Jump to content



Πρόβλημα με asus m/b και corsair


saijzo

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.Πρίν από λίγη ώρα έβαλα πάνω σε motherboard asus p5k premium wifi-ap 2x2GB corsair dominator pc2-8500 c5 στα 1066Mhz.Οι μνήμες δουλεύουν μια χαρά όταν τις ρυθμίζω στα 800Mhz αλλά μόλις τις βάλω στα 1066Mhz το σύστημα ή δεν κάνει boot καθόλου χωρίς να κάνει κάποιον error beep code ή κάνει boot και με σταματάει λέγοντας μου overclocking failed.:confused:

Στο manual λέει ότι κανονικά υποστηρίζονται μέχρι 800Mhz αλλά λόγω asus memspeed technology υποστηρίζει natively και 1066Mhz.Στην ίδια μητρική είχα πάνω μνήμες cellshock 2x1GB στα 1066Mhz χωρίς κανένα πρόβλημα και πρίν λίγο καιρό εγκατέστησα σε παρόμοιο σύστημα φίλου με την ίδια μητρική mushkin 2x1GΒ στα 1066Mhz.

Μου διαφεύγει κάτι δεν παίζουν όπως θα έπρεπε?

Link to comment
Share on other sites

Στο manual της μητρικής δεν αναφέρει κάτι,ούτε στη σελίδα της για EPP.Στο forum της asus για την συγκεκριμένη μητρική πολλοί χρήστες έχουν παράπονα για τη συμβατότητα της με διάφορες μνήμες.Η λογική(η δική μου:D) λέει οτι υποστηρίζεται αφού πρίν από αυτές οι cellshock δούλευαν κανονικά στα 1066.Το EPP με το latency δεν έχει να κάνει?Θα δοκιμάσω όταν βρώ χρόνο και bios update μιας και βρήκα μια νεότερη έκδοση από αυτήν που έχω που λέει ότι εξασφαλίζει μεγαλύτερη συμβατότητα με μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.