Jump to content



64-Bit επεξεργαστές, σας χρειάζονται;


TheLab

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Vagouridis [13-11-2003 και 08:31]

Χμ χμ ikons ειχες GB πηγες σε asus και μετα σε abit ....γιατι το εκανες αυτο.Γιατι σε πεισαμε εμεις καποιοι αλλοι ο θεος μηπως?Οχι πηγες γιατι τα ηθελε ο πωπος τα παραπανω μεγακυκλα και ακουσες τα λογια χρηστων για την abit και πηγες την πηρες.Οποτε ακομα και εσυ ανηκεις στην κατηγορια οτι καπου μεσα σου θες μπορει να σε σταματαει η τσεπη σου (οπως και μενα) αλλα θα κανεις τα παν για να γευτεις εστω και μερικους καρπους της νεας τεχνολογιας....

Δεν διαφωνώ φίλε vag ούτε είπα ότι βγάζω τον εαυτό μου εκτός (μιλάμε για τους 64bit ΑΤHLON και όχι για μητρικές αν πρόσεξες...)αλλά θα πρέπει κάποτε να μάθουμε όλοι μας ότι όλα τα πράγματα έχουν ένα μέτρο (ανεξάρτητα απο χρήματα) ακόμα και η μαλ@#$ που μας δέρνει!! Αν δεν υπάρξει αυτό το μέτρο, ζήτω που καήκαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από RootX [13-11-2003 και 09:01]

Νομίζω ότι το μέτρο, για αρκετούς από εμάς, έχει χαθεί μιας και ο μόνος περιορισμός είναι η τσέπη μας, κάτι το οποίο σαφώς και δεν αποτελεί συνειδητό "φρένο".

Aκριβώς φίλε, και δυστυχώς αν το μόνο φρένο είναι τα λεφτά οπως λες και εσύ τότε.... άστα έχεις χάσει τη μπάλα σαν άνθρωπος και όχι μόνο σε ότι αφορά τα Pc. Ευτυχώς για μένα φαίνεται ότι λειτουργούν και άλλα "φρένα" δίοτι αν και μπορώ να διαθέσω πολυ περισσότερα απ'όσα ήδη έχω δώσει για ψύξεις,cpus,μητρικές και δε συμαζεύεται, ΔΕΝ το κάνω πολυ απλά διότι και η καυ@#α (ή ******* αν θέλετε... :D ) έχει και τα όρια της, έτσι δεν είναι φίλε vag? :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά, δεν εννούσα ότι πεινάμε για να έχουμε το σούπερ pc, αλλά ότι ξοδεύουμε χαζά χρήματα, για πράγματα που δεν μας χρειάζονται και που πιθανώς να έπιαναν τόπο κάπου αλλού, περισσότερο.... Κάτι το οποίο είναι υπέρβαση του "μέτρου" βέβαια, αλλά αυτά έχουν οι *****, έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ikonsgr

Δεν διαφωνώ φίλε vag ούτε είπα ότι βγάζω τον εαυτό μου εκτός (μιλάμε για τους 64bit ΑΤHLON και όχι για μητρικές αν πρόσεξες...)αλλά θα πρέπει κάποτε να μάθουμε όλοι μας ότι όλα τα πράγματα έχουν ένα μέτρο (ανεξάρτητα απο χρήματα) ακόμα και η μαλ@#$ που μας δέρνει!! Αν δεν υπάρξει αυτό το μέτρο, ζήτω που καήκαμε!!!

Οι υπολογιστες ειναι το hobby μου...Δεν ειμαι και το καλυτερο παραδειγμα ως προς τις αγορες μου.Εαν τα 64bit θα ειναι η νεα μοδα θα δωσουν αυτα που ειναι να δωσουν και και , τοτε θα παω και εγω , οχι γιατι τα εχω αναγκη αλλα για να γουσταρω και εγω στον χαμο.Τα λεφτα σαφως και αποτελουν φρενο και μεγαλο κιολας αλλα παντοτε μπρουσα και εξασφαλιζα αρκετα για το hobby μου.Δεν εχω αυτοκινητο ουτε καν καποιο χαρτι που να λεει οτι ξερω να οδηγω κατι το οποιο εχει ακομα και 2 ροδες αλλα προσπαθω το μηχανημα μου να φορα <<ρουχαλακια>> που παντα ειναι της μοδας.Καποτε ειχα το στερεοφωνικο για hobby τα ιδια και εκει .Το βλεπω σαν θεμα προτεραιοτητων και το τι σε γεμιζει παραπανω , εαν τα 64bit και ολα αυτα αρχιζουν και βγαινουν στην αγορα κανονικα μπορω να πιασω αυτο που ειναι να παρω , μπορω να δω για στεππινγκ και σε τελικη φερει ο αποστολος , παλι θα παω(μαλλον παμε θα ειμαστε αρκετοι εκει) να του πω παρε τον Ιντελ φερε το asus me to NF6987 φερε και 5 cpu να δοκιμασω και για την διαφορα ..θα εχεις να παιρνεις.......

