Jump to content



Λάμπες Οικονομίας


jeeper

Recommended Posts

Ένα θέμα που δεν έχει θιχτεί καθόλου είναι ότι πολλοί, με τη λογική ότι ξαφνικά π.χ. σε ένα φωτιστικό από τα 100W πήγαν στα 15W βάζοντας λάμπα οικονομίας, το αφήνουν συνέχεια να καίει. Το πολλαπλασιάζουμε αυτό σε ολόκληρο το σπίτι και τελικά οικονομία και οικολογία πάνε περίπατο.

Παίδες, δεν έχει μόνο σημασία να αντικαταστήσουμε όλες τις λάμπες μας με οικονομίας, αλλά να συμπεριφερόμαστε και φιλικά προς το περιβάλλον σβήνοντας τα φώτα όπου δε χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Εγώ είχα πάρει καμια 10αριά το 2003-04 philips και ακόμα καίνε. Μόνο μία κάηκε!

Σκυλιά + θερμό φώς + ταχύτατη εκκίνηση. Στο μπάνιο που έχω ΙΚΕΑ κάνουν πιο πολύ να εκκινήσουν και τις πήρα μετά από 6 χρόνια.

Οι τωρινές philips και λοιπές ποιοτικές έχουν βελτιωθεί σε σχέση με το παρελθόν;

Πήρα μια 15αριά Phillips Tornado πριν 2 μήνες, αμέσως ανάβουν και αποδίδουν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 15 Philips από το Letsbuy 4.5 €

και 2 φοβερές LED Philips με αλλαγή χρωμάτων που βρήκα στο Praktiker

:lazy:

Πάντως δεν σας κρύβω πως έχω δει διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

άΣΧΕΤΑ που δεν φαίνεται ουσιαστικά λόγω αυξήσεων των παγίων...:rant:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αξίζει? Τα Lumens που αναγραφει, σε ποσα watt "κοινης" λαμπας (πυρακτωσεως) αντιστοιχουν?

Θελω να βαλω δυο τετοιες σε γραφειο+σαλονι, επειδη μιλαμε για πανω απο 4 ωρες την ημερα (βραδυ :p) συνεχομενης λειτουργιας και οι 100αρες που εχω τωρα, βαρανε ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 1800 Lumens πρέπει να είναι η 100άρα.

Δες εδώ: [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Incandescent_light_bulb[/ame]

Πήρα μια 15αριά Phillips Tornado πριν 2 μήνες, αμέσως ανάβουν και αποδίδουν πολύ καλά.

Update, οι 3 στις 15 Tornado πέθαναν :p

3x7.00E = 21Ε πεταμένα, δεν πρόλαβαν καν να βγάλουν τα λεφτά τους.

Btw, οι 100άρες και οι 75άρες πυράκτωσης έχουν σταματήσει να παράγονται, σειρά έχουν οι 60άρες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω ψάξει το θέμα αρκετά και μέχρι τώρα δεν είδα να το αναφέρει κανείς σας έχω να σας αποκαλύψω ένα μυστικό!

Οι οικονομικές λάμπες για να αποδώσουν το μέγιστο και να έχουν την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, το πρώτο άναμμα τους είναι και το πιο σημαντικό πρέπει να είναι αναμμένες 8-10 ώρες συνεχούς λειτουργίας!!! εξακριβωμένο απο ηλεκτρολόγο και ηλεκτρονικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εν τελη δεν μου λυθηκε η απορια, η απο πανω LED λεει τιποτα? Στα 800lumens πρεπει να ειναι καπου στα 60W (και καταναλωνει 8)? Το θεμα ειναι τα αποδιδει οντως? Και το φως στο δωματιο διαχεεται ομοιομορφα ή θα ειναι λες και εχω καμια δισκομπαλα κρεμασμενη?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέτοιας τεχνολογίας που μπορεί με 8W να αποδίδει τόσο φωτισμό όσο μια συμβατική λάμπα. Η διάχυση του φωτός δεν είναι θέμα λάμπας. Η θερμοκρασία όμως είναι. Το πιο μεγάλο πρόβλημα με τις λάμπες φθορισμού/LED είναι ότι δεν μπορούν να αποδώσουν σωστά το φυσικό φως. Το φυσικό φως είναι υποκίτρινο, όχι καθαρό λευκό. Οι συμβατικές λάμπες πλησίαζαν περισσότερο σε αυτό από ό,τι πλησιάζουν οι φθορισμού και εκεί βασικά είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 1800 Lumens πρέπει να είναι η 100άρα.

