Jump to content



Προβλήματα, προβλήματα, προβλήματα...


bleo8onhs

Recommended Posts

Ότι τα προβλήματα θα άρχιζαν κάποια στιγμή ήταν λογικό, ότι όμως θα άρχιζαν τόσο νωρίς δεν το περίμενα...

Νομίζω ότι όλοι μας φύγαμε από το γνωστό site επειδή βαρεθήκαμε τις ********, τον ιδιοκτήτη και τα κόλπα του, τις έριδες κτλ κτλ κτλ. Ήρθαμε εδώ πιστεύοντας ότι το site αυτό θα έδινε λύση στα προβλήματα αυτά και συνέχεια στην αναζήτηση μας στον κόσμο των υπολογιστών... Λάθος αφού προφανώς και το thelab παρθενογεννεση δεν ήταν.

ΌΜΩΣ δεν δέχομαι τουλάχιστων να γίνονται και εδώ οι ίδιες ********!!!! Και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ακούσω αμα θέλεις κάτσε άμα θέλεις φύγε γιατί θα είναι μια απάντηση που θα με απογοητεύσει όπως και αρκετούς πιστεύω, και θα κάνει εσας ίδιους με άλλους...

Σουηδέ και το λέω σε σένα γιατί από σενα το είδα, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κλειδώνεις ένα θέμα μόνο και μόνο επειδή θα αρχίσει αντιπαραθέσεις. Θα μπορούσες πολύ απλά να κάνεις την πρότασή σου. Ούτε βοηθάει ποστ του στύλ σταματήστε γιατι... Τι τα κλειδώνετε τα ρημαδια? Αφήστε τον κόσμο να πει τη γνώμη του! Και αν κάποιος παραφερθεί, στείλτε του ένα u2u που να τον βάζει στη θέση του! Πρέπει να αρχίσει και εδώ δηλαδή το παιχνίδι ρόλων του admin και του απλού χρήστη που κυνηγάει ο ένας τα λάθη του άλλου?

Και οι χρήστες, δεν καταλαβαίνω το λόγο να κυνηγάει ο ένας τον άλλο!!! Τι σε νοιάζει ρε φίλε αν ο χ εγραψε κοτσάνα? Καθηγητής είσαι και θα τον κόψεις σε μάθημα? Να βγούμε τότε όλοι με τα μαχαίρια και τις παρέες μας στα meetings... Μην γινομαστε γραφικοι...

Λογικη θέλουν όλα, υπομονή και ας είμαστε και λίγο καλοπροαίρετοι. Δεν χρειάζεται καναντερ για να σώσεις το σπίτι σου... και μια μάνικα φτάνει και περισσεύει...

(όποιος μπερδεύτηκε από το 1ο πληθυντικό, οι σκέψεις αυτές είναι δικές μου και μόνο δικές μου)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα δεν ειμαι ο Σουηδος, εχοντας αυτο ξεκαθαρισμενο παμε στα πιο σοβαρα

"Νομίζω ότι όλοι μας φύγαμε από το γνωστό site επειδή βαρεθήκαμε τις ********, τον ιδιοκτήτη και τα κόλπα του, τις έριδες κτλ κτλ κτλ. Ήρθαμε εδώ πιστεύοντας ότι το site αυτό θα έδινε λύση στα προβλήματα αυτά και συνέχεια στην αναζήτηση μας στον κόσμο των υπολογιστών... Λάθος αφού προφανώς και το thelab παρθενογεννεση δεν ήταν."

Δεν με απασχολει στον ελαχιστο βαθμο τι ηταν το προηγουμενο site. Το TheLab.gr δεν δημιουργηθηκε απο τα απομειναρια κανενος site. Οσον αφορα περι παρθενογεννεσης ειναι τουλαχιστον αδικο να βγαζεις τοσο γρηγορα και εκ του ασφαλους συμπερασματα

"ΌΜΩΣ δεν δέχομαι τουλάχιστων να γίνονται και εδώ οι ίδιες ********!!!! Και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ακούσω αμα θέλεις κάτσε άμα θέλεις φύγε γιατί θα είναι μια απάντηση που θα με απογοητεύσει όπως και αρκετούς πιστεύω, και θα κάνει εσας ίδιους με άλλους..."