ΥΓ το παραδειγμα με τις μητρικες ηταν τυχαιο ikons , οπωσδηποτε πρεπει να σου αναφερω παραδειγμα σε σχεση τα 64bit ...μακαρι να μπορουσα αλλα ακομα δεν τα εχω δει απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα τελικα ποιο ειναι? τα εχετε ή δεν τα εχετε αναγκη?

Εγω βασικα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορω να μιλησω για τωρα γιατι πολυ απλα το φορητο δεν αναβαθμιζεται(χεχεχε) αλλα μπορω να πω για πριν απο αυτο το συμβαν.

Θα συμφωνησω με τον φιλτατο βαγκουριδη στο γεγονος οτι καποιοι εχουν ακολουθησει το συγκεκριμενο σπορ γιατι πολυ απλα τους γεμιζει. Και λογω του οτι κι εγω καποτε εκανα το σπορ και καποια στιγμη θα συνεχισω να το κανω θελω απλα να το πω οτι ναι με γεμιζε και μαλιστα αρκετα. Αν και δεν ειναι τραγικο το γεγονος του να δωσεις το PC σου για ανταλλακτικα εμενα παλι κατι μου λειπει. Προσπαθω να βρω εναλλακτικες στο να με γεμισει κατι και μαλιστα το βρηκα(Βαγκ εσυ ξερεις γιατι πραγμα μιλαω....καλα ο θορυβος ειναι σκετη κα**α) αλλα και παλι κατι λειπει. Γιατι πολυ απλα δεν ειμαι μονο τρελαμενος με τα PC. Το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη εφαγα τετοιο στραβωμα που ουτε καν το σκεφτηκα. Τα εδωσα ολα και ησυχασα. ΄Η οπως θα ελεγε καποιος παλιος καλος γνωστος, " το πακεταρα, το εβαλα στο ραφι και ησυχασα". Ετσι απλα. Και ο βασικος λογος πιστευω ηταν οτι ειχε αρχησει να χανει το νοημα του για μενα. Δεν ειχα τον χρονο ουτε να ασχοληθω με το PC , εποικοδομητικα αλλα ουτε και να κανω τον χαβαλε μου οποτε στην παρουσα φαση δεν μου χρειαζοταν....γι'αυτο αλλωστε πηρε και τον πουλο...

Και για να καταληξω....αφηστε τις παπ***ες του τυπου ειμαστε στην ακρη του γκρεμου και αυτοι μας σπρωχνουν..ή οτι αλλο αναφερατε..... ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΨΩΝΙΖΟΥΜΕ....ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΚΑΜΕ!!!!!!!!

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΣΤΕΓΝΑ ΚΙ ΑΣΑΛΙΩΤΑ......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [13-11-2003 και 13:14]

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά, δεν εννούσα ότι πεινάμε για να έχουμε το σούπερ pc, αλλά ότι ξοδεύουμε χαζά χρήματα, για πράγματα που δεν μας χρειάζονται και που πιθανώς να έπιαναν τόπο κάπου αλλού, περισσότερο.... Κάτι το οποίο είναι υπέρβαση του "μέτρου" βέβαια, αλλά αυτά έχουν οι *****, έτσι δεν είναι ?

Ωραίο αυτό με το μέτρο και την υπέρβαση του. Δηλαδή το μετράμε, αν είναι μέχρι ένα μέτρο το αγοράζουμε. Αν είναι παραπάνω είναι υπέρβαση. Έχει και αυτό την λογική του

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΨΩΝΙΖΟΥΜΕ....ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΚΑΜΕ!!!!!!!!

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΣΤΕΓΝΑ ΚΙ ΑΣΑΛΙΩΤΑ......

