Jump to content



Λάμπες Οικονομίας


jeeper

Recommended Posts

Μιας και θίξατε το θέμα, να πω κι εγώ:

από άποψης ποιότητας φωτισμού, η λάμπα πυρακτώσεως δεν συγκρίνεται.

Τι λε ρε Σωτηράκι; Πως το λες αυτό; Μου θυμίζεις δηλώσεις πριν 10 χρόνια του στυλ: Οι TFT δεν πιάνουν μία μπροστά στις CRT, ενώ μιλούσαν φυσικά για τα top CRT vs low TFT.

Με τι συγκρίνεις; Με του ΙΚΕΑ? Έχω ψάξει αρκετά το θέμα, και αν πάρεις καλή λάμπα, τρίβεις τα μάτια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply
Τι λε ρε Σωτηράκι; Πως το λες αυτό; Μου θυμίζεις δηλώσεις πριν 10 χρόνια του στυλ: Οι TFT δεν πιάνουν μία μπροστά στις CRT, ενώ μιλούσαν φυσικά για τα top CRT vs low TFT.

Με τι συγκρίνεις; Με του ΙΚΕΑ? Έχω ψάξει αρκετά το θέμα, και αν πάρεις καλή λάμπα, τρίβεις τα μάτια σου.

Έτσι έτσι μπρίζωσέ με να σου δώσω τη γνώση:

http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_fluorescent_lamp

The light of CFLs is emitted by a mix of phosphors on the inside of the tube, which each emit one color. Modern phosphor designs are a compromise between the shade of the emitted light, energy efficiency, and cost.

Every extra phosphor added to the coating mix causes a loss of efficiency and increased cost. Good quality consumer CFLs use three or four phosphors to achieve a 'white' light with a CRI (color rendering index) of around 80, where 100 represents the appearance of colors under daylight or a black-body (depending on the correlated color temperature).

Με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν και τα LED, έχουν διάφορους φωσφόρους για να βγάλουν "λευκό" φως. Το δύσκολο σε όλες αυτές τις ασυνεχείς πηγές, είναι αυτό, να έχεις συνεχές φάσμα, και η ποιότητα του φωτός είναι εμφανής.

Περιττό να πω ότι λάμπες που πωλούνται στις λαϊκές παίζει να έχουν μόνο την ασυνεχή εκπομπή και είναι κατάλληλες για ανάκριση και μόνο :)

Και για όποιον δεν γνωρίζει, οι πυρακτώσεως είναι αυτό που λέει "under daylight or a black-body" (συγκεκριμένα: black body, ακτινοβολία μέλανος σώματος = ακτινοβολία σώματος λόγω θερμότητας).

http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1911/press.html

http://www.egglescliffe.org.uk/physics/astronomy/blackbody/bbody.html

Πάντως με τις σύγχρονες καλές λάμπες, δύσκολα καταλαβαίνεις τη διαφορά, οπότε μην ψάχνεστε άδικα :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα λαμπες ΙΚΕΑ

Δεν εχουν καμια σχεση με carrefour και διαφορες αλλες no name

Ειναι σκυλια...αντεχουν παρα πολυ , εχουν αρκετα καλή απόδοση σε lumens και φυσικα κιτρινο λευκο (θερμες). Ολα αυτα σε πολυ, μα πολυ λογικη τιμη. Δε τις συγκρινω με τις OSRAM και PHILIPS γιατι ειναι πολυ πιο ακριβες αυτες..ως και x2 . Εχουν σιγουρα το καλυτερο λογο αποδοσης/τιμη .

Link to comment
Share on other sites

Τι λε ρε Σωτηράκι; Πως το λες αυτό; Μου θυμίζεις δηλώσεις πριν 10 χρόνια του στυλ: Οι TFT δεν πιάνουν μία μπροστά στις CRT, ενώ μιλούσαν φυσικά για τα top CRT vs low TFT.

Με τι συγκρίνεις; Με του ΙΚΕΑ? Έχω ψάξει αρκετά το θέμα, και αν πάρεις καλή λάμπα, τρίβεις τα μάτια σου.

Κάτσε ρε συ τι σκληρή αντίδραση είναι αυτή? Τυχαίνει να είμαι κι εγώ της γνώμης ότι η λάμπα πυράκτωσης φωτίζει πολύ καλύτερα ειδικά σε συνθηκες γραφείου για διάβασμα κλπ

Στη τελική σε αυτό το τομέα θα μπορούσα να πω ότι ο κάθε ένας κρίνει βάση με το τι του "γεμίζει το μάτι" και όχι τόσο με αντικειμενικά κριτήρια.

Όσο για τις CRT VS TFT ειδικά πριν από 10 Χρόνια, οι CRT ήταν αντικειμενικά καλύτερες κατά μέσο όρο στα πάντα: φωτεινότητα, αντίθεση, απεικόνιση χρωμάτων, απόκριση, γωνία θέασης... Ακόμα και η top TFT εκείνης της εποχής χώλαινε σε αυτά τα επίπεδα σε σχέση με μια ποιοτική CRT.

