Jump to content



Εργαλεία για Pc Modding


Recommended Posts

Ερώτηση πρός όλους μήπως και βγάλω άκρη, γιατί έχω φάει το net χωρίς αποτέλεσμα.

Φίλος μου έδωσε αυτό το κομπρεσέρ της Michelin (το ΜΒ-24).

http://www.rapidwelding.com/files/MB24.pdf

Μιά χαρά δουλεύει αλλά το μοτέρ και η μπουκάλα του είναι γεμάτη λάδια, πράγμα σίγουρα όχι καλό...

Έχει κανείς το ίδιο να μου πεί απο πού παίρνει λάδι και τί τύπο, ή έστω πληροφορίες γενικές.

Δέν μπορώ να βρώ ούτε ποιός το εισάγει, ούτε κάτι στο επίσημο Michelin site.

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό για να μην τα μπερδέψουμε.

comfler.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Η μεγάλη μπουκάλα Νο1 είναι για να μαζεύει τον αέρα και όχι το λάδι.

Το λάδι το βάζεις από εκεί που έχω το βελάκι και μπορείς να βάλεις όποιο λάδι θες από 10/40, 0/40 απλό ή και συνθετικό. Η διαφορά είναι στην τιμή του λαδιού αλλά και στις ώρες λειτουργίας που μπορεί να αντέξει για το μοτέρ, οπότε καλό είναι να πάρεις ένα μπουκάλι 1 λίτρου 10/40 με τιμή κοντά στα 10-15 ευρώ.

Στο Νο 2 πρέπει να έχει μια τάπα διαφανές με ένα κόκκινο στίγμα στο κέντρο, αυτό είναι ο οδηγός σου για το μέχρι πόσο λάδι θα βάλεις αν και νομίζω ότι 250 ml θα είναι αρκετά.

Κάτω από τη μπουκάλα του αέρος έχει μια τάπα. Καλό είναι αν το χρησιμοποιείς αρκετά κάπου κάπου να ανοίγεις την τάπα από κάτω για αν αδειάζει το νερό που μαζεύει.

Έγινε επεξεργασία από Artist_
εδιτ για το νερό
Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα ότι η μπουκάλα του είναι γεμάτη λάδια εννοούσα εξωτερικά πάντα, όπως και το μοτέρ.

Γενικά ήταν όλο καλυμμένο από ένα μείγμα λάδι-σκόνης....

Τώρα κατάλαβα τί φταίει....λείπει η μαύρη τάπα και όταν δουλεύει το μοτέρ πετάει τα λάδια έξω παντού.

1003413t.jpg

Όταν το γύρισα όρθιο να καθαρίσω την μπουκάλα από κάτω, γέμισε ο τόπος λάδι που έφυγε απο την τρύπα. (Νο.1)

1003406z.jpg

Τέτοια τάπα τώρα πού θα βρώ?

Επίσης όπως βλέπεις ούτε ματάκι έχει πουθενά για την στάθμη. (κανονικά έπρεπε να είναι στο Νο.3 έτσι?)

Προφανώς το άδειασμα του λαδιού γίνεται απο την βίδα στο 2.

Link to comment
Share on other sites

θελω να ανοιξω τρυπες σε ενα κουτακι που εχω για 12αρι φουρφουρι.....βασικα πολλες θελω να ανοιξω....και λεω να τις ανοιξω με ποτιροτρυπανο (αν λεγετε ετσι)

αν ειναι σωστα αυτα που λεω ειναι ακριβο αυτο το ποτιροτριπανο?και που μπορω να βρω?

αν παλι λεω βλακειες προτεινετε μου εναν τροπο-εργαλειο που θα με ωοηθισει να κανω τη δουλεια μου

Link to comment
Share on other sites

Το ποτηροτρύπανο, είναι εξτρά κεφαλή (σαν κομμενο τενεκεδακι με πριονωτά δόντια στο τελείωμα) που την προσαρμόζεις σε οποιοδήποτε δράπανο που έχεις. Προσοχή μόνο στη χρήση του, γιατί αν δεν είσαι τελείως κάθετα στο τρύπημα ή δεν ειναι σφιχτά πιασμένη η επιφάνεια που κόβεις.....:nuke:

Και με ένα τρυπάνι και σέγα, την κάνεις τη δουλειά σου πάντως....

Έγινε επεξεργασία από Stolis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λάκη τα πράγματα είναι πολύ απλά.

θα πας σε ένα κατάστημα που να έχει εργαλεία με αέρα όπως το κομφλέρ και θα ζητήσεις μια τάπα . Εσύ μέτρα τη διάμετρο της τρύπας για να ξέρεις τι φ ταιριάζει. Εκεί κάνε και την ερώτηση για το πόσο λάδι παίρνει αν και σου είπα ότι πάνω απο 250 ml δεν παίρνουν τα μικρά. Και αν δεν μπορείς να βρεις τάπα τότε μπορείς να φτιάξεις ή να βάλεις κάτι άλλο, δεν έχει σημασία να είναι η μαμά τάπα εκτός και αν είχε μετρητή για την ποσότητα του λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, 12άρι ποτηροτρύπανο δε θα βρεις εύκολα. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει τόσο μεγάλη διάσταση. Πάντως, σε αγορές τύπου Praktiker βρίσκεις συλλογές με μικρότερα μεγέθη, άρα πρέπει να ψαχτείς σε εξειδικευμένο κατάστημα με (επαγγελματικά) εργαλεία για να το βρεις...