Ολοι μας θελουμε το lab να μην αντιμετοπιζει προβληματα. Τα "αμα θελεις κατσε και αμα θελεις φυγε" δεν τα ακουσες απο εμενα αλλα απο μελος. Να λογοκρινω τι θα πει ή μηπως να αστυνομευω; Η να γνωριζω εκ των προτερων τι θα πει. Μεγαλα παιδια ειμαστε και παιζουμε με παιχνιδια. Για αυτο ειμαστε εδω. Για να παιζουμε και να ανταλλασουμε αποψεις.

"Σουηδέ και το λέω σε σένα γιατί από σενα το είδα, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κλειδώνεις ένα θέμα μόνο και μόνο επειδή θα αρχίσει αντιπαραθέσεις. Θα μπορούσες πολύ απλά να κάνεις την πρότασή σου. Ούτε βοηθάει ποστ του στύλ σταματήστε γιατι... Τι τα κλειδώνετε τα ρημαδια? Αφήστε τον κόσμο να πει τη γνώμη του! Και αν κάποιος παραφερθεί, στείλτε του ένα u2u που να τον βάζει στη θέση του! Πρέπει να αρχίσει και εδώ δηλαδή το παιχνίδι ρόλων του admin και του απλού χρήστη που κυνηγάει ο ένας τα λάθη του άλλου?"

Δεν θα αρχισει αντιπαραθεσεις. Θα αρχισει αψιμαχιες και διενεξεις που θα δημιουργησουν περισσοτερα προβληματα. Να κανω προταση....μαλιστα...τι πρόταση; προταση στο προβλημα του Γιαγκ; Εφοσον εχει μιλησει ο DJD σχετικα με το αν εμφανιστει το προβλημα στο Lab ή οχι. Ή μηπως να κανω προταση (τι προταση) στην διενεξη αναμεσα στα δυο μελη που ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ THELAB.GR; Δεν αφηνουμε τον κοσμο να πει την γνωμη του; (!!) Ποια γνωμη δεν καταλαβενω...στο προβλημα του Γιαγκ που ΔΕΝ υφισταται εδω στο λαμπ αλλα σε αλλο σαιτ και εχει ηδη δωθει απαντηση τι θα συμβει ΑΝ εμφανιστει αντιστοιχο προβλημα εδω. Υπηρχε λογος να συνεχιστει το thread; Αλλο αλλαζω αποψεις και συμπεριφερομαι σωστα και αλλο ανταλλασω λογια και ειμαι πριν την εκρηξη. Δεν κυνηγαμε κανενα. Αλλα υπαρχουν κανονες γραπτοι αλλα και αγραφοι που υπαγορευουν να σταματησει κατι πριν γεννησει προβληματα. Και αντιστοιχα προβληματα εχουμε δει. Πρεπει να τα δουμε και εδω;

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και σαφης.

Suedehead

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓιανγκΤ μου είναι συμπαθής αλλά πιστευω το post του ήταν εντελώς εκτός τόπου. Δεν απευθύνεσαι για ένα πρόβλημα σου πουθενά, παρά εκεί που υφίσταται το πρόβλημα. Αποκλείεται να πάρεις σχετικές και υπεύθυνες απαντήσεις, πιθανότατα ανακρίβειες που μπορεί να οδηγήσουν σε διενέξεις.

Έγινε κάτι προαιρετικό κατά τη γνώμη μου, διαβεβαίωσαν οι admin οτι κάτι τέτοιο δε πρόκειται να εμφανιστεί στο lab, παρά οτι δεν είχε άμεση σχέση με το αρχικό post. Δε το είδα σα μήνυμα αντιπαλότητας, απλά μια διαβεβαίωση που δεν ήταν και υποχρεωμένοι να κάνουν. Απλά ήταν και το περισσότερο που μπορούσαν να πουν, για τη πραγματική επίλυση του προβλήματος μπορούσε να απευθυνθεί στο σχετικό site, pctech.gr.

