Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

στα 2200E δ800 με 350κλικς...ψηνεσαι??:p

και δ700 με 800Ε...αλλα εχει δουλεψει υπερωριες και τις κυριακες:p

Βtw εχει δουλεψει κανεις αυτο ή κατι αντιστοιχο??

GGS Sensor Loupe for Nikon D90 D7000 D5000 D300 D700 D800 D4 D3 D60 D3000 D5100 | eBay

Ειναι ωρα να καθαρισω παλι αισθητηρα (φτιαχνω τις καλοκαιρινες φωτος και ολο στιγματα ειναι) ..αλλα βαριεμαι το βαλε-βγαλε φακο να δω αν τον καθαρισα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν και εμένα μετά τις διακοπές...μάμα τα !

Το πήρα πρέφα σε ένα έργο που πήγα για την εταιρεία και έβγαλα φωτογραφία....τζίζους!!!!

Αν βρεις λύση παρακαλώ πες μας κ μας !

post-4805-1416076619,9957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στα 2200E δ800 με 350κλικς...ψηνεσαι??:p

και δ700 με 800Ε...αλλα εχει δουλεψει υπερωριες και τις κυριακες:p

link έτσι από περιέργεια για τη d700 ; :p

Και btw, εσύ με το μάτι κοιτάς τον αισθητήρα αν έχει καθαριστεί ; Τι σόι μάτι έχεις πια ; :p

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εστιάζεις, εσύ και εγώ είμαστε άμπαλοι!

Νίκο δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο let alone να το δουλέψω κιόλας!

λολ

αν θες σοβαρη μηχανη και απροβληματιστη σου δινω την d90 :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4805]paparoach[/MENTION].

Eλα ρε συ ..μια χαρα ειναι ο δικος σου..:p

Mε λιγο cs ειναι μια χαρα..τσακ μπαμ.

@haya..

Aφου λεω βγαζω βαζω φακο...Κανω την προσπαθεια κουμπωνω φακο τραβαω pic και βλεπω στο pc μετα τι εκανα..και δωσ του παλι απο την αρχη μεχρι να καθαρισει.

Συνηθως κανα 4αρι φορες γινεται η διαδικασια..

Η πρωτη ειναι μια καλη προσπαθεια ,η δευτερη συνηθως τα χειροτερευει για καποιο λογο:p,η τριτη ειναι καλυτερη της πρωτης και η 4η ακομα λιγο καλυτερη...oπου και σταματαω.

ΠΑρε και το λινκ...να ναι καλα το history

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=48414.0

Link to comment
Share on other sites

Aφου λεω βγαζω βαζω φακο...Κανω την προσπαθεια κουμπωνω φακο τραβαω pic και βλεπω στο pc μετα τι εκανα..και δωσ του παλι απο την αρχη μεχρι να καθαρισει.

Συνηθως κανα 4αρι φορες γινεται η διαδικασια..

Η πρωτη ειναι μια καλη προσπαθεια ,η δευτερη συνηθως τα χειροτερευει για καποιο λογο:p,η τριτη ειναι καλυτερη της πρωτης και η 4η ακομα λιγο καλυτερη...oπου και σταματαω.

Και σε εμένα ίδια ακριβώς είναι η διαδικασία!! Καμιά φορά βέβαια υπάρχει και εναλλαγή μεταξύ της 2ης και 3ης, δηλαδή η 2η να είναι λίγο καλύτερη αλλά όχι τέλεια, η 3η να είναι χειρότερη και η 4η να είναι η "καλή".

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το [ame=http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/B0046EDM1U/ref=ox_ya_os_product]hahnel triad 40[/ame] και οι πρώτες εντυπώσεις είναι άψογες. Στιβαρό παρά τα λεφτά και το βάρος του και καλή πλαστικούρα για τα € του. Ο τύπος που το αγόρασα είναι από τους καλύτερους πωλητές που έχω συναντήσει. UPS και shipping εντός ώρας από την παραγγελία. Σε αντίθεση με τα φίλτρα που ο τύπος τρόμαξε να τα στείλει + απλό ταχυδρομείο.

Αίσθηση: Για να ανοίξω τα πόδια έβαλα περισσότερη δύναμη απ' ότι συνήθως(If you know what i mean) αλλά αφού ξεκίνησαν να γλιστρούν άνοιξαν πολύ ομαλά πράγμα που με έκανε να πιστέψω ότι δεν ήταν απλώς "σφηνωμένα" από σφίξιμο, αλλά ότι οι επιφάνεια της κλείδωσης εσωτερικά έχει καλή τριβή. +1 στην ποιότητας κατασκευής.

Η βαφή απλή αλλά decent enough. Της έκανε και σεφτέ ο παπαγάλος, δεν έδειξε να συγκινείται.

