Jump to content



Αξιόλογα πολυμέσα και ρήσεις στο διαδίκτυο (ThinkLab)


Tsakonas

Recommended Posts

Φανταστικό, το είδα HD στο Vimeo χτες το βράδυ και γουστάρησα πολύ. Κορυφαίες όλες οι παρουσίες, ειδικά του Homer

("Ronal-doh!")

Edit: Μετά από 4-5 φορές που το είδα, μόλις παρατήρησα τον Federer :D

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά το νιώθω λίαν προσβλητικό το συγκεκριμένο βίντεο.

Βέβαια αυτά είναι γούστα. Π.χ πιο πάνω βρήκαν άσχετο το βίντεο του dunkel που αν το δει προσεκτικά κανείς θα καταλάβει γιατί έχει 28 εκ. hits.

Προσβλητικό όσο και αυτό εδώ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3s5erEm8Oeo&feature=player_embedded]YouTube - BAZAIOS[/ame]

Ακούστε τον άνθρωπο αυτό που πάνε άλλοι στο μαγαζί που παίζει και τον χρυσώνουν.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

@Chosen

Δυστυχώς, ακόμα και το ίντερνετ συμβάλλει σε αυτήν την δραματική κατάσταση. Όχι, δεν αναφέρομαι στις διαφημίσεις του κυβερνοχώρου που δημιουργούνται από επιχειρήσεις, αλλά στα φόρουμς και τα μπλογκς των απλών ανθρώπων.

Άχρηστα χόμπι(γκουχ γκουχ) που έχουν σχεδιαστεί από επιχειρήσεις για να σου τρώνε όσο το δυνατόν περισσότερα λεφτά χωρίς να σε βελτιώνουν ως άνθρωπο(όπως το αγνό σκάκι π.χ). Πόσοι θα ασχολούνταν με βελτιώσεις αυτοκινήτων, overclocking, high end ήχο αν δεν διάβαζαν γι'αυτά σε κάποιο περιοδικό, μπλογκ ή φόρουμ;

Υπογραφές με το τί έχει ο καθένας. Με bold γράμματα και έντονα χρώματα για να μην διαφύγει της προσοχής μας πότε ο συμφορουμίτης μας άλλαξε κάρτα γραφικών, ή αυτοκίνητο ή και 'γω δεν ξέρω τί άλλο. Servers γεμάτοι με φωτογραφίες νέων αποκτημάτων. Και καλά θέλω να κάνω review, αλλά στην ουσία θέλω να νιώσω ότι ακολουθώ την αγέλη και αναβαθμίζω στους ίδιους ρυθμούς με αυτήν.

Και φυσικά τα πικρόχολα σχόλια για όσους ασκούν κριτική "Ζηλεύεις, γι'αυτό τα λες αυτά"

Εγώ απλά θέλω να δω τί θα γίνει σε μια δεκαετία όταν η Κίνα με Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν πάνω από 9τρις δολάρια(για τότε) και στόλο αεροπλανοφόρων θα ανταγωνίζεται με τις ΗΠΑ για τους τελευταίους λιγοστούς-κυρίως ενεργεικούς-πόρους του πλανήτη.

Η Κίνα, που διπλασίασε σε 5 χρόνια οικονομία και αμυντικές δαπάνες και έχει ξεσκιστεί στην κατασκοπεία και αντιγραφή ξένων τεχνολογιών αμυντικών και εμπορικής χρήσης.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά views ΔΕΝ συνεπάγεται αξιόλογο βίντεο - χαρακτηριστικό παράδειγμα η λαίδυ γκαγκα

Συχνά, ένα αξιόλογο βίντεο έχει πολλά views.

Ένα αξιόλογο βίντεο είναι ένα βίντεο το οποίο βλέποντάς το σε έχει κάνει να σκεφτείς πέντε πράγματα. Ναι, ένα αξιόλογο βίντεο μπορεί να σε κάνει να "δακρύσεις λίγο" ή να σε "γαργαλήσει κάτι μέσα σου" [την περιέργεια υποθέτω πως εννοείς]. ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ? Μην μένεις όμως ΜΟΝΟ σε αυτήν την υποκατηγορία - χαρακτηριστικό αντιπαράδειγμα το βιντεάκι του chosen :)

EDIT:

Για όσους πιστεύουν πως ΔΕΝ ταιριάζουν: Βιολογία, Υπολογιστές - κέφι και δημιουργικότητα:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=kskFjm1pKEs&feature=related]YouTube - The Immune System: An Explanation[/ame]

Και ρωτάω -ρητορικά- δεν θα ήταν αυτό ένα εξαιρετικό παράδειγμα για το τι θα μπορούσε και θα έπρεπε να γίνεται στο Γυμνάσιο στα πλαίσια της δουλειάς σπιτιού?