Η δήλωση "αν θες φύγε, αν θες κάτσε" δεν έγινε από admin και δεν επικροτείται άλλωστε. Δε τα χρειαζόμαστε αυτά μεταξύ μας, περιττά τα πολλά λόγια στο θέμα.

Ίσως μου φαινόνταν κάπως αν το thread του ΓιανγκΤ είχε κλειδωθεί αμέσως χωρίς απαντήσεις. Αλλά από τη στιγμή που δώθηκε αυτή η -προαιρετική- απάντηση και η συζήτηση είχε αρχίσει να ξεφεύγει πέραν του -ήδη εκτός τόπου- θέματος, ήταν ορθό το κλείσιμο του θέματος.

Συμφωνώ Μπλέ, οι χρήστες πρέπει να αποφύγουν το κυνήγι ο ένας του άλλου. Συγκρούσεις και διχόνοια, το μόνο σίγουρο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [29-10-2003 και 03:28]

Ο ΓιανγκΤ μου είναι συμπαθής αλλά πιστευω το post του ήταν εντελώς εκτός τόπου. Δεν απευθύνεσαι για ένα πρόβλημα σου πουθενά, παρά εκεί που υφίσταται το πρόβλημα. Αποκλείεται να πάρεις σχετικές και υπεύθυνες απαντήσεις, πιθανότατα ανακρίβειες που μπορεί να οδηγήσουν σε διενέξεις.

Έγινε κάτι προαιρετικό κατά τη γνώμη μου, διαβεβαίωσαν οι admin οτι κάτι τέτοιο δε πρόκειται να εμφανιστεί στο lab, παρά οτι δεν είχε άμεση σχέση με το αρχικό post. Δε το είδα σα μήνυμα αντιπαλότητας, απλά μια διαβεβαίωση που δεν ήταν και υποχρεωμένοι να κάνουν. Απλά ήταν και το περισσότερο που μπορούσαν να πουν, για τη πραγματική επίλυση του προβλήματος μπορούσε να απευθυνθεί στο σχετικό site, pctech.gr.

Η δήλωση "αν θες φύγε, αν θες κάτσε" δεν έγινε από admin και δεν επικροτείται άλλωστε. Δε τα χρειαζόμαστε αυτά μεταξύ μας, περιττά τα πολλά λόγια στο θέμα.

Ίσως μου φαινόνταν κάπως αν το thread του ΓιανγκΤ είχε κλειδωθεί αμέσως χωρίς απαντήσεις. Αλλά από τη στιγμή που δώθηκε αυτή η -προαιρετική- απάντηση και η συζήτηση είχε αρχίσει να ξεφεύγει πέραν του -ήδη εκτός τόπου- θέματος, ήταν ορθό το κλείσιμο του θέματος.

Συμφωνώ Μπλέ, οι χρήστες πρέπει να αποφύγουν το κυνήγι ο ένας του άλλου. Συγκρούσεις και διχόνοια, το μόνο σίγουρο αποτέλεσμα.

Με αδικείς chroma και θα σου εξηγήσω.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και τρεις μέρες. Όλες μου οι προσπάθεια είναι ανεπιτυχείς. Εσάς μόνο ξέρω και μπορώ να απευθυνθώ για χείρα βοηθείας. Ήταν μονόδρομος για μένα. Τι άλλο να έκανα;

Αλλά να φέρω ένα παράδειγμα. Αν το πρόβλημα το αντιμετώπιζα στον τρίτο δικτυακό τόπο που είμαι γραμμένος (http://studio.aaquaria.com/board/) θα έλεγες το ίδιο; Θέλω να πω, κοίτα το ως πρόβλημα που ζητάει λύση, έξω από συναισθηματισμούς ( που δικαίως έχεις) και θα δεις ότι έχω δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Ως πρόβλημα που ζητά λύση, πιστευω οτι δε μπορεί να σε βοηθήσει κανείς άλλος πέρα των ιθύνοντων του συγκεκριμένου φόρουμ. Ειλικρινά θα έλεγα το ίδιο για όποιο δικτυακό τόπο αναφερόσουν, αν μπορεί να γίνει αυτό πιστευτό και από πλευράς μου. ’λλωστε μετά τα τελευταία γεγονότα, νιώθω πως τέλειωσε οριστικά το θέμα pctech.