Σόρρυ για το off topic αλλά δεν ήρθε απρόκλητο.

Link to comment
Share on other sites

από κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού στο οποίο έχω καλές εκπτώσεις λόγω επαγγέλματος.

τώρα όσον αφορά την ποιότητα, έχω χρησιμοποιήσει philips, firefly & megaman χωρίς να έχω κανένα παράπονο. μόνο τα κεράκια της megaman αργούν τραγικά να πάρουν μπρος, αλλά επειδή έχει τύχει να δω και πιο καινούργια σειρά έχουν βελτιωθεί!

p.s. εάν μαζευτείτε αρκετά άτομα από αθήνα και θέλετε μια κάποια ποσότητα από philips ή megaman μπορώ να το κανονίσω...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέτε για πυρακτώσεως και οικονομικές λάμπες να πω ότι τέλος του χρόνου τελειώνει η παραγωγή λαμπών πυρακτώσεως και θα παράγονται μονο οικονομικές.

Γνώμη μου. Να αλλάξεις τις λάμπες σου σε οικονομικές.

Mαρέσει πολύ το φως που βγάζουν αν και δέν φέγγει άμεσος πρέπει να περιμένεις 1 με 2 λεπτά για να φωτίσουν στο full τους..

Link to comment
Share on other sites

Mαρέσει πολύ το φως που βγάζουν αν και δέν φέγγει άμεσος πρέπει να περιμένεις 1 με 2 λεπτά για να φωτίσουν στο full τους..

Αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

Πλέον δε στραβώνομαι το πρωί που ξυπνάω και ανάβω φως :p

Πάντως, για όσους έχουν ακόμα ενδοιασμούς για την αλλαγή των λαμπών πυρακτώσεως σε ηλεκτρονικές, μπορώ να πω ότι τουλάχιστον οι τελευταίες Philips Genie, Tornado κλπ. ανάβουν αμέσως και φτάνουν στη μέγιστη φωτεινότητα πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ τι σκληρή αντίδραση είναι αυτή? Τυχαίνει να είμαι κι εγώ της γνώμης ότι η λάμπα πυράκτωσης φωτίζει πολύ καλύτερα ειδικά σε συνθηκες γραφείου για διάβασμα κλπ

Καλά μη σκας, έχουμε μία σχέση "αγάπης" με το Σωτηράκι™, για αυτό και η δόση υπερβολής. Να με συγχωρείς αν σου φάνηκα απότομος :)

Btw, οι Philips έχουν εγγύηση; Πήρα μία και σε 2 μέρες κάηκε. :p

Καλές μου έχουν βγει οι Granda από το Practiker 3,90 αλλά είναι μόνο ψυχρό φως.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει κι εγώ αυτό ότι τις κόβουν, θα στοκάρω αν είναι :p (ελληνάρας!).

Του ΙΚΕΑ πάντως, αργούν μεν να ανάψουν, όμως μου έχουν βγει αξιόπιστες + ωραίο φως.

Philips με 3,40 μάλλον είναι τρελό bargain!!

Kaynd αστον να λέει, άστον να λέει (άστην λέει το τραγούδι αλλά να μην το . . . χονρτύνω!). Γελά ο μωρός καν τι μη γελοίον ει, πολλώ δε μάλλον ο κακομοίρης που του κάηκε η philips και τα χώνει στις ultra-reliable IKEA :p (οι οποίες κάτι σε rebrand πρέπει να είναι).

Αυτό που ψάχνω είναι να βρω με το κουμπωτό βύσμα (bayonet - http://en.wikipedia.org/wiki/Bayonet_mount) στη μικρή διάμετρο (αυτή που έβγαιναν τα "κεράκια"). Έχω ένα ωραίο φωτιστικό που δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να του αλλάξω ντουί χωρίς να το χαλάσω, και δεν έχω βρει πουθενά οικονομικές bayonet μικρής διαμέτρου που να είναι και εξωτερικά σαν κεράκι, μόνο σε βιδωτές βρίσκω.

Κάτι άλλο επίσης που είναι άξιο αναφοράς είναι ότι με τις οικονομικές:

1. δεν μυρίζει το ντουί (διότι δεν καίει τόσο πολύ) αν μύριζε

2. συνδυάζονται με τσίπικα φωτιστικά τύπου IKEA χωρίς να φοβάσαι ότι θα το κάνεις μπουρλότο το σπίτι

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αποφεύγονται σε χώρους που θα ανάβουν για λιγότερο από 5 λεπτά.

Ειδικά όσο παλιώνουν, όλες θέλουν λίγη ωρίτσα για να φτάσουν σε μέγιστη ένταση.

