Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Το μόνο καλό είναι πως στις σκόνες και τα νερά που γυρνάω, δε θα είμαι με το χέρι στην καρδιά μήπως πάθει τίποτα η μηχανή. :p

γιατι δεν θα είσαι; :p

Δεν έχει κάποια προστασία όπως η δ300 πχ αυτή η μηχανη.

Εκτός αν εννοείς ότι από θέμα κόστους δε σε πολυνοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο μαματα θα ηταν αν canon nikon εμπαιναν οχι απλα στο μεσαιο φορμα..αλλα να εβγαζαν rangefinder-like με αισθητηρες 6χ4.5 ψηφιακη παντα..και με νορμαλ λεφτα βαρια ενα 2χιλιαρο δλδ:p

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

αυτην λογικά λες LOWEPRO PRO MESSENGER 160 AW - NEW - UK DEALER STOCK | eBay

την βλέπω και πιο ενισχυμένη πάντως, ειναι και πιο ευρύχωρη;

η 160 νομίζω πως όχι, πρέπει να είναι μικρότερη. Η 180 πρέπει να χωράει λίγα παραπάνω.

Προσωπικά έχω «αγαπήσει» την 200, αλλά με τα λεφτά που ζητάει, κάποια στιγμή θα πάω κι εγώ στην event messenger 250. Προς το παρόν βολεύομαι με μια στρατιωτική τσάντα, από καμβά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο τέρας η 200, η 180 ειναι πολυ καλη αλλα πολλααααααααα τα λεφτά ρε γμτ, βγαινει κοντα 180 ευρω, παρα πολλα

μια χαρα ειναι και η 250 :D την έχεις δει ; , χωράει και καναν μεγάλο φακό πχ 70-200???

Link to comment
Share on other sites

70-200 μη τοποθετημένο στη μηχανή, άνετα. Φορεμένο, δε γνωρίζω. Δυστυχώς, καμία δεν έχω δει από κοντά. Απλώς χάζευα ριβιού στο νετ, και είχα σταμπάρει ορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Για τον Canon EF 28 mm - F/1.8 εχει κανεις καμια αποψη; Ψαχνω βραδυνο φακο για να με ακολουθει στις βολτες μου επειδη ο 50αρης που ειχα ναι μεν ειναι φωτεινος αλλα με περιοριζε αρκετα λογω ευρους αλλα και αργης εστιασης.

Σε reviews διαβαζω οτι ειναι γρηγορος αλλα δεν ειναι τοσο sharp στα ακρα σε τερμα ανοιχτο διαφραγμα, μια αλλη προταση ειανι και ο Sigma AF 30mm f/1.4 EX DC HSM οπου ναι μεν ειναι φωτεινοτερος αλλα λενε οτι ειναι αργος στην εστιαση & οτι εχει καποια προβληματα και ισως χρειαστει καλιμπραρισμα.

Εχει κανεις κανεναν απο τους παραπανω να μου πει την αποψη του; Το budget ειναι περιορισμενο λογο καιρου και σε οποιον καταληξω θα κοιταξω πρωτα σε μεταχειρισμενο, σκεφτομαι να παω μεχρι 350 max οποτε αν εχετε καποια αλλη προταση σε φακο με γρηγορη εστιαση φωτεινο και με ευρος 28-35mm πολυ ευχαριστως να την ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις βραδυνη βολτα?

Yπερεστιακη θα σε καλυπτε δλδ στα 10 μετρα??(Αν μπορεις και παραπανω καλο θα ηταν~12-15).

Γρηγορη εστιαση...χμμμ....ποσο γρηγορα εστιαζεις??:p

Ο σαμιαμιδης 35 φ1.4 ειναι αρκετα καλος.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις βραδυνη βολτα?

Yπερεστιακη θα σε καλυπτε δλδ στα 10 μετρα??(Αν μπορεις και παραπανω καλο θα ηταν~12-15).

Γρηγορη εστιαση...χμμμ....ποσο γρηγορα εστιαζεις??:p

Ο σαμιαμιδης 35 φ1.4 ειναι αρκετα καλος.

Βραδυνη βολτα = Οτι θα ειναι ο μονιμος φακος μου οταν σκοτεινιαζει και δεν εχω μαζι τριποδο. Θα χρησιμοποιηθει για φωτογραφιες της παρεας μου, καποιες ποδηλατοβολτες και αλλα τετοια παρομοια.