To θέμα σειρά,δεν είναι τι γουστάρεις(ή τι σε κάνουν να νομίζεις ότι γουστάρεις...) , αλλά τί χρειάζεσαι πραγματικά, αυτό συζητάμε και μάλλον δεν το έχεις καταλάβει. Ο rootx το είπε πολυ σωστά: " ξοδεύουμε χαζά χρήματα, για πράγματα που δεν μας χρειάζονται και που πιθανώς να έπιαναν τόπο κάπου αλλού, περισσότερο.... ". Κι εγώ τα ίδια αισθήματα μ'αυτά που περιγράφεις είχα κατα καιρούς απλώς βλέπω ότι εσύ έιχες ξεφύγει λίγο παραπάνω... Τώρα τι "παιχνίδι" πήρες μηχανή? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [13-11-2003 και 09:58]

Οι υπολογιστες ειναι το hobby μου...Δεν ειμαι και το καλυτερο παραδειγμα ως προς τις αγορες μου.

Καλά, ρώτα τον eleven Να σου πει για τις "καλές" αγορές που έχω κάνει...

:D Για όλους μας εδώ είναι χόμπι vag,και χόμπι σημαίνει να ξοδευεις χρήματα σε πράγματα που ίσως και να μην χρειάζεσαι αλλά σε "γεμίζουν" όπως λέει και η σειρά, αλλά δεν είναι ανάγκη να μας πιάνει υπερκαταναλωτική υστερία και να τρέχουμε σαν χαζοί να πάρουμε ότι καινούριο βγάζει η οποιαδήποτε βιομηχανία ως αυτοσκοπό και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Ωραίο αυτό με το μέτρο και την υπέρβαση του. Δηλαδή το μετράμε, αν είναι μέχρι ένα μέτρο το αγοράζουμε. Αν είναι παραπάνω είναι υπέρβαση. Έχει και αυτό την λογική του

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε 100εκ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε μου χρειάζεται.. όπως δε μου χρειάζονται και οι 3 cold cathode, που έχω στο κουτί, τα 10 μπλε ανεμιστηράκια.. τα 2 rheobus, το ψυγείο που είναι μισό μέτρο κτλ κτλ. Γιατί τα πήρα; Γιατί τα ήθελα. Μου τα επέβαλλε κανείς να τα πάρω; Δε νομίζω απλά δελεάστηκα γιατί μ' αρέσει να έχω ένα μουράτο κουτί.

Τώρα όσον αφορά για τα 64bit είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.

Ως DJD για το TheLab ναι το χρειάζομαι και το θέλω γιατί πρέπει να το παρουσιάσω. Kαι μάλιστα το θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Σαν DJD για το σπίτι σίγουρα δε το χρειάζομαι και δε θα το πάρω..εκτός κι αν βγει κελεπούρι. ΘΑ πάρω όμως εκείνο το νέο φωτιζόμενο τανκ.. όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων που θέτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ikonsgr

Καλά, ρώτα τον eleven Να σου πει για τις "καλές" αγορές που έχω κάνει...

:D Για όλους μας εδώ είναι χόμπι vag,και χόμπι σημαίνει να ξοδευεις χρήματα σε πράγματα που ίσως και να μην χρειάζεσαι αλλά σε "γεμίζουν" όπως λέει και η σειρά, αλλά δεν είναι ανάγκη να μας πιάνει υπερκαταναλωτική υστερία και να τρέχουμε σαν χαζοί να πάρουμε ότι καινούριο βγάζει η οποιαδήποτε βιομηχανία ως αυτοσκοπό και μόνο.

Δεν ειμαι παραδειγμα ρε ikons γιατι μπορει να μου την δωσει και να παω να παρω τωρα 9800XT οχι γιατι πηρα κατι λαθος.Ετσι και αλλιως και εσυ το ξερεις οτι και μαπα ωε βγει απλα το γυρναω πισω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [14-11-2003 και 09:58]

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε 100εκ.

Προφανώς το κατάλαβα. Αν το καλοσκεφτείς όμως σε αυτό το μέτρο καταλήγουμε όλοι. Αν αναλογιστείς ότι από δημιουργικά όντα καταλήξαμε στην φάμπρικα της επανάληψης για να επιβιώσουμε, κάθε τι καινούριο μας δίνη ανάσα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [14-11-2003 και 08:24]

Δεν ειμαι παραδειγμα ρε ikons γιατι μπορει να μου την δωσει και να παω να παρω τωρα 9800XT οχι γιατι πηρα κατι λαθος.Ετσι και αλλιως και εσυ το ξερεις οτι και μαπα ωε βγει απλα το γυρναω πισω....