Επίσης καλό είναι να αποφεύγονται λάμπες από τα καλάθια carrefour, ikea, κ.λ.π. ....

Επίσης έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν και dimm-able λάμπες οικονομίας (osram νομίζω).

osram dimmable 17 ευρώ από Καύκα

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω σποτ αλογόνου 12V 10Watt και δεν βρίσκω...ξερει κανείς θα βρώ;

http://skycraftsurplus.com/12v10whighintensityhalogenspotlightbulbglasscover.aspx

ενα απλό LED 12V 10 Watt θα εχει αποτέλεσμα;

Ψαχνεις να βρεις λαμπα για σποτ αν καταλαβα καλα? 10W LED δεν υπαρει φυσικα αλλα παιζουν 1W Power Led , αλλιως βαζεις λαμπα με απλα LED που ειναι καπου στα 0,9W.

Σε MR11/PAR11 ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναι, ζητα αυτο που σε εγραψα ποιο πανω.

Τιμες λιανικης δεν ξερω σιγουρα, αλλα κατι σε 18ε κ 4ε αντιστοιχα θα παιζει μαλλον.

Edit:

Ξεχασα να αναφερω οτι αν ο μετασχηματιστης του φωτιστικου ειναι ηλεκτρονικος, υπαρχει περιπτωση να μην αναβει η led γιατι εχει πολυ μικρη καταναλωση κ δεν κανει trigger το κυκλωμα του μ/τ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
osram dimmable 17 ευρώ από Καύκα

εψαχνα μια dimmable, αμεσης εκκινησης, 100w της philips αλλα επειδη δεν μπορουσε να την βρει (??) μετα απο 2-3 μερες μου εδωσε την osram dulux el 20w/827 καπου στην τιμη που λες.

αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι δεν ειναι αμεσης εκκινησης.δλδ ξεκινα σε μεγαλη φωτεινοτητα αλλα στα διαρκεια της ωρας παρατηρω οτι εχει αυξηθει η φωτεινοτητα και τη χαμηλωνω.

επισης δεν χαμηλωνει η φωτεινοτητα με το dimmer οπως η πυρακτωσεως που ειχα και ειναι πολυ ενοχλητικο αυτο. δηλ. φτανει μεχρι το 20% της φωτεινοτητας της (και οχι 7% που γραφει η συσκευασια) σε αντιθεση με την πυρακτωσεως που γινοταν σαν φωτεινοτητα απο κερακι ρεσο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θίξατε το θέμα, να πω κι εγώ:

από άποψης ποιότητας φωτισμού, η λάμπα πυρακτώσεως δεν συγκρίνεται.

Προσωπικά είμαι fan και τις χρησιμοποιώ για διάβασμα και ας καίνε παραπάνω.

Από άποψη οικονομίας, οι μόνες που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι αυτές που παράγουν κίτρινο φως. Έχω δοκιμάσει αυτές του ΙΚΕΑ και το φως τους μου αρέσει πολύ. Αργούν να πάρουν μπροστά αλλά αυτό δεν με πειράζει. Νομίζω μια άλλη philips που έχω παίρνει σχεδόν αμέσως, έχοντας και λίγο καλύτερη ποιότητα φωτισμού.

Άλλες λάμπες με ωραίο φωτισμό είναι οι αλογόνου (σποτ) αλλά καίνε κανονικά σαν τις απλές πυρακτώσεως.

LED δεν έχω δοκιμάσει, αλλά επειδή ξέρω πάνω κάτω πώς δουλεύουν, θα ήθελα να ρίξω μια ματιά σε μια κίτρινου φωτός. Οι LED βέβαια πέφτουν σε απόδοση με τη χρήση (τουλάχιστον τα led-άκια, τώρα οι μεγάλες δεν ξέρω πώς δουλεύουν).

O λόγος που προτιμάς τις λάμπες πυρακτώσεως είναι το υψηλό CRI(color rendering index). Σε λίγο καιρό αυτό θα υπάρχουν λάμπες led που θα αποδίδουν όπως οι πυρακτώσεως με πολύ περισσότερη οικονομία, όχι τόση βέβαια όσο άλλες λάμπες led που θα υπάρχουν. Ήδη υπάρχουν τέτοια led ωστόσο είναι δύσκολο να τα βρεις, ακριβά, και με σχετικά χαμηλό efficancy για led.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει καμια 10αριά το 2003-04 philips και ακόμα καίνε. Μόνο μία κάηκε!

Σκυλιά + θερμό φώς + ταχύτατη εκκίνηση. Στο μπάνιο που έχω ΙΚΕΑ κάνουν πιο πολύ να εκκινήσουν και τις πήρα μετά από 6 χρόνια.

Οι τωρινές philips και λοιπές ποιοτικές έχουν βελτιωθεί σε σχέση με το παρελθόν;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.