Jump to content



Λάμπες Οικονομίας


jeeper

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

το ποτέ δεν ισχυει. καποτε ολα καιγονται..! απλα κρατανε πολυ περισσοτερο! και καινε πολυ λιγοτερο. αν σε συμφερει? εξαρταται απο την χρηση που κανεις, αν αφηνεις τις λαμπες και καιγονται ωρες.. .σε συμφερει. ανα τις αναβεις μια φορα το χρονο, -λεμε τωρα!!!-, δε σε συμφερει! γιατι οι ηλεκτρονικες λαμπες ειναι και αρκετα ακριβοτερες..! γενικα ομως συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αποφεύγονται σε χώρους που θα ανάβουν για λιγότερο από 5 λεπτά.

Ειδικά όσο παλιώνουν, όλες θέλουν λίγη ωρίτσα για να φτάσουν σε μέγιστη ένταση.

Επίσης καλό είναι να αποφεύγονται λάμπες από τα καλάθια carrefour, ikea, κ.λ.π. ....

Επίσης έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν και dimm-able λάμπες οικονομίας (osram νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες οικονομίας πραγματι έχουν πολύ μεγάλο χρόνο ζωής σε συνεχόμενη λειτουργία αλλά ταλαιπωρούνται πολύ στις εκκινήσεις.

Σε κύρια δωμάτια - σαλόνι, κουζίνα γραφεία κλπ όπου θα μένουν αρκετό χρόνο αναμένες αποδίδουν μια χαρά.

Σε λουτρό, διαδρόμους και λοιπούς χώρους που θέλεις φωτισμό για μικρά χρονικά διαστήματα, συνήθως οι λάμπες οικονομίας αντέχουν λιγότερο από τις κοινές λάμπες πυράκτωσης.

Link to comment
Share on other sites

αν και ακριβή λύση ξεκινήστε να αλλάζετε τις λάμπες σας με εναλλακτικές με LED.....10φορές μικρότερη κατανάλωση και 100 φορές μεγαλύτερη διάρκεια ζωής....

Τσουχτερή τιμή αλλά με τους πρώτους 3 λογαριασμούς έγινε η απόσβεση για όλο το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με λαμπες νηματος, ΟΚ.. .αλλα σε σχεση με υπαρχουσα εγκατασταση λαπτηρων φθορισμου, η διαφορα δε δικαιολογει με τπτ τους LED, 1/2 περιπου της καταναλωσης μεν, αλλα αδικαιολογητα υψηλο κοστος δε.. που δε γινεται σε 3 λογαριασμους αποσβεση..

Link to comment
Share on other sites

αν και ακριβή λύση ξεκινήστε να αλλάζετε τις λάμπες σας με εναλλακτικές με LED.....10φορές μικρότερη κατανάλωση και 100 φορές μεγαλύτερη διάρκεια ζωής....

Τσουχτερή τιμή αλλά με τους πρώτους 3 λογαριασμούς έγινε η απόσβεση για όλο το σπίτι

Σίγουρα είναι καλύτερες. Υπάρχουν όμως λάμπες LED που να αποδίδουν όσο μία πυρακτώσεως των π.χ. 100-150 W? (τόσο χρειάζομαι για το δωμάτιο)

Επειδή όσες έχω δει ως τώρα αποδίδουν περίπου 40 W, αν γνωρίζεις κάτι, δώσε link :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καταπληκτικές όντος, αλλά ακόμα αρκετά μεγάλο το κόστος ρε γαμώτο…

Κοίταξα πριν 2 μήνες για το σαλόνι που έπαιρνα φωτιστικό και πήγαινε 6 φορές πάνω… δεν τα έβαλα γιατί δεν αισθάνομαι ακόμα τόσο πλούσιος αν και ήταν ΠΟΛΥ καλές.

Γενικά είναι win-win αλλά νομίζω θέλει λίγο ακόμα να ωριμάσει η αγορά και να φθηνύνουν λίγο.

Νομίζω πως αναλογικά είναι αισθητά πιο νέα και στα σπάργανα τεχνολογία (για ευρεία χρήση mind you) από ότι αντίστοιχα είναι τώρα οι SSD ας πούμε.

Οι λάμπες οικονομίας συμφωνώ με τον Kaynd αλλά νομίζω πως αργούν και να ζεσταθούν κιόλας και να φωτίσουν όσο πρέπει αλλά δεν είμαι σίγουρος 100%.

Link to comment
Share on other sites

οι οικονομικες λαμπες θελουν λιγο λιγοτερο απο μισο λεπτο για να φωτισουν σωστα,αλλα για ενα χωρο που θα παραμενει αναμενη για πολυ ωρα δεν ειναι και προβλημα.

αμα θες να παρεις πολλες λαμπες δεν θα πας να τις παρεις απο το super market που εχουν διπλη τιμη.ειχα παρει μια philips 18αρα(σαν 100αρα) στα 5ευρω απο ενα μαγαζι που ειχε μονο λαμπες(παιζει να πουλουσε χονδρικη κιολλας) και στα super μαρκετ την βλεπω 8,5.στη μια λαμπα δεν θα δεις διαφορα αλλα σε 20 εχει

Link to comment
Share on other sites

μονο μεσο-μακροπροθεσμοι λογοι υγειας θα ωθησουν προς τις LED. Tυχαιο ομως που εμφανιστηκαν προσφατα.. με την εμφανιση των LED?? , τοσο καιρο δεν βολευε να βγουν στη "φορα"? η επρεπε απλως να δωσουμε νεα "κινητρα" στην αγορα..?

btw, οικογενειακος φιλος , μονιμος κατοικος Ζυριχης, ειχε πει πριν κανα χρονο στον father για την ακτινοβολια των CFL , και οτι απαγορευτηκαν (ραδιο αρβυλα?) στην Ελβετια, καποιο σχετικο λινκ ομως δε βρηκα (περαν των απλων -νηματος- , οπως και στην υπολοιπη ευρωπαικη ενωση μεχρι το 2012).

