Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Και εγώ τα ίδια έπαθα με τον 50αρι 1,8 φαινόντουσαν εστιασμένοι και δεν ήταν ήθελε κλειστό διάφραγμα για να έχω λίγο βάθος πεδίου αλλά δεν με βόλευε η φωτεινότητα του χώρου

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο παθαίνω με εναν παλιό manual 50mm 1.8 που έχω.

Στη φωτογραφική φαίνεται να εστιάζω σωστά ενω στο pc δεν.

Με ανοιχτό διάφραγμα αυτά, μάλλον λόγω μικρου βάθους πεδίου. Από φ/4 και μετά είναι καλύτερα.

Αν και παίζει λόγω ηλικιας να έχει σκονη κλπ. Ουτέ ο πατερας μου δεν θυμάται από πότε τον έχει. :p

Link to comment
Share on other sites

Μούχλα παίζει να είναι, ή ακόμα και λάδι από το διάφραγμα, από σκόνη δεν είναι εμφανή η βρωμιά, όχι ότι έχει ο δικός σου αλλά σε παλιούς φακούς συνήθως αυτό είναι το πρόβλημα

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λέω να αγοράσω τον canon ef-s 18-135mm f/3.5-5.6 is για την canon 1000D αξίζει σαν φακός ;

Επίσης έχω ένα θεματακι με τον canon 50mm 1.8 αρκετές φορές από εκει που εστιάζω αυτός εστιάζει λίγο ποιο πίσω και βγαίνει ψιλό θολωμένη η φωτογραφία θέλει καλιμπραρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι να παρεις 18-135..προτιμησε τον stm.

Αλλιως προσπερνα με ελαφρα..

Αν εχεις 18-55...μην αλλαξεις φακο σε αυτο το ευρος...

Προσθεσε τον sigma 70mm φ2.8 και κρατα τον για παντα...ή βρες κανενα μτχ 70-200 f4 L ..και επισης κρατα τον για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει τον is ...ναι ..δεν αξιζει να δωσει λεφτα ΣΙΓΟΥΡΑ για τον απλο 18-135...για τον stm ..παει και ερχεται αν δεν μπορει να κανει αλλιως.

Δεν προκειται να κερδισει κατι..με τον 18-135...μονο ευρος αν αυτο ψαχνει σε ΕΝΑ και ΜΟΝΟ φακο.

Σε αντιθεση με τον 70αρη που ειναι απο τους καλυτερους φακους που κυκλοφορουν σε οποιοδηποτε τομεα..και για τον 70-200 φανταζομαι δεν χρειαζεται να αναφερω το παραμικρο...

(ο σιγμα ειναι και μακρο...αλλα δεν τον προτεινω επειδη ειναι μακρο μονο.)

Link to comment
Share on other sites

Έχω 18-55 αλλά οχι τον is όποτε για τον απλό 18-135 το μόνο που θα κερδίσω είναι εύρος όποτε τον αφήνουμε .

Γενικά τελευταία ψάχνομαι για να αγοράσω έναν φακό για macro και έναν για αντικατάσταση του 18-55 (τοπία κτλ) όποτε έλεγα εάν άξιζε να επερνα τον 18-135 για δυο σε ένα αλλά τον αφήνουμε.

Τώρα αφού αφήσαμε τον 18-135… για αντικατάσταση του 18-55 έχω δει (tamron 17-50 f2.8 ,Canon EF 17-40mm f/4L USM ) υπάρχουν καλύτερες, άλλες επιλογές χωρίς να ξεφεύγουμε και πολύ; .

Για macro μάλλον θα δω της επιλογές που είπες NTG .

Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτη φαση ..κανε αλλαγη τον απλο με τον is.

Θα σου βγει κανενα 50αρικο.

Ειχα ταμρον 17-50...(στην 400αρα..-αθανατη-)..εχω τον 17-40 στην ff ομως.

ΠΑιζει να γραψω κανενα δισελιδο για αυτους τους 2..οποτε θα αρκεστω στο μεινε με τον 18-55 is (αφου αλλαξεις).Θα σου προσφερει περισσοτερα απο οσα νομιζεις..και για τη γενικοτητα που προσπαθεις να καλυψεις σε αυτο το ευρος.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις μια τελευταία παρέμβαση και μετά θα σωπάσω στο συγκεκριμένο θέμα, αν και αναφέρομαι στην άλλη εταιρία.

Τον 18-135 θα τον προτιμούσα και θα τον έπαιρνα, έναντι άλλης λύσης.

Αν η ποιότητα των φακών CANON κλιμακώνεται όπως στους NIKON, θα τον έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Τον στμ παει και ερχεται ...τον απλο αν τον επαιρνες θα τον πουλουσες :p

ΓΕνικα παντως..οξυτητα παραπανω δε θα σου προσφερει..λιγο vignettarisma kai barrel distortion μονο...μαζι με το ευρος.(ο στμ αυτα).

Οποτε για τα λεφτα που ζηταει ο στμ...100000000 φορες ενας 70-200..:p (αν θες να ανεβεις σε ευρος και σε ενα φακο της προκοπης..και να αφησεις τον 18-55 να καλυπτει γενικα και αοριστα..οτι θελει λιγο εστιακο μηκος).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Αντικατάσταση αισθητήρα είπε η Intersys. Ήθελαν να τη στείλουν στην Ιταλία. Όχι που θα ήταν κάτι απλό... Για αντικατάσταση μηχανής ούτε που το συζητούσαν. "ότι πει το service στην Ιταλία". Πάμε για αλλαγή από το κατάστημα τώρα. Οδύσσεια ρε γμτ...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή με τον is το συζητούσαμε πριν λίγο καιρό εδω και μου είχαν πει ότι δεν αξίζει μιας και η διαφορές είναι μικρές (τον είχα βρει και μεταχειρισμένο στα 50).

Μήπως τελικά ο 18-135 μτχ είναι μια καλή λύση; :p

Link to comment
Share on other sites

Canon δεν έχεις αγόρι μου? Γιατί δεν παίρνεις έναν ωραιότατο CZ/Zuiko/MIR 28mm Μ42 να γουστάρεις?:rubik:

Υ.Γ. *Ως αντικατάσταση του 18-55.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.