Jump to content



Και επειδή τα Χριστούγεννα πλησιάζουν...


Jaco

Recommended Posts

... ρίξτε κανέναν οβολό εκεί που τον χρειάζονται... Δεν έχει σημασία αν θα είναι 1, 5 ή 50 ευρώ, αρκεί μια μικρή βοήθεια... ο κόσμος, μαζί με την οικονομία, πάει κατά διαόλου και τα ιδρύματα αυτά, κάτι τέτοιες μέρες περιμένουν από εμάς την ελάχιστη υποστήριξη που είναι η οικονομική... η έμπρακτη είναι ο εθελοντισμός, αλλά λίγοι έχουν τα κότσια και τον χρόνο να τον προσφέρουν...

Κατά σειρά προτεραιότητας κατ' εμέ...

1. Χαμόγελο του παιδιού

2. Παιδικά χωριά SOS

3. Χατζηκυριάκειο

4. UNICEF

Υπάρχουν και άλλα, αλλά προτιμήστε κάτι που να έχει σχέση με παιδιά, γιατί είναι πιο σημαντικά...

Άντε μην το σκέφτεστε, όσοι έχετε e-banking ή έχετε κάρτα και τραβάτε λεφτά από ATM, κάνετε την δωρεά σε 1 λεπτάκι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω σκοπό να γίνω ανάδοχος σε ένα παιδάκι στην ActionAid, αλλά μέχρι να βρω κανονική δουλειά, δεν μπορώ να το αναλάβω :/

Μέχρι τότε, συνεισφέρω στη Unicef, κυρίως, μέσω του FCBarcelona, ή με τις δράσεις της Penya Barcelonista d'Atenes

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε προϊδεάσω, αλλά γνώμη μου είναι ότι στην ActionAid και στην Unicef, επειδή είναι παγκόσμιοι οργανισμοί, προσφέρουν πολλοί και από πολλές χώρες, ενώ στους ελληνικούς οργανισμούς επειδή ο κύκλος είναι πιο μικρός, η προσφορά είναι πιο μικρή και ίσως αναγκαία... προς θεού δεν λέω ότι οι άλλοι οργανισμοί δεν προσφέρουν ή δεν έχουν ανάγκη, ούτε βοηθήστε τα δικά μας παιδιά, αλλά προσωπικά θεωρώ χρέος μου (με περισσότερη βαρύτητα καλώς ή κακώς), να βοηθήσω κάποιο παιδί το οποίο μπορεί να συναντήσω (ξέροντας το ή όχι από που προέρχεται) στην δουλειά μου ή στο περιβάλλον μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και πολύ φαν των παραπάνω οργανισμών/ιδρυμάτων και δίνοντας 5-10-20 ευρώ δεν νομίζω/νοιώθω ότι προσφέρω κάτι. Είναι απλά η εύκολη λύση να δώσεις λεφτά και να πεις "Α κάτι έκανα και γω τα Χριστούγεννα!". Το ίδιο ισχύει και πετάξεις το ευρώ στον ζητιάνο ενώ χαζεύεις τι βιτρίνες στην Τσιμισκή που οι περισσότεροι κάνουμε. Αλλά αν θυμάμαι καλά έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μονάδα δεν κάνεις κάτι, αλλά όταν το κάνουν 1.000 από 10-20 ευρώ, καταλαβαίνεις ότι το ποσό είναι πολύ μεγαλύτερο. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να το καταλάβεις.

Είναι αυτό που λέμε, έβαλα τον οβολό μου. Όχι για να βγαίνεις μετά και να λες ότι είσαι σαν την Μαρί Κωνσταντάτου, ευεργέτης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λόγοι άρνησης υπάρχουν 1.002, αν δεν θέλει κάποιος άνετα το σκέφτεται όσο ανάποδα θέλει. Μπορείς να πεις απλά "δεν θέλω", δεν βρίσκω το λόγο να το ακυρώνεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

+1

Και 10% να πηγαίνει απο αυτά που δίνουμε, απο την στιγμή που ΔΕΝ μπορόύμε να πάμε φυσικά και να τα δώσουμε στην άπορη οικογένεια στην Αφρική, και πάλι κάτι θα γίνεται έστω και σιγά σιγά.

10% απο ότι δίνουμε κάνει καλό σε 10.000 παιδάκια? εμένα μου αρκεί.