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα βρήκα Philips στο google οκ καλη τιμή..στο supermarket τις είχα δει 7 ευρώ το τεμ.:rant: και έλεγα να πάρω άγνωστες απο ikea και τετοια...

και άλλη μία μάρκα

μαλλον θα παω για philips-osram

Link to comment
Share on other sites

μονο μεσο-μακροπροθεσμοι λογοι υγειας θα ωθησουν προς τις LED. Tυχαιο ομως που εμφανιστηκαν προσφατα.. με την εμφανιση των LED?? , τοσο καιρο δεν βολευε να βγουν στη "φορα"? η επρεπε απλως να δωσουμε νεα "κινητρα" στην αγορα..?

btw, οικογενειακος φιλος , μονιμος κατοικος Ζυριχης, ειχε πει πριν κανα χρονο στον father για την ακτινοβολια των CFL , και οτι απαγορευτηκαν (ραδιο αρβυλα?) στην Ελβετια, καποιο σχετικο λινκ ομως δε βρηκα (περαν των απλων -νηματος- , οπως και στην υπολοιπη ευρωπαικη ενωση μεχρι το 2012).

Η υπεριώδης ακτινοβολία που διαφεύγει από τις κοινές λάμπες φθορισμού είναι ελεεινά χαμηλή για να προκαλέσει το οποιοδήποτε πρόβλημα. Στη τελική η λάμπα των 18-36 watt μας έκαψε που συνήθως είναι στο ταβάνι και όχι οι CRT οθόνες των 100+ watt που μας βομβάρδιζαν τόσα χρόνια συχνά σε απόσταση λιγότερο του μισού μέτρου από τη μούρη μας? (Η αρχή λειτουργίας της παραγωγής φωτεινής ακτινοβολίας λόγω του ιονισμού φθοριζόντων ουσιών δε διαφέρει και πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Κρατανε περισσοτερο,φεγγουν λιγοτερο.

Προσεχε τες ομως,γιατι δεν αντεχουν στα αποτομα και πολλα στη σειρα ανοιξε-κλεισε

4 χαλασα σε μισο χρονο ,εκ των οποιων οι 2 εσκασαν και γιναν θρυψαλα.

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα βρήκα Philips στο google οκ καλη τιμή..στο supermarket τις είχα δει 7 ευρώ το τεμ.:rant: και έλεγα να πάρω άγνωστες απο ikea και τετοια...

και άλλη μία μάρκα

μαλλον θα παω για philips-osram

Κάπου 7,80 € πήρα εγώ την Philips Tornado 23W (130W-equivalent) από MediaMarkt (επειδή είναι κοντά). Η φτηνότερη (5W) είχε κάπου 4,90 €.

Μην πάρεις από Praktiker, πάντως. Έχει ΟΛΕΣ τις λάμπες στα 7,80-7,90 € ανεξάρτητα από την ισχύ τους (πρωτάκουστα πράγματα).

Μία από ΙΚΕΑ που είχα πάρει ήταν πολύ χαμηλής ποιότητας. Δεν αξίζει. Philips/Osram πάρε. :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θίξατε το θέμα, να πω κι εγώ:

από άποψης ποιότητας φωτισμού, η λάμπα πυρακτώσεως δεν συγκρίνεται.

Προσωπικά είμαι fan και τις χρησιμοποιώ για διάβασμα και ας καίνε παραπάνω.

Από άποψη οικονομίας, οι μόνες που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι αυτές που παράγουν κίτρινο φως. Έχω δοκιμάσει αυτές του ΙΚΕΑ και το φως τους μου αρέσει πολύ. Αργούν να πάρουν μπροστά αλλά αυτό δεν με πειράζει. Νομίζω μια άλλη philips που έχω παίρνει σχεδόν αμέσως, έχοντας και λίγο καλύτερη ποιότητα φωτισμού.

Άλλες λάμπες με ωραίο φωτισμό είναι οι αλογόνου (σποτ) αλλά καίνε κανονικά σαν τις απλές πυρακτώσεως.

LED δεν έχω δοκιμάσει, αλλά επειδή ξέρω πάνω κάτω πώς δουλεύουν, θα ήθελα να ρίξω μια ματιά σε μια κίτρινου φωτός. Οι LED βέβαια πέφτουν σε απόδοση με τη χρήση (τουλάχιστον τα led-άκια, τώρα οι μεγάλες δεν ξέρω πώς δουλεύουν).

Link to comment
Share on other sites

LED λάμπες από που αγοράζουμε?

Γιατί οι τιμές που είδα εδώ για παράδειγμα είναι "λογικές" αλλά τα μεταφορικά ξεφεύγουν αρκετά μιας και ότι βρίσκω πρόχειρα στο google είναι στην άλλη μεριά του ατλαντικού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.