Τα κλιπς των ποδιών ΠΟΛΥ καλά αν και πλαστικούρα. Είναι βαρύ πλαστικό πάντως, φαίνεται καλό. Επίσης τα κλιπς, και οτιδήποτε βίδα πάνω στο τρίποδο μπορείς να τα σφίξεις με το παρεχόμενο κλειδάκι.

Η κεφαλή είναι "μεταλλική" με αλφαδάκι. Η βάση της μηχανής συρταρώνει και ασφαλίζει με 2 τρόπους πάνω στην κεφαλή. Πρώτα με τον πύρο ασφάλισης και με το πλαϊνό της υποδοχής της κεφαλής που σφίγγει. Θα δείτε καλύτερα στις εικόνες.

Εντύπωση μου έκανε το πόσο καλά σταθεροποιείται η κεφαλή με την μπίλια. Με ελάχιστο σφίξιμο του λεβιέ είχε σταθεροποιήσει τόσο που κρατούσε την NEX με άνεση! Πραγματικά με άφησε! Με ελάχιστο γύρισμα, τόσο που έλεγα ότι δεν έπιασε. Ίσως έχει κάποια λαστιχένια επιφάνεια εσωτερικά που όσο φθείρεται θα απαιτεί λίγο παραπάνω δύναμη. Για την ώρα πάντως απλά με εντυπωσιάζει.

Το τρίποδο σε πλήρη έκταση είναι υπεραρκετά σταθερό για το βάρος του, θα χρειαστείτε όμως λίγο βάρος να γίνει βραχόσταυλο.

1.jpg?m=1348578033 2.jpg?m=1348578031 3.jpg?m=1348578030 4.jpg?m=1348578027

5.jpg?m=1348578025 6.jpg?m=1348578023 7.jpg?m=1348578020 11.jpg?m=1348577998

8.jpg?m=1348578017 9.jpg?m=1348578014 10.jpg?m=1348578000

12.jpg?m=1348577992

[ame]

[/ame]

Αυτά για την ώρα. Καλές αγορές. Προτείνεται.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Αίσθηση: Για να ανοίξω τα πόδια έβαλα περισσότερη δύναμη απ' ότι συνήθως(If you know what i mean) αλλά αφού ξεκίνησαν να γλιστρούν άνοιξαν πολύ ομαλά πράγμα που με έκανε να πιστέψω ότι δεν ήταν απλώς "σφηνωμένα" από σφίξιμο

:baby:

Μεγείες και καλοδούλευτο.

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε μόλις ο Καλαβρέτζος για την D600.

Βγήκε τιμή λέει 2.000€ (1.999 για την ακρίβεια)

Οπότε είναι στα 650 διαφορά απο την 800άρα.

Βέβαια δεν είναι η τιμή που μου την αφήνει, αλλά η street price.

H λαλακία είναι πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα για φακό... και ο 24-70 μένει 1400€ $#)#@!Ι$#@!$ΦΣΔφ

Link to comment
Share on other sites

Για θήκη παίζει κάτι καλύτερο από αυτό; [ame=http://www.amazon.co.uk/Lowepro-Shoulder-Digital-Cameras-Camcorders/dp/B000KZD75A/ref=sr_1_69?s=photo&ie=UTF8&qid=1348592509&sr=1-69]Lowepro Apex 120AW Shoulder Bag For Digital Cameras: Amazon.co.uk: Camera & Photo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω πάρει μια case logic 16€ από multirama.

Χωράει 5D II με τον 24-105 πάνω στον κύριο χώρο.

Μπροστά έχει πιο μικρή θήκη που πέρνει το flash (580exII) και στο πλάϊ έχει μια θήκη που πέρνει έναν μικρό φακο (fisheye ή prime μικρό).

Την έχω πάνω από 2 χρόνια και είναι μια χαρά ούτε τα φερμουάρ την έχουν ακούσει ούτε τίποτα!Α.. έχει και μαξιλαράκια μέσα έξω εντός εκτός κ επί τ'αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Την είδα κ γω αυτήν.

Μοιάζει με την δικιά μου, αλλά δεν είναι αυτή.

Δεν ξέρω, πήγαινε μια βόλτα με τον εξοπλισμό σου να δοκιμάσεις ?

Καλά κ μένα για βιντεοκάμερα έλεγε..αλλά μη μασάς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] links που μου έχουν φανεί χρήσιμα στο παρελθόν:

Reviews - Cambags.com Camera Bag Resource.

Camera Bags - photo.net

Προσωπικά προτιμώ πλάτης, έχω μια naneu pro u30 για μικρή και lowepro fastpack 350 για τα πάντα μαζί με λαπτοπι μέχρι 17'.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.