Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Θα πρότεινα intervalometer αν θες με καλώδιο ή το απλό infrared. Για landscape και τα δυο βολευουνε. 10 λίρες το πρώτο και 5 το πολύ το δευτερο.

Πρόδρομος Γαλαίος - Φωτογραφικά Είδη

αυτο εδω ειδα, και μου φανηκε μια χαρα για αυτο που θελω. αλλα απο συμβατοτητα με δ600? ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Πρόδρομος Γαλαίος - Φωτογραφικά Είδη

αυτο εδω ειδα, και μου φανηκε μια χαρα για αυτο που θελω. αλλα απο συμβατοτητα με δ600? ειναι οκ?

Πολλά θέλει ο δικός σου.

ebay και ευρώπη έχει intervalometers το wireless στα 45€, και το ενσύρματο στα 20-30 ( intervalometer όχι απλό remote shutter )

Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ βιαζεσαι??Timer+mlu δεν σου κανει για landscape?

Μια και το αναφερεις να ρωτησω και γω με τη σειρα μου.

επειδη δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, θελω να καταλαβω, η χρηση του remote control ειναι για να αποφυγουμε ενδεχομενο κραδασμο απο το shutter button ή απο την κινηση που κανει εσωτερικα ο καθρευπτης ?

το mup απ οτι εχω διαβασει σηκωνει τον καθρευπτη για να αποφεχθει ενδεχομενος κραδασμος που μπορει να αποτυπωθει στην εικονα. (μπακαλιστικα...!!!)

χρειαζεται να ειναι ενεργο και το ''mup'' οταν εχεις remote ή ειναι περιττο?

Έγινε επεξεργασία από andreas_a
...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς timer (2 ή 5 sec πχ)?

Έχεις αρκετό χρόνο να παρεις το χέρι απ τη μηχανη και να αποφύγεις κραδασμους λόγω shutter button.

Εκτός βέβαια αν έχεις κάτι αλλο στο μυαλό σου και χρειάζεσαι remote.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν χρησιμοποιείς timer (2 ή 5 sec πχ)?

Έχεις αρκετό χρόνο να παρεις το χέρι απ τη μηχανη και να αποφύγεις κραδασμους λόγω shutter button.

Εκτός βέβαια αν έχεις κάτι αλλο στο μυαλό σου και χρειάζεσαι remote.

αυτο κανω ρε συ μεχρι τωρα. με timer δουλευω σε landscape.

Αυτο που αποφευφεται με το mup ειναι ο κραδασμος απο shutter button ή απο την κινηση του καθρεπτη?

Link to comment
Share on other sites

Κραδασμους απο την κίνηση του καθρευτη αν δεν κανω λάθος.

Mirror lock-up involves flipping the mirror up well before the shutter opens, allowing the vibrations to die down before exposing the film

[Mirror lockup

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Τη κινηση του καθρεφτη.

Απλα ο συνδιασμος τους ειναι ο ιδανικοτερος δυνατος που μπορεις να εχεις.

Δεν ειναι προαπαιτουμενο το mlu ..αλλα αναλογα τη ληψη ενδεχεται να δωσει το κατιτις παραπανω.

Εδιτ

(αργησα λιγουλακι)

Link to comment
Share on other sites

Το MUP είναι ανεξάρτητα του αν παίζεις με remote ή "local" ( πάτημα του shutter στο body ).

Το remote για αποφυγή οποιουδήποτε κραδασμού από κίνηση λόγο της πιέσης που ασκούμε με το χέρι, και βολεύει και για time lapse ή long exposure > 30s [ "bulb mode" ]

Τυπικά το MUP θέλει enabled για τα βέλτιστα οπτικά αποτελέσματα ( άσχετα αν είναι ανεπαίσθητη τις περισσότερες φορές η διαφορά )

Link to comment
Share on other sites

Η D7000 που έχω έχει το MLP και το timer στο drive dial και δεν μπορω να τα επιλέξω και τα 2. Είναι η το ένα η το άλλο.

Υπάρχει άλλος τρόπος?

ΛΟΛ απο το στομα μου το πηρες! λογικα καποιος τροπος θα υπαρχει!

μολις γυρισω σπιτι απο δουλεια θα ριξω μια ματια!

Link to comment
Share on other sites

Eυγε νικον:p

Βαλε στο intevaloμετρο της d7000 να παρεις 2 ληψεις :p

(δε ξερω αν γινεται αλλιως..στη canon ειναι σε διαφορετικα σημεια -oh...wait...success:p)

Eiχε κανει ενα ποστ ο voudas παλια που συγκρινε mirror slapping δ5000 με δ7000..αλλα αντε βρες το.

(πολυ παλια δλδ..μολις ειχε παρει δ7000 νομιζω)

Σε καποιο ευρος κλειστρου αποδιδει περισσοτερο και αναλογα τον αισθητηρα κλπ.Αν υπαρχει χρονος απο μεριας φωτογραφου (σε μενα δλδ ειναι με 2 sec τιμερ) καλο ειναι να χρησιμοποιειται σε αναλογες ληψεις.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.