Jump to content



Αξιόλογα πολυμέσα και ρήσεις στο διαδίκτυο (ThinkLab)


Tsakonas

Recommended Posts

[MENTION=1621]Ν.Ι.Κ.Κ.[/MENTION]

Ξεκίνα να φιλοσοφείς. :T:

Δεν σου υπόσχομαι ότι θα βρεις ποτέ την απάντηση.

Εγώ το αποδίδω σε μια επιταγή της κοινωνικής αλληλεπίδρασης.

Μια κοινωνική σύμβαση σαν το αλφάβητο και τους αριθμούς.

Αυτό που για εμένα είναι 2 ημέρες,για τους αρχαίους ήταν 1 ημέρα (βλ. 42 ώρες/ημέρα σύμφωνα με μετρικούς μηχανισμούς ανασκαφών).

Όσο προσπαθούμε να τον προσδιορίσουμε με χ,ψ τρόπους ,με αριθμούς και λέξεις (βλ. ημέρα,μήνας κτλπ) ,θα είναι πάντα υπαρκτός.

Αν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και δεδομένα που είναι πέρα απ'τον νου μας,πέρα από αυτά που ήδη γνωρίζουμε δηλαδή (πώς θα το κάναμε αυτo; άλλο ερώτημα που προκύπτει) ίσως ανακαλύπταμε την απάντηση.Πολύ απίθανο όμως...

Θα δω αύριο το βίντεο,όμως δε νομίζω να λέει κάτι.Θα είναι σαν τα συνηθισμένα ντοκυμαντέρ που ξεκινάνε και λένε σήμερα θα λύσουμε αυτόν τον προβληματισμό και στο τέλος στα καλά καθούμενα τελειώνει και σου αφήνει ένα "Τελικά υπάρχει αρχαία εξωγήινη τεχνολογία;" . Εμένα ρωτάς ρε φίλε... :p

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάτσεις και το σκεφτείς, δεν είναι λυπηρό που τα βλέπει μόνο από μια οθόνη; Υποθέτοντας οτι δεν μιλάμε για άτομο με αναπηρία ή κάτι ανάλογο, που και σε αυτή την περίπτωση το ίδιο ισχύει κατ' εμέ. Θέλουν να περάσουν την κοινωνική διάσταση του street view?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1621]Ν.Ι.Κ.Κ.[/MENTION]

Ξεκίνα να φιλοσοφείς. :T:

αυτος ειναι και ο σκοπος και η χρησημοτητα αυτων των ντοκυμανταιρ κατα τη γνωμη μου, τροφη για σκεψη και φιλοσοφια. τελεσιδικες απαντησεις μπορει να μην παιρνεις, αλλα ολο και κατι καινουργιο θα μαθεις ή θα δεις τα πραγματα απο λιγο διαφορετικη γωνια.

για παραδειγμα στο συγκεκριμμενο βιντεο η ιδεα οτι μπορει και ο χρονος να εχει πανω απο μια διασταση (το γνωστο βελος) ειναι για μενα καταπληκτικη, δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι (σου λεει αφου χωρος και χρονος ειναι ενα πραγμα, ο χωροχρονος, γιατι να μην εχει και ο χρονος εξτρα διαστασεις οπως ο χωρος)

Δεν σου υπόσχομαι ότι θα βρεις ποτέ την απάντηση.

Εγώ το αποδίδω σε μια επιταγή της κοινωνικής αλληλεπίδρασης.

Μια κοινωνική σύμβαση σαν το αλφάβητο και τους αριθμούς.

Αυτό που για εμένα είναι 2 ημέρες,για τους αρχαίους ήταν 1 ημέρα (βλ. 42 ώρες/ημέρα σύμφωνα με μετρικούς μηχανισμούς ανασκαφών).