Edit no 3: Στον αριθμό των ποστ, ένα ψηφίο να άλλαζε και θα είχαμε 1821 :Ρ

Έγινε επεξεργασία από kreach
Link to comment
Share on other sites

Αφιερώστε 20 λεπτά από τη ζωή σας για να δείτε κάτι που θα σας ταρακουνήσει:

Άχρηστα χόμπι

Καλό θα είναι τα πιτσιρίκια και όχι μόνο του forum να το πάρουν σοβαρά αυτό το video. Και να αναλογιστούν με το τι ουσιαστικό ασχολούνται μια ολόκληρη μέρα. Αυτοκίνητα, υπολογιστές, ηλίθια μουσική, ρούχα, αρώματα, clubbing ( Ωιμέ...). Και διαπιστώστε πως ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά δεν κάνει τον άνθρωπο ευτυχισμένο. Βέβαια δεν τους δίδαξε ποτέ κανείς τι είναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ. Ο μπαμπάς που τα παρατάει στην τηλεόραση για να δει στην άλλη τηλεόραση ποδόσφαιρο; Η η μαμά που έχει πιο πολλά παπούτσια από τα πιάτα και τα μαχαιροπήρουνα μαζι;

Όπως είπε ο Πέτρος , η ζήλεια είναι πίσω σε πολλά από όλα αυτά. Κάποτε "ζήλευα" και έτρεχα σε πλαίσια, ε-σοπια, κτλ.

Τώρα μου αρέσει που με ζηλεύουν επειδή ασχολούμαι πιο πολύ με τα παιδιά μου και με φίλους, παρά με την ATI, την NVIDIA, τα χαζοbenches και το κακό συναπάντημα. Και μην βιαστεί κανείς να απαντήσει περι ....ΕΞΕΛΙΞΗΣ. Δεν περνάει πια...

Α και να μην ξεχάσω!....καλό να είναι να συνδέσετε αυτό το video, με...χρεωκοπίες. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνθετική ζωή

δημιουργία ζωής από "ζωή". Αν αυτό δεν είναι αρχή μιας "επανάστασης" τι είναι;

Disclaimer: πρέπει να έχεις βασικές γνώσεις βιολογίας και αγγλικών για να κατανοήσεις το βίντεο, έχει και επιλογή για αγγλικούς υπότιτλους

------------------

Για όσους πιστεύουν πως ΔΕΝ ταιριάζουν: Βιολογία, Υπολογιστές - κέφι και δημιουργικότητα:

Και ρωτάω -ρητορικά- δεν θα ήταν αυτό ένα εξαιρετικό παράδειγμα για το τι θα μπορούσε και θα έπρεπε να γίνεται στο Γυμνάσιο στα πλαίσια της δουλειάς σπιτιού?

Δεν το βρήκα τόσο πετυχημένο, αν και ξέρω όσα περιγράφει το βίντεο, το βρήκα μάλλον μπερδεμένο...

Νομίζω ο πιο πετυχημένος τρόπος για να διδαχθεί αυτό το κομμάτι πχ ήταν η σειρά [ame=http://www.google.com/search?hl=en&client=firefox-a&hs=2Ut&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&q=la+vie+series+human+body&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=]"Μια φορά και έναν καιρό... Η ζωή"[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αφιερώστε 20 λεπτά από τη ζωή σας για να δείτε κάτι που θα σας ταρακουνήσει:

Αμφιβάλλω αν θα ταρακουνήσει κανέναν, αλλά είναι τρομερό. Επίσης, αξίζει πάρα πολύ το βίντεο με τα μπουκαλάκια νερό.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0]YouTube - The Story of Bottled Water (2010)[/ame]

Έγινε επεξεργασία από jpavly
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν θα ταρακουνήσει κανέναν, αλλά είναι τρομερό. Επίσης, αξίζει πάρα πολύ το βίντεο με τα μπουκαλάκια νερό.

Δεν το είχα δει. Αλλά εδώ και χρόνια έχω εγκαταλήψει τα μπουκαλάκια για λόγους υγείας. Προτιμώ να περνάω το αμφιβόλου ποιότητας νεράκι της βρύσης από κάποια ειδικά φίλτρα και είμαι πιο ήσυχος. Μόνο το ζήτημα αποθήκευσης των εμφιαλωμένων ήταν αρκετό να τα σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Άλλο ένα ανοιχτομάτικο “αφυπνιστικά” video.

