Jump to content



64-Bit επεξεργαστές, σας χρειάζονται;


TheLab

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Chosen [11-11-2003 και 13:20]

Α ρε PentiumPro 120MHz που σας χρειαζεται...

Δεν μας ειπανε ολοι αυτοι που ειπαν οτι δεν τα χρειαζοντε: οταν θα βγαλει 64b η "μαμα" Intel και θα σας προσταξει "πηδηξτε!" εσεις τι θα πειτε τοτε; "Ποσο ψηλα μαμα;"...

Σοβαρα τωρα, με την νοοτροπια "την δουλεια μου την κανω και μ' αυτο" δεν παμε μπροστα παιδες, θα ειμασταν ακομα στα 16-bit. Και κανεις δεν "χρειαζεται" 3.2GHz αλλα πολλοι ειναι αυτοι που τα αγορασανε, ακομα περισσοτεροι αυτοι που τα επιτευξανε με αλλο τροπο και πανω απ' ολα, σε ενα site σαν το "Εργαστηρι" δεν μπορεις να γυρνας την πλατη σε νεες τεχνολογιες. Στην καλυτερη των περιπτωσεων να χαρακτηριστεις φανατισμενος οπαδος 'η απλως _ασχετος_ ... :woot:

Δεν ξερω για τους άλλους που απάντησαν αρνητικά αλλά μπορώ καλλιστα να σου απαντήσω για πάρτη μου λοιπον...

Ζητημα 1ον: η «μαμα» Intel μπορει να βγάλει και 128bit και η «θεια» AMD να βγάλει καπάκι 256bit και πάει λέγοντας...οταν αρχίζουν οι υπάρχουσες 32bit εφαρμογές να γινονται «προβληματικές» (ή να εξαφανίζονται σιγά σιγά) ενω οι αντίστοιχες 64-128-256-512-1024bit σε αντιστοιχα συστήματα πραγματικά σου «λυνουν» τα χέρια τότε ΝΑΙ θα αξίζει να αλλάξεις σε >bit πλατφόρμα...φυσικά όταν έχουν στρώσει τα λειτουργικά, οι drivers, οι εφαρμογές, to hardware, οι τιμές κυμαινονται σε λογικά πλαισια κλπ κλπ...

Ζητημα 2ον: η αγορά και η αναβάθμιση ενός συστήματος παει πακέτο με τις ανάγκες σουαν θέλεις να αναβαθμίζεσαι μονο και μόνο για να μην «μεινεις» πίσω τοτε μαλλον σε σερνουν από την μυτη...πολλοι λοιπον πηραν 3αρηδες και άλλοι τόσοι θα πάρουν τον 64αρη της AMDαπο ολους αυτούς το πόσοι χρειάζονται ολη αυτη την ισχύ για καποια εφαρμογή που ΔΕΝ ειναι μετροπρόγραμμα ειναι θέμα για μεγάλη συζήτηση (και ναι, ακόμα και το να νιώθεις οτι εχεις ενα πανισχυρο συστημα ΕΙΝΑΙ αναγκη και το δέχομαι...αλλά προτιμώ τα πρακτικά αποτελέσματα)...ναι, την αιχμή της τεχνολογίας την κυνηγουν αυτοι που εχουν τρέλλα με αυτη, αυτοι που εχουν να τα σκάσουν (και καλά κάνουν) χωρίς να κάνουν «απόσβεση» απο τις συγκεκριμένες αγορες τους...δεν ξερω και πολλους που να έχουν κανει αποσβεση του υπερσυστήματος τους εχοντας φοβερους χρόνους Super Pi, Sandra και Aquamarkοι υπόλοιποι απλά βλέπουμε απο μακρια και καμαρώνουμε...(χωρις ειρωνεια).

