Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

μπορεις να ερθεις καλαμακι; δε μπορω να μην παω δουλεια

ps. για παν ενδεχόμενο κουβαλάω τα συμπράγκαλα μαζί... οπότε αν μπορείς (και όποιος άλλος θέλει φυσικά) be my guest... pm για info πως να έρθετε από εδώ...

Έγινε επεξεργασία από Voudas
Link to comment
Share on other sites

πηρα την μηχανη.

σε live view εστιαζει τελεια

στο ιδιο σημειο αν κλεισω το LV και κανω AF-S με ιδιες ρυθμισεις εστιαζει πιο πισω.

παντα με af tune : off

δοκιμες με 80-200 στο 2.8 η 3.5

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι παραβλεψη μου

αριστερα στο κουτι εστιασα

και μετα στο μικροσκοπιο στο 80-1200χ

μονο που πρεπει να κανετε αρκετες δοκιμες.

γιατι στην αρχη ολα ροδινα φαινονται

Link to comment
Share on other sites

ωραία, άρα είδες το αθώο μέρος του προβλήματος, έχει μόνιμο back focus παντού... αλλαγή αυτό δε νομίζω να στοιχειοθετεί, άντε να κάνουν μηχανικό καλιμπράρισμα... το θέμα που εγώ βλέπω είναι ότι το πόσο back focus κάνει αλλάζει ανάλογα το φωτισμό, άρα ένα καλιμπράρισμα δεν ωφελεί...

Link to comment
Share on other sites

επανέλαβα το ίδιο τεστ στο υπόγειο μεταξύ 5000k και 3000k με την d90... αντίστοιχο focus shift... πολύ σημαντικό... άρα το κομμάτι αυτό δικαιολογείται, ίσως έχει να κάνει με αυτό που διάβαζα ότι αυτές οι λάμπες για κάθε 100w που εκπέμπουν τα 99w είναι ΙR και μόλις 1w είναι ορατό φως... και αντίστοιχα τεστ άλλων με 2700k ccfl λάμπες αντί για tungsten δεν μπερδεύουν τη μηχανή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα μαλλον αυτο που σου ειχα πει (οτι η μηχανη σου γενικα κανει backfocus απλα με τις 5000κ φαινεται νορμαλ) μαλλον επιβεβαιωνεται.

Πανε την μηχανη για καλιμπραρισμα, μεσω software θα στο κανουν δε θα βαλουν χερι :T:

Link to comment
Share on other sites

Thanks.. το είδα σε αυτή :p (με 50mm)

http://i302.photobucket.com/albums/nn94/racer__93/DSC_0380.jpg

Έκανα και μια πρόχειρη σύγκριση με τον 35άρη.. Νομίζω πως δεν έχει να ζηλέψει κάτι (απ' όσο είδα στην οθόνη της D40, το βράδυ θα δω τις φωτογραφίες στο PC)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.