Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

ρε παιδιά πώς γίνεται να τελειώσει η μπαταρία σε ανοιχτό χώρο, εμένα η d3000 κρατάει τουλάχιστον 600 φώτο και σε αυτό το στάδιο μένει με 1/3 μπαταρία (δοκιμασμένο σε 2 wrc)

grip δε παίρνεις για μεγαλύτερη αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά πώς γίνεται να τελειώσει η μπαταρία σε ανοιχτό χώρο

Τι εννοείς εδώ; Εντάξει κι' εγώ μια φορά με τη D40 έβγαλα 1300 φωτό αλλά τράβαγα με burst συνέχεια και γι' αυτό αυτή η αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι η αυτονομια αρκει. grip βαζεις για εχεις καλυτερο πιασιμο κυριως με μεγαλους φακους. λογο αυτονομιας δεν υπαρχει καθως πολυ απλα μπορεις να χεις δευτερη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί για να κάνεις τι; :p Αν θες να την αφήσεις το βράδυ να τραβάει startrails/timelapse, μάλλον το πρωί (για να μην πω σε λίγη ώρα) θα τη βρεις άδεια..

δεν ειναι ολες οι μπαταριες στη κατασταση της δικιας σου :p

Link to comment
Share on other sites

Για διαφήμιση, κινηματογράφο, μουσικά βίντεο και λοιπούς εμπορικούς σκοπούς το καταλαβαίνω, το καλλιτεχνικό το οποίο είναι και πολύ σχετικό πώς το ορίζουμε; Δηλαδή κατεβαίνω ένα ωραίο πρωινό με το κανόνι, με σταματά κάποιος και ρώτα αν είμαι από εταιρεία ή απλά καλλιτέχνης; Αν του απαντήσω οτι ούτε καν ερασιτέχνης, χάλιας είμαι, δε βλέπονται οι φωτό βγάζω τζάμπαν;

Επίσης τι είναι φωτογραφία, με κινητό χρεώνεσαι ή είναι από bridge κάμερα και πάνω; Ίσως να βάλουν και ταρίφα στα μεγαπίξελ και να πηγαίνει με το κιλό. Αν έχεις D800 τη πάτησες.

Απο τη μύγα ξύγκι λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και το αστείο που σε κάποια μουσεία δεν σε αφήνουν να χρησιμοποιήσεις τρίποδο.

Και αν τους ρωτήσεις γιατί δεν ξέρουν να απαντήσουν. Ή και το άλλο να μην χρησιμοποιείς φλας λες και το φλας της μηχανής έχει την ισχύ ενός λέιζερ διοξειδίου του άνθρακα ή κάνει περισσότερη φθορά από τον ήλιο και την ατμοσφαιρική ρύπανση. Πως θα βγάλω φώτο ρε άνθρωπε χωρίς φλας ή/και χωρίς τρίποδο ?????

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μία να μαζευτούμε κάμια δεκαριά να το πάρουμε από κοινού ??!!

Απορία:

Έχει ένα πακέτο με :

This offer includes:

1 x NEW AstroTrac TT320X-AG

1 x AstroTrac Polar Scope

1 x Manfrotto 055XPROB Tripod

1 x Manfrotto 496 RC2 Ball Head

1 x Manfrotto 410 Junior Geared Head

1 x AstroTrac 8xAA Battery Holder & Lead

(Camera, lens and 8 x AA batteries not included)

Έχω τρίποδο, νομίζω αυτό που δίνει στην προσφορά οπότε οκ.

Για κεφαλή έχω το RC322 νομίζω.

Κάνει αυτή η κεφαλή?

Ή θα χρειαστώ αυτή που προτείνει εδώ στην προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι απόλα αυτά χρειάζομαι !

ΧΑΧΑΧα

Επίσης επειδή βλέπω ότι το μηχάνημα αυτό κάνει 300+ ευρά,δεν πρόκειται να το πάρω...

αλλά άμα μου κάτσει το τζόκερ ποτέ δεν ξέρεις!

Αν έχεις καταλάβει, εξήγησέ μου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Astrophotography Made Easy - Home

Λογικά μόνο αυτό. Απλά το βιδώνεις πάνω στην κεφαλή και τη μηχανή πάνω σε αυτό. Αυτό που κάνει είναι να κινεί τη μηχανή αντίστροφα από τη φορά της γης, για να μην έχεις κουνημένα αστέρια σε μεγάλες εκθέσεις, πχ 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καμια προταση για κοινομικο τριποδο; Ψαχνεται ενας φιλος μου, παει μεχρι τα 70 ευρω και καλο θα ηταν να υπαρχει και ballhead σε αυτα τα χρηματα (αν δεν γινεται ενταξει δεν πειραζει και τοσο). Υψος, μεγεθος κλπ δεν εχει κατι συγκεκριμενο στο μυαλο του ψαχνει ενα all around τριποδο για να βγαζει καλυτερς φωτογραφιες την νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.