Ζητημα 3ον¨ ναι φιλτατε...σε οποιον και να εκαναν δώρο τον AMD 64 (και τα υπολοιπα συμπραγκαλα φυσικά) δεν νομίζω να ελεγε οχι...τα ιδια και με τους P4 3,2, με μια 9800Pro, με Corsair μνημες κλπ κλπ...η αποκτηση του AMD 64 λοιπον πλην ολων των αλλων, για μενα και για τους περισσότερους σημαινει οτι θα πρεπει να τα σκάσουν απο την τσέπη τους...και εδώ ερχεται ή κρίσιμη ερώτηση...ΠΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ??? ΠΟΙΕΣ ΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΛΥΨΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΓΟΡΑ?

Απλα την κ**** σου? Σορρυ αλλά ο μισθός μου με κάνει πολύ πιο πρακτικό...

Θα πηγαινει καλυτερα στα παιχνίδια? Λολ...ποσο καλυτερα?

Θελεις να κάνεις encoding πιο γρήγορα? Γιατι εγώ συμβιβάζομαι με τον χρόνο που χρειάζομαι τωρα...και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι διατεθιμένος να σκασω ενα καρο φράγκα για να γλυτώνω 25 λεπτα (τυχαίο νουμερο)...

Εν ολιγοις...δεν μπορεις να κατηγορεις ατομα που ψηφισαν αρνητικά οτι «γυριζουν την πλάτη στις νεες τεχνολογίες»...αυτο ειναι παντελώς ατοπο...γιατι πολύ απλά ΔΕΝ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ...

Εχεις παλικάρι μου να τα σκασεις χοντρα τωρα? Και σε 6 μηνες που θα ερθει καποιος αλλος? Και σε αλλους 12 που θα βγει ο επομενος? Με γεια σου με χαρά σου...

Ασε μας εμάς τους υπόλοιπους να θαυμάζουμε απο μακριά τις νεες τεχνολογίες μεχρι να τις χρειαστουμε πραγματικά ¨Η να μπορουμε να τις αποκτήσουμε χωρίς να χρειαζόμαστε να πουλήσουμε ενα χέρι και ένα πόδι...

Και για να μιλήσω πολυ συγκεκριμένα για μενα...εκλεισα εναν χρόνο (και θα κλεισω και άλλον εναν ΣΙΓΟΥΡΑ) με το υπαρχον συστημα μου...ναι σωστα...μια P4B533 με το 845E και τον P4 1.8α, ναι ξεχασα...εχω ακόμα 266Mhz μνήμες...να σου πω...μηπως θα επρεπε να ντρέπομαι για αυτό ή μηπως αυτό ειναι η απόδειξη οτι «γυριζω την πλάτη μου στις νεες τεχνολογίες»?

Δεν νομίζω...

Πολυ απλά...τα εσοδα μου ειναι περιορισμένα...ζυγίζω τις ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΟΥ και πραττω αναλογα...τι με συμφερει να παρω...εναν 2,6 ή ενα DVDRγια εμενα το δευτερο...μηπως πρεπει να παρω 9800? Nopeκλπ κλπ...

Και δεν νομίζω οι περισσότεροι απο τα παιδία που ψηφισαν αρνητικά να σκέφτονται και πολύ διαφορετικά απο εμένα...

Εχεις τα φραγκα??? Παρε και dual AMD 1024bit και εμεις θα γουστάρουμε...δεν εχεις τα φράγκα? Δες πιο καθαρά και προσγειώσου...

Απλά τα πράγματα...

Παντα φιλικά, Freedom

ΥΓ: «Ασχετο» μπορεις να με θεωρησεις και δεν έχω κανένα προβλημα με αυτο... «Όπαδός» δεν ειμαι σε τιποτα και για κανέναν λογο...

Link to comment
Share on other sites

αδελφε Freedom των μηχανων, της τεχνολογιας και της μουσικης :)

λες ψεμματα!

"Και για να μιλήσω πολυ συγκεκριμένα για μενα...εκλεισα εναν χρόνο (και θα κλεισω και άλλον εναν ΣΙΓΟΥΡΑ) με το υπαρχον συστημα μου...ναι σωστα...μια P4B533 με το 845E και τον P4 1.8α, ναι ξεχασα...εχω ακόμα 266Mhz μνήμες...να σου πω...μηπως θα επρεπε να ντρέπομαι για αυτό ή μηπως αυτό ειναι η απόδειξη οτι «γυριζω την πλάτη μου στις νεες τεχνολογίες»?