Σε εχασα λιγο με την υπερστιακη αποσταση, ισως φταιει οτι ειναι και πρωι :p

Καλος ο samyang (αν λες αυτον) αλλα του λειπει το af, δεν τα παω και τοσο καλα με το manual focus οποτε θα με δυσκολεψει να κυνηγαω να εστιασω το θεμα μου ειδικα το βραδυ. Συνηθως βαζω να εστιασει στο κεντρικο σημειο του φακου μετα καδραρω και βγαζω την φωτογραφια αλλα εχω παρατηρησει με τον 50αρη αρκετες καθυστερησεις μερικες φορες αλλα και δυσκολιες στην εστιαση παρολο που κοιταω να βγαζω σημεια που εχουν αρκετο contrast για να μην δυσκολευεται τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτον λεω... ναι.

Δε ξερω αν μπορεις να βρεις φακο να μπορει να εστιασει γρηγορα σε χαμηλο φωτισμο και με ανοιχτο διαφργαμα.Λιγο πολυ θα το συναντας το προβλημα με καθε φακο.

ΠΕρι υπερεστιακης googlare hyperfocal.Mε ενα δυο λινκ θα καταλαβεις τι παιζει.

Εν ολιγοις απο ενα σημειο και περα τα παντα ειναι εστιασμενα.Το σημειο αυτο εξαρταται απο εστιακο μηκος που χρησιμοποιεις στο φακο και διαφραγμα.

Πχ με τον 35αρη @φ2 εστιαζοντας στα 18 μετρα θα εχεις τα παντα εστιασμενα απο τα 11 μετρα περιπου.

Κοιτουσα τις προαλλες για split screen.ΠΑιζει να σε βοηθησει αρκετα στην manual εστιαση.

Δεν εχω βαλει ..αλλα μαλλον θα το δοκιμασω.Νομιζω ο [MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] εχει βαλει οποτε μπορει να πει τη γνωμη του.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4PGAjCCk9W8]EOS 500D split-view focusing screen - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

η φιλμάτη nikon F401s έχει πρόβλημα στην κουρτίνα, την έδωσα σε εναν γνωστό μου που εχει φωτογραφείο θα βγάλει τα λαμάκια και θα τα ξανα τοποθετήσει...

αμα δε μπορέσει να την φτιάξει, τι μπορώ να κάνω; την στέλνω καπου αντιπροσωπεία Αθήνα; κόστος πάνω κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το REmote Timer Controller.

ΝΟΤ BAD!

Έχει Manual της προκοπής..οπότε κάποια νύχτα που θα έχω όρεξη θα το διαβάσω...

Απότι δοκίμασα έτσι στα μπαμ δούλεψε με τη μία!

ΟΟΟΟΟΟΛΕΕΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Φθηνή SD αν θέλει κανείς

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007BJHEZW/ref=oh_details_o00_s01_i00?ie=UTF8&redirect=true]εδώ[/ame]

Εγώ χτύπησα μία. Δεν είναι CF σε ταχύτητες, αλλά και για βιντεο μια χαρά είναι στην 800άρα καθώς και σε burst μέχρι 20 raw.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.com/gp/product/B0070WU51U/ref=as_li_ss_sm_fb_us_asin_tl?ie=UTF8&camp=213733&creative=399837&creativeASIN=B0070WU51U&linkCode=shr&tag=photogr0a7-20&keywords=sandisk+memory+card&qid=1342815157&ref_=sr_1_42&s=electronics&sr=1-42]Amazon.com: SanDisk Extreme 64 GB SDXC UHS-I Card 45MB/s (SDSDX-064GB-X46): Electronics[/ame]

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις υπόψην τιποτα φορητά φωτιστικά LED ;

Θέλω :

1. ικανοποιητική ένταση γα εξωτερικό χώρο με ελλειπή φωτισμό, με δεδομένο οτι θα υπάρχει και φλας πάνω στη μηχανή και δυνατότητα μέχρι 1600 αντε το πολύ 2000 iso

2. αυτονομία οχι τρελά πράγματα...και καμια ώρα μια χαρά με βολεύει.

3. κατά προτίμηση να μην ξεπερνάει τα 50-70 ευρώ το κάθε προβολάκι.

Πχ κάτι τέτοιο, απλά θέλω να ξερω αν υπάρχει και κάτι καλύτερο σε αυτό το budget.

Φωτιστικό Μπαταρίας LED Video Light CN - 76 | E-Benk | Παπαδάκης Φωτογραφικά Είδη

Το ebay απορρίπτεται γιατί η αγορά αν γινει, θα πρέπει να τα έχω στα χέρια μου το πολύ μέχρι το Σάββατο.

Btw αυτό το σετάκι αξίζει τα λεφτά του αν θυμάμαι καλά ε ;

Maha Powerex MH-C800S & 8 AA 2700mah &

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.