Ένα ακόμα παράδειγμα που δείχνει ότι πολλές φορές το ψέμα έχει τη κεφαλή της αλήθειας.

Ή αλλιώς το πώς αφιερώνει κανείς 14λεπτά αλήθειας για να σερβίρει στο τέλος μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα το προπαγανδιστικό υλικό που στην ουσία εξυπηρετεί το κακό που υποτίθεται ότι “μάχεται” αυτό το video.

Υποτίθεται ότι το πρόβλημα είναι η συγκέντρωση δύναμης σε ελάχιστους καθώς προχωρούμε στη παγκοσμιοποίηση. Η παγκοσμιοποίηση που προωθείται με την σαλατοποίηση των λαών μέσα από πολυπολιτισμικές κοινωνίες όπου οι ιδιαιτερότητες και οι αξίες του κάθε ενός απαξιώνονται-εκφυλίζονται, βοηθώντας στη δημιουργία μιας άμορφης-εύκολα ελέγξιμης μάζας.

Αλλά ω ναι… από τη νέα τάξη πραγμάτων που ωθεί στη κατάργηση των κρατών και τη δημιουργία μιας παγκόσμιας κυβέρνησης, φτάνει να το γυρνάει στο «διαίρει και βασίλευε» στοχοποιόντας τη θρησκεία, το πατριωτισμό και τα έθνη. Με την έννοια έθνος μάλιστα να συνοδεύεται από εικόνα συγκέντρωσης ΚΚΚ…

Αυτό είναι λοιπόν το τρεντ της εποχής… Είναι πολύ εύκολο να το παίζει κανείς φιλελεύθερος κι ωραίος έτσι. Απλά εκμηδενίζει τις αξίες των άλλων αντί να τις σεβαστεί. Και όχι, δε λέω να σεβαστείς τους θρησκευτικούς πολέμους και το ρατσισμό ala KKK. Θρησκεία και έθνος όμως, δεν σημαίνουν αυτόματα αυτά τα ακραία παραδείγματα.

Ένας από τους καλύτερους τρόπους για να επιβάλουν στον κόσμο το πεπρωμένο που του έχουν ετοιμάσει, είναι να του το δείχνουν... ξανά, και ξανά και ξανά και ξανά. Η μήπως δε ξέρουμε εδώ και χρόνια το πώς διαχειρίζονται κρίσεις/χούντες/εμφυλίους για να ελέγχουν κράτη; το περίφημο τσιπαρισμα και για τα λοιπά ωραία της νέας τάξης πραγμάτων;

Όσο το χωνεύει ο κόσμος και όσο πείθεται ότι αυτό που συμβαίνει είναι κάτι “τόσο μεγαλύτερο” και ισχυρότερο απ αυτόν, τόσο πλησιάζουμε στην ολοκλήρωση του.

Χωρίς παρεξήγηση. Δεν αναφέρομαι στις προθέσεις σου, αλλά στο τι βλέπω εγώ πίσω από αυτό το κατά τα αλλά ωραίο και γεμάτο αλήθειες video.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια προπαγάνδα βρε; Στο τέλος σου λέει ότι οι άνθρωποι δεν πρέπει να βλέπουν τους υπόλοιπους σαν διαφορετικούς, αλλά σαν ίδιους με τους εαυτούς τους.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είναι θέμα οπτικής γωνίας. Η κρίση επηρεάζεται από το κατά πόσο και προς ποια κατεύθυνση είναι προϊδεασμένος κάποιος, ανάλογα με τα ερεθίσματα που έχει δεχτεί/απορρίψει, έτσι ώστε να καταλήγει σε κάποια συμπεράσματα.

Πιθανότατα είμαι αρνητικά προκατειλημμένος.

Από την άλλη όμως δε μπορώ να προσπεράσω τη δύναμη του μέσου (video) και να αγνοήσω τα μηνύματα που περνάει μέσω του συνδυασμού εικόνας και ομιλίας στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μηνύματα που μου θυμίζουν τραγικά τις καραμέλες που πιπιλάνε οι υπέρμαχοι της παγκοσμοιοποίησης, που οδηγούν αναπόφευκτα στο ίδιο το ζοφερό μέλλον της νέας τάξης πραγμάτων που υποτίθεται ότι μάχεται αυτό το video.