Θα είχα απαντήσει στο άλλο θέμα σου, πριν πάρει τη τροπή που πήρε τελικά, πως παλαιότερα είχα προβλήματα με το κωδικό και ζητούσα αποστολή του κωδικού στο email μου. Πράγματι ήταν διαφορετικός, έμπαινα στο φόρουμ με το καινούργιο και άλλαζα στο προηγούμενο. Δε ξέρω κατά πόσο βοηθά αυτό βέβαια. Αν ήξερα κάτι σίγουρο θα το ανέφερα χωρίς δισταγμό.

Link to comment
Share on other sites

Το πως θα κρινω ενα συνομιλητη μου ειναι καθαρα δικο θεμα bleo8onhs..

Tα περι γραφικου δεν μπαινω καν στον κοπο να το σχολιασω ..αστο καλυτερα.

Θεωρησα οτι σκοπιμα ο yannis εδωσε συνεχεια στο θεμα.γιαυτο και του ειπα αν ξερει να διαβαζει ελληνικα,τιποτα λιγοτερο τιποτα παραπανω.Νομιζω αλλος εβγαλε την αντιπαραθεση μας.

Ζητω συγγνωμη απο τους αντμιν ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ αν προκαλεσα αναστατωση αλλα τετοιες ******** δεν μπορω να βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, ο φίλος ΓιανκΤ έπρεπε να μιλήσει με κάποιον από εκει. Αφου όμως δε θέλει να δώσει κάποιο e-mail του (κακώς βέβαια, μιας και είναι απαραίτητο) , τότε ο μόνος τρόπος ήταν να ζητήσει βοήθεια από εκει που μπορούσε, δηλαδή εδώ. (και εγώ εαν δε μπορούσα να βρώ κάποια άκρη με το site που έχω το πρόβλημα, θα πήγαινα κάπου οπου ήξερα οτι υπάρχουν κοινά μέλη). Απο τη στιγμή που δόθηκε λύση στο πρόβλημα, δε χρειάζονται περεταίρω κινήσεις. Καλό θα ήταν όποτε ειναι εύκολο να βοηθάμε όσους το ζητάνε, χωρίς να είμαστε τόσο καχύποπτοι. Καλώς έκλεισε και το θέμα μιας και δεν υπήρχε λογος υπαρξής του πλεον.

Φιλικά,

Troop

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι οτι σχεδον κανείς δεν κατάλαβε τι ήθελα να πω. Δεν έγραψα ότι δεν θέλω να ακούσω απάντηση "αμα θέλεις φύγε.." επειδή την έδωσε ο shidokanjohn αλλά επειδή είναι η ευκολότερη αλλά και η πιο γελοία απάντηση που μπορεί να δώσει admin και θα απογοητευόμουν αν έβλεπα κάτι τέτοιο.

Με την προτροπή μου suedehead, να στείλεις ένα u2u εννοούσα σε αυτούς που "τσακώνονταν" προσπαθώντας" να λύσεις το θέμα ή έστω να το σταματήσεις και φυσικά χωρίς απειλές. Δεν έχει σημασία αν το θέμα δεν αφορούσε το thelab, αν δυο συνομιλητές σου τσακώνονταν δεν θα προσπαθούσες να τους σταματήσεις? Θα σταμάταγες την κουβέντα όμως? Η άποψή μου είναι ότι όλα τα προβλήματα πρέπει να λύνονται με τη συζήτηση ειδικά σε ένα φορουμ. Το κλείδωμα ενός θέματος το βάζω ένα σκαλί πριν το ban (και οι δύο "λύσεις" για μένα θα έπρεπε να μην υπάρχουν).

Τέτοια στάση shidokanjohn μόνο ερωτηματικά μου γεννά αλλά ενώ το πως θα κρίνεις ένα συνομιλητή σου είναι καθαρά δικό σου θέμα, το πως θα συμπεριφερθείς δεν είναι αφού μας επηρεάζει όλους... Νομίζεις ότι θέλει κανείς μας να διαβάζει για την αντιπαράθεσή σου με άλλο μέλος?