Με απασχολεί που δεν κάνει καλό σε 100,000 παιδάκια, αλλά απο την στιγμλή που δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό με τα κανάλια που παρεμβάλονται, κάνω ότι μπορώ. Δεν λέω αφού απο τα 10 ευρώ θα πάρουν το 1, δεν θα δώσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η καχυποψία είναι μάστιγα, πλέον... είναι πιο γενικευμένο κοινωνικό φαινόμενο πλέον (φυσικά δεν βγάζω τον εαυτό μου)... δεν λέω, υπάρχουν και οι παγίδες, αυτοί που τα τρώνε και τα κυκλώματα, αλλά αν όλος ο κόσμος γίνει καχύποπτος για τα πάντα και για όλους, τότε απλά να το βάλουμε μπουρλότο και να πάμε για άλλο πλανήτη...

Δεν είναι θέμα αγαθοεργίας είναι θέμα επιστροφής ενός μέρους της τύχης που έχεις και λείπει σε κάποιον άλλο, έτσι ώστε να έρθει η ισορροπία... είναι θέμα εντροπίας και όχι να νιώσεις ότι κάτι έκανες, γιατί απλά μπορούσες να ήσουν λιγότερο τυχερός και στην θέση του... Αν θες να νιώσεις ότι προσέφερες, υπάρχει ο εθελοντισμός, ο οποίος όμως είναι μόνο για αυτούς που έχουν @@...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι αυτη τη "διαφάνεια" εχω επιλέξει καθε χρόνο να δίνω τον οβολό μου σε εναν οργανισμό που λέγεται "Ζωγραφική με το Πόδι & Στόμα". Πρόκειται για μια ομάδα ατυχων καλλιτεχνών οι οποίοι μου στέλνουν ταχυδρομικά κάθε χρόνο τέτοια εποχή ενα σετ απο 5 κάρτες, τις οποίες ΑΝ επιλέξεις να κρατήσεις, πας στο ταχυδρομείο και δίνεις μια ταχυδρομικη επιταγή των 8.5 Ευρώ... Και λέω διαφάνεια γιατι οχι μονο δεν σε υποχρεώνει κανείς να τις πάρεις, αλλα μπορείς να τους "κοροιδέψεις" κρατώντας τις κάρτες χωρις να στείλεις λεφτά (ποιος θα είχε την ψυχη να το κάνει; ). Αν πάλι δεν δέχεσαι να τις κρατήσεις, τότε μπορείς απλα να τις επιστρέψεις με πληρωμένο τέλος...

Δεν είναι τιποτα ιδιαίτερο, αλλα κρίνοντας απο την επιστολή που συνοδεύει τις κάρτες "Είμαστε μια ομάδα ανάπηρων καλλιτεχνών οι οποίοι από αρρώστια ,ατύχημα ,είτε εκ γενετής δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα χέρια μας……… Ο στόχος είναι να μπορέσουμε παρά την αναπηρία μας να είμαστε οικονομικά ανεξάρτητοι,να μην επιβαρύνουμε τους δικούς μας και το κοινωνικό συνολο….” μου ακούγεται τίμιο και νοιώθω οτι βοηθάω κάποιους να περάσουν λίγο καλύτερα τις γιορτινές αυτές ημέρες...

Οτι δίνεις, θα σου δωθεί πίσω εν καιρώ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι ό,τι κάνεις το κάνεις για σένα χωρίς να είναι απαραίτητο να το ξέρει ένα ολόκληρο Forum.

Ατάκες του τύπου "Το κάνω κάθε χρόνο και θα το κάνω και φέτος" μου ακούγονται κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι ό,τι κάνεις το κάνεις για σένα χωρίς να είναι απαραίτητο να το ξέρει ένα ολόκληρο Forum.

Ατάκες του τύπου "Το κάνω κάθε χρόνο και θα το κάνω και φέτος" μου ακούγονται κάπως...

Το ζητούμενο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η παρακίνηση, δε νομίζω ότι πραγματικά νοιάζεται κανείς εδώ μέσα για το τι έχει να πει ο άλλος γι' αυτόν, γιατί απλά δεν υπάρχουν ανταλλάγματα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι ό,τι κάνεις το κάνεις για σένα χωρίς να είναι απαραίτητο να το ξέρει ένα ολόκληρο Forum.

Ατάκες του τύπου "Το κάνω κάθε χρόνο και θα το κάνω και φέτος" μου ακούγονται κάπως...

Το λες γιατί ένας στους 100 που θα το διαβάσει μπορεί να παρακινηθεί.

Άλλοι λένε άλλα κι άλλα "κάπως", πχ έχω ρίξει 40 χιλιάρικα στο αμάξι, πήρα αυτό, πήρα εκείνο, στα 20 ευρώ για καλό σκοπό κολλάς; :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.