Jump to content



DirectX 9.1+GeForce FX = 60% boost in Pixels Shaders 2.0


enduracell

Recommended Posts

Guru3D

From a major news source, Microsoft is, with the assistance of nVidia, about to release a new version of the great and essencial DirectX 9. And it will be Direct X 9.1. What's so amazing about this? Well, this new DX will favour nVidia's CPU's, especially regarding the pixels shaders 2.0. When accompanied by a regular update, the expected performances would be with the height of the unconditionnal hopes of the californian company. The perfomances in DX9 (for example HL2) would then be similar to those of the competition in terms of quality and especially in terms of speed. And all in precision mode of 32 bit in the PS 2.0.

Maybe a better management of the instructions of the PS 2.0 (improvement management of the streaming instructions ). To quantify, that could go to 60% of profit. A percentage that seems confusing and amazing but that we can't verify before it is released. All that we can say is if that is going to occur exactly as annouced, it will be an enormous relief for all the purchasers of GeForce FX.

άντε για να μη λέτε ότι διαβάζω μόνο Inquirer :p

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω όταν την πήρα την καρτούλα μου ήξερα πολύ καλά ότι HF2 δεν πρόκειται να δω ούτε στο όνειρο μου. ΄Αλλοι λόγοι με οδήγησαν στην αγορά της αλλά δε λέω όχι σε 60% boost :D

αν τελικά αληθεύει, που το κόβω λίγο χλωμό γιατί το Inquirer δεν έγραψε τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Ποια συμφωνία με το XBOX? Η Microsoft είναι φουρκισμένη με τη τιμολογιακή πολιτική της Nvidia, όσον αφορά το κομμάτι του XBOX που η δεύτερη κατασκευάζει και γι'αυτό άλλωστε ανέθεσε το αντίστοιχο κομμάτι του XBOX2 στην Ati.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell [18-10-2003 και 00:23]

΄Αλλοι λόγοι με οδήγησαν στην αγορά της αλλά δε λέω όχι σε 60% boost :D

Συμφωνώ με τον Endu .΄Αλλοι λόγοι με οδήγησαν στην αγορά της (ας είναι καλά ο Vaios )

Αρκεί να τελειώσω κάποτε το μπλόκ της δικιάς μου για να την δοκιμάσω ......................:(

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ DX 9.1 Η 5900 ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ FX ΠΑ ΠΑΡΟΥΝ 60% ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟΥΣ SHADERS.ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΚΑΡΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ DX9 ΑΛΛΑ DX9.1.

OΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΤΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ COMPATIBILITY ΜΕ ΤΟ 9.

ΠΑΝΤΟΣ ΕΔΩ ΦΑΝΗΚΕ Η ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ NVIDIA. ΑΜΦΗΒΑΛΩ ΠΩΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΙ ΘΑ ΕΦΤΙΑΝΧΕ Η MS ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΣΗ DX.ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ.ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ DRIVERS H NVIDIA ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΥ ΠΡΩΤΗ, ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε μπορεί να ωφελήσει των τελικό χρήστη είναι ευπρόσδεκτο.

Το μόνο που μένει να δούμε είναι αν κάποιοι που φώναζαν ' Ζήτω η ΑΤΙ ' και ' Η NVidia πάει για κλείσιμο ' τι θα φωνάζουν τώρα. Πάντως 60% μάλλον είναι το max. Κανένα 30-40% θα δούμε κατά μέσο όρο….

Vaios δεν είναι μόνο το μέγεθος της NVidia είναι και το πόσος κόσμος έχει τέτοιες κάρτες. Αν το 60% των χρηστών Windows έχουν NVidia κάρτα λογικό είναι να βγει έκδοση του DX9 optimized για NVidia. Απλά το σωστό θα είναι ταυτόχρονα με τα optimizations για την NVidia να γίνουν και περαιτέρω optimizations για το ΑΤΙ hardware.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε ωφελεί τον ανταγωνισμό καλό είναι. Αλλά δε θα βιαζόμουν να βγάλω συμπεράσματα πριν δούμε τη πραγματική αύξηση ταχύτητας, οχι σε bench αλλά σε παιχνίδια και τι αλλαγή, θετική ή αρνητική, θα υπάρξει στη ποιότητα γραφικών.. :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

και τι αλλαγή, θετική ή αρνητική, θα υπάρξει στη ποιότητα γραφικών.. :...:

Βασικα κατι τετοιο θα παιζει.......γνωστο αλλωστε για την Nvidia το κολπο......

Ξαφνικα μπορει να αρχισουν ολοι να ψαχνουν το υποβρυχιο στο Aquamark......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [18-10-2003 και 12:26]

Βασικα κατι τετοιο θα παιζει.......γνωστο αλλωστε για την Nvidia το κολπο......

Ξαφνικα μπορει να αρχισουν ολοι να ψαχνουν το υποβρυχιο στο Aquamark......

Επειδή φαίνεται πως θα κάνει η MS την όποια βελτίωση/αλλαγή, ελπίζω πως οχι μια που θα ακολουθήσει κράξιμο τεραστίων διαστάσεων σε περίπτωση που το 9.1 βγει μούφα. ’λλα και τα γνωστά, καλά ..optimisations από μεριάς nvidia δε νομίζω να χαθούν. Αλλάζει ο μανωλιός..; :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Και απο απορεια και 60% πανω να παρει η καρτα καρτα σου enduracel παλι ατι δεν θα φτασει οποτε...περιμενε το Inquirer να ανακοινωσει κανα νουμερο 3000% μπας και φτασεις καμια ΑΤι.....:p

Κακίες, ζηλεύεις την μονάκριβη καρτούλα μου :inlove:
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι ....πρεπει να το ειπε και ο Inquirer..Ο Vag ζηλευει την καρτα του S.B.S. (Super Bios suvior)...:p

Πλακα λες να βαλω τιποτα 16χ και 32 χ μπας και με φτασει η φολα σου την οχι optimize μου καρτα...:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από icy20 [19-10-2003 και 01:32]

Αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω...Δεν του εδωσε κανεις ομως σημασια

Βρε μήπως πρέπει να κάνω μικρότερα posts? Κανείς δεν τα διαβάζει!!! :D

Αυτό πιστεύω και εγώ, ότι λογικά θα γίνουν και περαιτέρω βελτιώσεις σε ΑΤΙ απλά δεν θα είναι και τόσο σημαντικές μιας και ήδη οι ΑΤΙ φαίνεται να τα πάνε καλά με το DX9.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από grlucifer [18-10-2003 και 00:39]

Nvidia rulez. :) Αντε γεια ATI. Βεβαια ειναι αδικια να υποστηριζεται ετσι μια εταιρεια μονο, αλλα βλεπετε οι συμφωνιες(XBOX).

Εγώ πάλι γιατί νομίζω πως στο τέλος θα πούμε ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ NVIDIA ?? :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.