Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

γτ ειναι UMC ισως...αλλα δωσε βαση στην διαφορα..

εχει σημασια.

Θες raw ?

οσο για τον 14-24 επειδη εχω δουλεψει και τους δυο γιαυτο στο λεω

ερωτηση ηταν αυτη!! ΜΟΝΟ RAW.

αρα προχωραω αφοβα? Αξιζει για landscape?

Ελπιζω να μπορω να μπορω να διορθωσω το dostortion απο ps χωρις ιδιαιτερη δυσκολια!

Link to comment
Share on other sites

Οχι για πορτρετα αξιζει μονο :hehe:

αυτος ο φακος βγηκε ΜΟΝΟ για landscape.

το θεμα του ντιστορσιον μη σε απασχολει.Ειπαμε 2 κλικς ειναι μετρημενα.(αρκει να εισαι ενημερος λογισμικα στο PS)

οσο για τα raw , η σημερα βραδυ η αυριο μεσημερι η απο βδομαδα :p

και επειδη οποιος βιαζεται σκονταφτει , περιμενε να δεις τα raw απο d600.και αν σαρεσουν αγοραζεις.Μη τυχων και μου πεις Ιασονα θελω 380Ε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οχι για πορτρετα αξιζει μονο :hehe:

αυτος ο φακος βγηκε ΜΟΝΟ για landscape.

το θεμα του ντιστορσιον μη σε απασχολει.Ειπαμε 2 κλικς ειναι μετρημενα.(αρκει να εισαι ενημερος λογισμικα στο PS)

οσο για τα raw , η σημερα βραδυ η αυριο μεσημερι η απο βδομαδα :p

και επειδη οποιος βιαζεται σκονταφτει , περιμενε να δεις τα raw απο d600.και αν σαρεσουν αγοραζεις.Μη τυχων και μου πεις Ιασονα θελω 380Ε:hehe:

Μην φοβάσαι ρε, εμένα θα στείλει να σου τα πάρω.

Θα σου ζητήσω να τα βρούμε στα 350 και τα 30 τα τσεπώνω εγω για να μην στις βρέξω :p

Στο photoshop λες για lens correction ( έχει profile του φακού ή έχετε φτιάξει custom profile ? )

Link to comment
Share on other sites

Οχι για πορτρετα αξιζει μονο :hehe:

αυτος ο φακος βγηκε ΜΟΝΟ για landscape.

το θεμα του ντιστορσιον μη σε απασχολει.Ειπαμε 2 κλικς ειναι μετρημενα.(αρκει να εισαι ενημερος λογισμικα στο PS)

οσο για τα raw , η σημερα βραδυ η αυριο μεσημερι η απο βδομαδα :p

και επειδη οποιος βιαζεται σκονταφτει , περιμενε να δεις τα raw απο d600.και αν σαρεσουν αγοραζεις.Μη τυχων και μου πεις Ιασονα θελω 380Ε:hehe:

Ιασωνα ευχαριστω, αναμενω τα RAW!:smoke::smoke::smoke:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα σπάει το μικρο. Απ οτι βλεπω πρεπει να αξιζει καθε ευρω του!

Το distortion διορθωνεται ευκολα, και ειναι πολυ sharp οι fotos, τοσο σε φ/2.8-φ/11 απ ότι βλεπω.

Νομιζω θα προχωρησω, καλοκαιρακι μπροστα, οτι πρεπει για landscape ειναι!

Δε καταλαβα ποιον απ τους δυο ομως???

Αυτος που λεει samyang στο hood ειναι ο σωστος???

Link to comment
Share on other sites

στην αριθμηση πανω στον φακο , υπαρχει στην καινουργια εκδοση απο την ενδειξη 3μετρα εως το απειρο μια ασπρη γραμμη.ΑΥΤΟΝ θα βρεις.

