Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Opanda iexif για τα κλικ. Του πετάς μέσα την τελευταία φωτογραφία και σου δείχνει μεταξύ πολλών άλλων ποιο κλικ ήταν.

Οποτε δες πρώτα πόσα έχει και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα ;-)

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

merci ωρε :)

Το κατέβασα άνοιξα και τη τελευταία φωτό που τράβηξα. Απο ότι βλέπω στο νετ κάπου έπρεπε να λέει

Total Number of Shutter Releases for Camera

Εμένα δε το λέει. Μου κρατάει μυστικά μάλλον :jester:

Link to comment
Share on other sites

merci ωρε :)

Το κατέβασα άνοιξα και τη τελευταία φωτό που τράβηξα. Απο ότι βλέπω στο νετ κάπου έπρεπε να λέει

Total Number of Shutter Releases for Camera

Εμένα δε το λέει. Μου κρατάει μυστικά μάλλον :jester:

Κατέβασε το EOS MSG

https://www.google.gr/#q=eos+msg

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλό ποστ αλλά έφαγα φλασια.

Μήπως θυμάται κάποιος πως λέγεται μια τεχνική στην οποία ορίζεις (στο σχετικό πρόγραμμα) ένα pattern /εικόνα και το σχηματίζει από πολλές επιμέρους φωτογραφίες;

Αν βοηθάει πριν κάτι χρόνια είχε ποσταρει κάποιος μια τέτοια εικόνα εδώ από το National Geographic που ήταν φυσικά πολύ εντυπωσιακή

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλό ποστ αλλά έφαγα φλασια.

Μήπως θυμάται κάποιος πως λέγεται μια τεχνική στην οποία ορίζεις (στο σχετικό πρόγραμμα) ένα pattern /εικόνα και το σχηματίζει από πολλές επιμέρους φωτογραφίες;

Αν βοηθάει πριν κάτι χρόνια είχε ποσταρει κάποιος μια τέτοια εικόνα εδώ από το National Geographic που ήταν φυσικά πολύ εντυπωσιακή

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Mosaic λες λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει. Κανένα σχετικό πρόγραμμα έχεις υποψην ρε συ;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Το photoshop έχει τέτοιο filter, και νομίζω ήταν καλό.

Αν υπάρχει πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα για τον σκοπό αυτό, δεν ξέρω, μου διαφεύγει :D

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα αυτό του PS. καμία σχέση με αυτό που θέλω :p

Απλά περνάει ενα μωσαϊκό την εικονα και δεν φαινονται λεπτομέρειες (όπως αυτό που κάνουν ενίοτε στην TV)

Οπότε κάθε πρόταση δεκτή

([MENTION=699]ΝTG[/MENTION] ; )

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο εντάξει, έχεις ένα πρόχειρο ας πούμε μοσαϊκό.

Το κανονικό γίνεται με άλλο software, όπως π.χ. το AndreaMosaic αλλά για να έχεις καλή λεπτομέρεια θέλει να σκάσεις καλά φράγκα στον τυπά για να πάρεις την έκδοση που κάνει 30.000 tiles ώστε να μπορείς να έχεις αρκετά καλή λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται, η αδελφή μου που είναι στην Αγγλία, μου έκανε δώρο για τα γενέθλια μου μια δωροεπιταγή 100GBP από το amazon.co.uk και σκαφτόμουν να πάρω η τρίποδο για να αντικαταστήσω το φτηνιάρικο που έχω και τα έχει παίξει ή να πάρω μια τσάντα μεταφοράς για τις βόλτες στο βουνό από τρίποδες με άρεσαν οι mefoto και από τσάντα μου άρεσε αυτή Luminosity Medium DSLR Split Pack - DSB-102-BLACK | Caselogic η κάποια παρόμοια από έξτρα λεφτά θα έδινα ένα 50αρι ακόμα τι προτείνετε?

Έγινε επεξεργασία από ts0gl1s
Link to comment
Share on other sites

Nikon D2X βάρεσε κλείστρο πριν λίγες μέρες, μετά από περίπου 400.000 λήψεις. Σύμπτωμα; Αργούσε να κλείσει η 2η κουρτίνα με αποτέλεσμα να υπερφωτίζει μια λωρίδα. Αλλαγή κλείστρου (ναι ξέρω, βλακεία έκανε, αλλά είναι ξεροκέφαλος) 300 ευρώ.

Πήρε και μια καινούρια 7100 να την έχει για 2η (πρώτη δηλαδή αλλά δεν το έχει συνειδητοποιήσει ακόμα) με μια 800άρα ευρώ ακόμα.

Χιχι, περιμένω πότε θα παραλάβει να την πάρω για τεστάκια!!

HINT: 24MP σε DX με τον 300άρη.

Link to comment
Share on other sites

O Nikon 80-200 AF-D f/2.8 μου εβγαλε πρόβλημα. Δεν γυρίζει μια λεπίδα του διαφράγματος μενει σταθερή. και επίσης οταν γυρνάω το aperture ring απ τον φακό ξεκούμπωτο δεν γυρνάνε οι λεπίδες. (πανω στη μηχανή γυρνάνε κανονικά). Επίσης είχε θέμα απ την αρχη δεν εστίαζε ποτέ σε manual focus αλλα το έφτιαξα.

Γνωρίζει κανείς στο περίιιιπου το κόστος στον Δαμκαλίδη για να έρθει ο φακός στα ίσια του μιας και θέλω να τον πουλήσω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.