Δεν νομίζω..."

ο 1,8 ειναι πουσαρισμενος στα υψη οπως και η μνημη να μην μιλησω για την κορυφαια 4200 @ 4600 speed....λολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [11-11-2003 και 15:35]

αδελφε Freedom των μηχανων, της τεχνολογιας και της μουσικης :)

λες ψεμματα!

"Και για να μιλήσω πολυ συγκεκριμένα για μενα...εκλεισα εναν χρόνο (και θα κλεισω και άλλον εναν ΣΙΓΟΥΡΑ) με το υπαρχον συστημα μου...ναι σωστα...μια P4B533 με το 845E και τον P4 1.8α, ναι ξεχασα...εχω ακόμα 266Mhz μνήμες...να σου πω...μηπως θα επρεπε να ντρέπομαι για αυτό ή μηπως αυτό ειναι η απόδειξη οτι «γυριζω την πλάτη μου στις νεες τεχνολογίες»?

Δεν νομίζω..."

ο 1,8 ειναι πουσαρισμενος στα υψη οπως και η μνημη να μην μιλησω για την κορυφαια 4200 @ 4600 speed....λολ

Loooooooooooooooooooool!!!!

You ve got me!!!

Και ομως...ακομα και οταν κοιταω αυτο το 1.8@2.8 ξερεις ποσο "ξεπερασμένος" νιώθω??? Το mainstream πλεον ειναι τα 3,3Ghz αλλά δεν με χαλάει καθόλου...ουτε καν HT δεν εχω βρε αδελφέ...λολ...ξεφτύλα...(οποιος θελει μου χαριζει κανεναν 3,2Ghz)

P4B533...34 chipsets πισω και ειμαι μια χαρα...αυτη η mobo δεν θα πουληθει ποτε...(οποιος θελει μου χαριζει μια ASUS με 875)

Αμ για τις 266@310??? Τι να πω...ειμαι σε αλλον αιώνα και δεν με χαλάει καθόλου...(οποιος θελει μου χαρίζει ενα ζευγαρι PC5000 των 512ΜΒ)

ΝΑ μιλησω για την 15αρα crt οθόνη? Ειναι η δευτερη χρονιά που ξεκίνησα να παρω μια μετρια 19άρα και παλι απορριφθηκε...(οποιος θελει μου χαριζει μια Iiyama 19άρα)

Για την 4200 (λοοοοοοοοολ) τι να πω πια...απο τις καλυτερες αγορες μου...@4600 και ειμαι μια χαρουλα...(οποιος θελει μου χαριζει μια 9800ΧΤ)

Να μιλησω για το γεγονός οτι ειμαι ακόμα χωρις WC??? So F*cking what? Μια χαρα κανω την δουλεια μου και έτσι...το καλοκαιρι ριχνω Mhz και Vcore καπου καπου και κανενα προβλημα...(δεχομαι προσφορες για αντλιες, κουτια, μπλόκς κλπ κλπ...με 0 ευρώ τα αγοράζω όλα...λολ)

Resume:

Freedom1: Παρε βρε κουτο εναν 3άρη...

Freedom2: Τι λες μωρε...κατσε στα αυγά σου...ουσιαστικά μόνο το HT θα εκμεταλευτεις...ΝΟ ΦΡΑΓΚΑ ΦΟΡ ΠΕΤΑΜΑ...

Freedom1: Βρε μπας και να παρεις καμια 875???

Freedom2: Σκασμος!!! Αιρετικέ!!!! ΝΟ ΦΡΑΓΚΑ ΦΟΡ ΠΕΤΑΜΑ...

Freedom1: Χμμμμ....κλεισαμε χρόνο με αυτες τις ρημαδες τις 266 και ειναι εκτος μοδας...δεν ειναι trendy πια...

