Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Eiναι κανεις που να εχει FF και cropped?

Eναλλακτικα μου κανει οποιοσδηποτε εχει στη κατοχη του διφορετικες πλατφορμες ως προς το  μεγεθος του σενσορα (4/3 , aps-c ,FF ..αντε και MF :p)

 

Οποιος κανει το κοπο και οικειοθελως απαντησει "ναι" :p ...ας κανει ενα κοπο να γραψει και τι φακους εχει να δω αν βολευομαι με μερικες φωτος. (απλα jpg..ουτε καν raw :p)

 

 

εγώ έχω απ'ολα και τους φακούς που φαντάζομαι θυμάσαι ( :p ) αλλά χρόνος για δοκιμές και φώτος δεν υπάρχει οπότε μάλλον δε σε καλύπτω :p

Link to comment
Share on other sites

To ανθρωπινο ματι βλεπει λιγοτερα ουτως η αλλως.

(εως παρα πολυ λιγοτερα ο,τι και αν βαλεις απο τη μερια του ματιου απο τη μια με τον εξοπλισμο που εχει και iso 40k-80k.)

 

Αυτο που βλεπεις ειναι απλα τελευταιας γενιας σενσορας(ουτε καν αλλα ακομα και ετσι βοηθαει), 8.3μm πιξελ ,  full sensor video readout και 1.4 διαφραγμα.

 

Απειροελαχιστες μηχανες χρησιμοποιουν ολο το σενσορα για να τραβανε video. 

 

 

Δεν θα το ελεγα αλμα βεβαια.

Αλμα θα χαρακτηρισω τη samsung αν κινηθει ετσι οπως φανταζομαι, γιατι τεχνολογια εχει. Το θεμα ειναι να βγαλει μηχανες που να εκμεταλευονται τον εκαστοτε σενσορα.

Και ηρθε απο το πουθενα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

14,καμποσα stop δε σου φτανουν?

 

Ετοιμαζονται και 21 ..αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.

Σε λιγο καιρο ,ετσι οπως παμε σχεδον κανενας παλιος δεν θα μπορει να βγαζει φωτογραφια με οτι ηξερε μεχρι τοτε. :p

 

σε περιπτωση που βιαζεσαι.

http://nofilmschool.com/2014/11/new-sony-sensor-may-offer-21-stops-dynamic-range-5120-base-iso

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει κανεις τι εγινε? Γιατι πουλανε τοσο ακριβα nx300 και φακους στην ελλαδα?

 

EDIT: Η samsung θα αποσυρθει απο την ελληνικη αγορα...:angry:

Έγινε επεξεργασία από xriantw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν τον φτάνει η τσέπη σας...

...παρτε κανεναν αλλον..(sigma art 1.4 που μπορεις να τον κουμπωσεις οπου θες και οχι μονο σε cropped oλυ/σονυ ε)

Απο τιμες που να δεις ποσο κανει ο noctilux αλλα και ο αρκετα φθηνοτερος μεταχειρισμενος παντα canon 50mm 0.95

http://www.stevehuffphoto.com/2014/09/18/living-in-dreamtime-re-visiting-the-canon-dream-lens-50-f0-95/

http://www.paulmarbrook.com/sony-a7-canon-50mm-f0-95-dream-lens/

(που και παλι δεν αξιζει...1000 φορες ο αρτ που απιδιδει wide open καλυτερα απο 100αδες αλλους @any διαφραγμα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 μέρες είχα την ευκαιρία και απέκτησα μια d700 στα 600 γιουρο.

Οκ δεν έχω λόγια, πραγματικα σαν να βγηκα απο σπηλια....υπάρχουν αρκετες στο 700αρι πραγματικα αξιζει.

 

3200 iso απλό export..

 

PER_2098.JPG

Link to comment
Share on other sites

welcome to the real world.

Τρελλανε μας και συ με το FX :p

Γενικα ακομα και για pixel peeping ειναι οτι πρεπει σε μεγαλα ισο.

Αν κανεις resize δε τρεχει και τιποτα ...Με 900€ βρισκεις καινουρια την α7.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας  σχεδόν σε δυο μήνες έχω κανονίσει να ανεβώ για πρώτη φορά στον Όλυμπο . Μιας και έχω τον χρόνο είπα να το τραβήξω αρκετά καμιά 7-9 μέρες για να ασχοληθώ αρκετά με την φωτογραφία . Το μεγάλο μου αγχος είναι τι θα κάνω με το θέμα αποθήκευσης και ποιο συγκεκριμένα πως θα είμαι ποιο ασφαλής δηλαδή εάν τυχόν χαλάσει κάποια μνημη να μην κλάψω πολύ (Είναι καλυτέρα να πάρω αρκετές 8gb η 16gb ; ) .

 

 

Επίσης θέλω να πάρω ND και polarized φίλτρο και να τα βάλω στον φακό canon 10mm-12mm έχετε να προτείνεται κάποιο ; λετε να έχω κάποιο θεμα με βινιεταρισμα κτλ ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας  σχεδόν σε δυο μήνες έχω κανονίσει να ανεβώ για πρώτη φορά στον Όλυμπο . Μιας και έχω τον χρόνο είπα να το τραβήξω αρκετά καμιά 7-9 μέρες για να ασχοληθώ αρκετά με την φωτογραφία . Το μεγάλο μου αγχος είναι τι θα κάνω με το θέμα αποθήκευσης και ποιο συγκεκριμένα πως θα είμαι ποιο ασφαλής δηλαδή εάν τυχόν χαλάσει κάποια μνημη να μην κλάψω πολύ (Είναι καλυτέρα να πάρω αρκετές 8gb η 16gb ; ) .

 

 

Επίσης θέλω να πάρω ND και polarized φίλτρο και να τα βάλω στον φακό canon 10mm-12mm έχετε να προτείνεται κάποιο ; λετε να έχω κάποιο θεμα με βινιεταρισμα κτλ ;

hoya nd400

hoya cpl pro1 digital

 

γιατι να έχεις θεμα με βινιεταρισμα? οχι

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.