Φαίνεται όμως ότι όλοι έχουμε την θέληση να μην γίνουν τα ίδια λάθη και αυτό με ικανοποιεί.

Ασχετό: Suedehead να σου πω την αλήθεια το γράψιμό σου δεν είχε καμία σχέση με το σουηδό (μας), αλλά υπέθεσα ότι εσύ ήσουν. Τι έγινε αυτό το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα ότι δεν θέλω να ακούσω απάντηση "αμα θέλεις φύγε.." επειδή την έδωσε ο shidokanjohn

δεν εδωσα καιμια τετοια απαντηση εγω φιλτατε.....

Νομίζεις ότι θέλει κανείς μας να διαβάζει για την αντιπαράθεσή σου με άλλο μέλος?

Εβγαλα εγω καμια αντιπαραθεση ?αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου Μπλεοθόνη στα περισσότερα. Το θέμα όμως είναι ναι.. θέλουμε τη συζήτηση, μεγάλοι και νοήμων άνθρωποι είμαστε, αλλά δεν είμαστε πρόσωπο με πρόσωπο για να καταλαβαίνουμε τον τρόπο που λέμε κάτι. Ίσως και γιαυτό το λόγο γεννιούνται παρεξηγήσεις. Επειδή ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί. Και σίγουρα κανείς δε θέλει λάθη του παρελθόντος και προστριβές από το πουθενά. Έχουμε την ευκαιρία να δημιουργήσουμε κάτι διαφορετικό και κάτι ωραίο, ας βοήθησουμε όλοι με τον τρόπο που μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλο δρομο..........

δεν ειναι ο λογις που λες που σε κυνηγαω

απλα καθε φορα που μιλας την πετας.....δεν σεβαστηκες παραπανω τον μοντ αν ειδες.....ειπε το θεμα εληξε και εσυ το συνεχιζεις..

το πισιτεκ αστο σε αυτη την κουβεντα....

Όταν ο άλλος σου λέει κάνε αυτό αλλιώς φεύγω, και του λες καλό δρόμο, αυτό λές φίλε μου. Επίσης όταν λές στον άλλο ότι δεν είναι ο λόγος αυτός που σε κυνηγάω, σημαίνει οτι τον κυνηγάς και αν αυτό δεν είναι αντιπαράθεση τι είναι???

ΌΜΩΣ δεν έκανα το ποστ αυτό για να έρθω σε αντιπαράθεση με σενα. Απλά λέω ότι δεν βλάπτει να ηρεμήσουμε λίγο γιατί όπως και ο DJD είπε, ο γραπτός λόγος- λόγω του ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουμε να γράφουμε αυτό που θέλουμε να πούμε και όχι επειδή ο γραπτός λόγος δεν έχει τα μέσα- μπορεί να παρεξηγηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα να ζητήσω συγνώμη επειδή κάνω post αλλά και για τα προβλήματα που δημιούργησα στο thelab.

Λοιπόν η στάση του Suedehead ήταν σωστή. Με τον shido δυστυχώς δημιουργήθηκε για δεύτερη φορά ( είχε γίνει και πριν κανένα 6άμηνο αν και μετά την συνάντηση των μελών του pctech στην Αθήνα είχε λυθεί η παρεξήγηση ) αντιπαράθεση. Και προφανώς από την μεριά του δύο φορές είναι πολλές.