Freedom2: Τουμπεκα είπα!!! ΝΟ ΦΡΑΓΚΑ ΦΟΡ ΠΕΤΑΜΑ....

Freedom1: Ναι αλλά μια 19άρα χρειάζεται...να εχεις και πανω απο 75Hz βρε ανθρωπε γιατι θα στραβωθείς...

Freedom2: Το ξερω βρε εαυτέ μου...αλλά αϊ πνίξου και εσύ...δεν σε παιρνει τωρα βρεεεεεε!!!! ΝΟ ΦΡΑΓΚΑ (δυστυχώς αυτα τα φραγκα ΔΕΝ θα ηταν για πεταμα...λυγμ)

Freedom1: Πουλι μου, δεν παιρνεις καμια 9800 (απλά πουλα το μοτερ απο την μοτο και εναν απο τους πολλους τοιχους του σπιτιού σου) να δεις και εσυ το φώς???

Freedom2: Βρε ουστ!!! @4600 και πολυ σου ειναι...πριν από λιγο καιρό ειχες GF3 και δεν εβγαζες μιλιά!!! ΝΟ ΦΡΑΓΚΑ ΦΟΡ ΠΕΤΑΜΑ...

Freedom1: Το λοιπον...αυτό δεν μπορεις να να το αρνηθεις...βαλε ΤΩΡΑ WC...ε?

Freedom2: %^!#!#@#$%@#$%^&*(&@#%$!!!! Μαλιστα...αρα εκτός απο τα συμπραγκαλα του WC θα πρεπει να αλλάζω και κουτι...θα τα πουμε στο σπιτι εμεις...

Και ομως κυριοι...ειμαι technofreak!!!!

Απλα δεν διαθέτω φράγκα...πειράζει???

λολ

Link to comment
Share on other sites

λολ λολ λολ

θα συμφωνησω με τον Freedom στα περισσοτερα..

δεν ειναι απαραιτητο να εχεις PC στα ΧΧΧ GHz για να εισαι technofreak . Μπορει να εχεις far the best PC και να μην ξερεις που σου παν τα τεσσερα...

ΥΣ Ελευθερε ανθρωπε, αλλαξε οθονη επειγοντος αλλιως συντομα σε βλεπω κουλτουριαρη με γιαλια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [11-11-2003 και 15:57]

ΥΣ Ελευθερε ανθρωπε, αλλαξε οθονη επειγοντος αλλιως συντομα σε βλεπω κουλτουριαρη με γιαλια...

Χμμμμμ...μπορεις να μου τα ξαναγραψεις βρε παλουκάρι γιατι δεν μπορώ να τα διαβάσω καλά??? Αλλαξε fonts και καντα τα γράμματα ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ

ΥΓ: Συγνώμη για το "κ**** "...μου ξέφυγε...

Αρχική απάντηση από antonisk7 [11-11-2003 και 15:58]

Τίποτα από ολα αυτα δεν χρειάζεσαι , μία καλύτερη δουλειά θες. Αλλά που να τη βρουμε να στη χαρίσουμε ?:flower:

Biiiiiiingooooo!!!!

Εκτος απο αυτο ΟΣΑ και να επαιρνα (δουλευοντας, οχι απλά εισπράτοντας, ε?) λίγα πραγματα θα αναβαθμιζα...απλα ρε παιδια ΔΕΝ τα χρειάζομαι προς το παρόν!!!

Η οθόνη, ΝΑΙ...

Ενας σκληρος που εχω μεινει ακόμα με 40αρη και καθε φορα ψαχνω σαν @#$@#$ να δω που εχω χωρο...ΝΑΙ...