Από το 14:05 δώσε προσοχή στο πόσο ωραία μπλέκει το «social manipulation of society» μέσω του τρόμου και του διαχωρισμού που έχουν αποκόψει τους ανθρώπους από την αίσθηση της ισχύος τους και τη πραγματικότητα… Μια διαδικασία που προχωράει για αιώνες αν όχι χιλιετίες… τη θρησκεία, το πατριωτισμό, το γένος, το πλούτο, τη ταξική κλάση και κάθε άλλης μορφής αυθαίρετου διαχωριστικού προσδιορισμού που οδήγησαν στη δημιουργία ενός καθοδηγούμενου πληθυσμού, πολύτιμου στα χέρια των λίγων. (Όπως αναφέρονται επί λέξει στο video)

Αφού λοιπόν οι ιδιαιτερότητες που εκ των πραγμάτων κάνουν το κάθε λαό διαφορετικό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάνουν τους λαούς άνισους), δε μας αρέσουν, ας τα κάνουμε όλα φλατ (βάζοντας στο ίδιο σακί τη Θρησκεία με τη ταξική κλάση και το πατριωτισμό με το πλούτο) και ας φέρουμε μια παγκόσμια κυβέρνηση να κυβερνήσει το πολίτη του κόσμου που πια έχει αποποιηθεί την οποία ιδιαιτερότητα του…

Αυτό το μοντέλο εξέλιξης είναι το ισχυρότερο επιχείρημα υπέρ της ύπαρξης του κακού που με στόμφο το ίδιο το video καταδεικνύει στο 8:30

Link to comment
Share on other sites

το βιντεακι ειναι μερος μεγαλυτερου...zeitgeist λεγεται! google it!

zeit=χρονος

geist=φαντασμα

κατι σαν το πνευμα του χρονου σε ορθη μεταφραση!

παντως εγω που το ειδα εχει πολυυυυ πραμα! δειτε το!:flower:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι θέμα διαφορετικής οπτικής γωνίας. Εγώ δεν αποκόμισα από το video ότι προσπαθεί να τσουβαλιάσει τον κόσμο, αλλά να δείξει ότι ανεξαρτήτως φυλής/χρώματος/θρησκείας/ιστορίας, είσαι ίδιος-ίσος με τον δίπλα σου, από που κι αν είναι.

Κι έτσι να ΄ναι, ας πάρουμε για παράδειγμα την θρησκεία και να κάνουμε μια ιστορική αναδρομή στα τελευταία 2.000 χρόνια. Πόσες εκατομμύρια ψυχές σφαγιάστηκαν στο όνομα κάποιας θρησκείας; Και πόσες χάνονται ακόμα καθημερινά..

Εγώ απλά νομίζω ότι το video λέει πολλές αλήθειες, μαζεμένες και γρήγορα για να τις δεχτούμε έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να τραβήξω τη συζήτηση σε ένα θέμα που αφορά αξιόλογα videos γενικά και οχι αποκλειστικά τα κοινωνικοπολιτικά.

Απλά να υπερασπιστώ μια στιγμή τη προηγούμενη τοποθέτηση μου.

Κι έτσι να ΄ναι, ας πάρουμε για παράδειγμα την θρησκεία και να κάνουμε μια ιστορική αναδρομή στα τελευταία 2.000 χρόνια. Πόσες εκατομμύρια ψυχές σφαγιάστηκαν στο όνομα κάποιας θρησκείας; Και πόσες χάνονται ακόμα καθημερινά..

Έγραψα στο πρώτο ποστ:

δε λέω να σεβαστείς τους θρησκευτικούς πολέμους και το ρατσισμό ala KKK.

Αναφέρθηκα στη θρησκεία σαν έννοια ή ας πούμε σα την ανάγκη κάποιων ανθρώπων να πιστευόσουν σε κάτι που εσύ ή εγώ μπορεί να μη το πιστεύουμε. Φυσικά και δε μίλησα για σεβασμό στις σφαγές που δεν έχουν να κάνουν στο κάτω κάτω αποκλειστικά με τις θρησκείες αλλά περισσότερο με τη φυση του ανθρώπου που απλά ψάχνει μια δικαιολογία για να χυθεί αίμα.

Στη τελική όμως στο video δε γίνετε ο διαχωρισμός πχ στο θρησκευτικό φανατισμό... αλλά αναφέρει γενικότερα τη θρησκεία, κατατάσσοντας τη αυτούσια στα "κακά".

Έγινε επεξεργασία από kaynd
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.