δες τις φωτος και θα καταλαβεις τι εννοω.

edit : επειδη δεν πρεπει να δουλευει το παλιο λινκ βαζω τον σωστο μονο

http://www.ephotozine.com/articles/samyang-14mm-f-2-8-ed-as-if-umc-lens-review-19621/images/666-samyang-ae-14mm-2_1340871729.jpg

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αναφορικά με μια αγγελία στο δπγρ οι παρακατω φακοί λένε τίποτα; αξίζει ;;;

Tokina AT-X 828 AF Pro 80-200mm f/2.8 SD Reviews

Bodzash Photography and Astronomy: Tokina 28-70 f2.6-2.8 ATX PRO In-Depth Review

γυρω στα ~550 και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

αμα θες χτυπάς τον δικό μου 80-200 (ή έναν παρόμοιο :p) και παίρνεις και κάποιο άλλο φακό με τα υπόλοιπα λεφτά.

Γενικά δεν νομίζω οτι αξίζουν ιδιαίτερα αυτοί οι φακοί πλέον.

Btw D300s δεν έχεις ; τι τον θες τον 28-70 ; :p

Link to comment
Share on other sites

Να δωσω την 650D, και να παρω μια 5D Mark II με ενα 24-70 2.8L II, η να μεινω με την 650 και να χτυπησω τον Sigma 18 35 1.8 ????? .......

Ψαχτηκα και ειδα κατι νουμερα(5d Mark II), μη κατανοητα ακομα για τα χρηματα μου....

:devil:

Αρα....

Sigma 18 35 1.8 ?? Καινουργιο??

Μεταχειρο 24-70 2.8L (με την προοπτικη να παω καποια στιγμη σε Full Frame??)

Καποιον αλλο, φακο, οχι ευρυγωνιο, που να βγαζει καταπληκτικα χρωματα, ποιοτητα εικονας(και ας μην ειναι ζουμ), αλλα να μη χρειαζεται εστιαση απο εδω ως απεναντι(πχ ο 50αρης θελει καποια μετρα για να δει αυτα που εχω διπλα μου).....

Link to comment
Share on other sites

Ψαχτηκα και ειδα κατι νουμερα(5d Mark II), μη κατανοητα ακομα για τα χρηματα μου....

:devil:

Αρα....

Sigma 18 35 1.8 ?? Καινουργιο??

Μεταχειρο 24-70 2.8L (με την προοπτικη να παω καποια στιγμη σε Full Frame??)

Καποιον αλλο, φακο, οχι ευρυγωνιο, που να βγαζει καταπληκτικα χρωματα, ποιοτητα εικονας(και ας μην ειναι ζουμ), αλλα να μη χρειαζεται εστιαση απο εδω ως απεναντι(πχ ο 50αρης θελει καποια μετρα για να δει αυτα που εχω διπλα μου).....

24 70 2.8l απλα

Link to comment
Share on other sites

στην αριθμηση πανω στον φακο , υπαρχει στην καινουργια εκδοση απο την ενδειξη 3μετρα εως το απειρο μια ασπρη γραμμη.ΑΥΤΟΝ θα βρεις.

δες τις φωτος και θα καταλαβεις τι εννοω.

edit : επειδη δεν πρεπει να δουλευει το παλιο λινκ βαζω τον σωστο μονο

http://www.ephotozine.com/articles/samyang-14mm-f-2-8-ed-as-if-umc-lens-review-19621/images/666-samyang-ae-14mm-2_1340871729.jpg

Ιασωνα δεν εχει auto focus ο φακος ετσι δεν είναι??

Το auto focus το κανει η μηχανη??

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι η samyang ειναι η μονη εταιρια που δεν εχει προβληματα front-back focus:p

Kαι περι 24-70 2.8λ ...αν εννουμε τον ΙΙ ..οκ..αν λεμε τον παλιο τοτε οχι.

Καλυτερα ειτε τον νεο ταμρον 24-70 φ2.8 ειτε τον επισης νεο 24-70 φ4Λ is..εφοσον δεν φτανουμε οικονομικα τον 2.8 Λ ΙΙ.

Εν προκειμενω ..στην 650δ...καλυτερα 5δΙΙ/6δ+24-85 φ3.5-4.5 για το οικονομικο της υποθεσης και το χρηστικο του ευρους..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.