AMD 64, Xeon, P4 3,2 και τα τοιαυτα...ΟΧΙ...ακόμα τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Aν εξαιρέσεις αυτούς που παίζουν πολύ βαριά 3D παιχνίδια και κάποιους χρήστες πολυ εξειδικευμένων εφαρμογών επεξεργασίας video και cad/cam όλοι οι άλλοι μπορούν να κάνουν θαυμάσια την δουλεία τους και με pentium iii στα 1000Μhz. Ολη αυτή η ιστορία της ξέφρενης εξέλιξης των hi end ηλεκτρονικών είναι περισσότερο ένας πολυ ωραίος και έξυπνος τρόπος να μας τα "πέρνουν" δημιουργώντας μας συνεχώς τεχνητές ανάγκες παρά πραγματική ανάγκη για αναβάθμηση. Ποσοι απο εμάς που καθε 3 και 2 αναβαθμίζουν τα μηχανήματά τους έχουν πραγματική ανάγκη να το κάνουν ή απλώς το κάνουν σαν χομπυ?Πιστευω ότι πραγματική ανάγκη για 64bit επεξεργαστές θα υπαρξει για τους περισσότερους απο εμάς από του χ΄ρονου το καλοκαίρι και μετά

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι "μας τα περνουν" ουτε "μας δημιουργουν τεχνητες αναγκες". μαλλον "ηθελα να πεσω και με εσπρωξαν" ειναι το πιο σωστο. απο τη στιγμη που ημαστε διατεθειμενοι να διαθεσουμε χρονο, χρημα και ψυχικη υγεια, δε μπορω να θεωρησω οτι φταινει "οι αλλοι" που το παραγουν και το εμπορευονται.

πραγματικη αναγκη για 64bit δεν εχω, ισως να μην εχω την αναγκη ουτε των 32. το εχω βαρεθει ομως, θελω καινουργιο παιχνιδι.

ειναι κακο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [12-11-2003 και 10:45]

δε νομιζω οτι "μας τα περνουν" ουτε "μας δημιουργουν τεχνητες αναγκες". μαλλον "ηθελα να πεσω και με εσπρωξαν" ειναι το πιο σωστο. απο τη στιγμη που ημαστε διατεθειμενοι να διαθεσουμε χρονο, χρημα και ψυχικη υγεια, δε μπορω να θεωρησω οτι φταινει "οι αλλοι" που το παραγουν και το εμπορευονται.

πραγματικη αναγκη για 64bit δεν εχω, ισως να μην εχω την αναγκη ουτε των 32. το εχω βαρεθει ομως, θελω καινουργιο παιχνιδι.

ειναι κακο;

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου, οτιδήποτε προάγει του υπερκαταναλωτισμό και την πλύση εγκεφάλου , όπως κατα κόρον κάνουν οι εν λόγω εταιρείες(και όχι μόνο) ,πρέπει να στιγματίζεται και όχι να προβάλεται και να προωθείται σαν κάτι αναγκαίο. Το σωστότερο θα ήταν οχι το "ηθελα να πεσω και με εσπρωξαν" αλλά το "πες,πες με κάναν να πιστέψω ότι θέλω να πέσω και αυτοι με "βοηθούν" κι'όλας !!". Φταίνε "οι άλλοι" όπως λες διότι ακριβώς με το αγχός που σου δημιουργούν για το "καινούριο" ώς αυτοσκοπό, σε κάνουν να πιστέυεις ότι " είμαστε διατεθειμενοι να διαθεσουμε χρονο, χρημα και ψυχικη υγεια,".

Link to comment
Share on other sites

Χμ χμ ikons ειχες GB πηγες σε asus και μετα σε abit ....γιατι το εκανες αυτο.Γιατι σε πεισαμε εμεις καποιοι αλλοι ο θεος μηπως?Οχι πηγες γιατι τα ηθελε ο πωπος τα παραπανω μεγακυκλα και ακουσες τα λογια χρηστων για την abit και πηγες την πηρες.Οποτε ακομα και εσυ ανηκεις στην κατηγορια οτι καπου μεσα σου θες μπορει να σε σταματαει η τσεπη σου (οπως και μενα) αλλα θα κανεις τα παν για να γευτεις εστω και μερικους καρπους της νεας τεχνολογιας....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.