Jump to content



Ήσυχο κουτί


skiabox

Recommended Posts

Σκεφτομαι για αυτο εδω

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/NZXT-Black-WHISPER.htm

απλα διαβασα σε ενα αρθρο οτι το πανω compartment που εχει την motherboard εχει μονο εναν ανεμιστηρα οποτε δε δημιουργειται ροη αερα!

Link to comment
Share on other sites

Από 100 μέχρι 200 ευρώ παίζεις με όλα σχεδόν τα μοντέλλα της αγοράς αφήνοντας έξω μόνο τα πάρα πολύ ακριβά.

Οι απαιτήσεις που θέτεις δεν επιβάλλουν κάτι το πολύ ιδιαίτερο αφού δεν μιλάς για περίεργα όπως υδρόψυξη κλπ. που απαιτούν ιδιαίτερους χώρους.

Προτίμησε τις ποιό «γνωστές» μάρκες όπως LianLi, Silverstone, Coolermaster και πάρε αυτό που σου κάνει κλίκ...

Link to comment
Share on other sites

Ησυχο με raptor γινεται? τελος παντων οποιο κουτι κι αν παρεις με κανενα πανελ των 10 ευρω μπορεις να εχεις τον ελεγχο των στροφων των ανεμιστηρων και να τους εχεις στο επιπεδο που ειναι αθορυβοι.πχ κατι τετοιο : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805201

επισης παιζει ρολο στο θορυβο και το τροφοδοτικο αλλα και η ψυκτρα της cpu ,και η καρτα γραφικων ,οποτε θα πρεπει να τα παρεις αθορυβα

Προτεινω το coolermaster 922 ή το lancool PC-k62 (το οποιο εχω κι εγω),με το πανελ που ειπα θα ειναι τελειως αθορυβο

Να εισαι σιγουρος οτι τα υπολοιπα (raptor,5850) θα ειναι πολυ πιο θορυβωδες απο το κουτι σου

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω επίσης Lancool PC-k62, ουσιαστικά LianLi με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καλά υλικά, έξυπνες λύσεις και προδιαγραφές ακόμη και για υδρόψυξη... H τιμή του είναι κελεπούρι για αυτά που προσφέρει.

Το ζήτημα είναι που θα το βρεις πλέον... :giveup:

Πάντως ο Raptor o 300άρης δε μου φάνηκε και τόσο θορυβώδης, δεν ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό με τον 150άρη...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βγείς λίγο έξω από το budget σου, ένα επι της αρχής αθόρυβο κουτί είναι το νέο Fortress FT02 της SS. 15 κιλά αλουμίνιο, επι της αρχής σχεδιασμένο για natural flow, και χωρίς οπές και άλλες επιφάνειες σε άμεση ακουστική επαφή με τον χρήστη. Ειδικά αν το βάλεις κάτω, ή παίξεις λίγο με τους 180αρηδες του, δύσκολα θα το ακούσεις...

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το Element G της Thermatake.

Οι ανεμιστήρες του βγάζουν θεωρητικά 12 έως 15 dBA.

Στην πράξη δεν ακούς τίποτε.

Και επειδή τα τελευταία χρόνια με τους WD Raptor κάνουμε αρκετή παρέα, όντως ο νεότερος VelociRaptor 300GB είναι μακράν πιο αθόρυβος από από τον Raptor 150GB.

:cool:

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου,αν θες ενα ηρεμο κουτι παρε το cosmos:http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/CoolerMaster-Cosmos-Rc-1000-RC-1000-KSN1-GP.htm

Αυτό και το Antec που αναφέρεται είναι τα πιό ήσυχα κουτιά.

Καλύτερα κουτιά υπάρχουν αλλά τα περισσότερα δεν προσφέρουν την μέγιστη ησυχία που προσφέρουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.