Δες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Incandescent_light_bulb

Update, οι 3 στις 15 Tornado πέθαναν :p

3x7.00E = 21Ε πεταμένα, δεν πρόλαβαν καν να βγάλουν τα λεφτά τους.

Btw, οι 100άρες και οι 75άρες πυράκτωσης έχουν σταματήσει να παράγονται, σειρά έχουν οι 60άρες.

RMA, ειναι υποχρεωμενοι να τις παρουν πισω. Ακομα κ 24/7 να τρεχαν δεν θα επρεπε να καουν.

Αξίζει? Τα Lumens που αναγραφει, σε ποσα watt "κοινης" λαμπας (πυρακτωσεως) αντιστοιχουν?

Θελω να βαλω δυο τετοιες σε γραφειο+σαλονι, επειδη μιλαμε για πανω απο 4 ωρες την ημερα (βραδυ :p) συνεχομενης λειτουργιας και οι 100αρες που εχω τωρα, βαρανε ασχημα...

25W CFL, μονοδρομος για την ωρα.

Οσες led εχω δει σε αυτο το στυλ ειναι πεταμενα λεφτα.

ναι μεν καταργήθηκαν οι πυράκτωσης, αντικαταστήθηκαν όμως από τις αλογόνου που έχουν 30% οικονομία (η 70άρα αποδίδει για 100 κλπ) και περίπου την διπλάσια τιμή...

Κ με πολλες εφαρμογες που οι οικονομιας ακομα δεν μπορουν να καλυψουν.

αυτές τις έχει δοκιμάσει κανείς http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100906.p.lampa

προσφορά αύριο

Δεν ειναι κ καμια τραγικη προσφορα για no-name 2U λαμπα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Για το RMA ρώτησα και μου είπαν σε 2 λαμπάδικα ότι δεν υπάρχει εγγύηση, η max διάρκεια ζωής δεν αντιστοιχεί σε εγγύηση. Από κει και πέρα, αν γνωρίζεις ότι μπορώ να κάνω κάτι ευχαρίστως γιατί είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Aν κ τα λεει λιγο μπερδεμενα (καπου αναφερει 12χ1000ωρες αλλα κανονικα θα πρεπει να ειναι 8,000 ωρες).

http://download.p4c.philips.com/files/8/872790092108300/872790092108300_pss_ell.pdf

Δεν ειναι οι max, ειναι η ονομαστικη, ειναι αυτο που ισχυει κ δεν δεχεται αμφισβητηση.

Εσενα δε θα μπορουσαν να δουλεψουν πανω απο 4300ωρες μεσα σε 6 μηνες.

Απο που τις αγορασες? Το μαγαζι ειναι απαραδεκτο αν δεν σου τις παιρνει πισω...

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που δεν έχει θιχτεί καθόλου είναι ότι πολλοί, με τη λογική ότι ξαφνικά π.χ. σε ένα φωτιστικό από τα 100W πήγαν στα 15W βάζοντας λάμπα οικονομίας, το αφήνουν συνέχεια να καίει. Το πολλαπλασιάζουμε αυτό σε ολόκληρο το σπίτι και τελικά οικονομία και οικολογία πάνε περίπατο.

Παίδες, δεν έχει μόνο σημασία να αντικαταστήσουμε όλες τις λάμπες μας με οικονομίας, αλλά να συμπεριφερόμαστε και φιλικά προς το περιβάλλον σβήνοντας τα φώτα όπου δε χρειάζονται.

να συμπληρώσω ότι για να είσαι και ποιο φιλικός προς το περιβάλλον , καλύτερα να περιμένεις να καούν οι λάμπες για αν τις αλλάξεις με οικονομικές. λιγότερα σκουπίδια πρώτα απ' όλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός λόγος να έχεις πια λάμπες αλογόνου (οι πυρακτώσεως δεν υπάρχουν πλέον) είναι αν έχεις dim-αριζόμενα φώτα, καθώς οι οικονομίας δεν dim-άρονται με τον συμβατικό τρόπο, αλλά χρειάζονται άλλους πολύ πιο ακριβούς τρόπους...

Ίσως οι τελευταίες πυρακτώσεως που έχουν μείνει, είναι αυτές του "ηλιακού φωτός", κάτι μπλέ λάμπες που βγάζουν λευκό φως...