Ο Suedehead επικοινώνησε μαζί μου με πολύ σωστό τρόπο και μου ζήτησε να παραμείνω. Επειδή όμως δεν μπορούσα να μείνω μέσα στο forum με ένα άτομο το οποίο πλέον είναι καθαρά εχθρικό απέναντι μου και μάλλον θα μου την λέει με κάθε ευκαιρία για το καλό του thelab αλλά και για το καλό των νεύρων μου αποχώρησα. Θεώρησα ότι η ηρεμία στο forum ήταν ποιο σημαντική από ότι 1-2 posts που κάνω καθημερινά. ’ρα η απόφαση είχε παρθεί από ποιο νωρίς. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Επικοινωνία με τον shido είχε μάλλον αρνητικά αποτελέσματα οπότε…

Τώρα στο αν γνωρίζω Ελληνικά. Δεν προσπάθησα να συνεχίσω κάποια αντιπαράθεση στο thread του ΓιαγκΤ. Απλά σκέφτηκα το εξής:

- Έχει πρόβλημα να μπει από τον υπολογιστή του? Ίσως λόγο firewall. Ας δοκιμάσει από άλλον υπολογιστή.

- Δεν θέλει να δώσει το e-mail του στους admin του pctech? Ας φτιάξει ένα προσωρινό στο hotmail να πάρει την απάντηση που θέλει και ας μην το ξαναχρησιμοποιήσει πάλι.

Μπορεί να μην ξέρω Ελληνικά. Αν κάποιος θεωρεί κάτι τέτοιο ας κάνει τον κόπο να το αναλύσει. Ας μην κάνει καθόλου post. Όχι όμως και post 2-3 γραμμές με αιχμές και υπονοούμενα.

Και πάλι συγνώμη από τους υπεύθυνους του thelab. Τώρα στον shido δεν μπορώ να πω τίποτα μιας και είτε πω κάτι καλό είτε κάτι κακό θα οδηγήσει σε αντιπαράθεση. Όχι γιατί είναι κακός χαρακτήρας, αλλά διότι πλέον έχει βγάλει οριστικό συμπέρασμα σχετικά με τον δικό μου χαρακτήρα...

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε αυτό το παιδί?

αυτό το παιδί, είναι πάντα εδώ.

ο εκφυλισμός μια συζήτησης, είναι κάτι το απλό και εύκολο. δε χρειάζεται τέχνη, τεχνική και μαστοριά, λίγες ατάκες φτάνουν. για να γίνει κάτι τέτοιο, δε φτάνει μόνο η πρώτη κουβέντα, χρειάζεται και συμμετοχή από τους υπόλοιπους. το συμπέρασμα λοιπόν οφθαλμοφανές: "αν θέλω να του βγάλω τα μάτια, το κάνω εύκολα".

η αντιπαράθεση δεν είναι κακό πράγμα. τουλάχιστο εμένα δε με ενοχλεί. αυτό που πραγματικά δε μου αρέσει, είναι τα θέματα "επί προσωπικού". η τεχνολογία είναι εδώ μαζί μας, μας δίνει τρόπους και λύσεις. έχω κάτι με κάποιον; νομίζω ότι υπάρχει κάτι που πρέπει να συζητήσουμε; υπάρχουν ένα σωρό τρόποι, να το λύσουμε ΟΙ ΔΥΟ μας. αφενός δεν αφορά τους υπόλοιπους αλλά καταστρέφει και ότι ο διάλογος και η συζήτηση έχουν δημιουργήσει, αφετέρου μια τέτοια στάση διαιωνίζει το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μας θέμα.

Το θέμα βέβαια, είναι όταν γίνεται η προτροπή από τον διαχειριστή, και απάντηση δεν παίρνει και ανταπόκριση δε βλέπει. Τότε εκεί τι γίνεται; Πέφτει ο πέλεκυς βαρύς; Πιάνει από το αυτάκι και νουθετεί; Απαντήσεις του στυλ «δεν το είπα εγώ, εσύ το είπες», «θα το πω στον admin/mod και στο θεό τον ίδιο και θα δεις εσύ», όχι μόνο δε μας τιμούν, αλλά μας χαρακτηρίζουν ΟΛΟΥΣ σαν γραφικότερους των γραφικών.

Ήμαστε όλοι νοήμονες, και μπορούμε να κατανοήσουμε το μερίδιο της εύθηνης που μας αναλογεί, σε μια κατάσταση που διαμορφώνουμε όλοι. Καθένας ας δώσει ότι μπορεί κι ότι έχει. Όχι όμως την αποχώρηση του, η οποία δεν προσφέρει τίποτα σε μια συλλογική προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.