Εμένα μου λές, πάλι περιμένω μητρική απο επιστροφή να δούμε θα μου την αλλάξουν? :laughing: Εμένα πάντως μου την έδωσε και πήρα μία 9700pro , γα$#@ την καρτούλα και είναι και ΠΟΛΥ φτηνότερη απο τις 9800. Η ασθένεια μας φαίνεται ότι είναι ανίατη... :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια λοιπον και περνα να σου δωσω κανα επιδεσμο τωρα που σε σκουντησαν αλλοι και επεσες στον γκρεμο.Αλλα μαλον δεν ηθελες και σε επεισε ο αποστολος τελικα να παρεις αλλη καρτα δεν εξηγεται αλλιως δεν , απλα δεν .....

Το κουλο ειναι οτι πριν κανα 2 μερες (ειχα τρομερη ορεξη να πεταξω λεφτα....)πηγα για να στειλω πεισω την δικια μου καρτα και να χρεωθει πιστωτικο και ο καραφλας αχισε να λεει οχι και μη και @@ 9800ΧΤ παλι μ@λ@κιζεσε...και και...οκ λεω ας παρω ενα dvd-r και παλι αρχισε οχι και μη περιμενω τα διπλης οψης και να δεις απο βδομαδα τιμες στα teac θα παθεις πλακα μην πετας λεφτα οχι...Και εδω ερχεται το ερωτημα μαγαζι εχει και δεν μου πουλα σε εσενα γιατι πουλα τελικα?Κατι μας κρυβεις...:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Μεγεια λοιπον και περνα να σου δωσω κανα επιδεσμο τωρα που σε σκουντησαν αλλοι και επεσες στον γκρεμο.Αλλα μαλον δεν ηθελες και σε επεισε ο αποστολος τελικα να παρεις αλλη καρτα δεν εξηγεται αλλιως δεν , απλα δεν .....

Το κουλο ειναι οτι πριν κανα 2 μερες (ειχα τρομερη ορεξη να πεταξω λεφτα....)πηγα για να στειλω πεισω την δικια μου καρτα και να χρεωθει πιστωτικο και ο καραφλας αχισε να λεει οχι και μη και @@ 9800ΧΤ παλι μ@λ@κιζεσε...και και...οκ λεω ας παρω ενα dvd-r και παλι αρχισε οχι και μη περιμενω τα διπλης οψης και να δεις απο βδομαδα τιμες στα teac θα παθεις πλακα μην πετας λεφτα οχι...Και εδω ερχεται το ερωτημα μαγαζι εχει και δεν μου πουλα σε εσενα γιατι πουλα τελικα?Κατι μας κρυβεις...:whistling

o γκρεμός ήταν σχετικά μικρός (290euro...) και δεν χτύπησα(αν πήγαινα όμως με τρομερή όρεξη, για athlon64 θα γκρεμοτσακιζόμουν...) , επιπλέον αποκλείεται ν'αλλάξω αυτή την κάρτα τουλάχιστον μέχρι του χρόνου τα χριστούγεννα. Ο καράφλας έχει σχέση μόνο με τη μητρική, την ATi την πήρα απ'το πλαίσιο (ας ώψονται οι προσφορές που βγάζουν, ελπίζω να μην χαλάσει παλι στον 1 μήνα σαν την ASUS :) ) είναΙ πολύ δύσκολο να βρείς 9700 , ειδικά τώρα που ξεπουλάνε ότι κομμάτια τους έχουν μείνει σε σκοτωμένες τιμές. Για όλα φταίει ο @#$ψύκτης και οι κ@λομονώσεις που θέλει το σύστημα, αλλιώς θα είχα ξεμπερδέψει μ'αυτά, άντε γιατί άρχισε να μου τι δίνει κι'εμενα σαν το ζάχο... :)

Υ.Γ. αν αξοίζει πάντως να πάρεις δυνατή κάρτα γραφικών,1 λόγος είναι και το Tomb Raider angel of darkness , το είχε μαζί με την 9700pro , ακόμα κι'εγώ που δεν είμαι fun αυτων των παιχνιδιών τα παιξα, και το παιξα βεβαίως :D εκπληκτικα γραφικά και ατμόσφαιρα, μου θύμησε μάλιστα ότι πίσω στο 2000 αφορμή για να πάρω πάλι μία καλή κάρτα γραφικών ήταν ένα αντίστοιχο παιχνίδι το Drakan order of the flame....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια βεβαιως και πρεπει να κυκλοφορησουν,και μαλιστα γρηγορα οι 64μπιτοι,

γιατι ετσι και εμεις (βλεπε μπατιρια) θα μπορεσουμε να αποκτησουμε τον 3GHZ, που θα κατρακυλισει η τιμη του αμεσως.......Ηδη εχει παρει την κατω βολτα 280 ευρω.(πλαισιο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.