Link to comment
Share on other sites

Aν κ τα λεει λιγο μπερδεμενα (καπου αναφερει 12χ1000ωρες αλλα κανονικα θα πρεπει να ειναι 8,000 ωρες).

http://download.p4c.philips.com/files/8/872790092108300/872790092108300_pss_ell.pdf

Δεν ειναι οι max, ειναι η ονομαστικη, ειναι αυτο που ισχυει κ δεν δεχεται αμφισβητηση.

Εσενα δε θα μπορουσαν να δουλεψουν πανω απο 4300ωρες μεσα σε 6 μηνες.

Απο που τις αγορασες? Το μαγαζι ειναι απαραδεκτο αν δεν σου τις παιρνει πισω...

Διάρκεια ζωής λέει, όχι εγγύηση. Από Praktiker τις είχα πάρει, εκείνη την εποχή τις είχε στην χαμηλότερη τιμή (6,70Ε αν θυμάμαι καλά).

@Jaco: αλογόνου για dimmάρισμα ναι, οι οικονομίας που dimmάρονται είναι πανάκριβες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις τις αλογόνου στο 40-60% τότε δεν καίνε πολύ και επίσης δημιουργούν και μια ωραία και ξεκούραστη ατμόσφαιρα... δηλαδή για σαλόνι ή υπνοδωμάτιο είναι καλές (αν είναι dimming)...

Για δουλειά χρειάζεται (κατά την γνώμη μου) ειδικός φωτισμός... δεν ξέρω αν υπάρχουν λάμπες οικονομίας με ~4000Κ και CRI >0.9 που φέρνουν πολύ στο "φυσικό" φως... αν βρει κανείς ας το ποστάρει γιατί με ενδιαφέρει και δεν το έχω ψάξει ακόμα, λόγο του ότι έχω βολευτεί με πυρακτώσεως...

Link to comment
Share on other sites

Διάρκεια ζωής λέει, όχι εγγύηση. Από Praktiker τις είχα πάρει, εκείνη την εποχή τις είχε στην χαμηλότερη τιμή (6,70Ε αν θυμάμαι καλά).

@Jaco: αλογόνου για dimmάρισμα ναι, οι οικονομίας που dimmάρονται είναι πανάκριβες.

Με το θεμα της εγγυησης ποτε δε βρηκα κατι εγγραφος, ομως κανενα σοβαρο μαγαζι δε κανει θεμα για λαμπες οικονομιας απο τη στιγμη που ειναι τοσο μικρο το χρονικο διαστημα.

Το Πρακτικερ δε παιρνει πισω επιστροφες απο οσο ξερω οποτε...μονο με κανενα μαιλ στη philips θα σωθεις.

Ο μοναδικός λόγος να έχεις πια λάμπες αλογόνου (οι πυρακτώσεως δεν υπάρχουν πλέον) είναι αν έχεις dim-αριζόμενα φώτα, καθώς οι οικονομίας δεν dim-άρονται με τον συμβατικό τρόπο, αλλά χρειάζονται άλλους πολύ πιο ακριβούς τρόπους...

Ίσως οι τελευταίες πυρακτώσεως που έχουν μείνει, είναι αυτές του "ηλιακού φωτός", κάτι μπλέ λάμπες που βγάζουν λευκό φως...

Υπαρχει κ το θεμα χωρου, οι cfl απ τα 20W κ πανω αρχιζουν κ γινονται μεγαλουτσικες κ σε πολλες περιπτωσεις δεν χωρανε σε φωτιστικα (χελωνες-απλικες κτλ)

Αν δουλεύεις τις αλογόνου στο 40-60% τότε δεν καίνε πολύ και επίσης δημιουργούν και μια ωραία και ξεκούραστη ατμόσφαιρα... δηλαδή για σαλόνι ή υπνοδωμάτιο είναι καλές (αν είναι dimming)...

Για δουλειά χρειάζεται (κατά την γνώμη μου) ειδικός φωτισμός... δεν ξέρω αν υπάρχουν λάμπες οικονομίας με ~4000Κ και CRI >0.9 που φέρνουν πολύ στο "φυσικό" φως... αν βρει κανείς ας το ποστάρει γιατί με ενδιαφέρει και δεν το έχω ψάξει ακόμα, λόγο του ότι έχω βολευτεί με πυρακτώσεως...

Υπαρχουν 4,000Κ, αρκετες κιολας αλλα δεν τις προτιμαει ο κοσμος για καποιο λογο :s

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.