Όσο προσπαθούμε να τον προσδιορίσουμε με χ,ψ τρόπους ,με αριθμούς και λέξεις (βλ. ημέρα,μήνας κτλπ) ,θα είναι πάντα υπαρκτός. (---κρατα και μια πισινη:hmm:)

Αν μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και δεδομένα που είναι πέρα απ'τον νου μας,πέρα από αυτά που ήδη γνωρίζουμε δηλαδή (πώς θα το κάναμε αυτo; άλλο ερώτημα που προκύπτει) ίσως ανακαλύπταμε την απάντηση.Πολύ απίθανο όμως...

μην εισαι απαισιοδοξος:D εως και 500 χρονια πριν το συμπαν δεν ηταν τιποτα περισσοτερο απο φωτακια κολλημενα στον ουρανο που ειχε βαλει εκει ο θεος για καποιους δικους του λογους που δεν μας αφορουν. βλεπεις που το παω?

εχουμε ΠΟΛΥ δρομο μπροστα μας για τετοιου ειδους απαντησεις. σκεψου μονο οτι απ'το λεγομενο γνωστο συμπαν δεν εχουμε ιδεα για το... 96% αυτου (dark matter & dark energy)

και επειδη βλεπω την καμπανα να 'ρχεται, αν ενδιαφερονται και αλλα παιδια ισως θα ηταν καλο να ξεκιναγαμε ενα thread περι κοσμολογιας κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις,δεν είδα το βίντεο ,θα το δω όταν ξεκλέψω λίγο χρόνο.

Αυτό με τις διαστάσεις του χρόνου ακούγεται ενδιαφέρον. :)

Και έτυχε σήμερα να το συζητώ με 2 συμφοιτητές και για την πιθανότητα να υπάρξει μηχανή του χρόνου κ.ά. :p

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ανιχνεύει το χώρο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=AuGe_DFHpbc]2011 All Japan micromouse contest: Ng BengKiat Searching - YouTube[/ame]

Και εδώ είναι η λύση.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CLwICJKV4dw]2011 All Japan micromouse contest: Ng BengKiat 4th Fast RUN - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Γραφικά στα tablets και τα κινητά που ούτε που τα ονειρευόμασταν πριν από μερικά χρόνια στα PC.

Πριν μερικά χρόνια οι προγραμματιστές ίσως να μην είχαν τα software εργαλεία για να προχωρήσουν τα τότε projects ένα βήμα ποιο πέρα. Θέλω να πω ότι τα tablets και τα smartphones, κατά την γνώμη μου, δεν φτάσανε ή ξεπεράσανε ξαφνικά ένα PC 5ετίας, απλά έχουν ανέβει τα standards από τότε, όσον αφορά το τι εμφανίζεται στην οθόνη, σε οποιαδήποτε οθόνη. Μετά θέλει απλά να προσθέσεις στην συνταγή λίγο marketing...

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά χρόνια οι προγραμματιστές ίσως να μην είχαν τα software εργαλεία για να προχωρήσουν τα τότε projects ένα βήμα ποιο πέρα.

Το μόνο που μετράει είναι το (οπτικό) αποτέλεσμα (μιλώντας για τα γραφικά πάντα - όχι γενικά). Και σε αυτόν το τομέα βλέπουμε δραματική εξέλιξη στις φορητές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μετράει είναι το (οπτικό) αποτέλεσμα (μιλώντας για τα γραφικά πάντα - όχι γενικά). Και σε αυτόν το τομέα βλέπουμε δραματική εξέλιξη στις φορητές συσκευές.

Λογικό δεν είναι από την στιγμή που εκεί υπάρχουν σήμερα τα λεφτά και επιπλέον ότι χρειάζεται υπάρχει ήδη διαθέσιμο; Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουν κάτι. Το παίρνουν όπως είναι από τις κονσόλες και τους υπολογιστές και απλά το πετάνε στην οθόνη της φορητής συσκευής. Πλέον (θεωρώ) είναι συνηθισμένο το "wow" από την μεγάλη οθόνη του σινεμά μέχρι την μικρή οθόνη του smartphone.

Και το σταματάω εδώ διότι είμαι off topic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.