAM will be DDR3 product. However, the DDR3 migration will result in the comparably less DDR2 production. In line with the conservative attitude from Taiwanese DRAM vendor and brokers that we expect the DDR2 spot price is likely to hike to US$3 due to the shortage in spot market.

2H’Oct. contract price rose about 14% while the “High” price is up 30% to US$42. According to DRAMeXchange, the severe DDR2 shortage and beyond-expectation PC demand has resulted in the huge gap at contract price negotiation. 1st-tier PC-OEMs have done the price negotiation for whole October even with the locking deal. Extra demand will be done with new pricing deal. In expense with the shortage, 2nd and 3rd tier PC-OEMs can’t purchase the sufficient volume and price deal is closed to the spot price. Despite of the “Average” price is recorded at US$36, but we have seen some deal is done above US$42. As for the DDR3 contract price, 2H’Oct. contract price has rose 9.68% to US$34 from US$31. We The DDR3 market remains stable, that is, we think the rising DDR3 price is due to the bundle sales offered by the DRAM vendors while DDR3 price is very closed to DDR2 in this kind of bundle sales. Moreover, we expect the Nov. Contract price will likely continue its upward pricing trend attributed by the DDR2 shortage.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήθελα και εγώ να κάνω αναβάθμιση γενικά το συστήμά μου, αλλά με τις τιμές που παίζουνε στην αγορά αυτή την περίοδο να παν να.... γαρίφαλο στο αυτί όλοι τους!!! P4 και ξανά με τον P4 θα κάτσω...

Α και κάτι ακόμα, συνήθως έχω παρατηρήσει ότι οι μνήμες την άνοιξη είναι πιο φθηνές... Για κοιτάξτε το κατά το Πάσχα το δώρο στον εαυτό σας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσέξτε με....οι τιμές στις μνήμες ξεκίνησαν την κατρακύλα αλλά προσοχή απέχουν πάρα πολύ απο τις παλιές καλές τιμές.Συγκεκριμένα το 1 Gb στην χονδρική απο 3$ το τεμάχιο στις 9 Νοεμβριου έπεσαν στα 2,4$ σήμερα....ΑΛΛΑ απέχουν πολυ απο τις παλιές καλές τιμές του περίπου 1,1$ το GB ΟΠΟΤΕ ....περιμένετε ....το ξέρω θέλετε να αναβαθμιστείτε αλλά περιμένετε ....γιατι αυτά τα λαμόγια με τις μνήμες μόνο απο εμπάργκο καταλαβαίνουν.Όπου αλλου δείτε ανάλογο Thread παιδιά ποστάρετε να κάνουν υπομονή...με αυτό τον ρυθμο και ειδικά αμα φάνε Π@Π@ρ@ τα Χριστούγεννα θα πέσουν πολύ οι τιμές ......

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τις παλιές τιμές (εντος 15ημερου) .Οι διαφορά στην τιμή δεν προεκιται να περασει αμέσως στον καταναλωτή.Όποιος έχει απορίες μπορεί να παει στο www.dramexchange.com

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε μέσους όρους, αλλά οι Corsair XMS3 1600 C8 το Σ/Κ είχαν 125, ενώ σήμερα ανέβηκαν στα γνωστά μαγαζιά στα 139. Είναι πολλά τα 14 πάνω. Το θέμα είναι ότι λόγω εορτών, μπορεί να τις δούμε προσφορά στα 125, δηλαδή ουσιαστικά να μην είναι προσφορά. Είναι κλασσική λογική της αγοράς το να ανεβαίνουν οι τιμές ορισμένων προϊόντων πριν από εορτές και να φαίνεται μετά ότι γίνονται εκπτώσεις. Δεν είναι κανένα μυστικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.