Τρυπανάκι, σέγα και ήρεμο χέρι κάνουν επίσης καλή δουλειά (όχι τέλεια αλλά πολύ καλή αν το πας προσεχτικά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση και γω...

εχω ενα τυπου dremel do-it (η καπως ετσι) φτηνο αλλα σκυλι..το εχω σκισει λεμε...

το κακο ειναι οτι δεν ειχε μαζι ευκαμπτο σωληνα...που μπορω να βρω κατι τετοιο απο παρομοια μαρκα?...το original αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα αυτα απο το λιντλ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.προλαβα και εκανα μερικες δοκιμες και το αποτελεσμα ειναι φανταστικο.το πρωτεινω.αλλα προτεινω το αλλο πιστολι.ειναι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πήγα Praktiker και διπλα από stand της dremel είδα αυτό εδώ ..

Απότι βλέπω είναι mini κομπρεσέρ +αερογράφος..

Κάνει δουλειά αυτό το πράμα?

Αξίζει τα λεφτά του?

Ο κοπρίτης μου φαίνεται ασχολείται λίγο με αερογράφο αν μπορεί να μου πει..καλός :p

IMAGE_045.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να αξίζει τα λεφτά του θα πρέπει να μας πεις και πόσο κάνει.

Για μικροδουλειές είναι μάνα.

179€ φαίνεται κάτω δεξιά. Πιστεύω είναι πολλά.

αμα είσαι μοντελιστής ή καλλιτέχνης (δλδ να θες πολύ λεπτομέρεια) σου ταιριάζει γάντι.

Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά μου έχουν πει ότι στις ΗΠΑ οι αερογράφοι γενικώς πωλούνται σε πολύ χαμηλές τιμές (μια εποχή που έψαχνα και γω)

Link to comment
Share on other sites

Iασονα καλα και χρυσα τα proxxon αλλα ειναι πολυ ακριβα imho...

δε λεω ποιοτικα και μαλλον ημιεπαγγελματικα αλλα...

εαν ψαχνεις για αερογραφο με μικρο αθορυβο κομπρεσσερακι, κοιτα σε μοντελιστικα μαγαζια.

Προτιμησε μαρκα που να εχει αντιπροσωπευση στην Ελλαδα και οχι καποιο τυχαιο προιον

ετσι ωστε να εχεις service και ανταλλακτικα (καποια στιγμη θα χρειαστει κατι απο τα δυο)

υποψιν οτι εαν σκοπευεις να βαψεις μονοχρωμια ολοκληρο κουτι με αερογραφο, θα σε παιδεψει αρκετα.

Τα κλασσικα πιστολια ειναι καλυτερα για τετοιες δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια να παρεις μια ιδεα (εσυ μαλλον κοιτα τους μονης λειτουργιας)

υποψιν οτι αυτο που πληρωνεις στο Proxxon ειναι το αθορυβο μικρο κομπρεσσερακι

εαν εχεις ηδη κλασσικο κομπρεσσερ, δεν το χρειαζεσαι το μικρο

εκτος κι αν θες βαφεις μεταμεσονυκτιες ωρες χωρις να ακουει κανεις τπτ.

διαφορετικα με σχεδον τα ιδια λεφτα παιρνεις ενα φτηνο 25λιτρο απο Αlexpak, Makro, Praktiker

του βαζεις και μια καλη υδατοπαγιδα

και το εχεις καβατζα και για οταν θελησεις να βαψεις και με κλασσικο πιστολι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση και γω...

εχω ενα τυπου dremel do-it (η καπως ετσι) φτηνο αλλα σκυλι..το εχω σκισει λεμε...

το κακο ειναι οτι δεν ειχε μαζι ευκαμπτο σωληνα...που μπορω να βρω κατι τετοιο απο παρομοια μαρκα?...το original αξιζει?

Το έχω και εγώ, από Alex Pack, είχα ρωτήσει μια φορά αν ο δικός του ευκαμπτος σωλήνας πουλιέται ξεχωριστά και μου είχαν πει όχι..

Αμφιβάλλω αν υπάρχει κάτι άλλης μάρκας που να ταιριάζει με ασφάλεια σε αυτό. Το original Dremel ξέρω ότι κάνει παπάδες, αλλά από χρήματα δεν ξέρω..

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, είχα δει ότι η Dremel πουλάει ξεχωριστά το σύστημα της http://www.dremeleurope.com/specials/speedclic2008/speedclic_el-gr.htm σε μια καλή τιμή 15-25 ευρώ (δεν θυμάμαι), ξέρει κανείς τι διάμετρο εργαλεία παίρνει το Do-It για να δω αν μπορώ να τα τσιμπήσω?

Α, και στον τύπο που ήθελε να ανοίξει τρύπα 12άρα, και με dremel/do-it γίνεται, ίσως λίγο δυσκολότερα, αλλά στο internet είχα βρει πολλές οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το θέλω για να βάφω κουτιά.. είπαμε :p

Για σχέδια και stencil το θέλω πιο πολύ ;)

Σε τι τιμές παίζουν αυτά που πουλάνε σε μαγαζιά μοντελισμού γνωρίζεις?

Πήγαινε στο Plastimodelismo (Ιπποκράτους) και ζήτησε τον Δημήτρη Λαρόσα.

Ψωνίζω από όλους, αλλά ο Δημήτρης ξεχωρίζει.

Μακράν από τους καλύτερους επαγγελματίες του χώρου.

Έχει διάφορα κομπρεσέρ, διάφορους αερογράφους, σε διάφορες τιμές.

Το service και η εξυπηρέτηση του Λαρόσα είναι υποδειγματικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.